Anda di halaman 1dari 12

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah :
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : XI/ Gasal
Materi Pokok : Sesorah
Alokasi waktu : 4 pertemuan x 2 jam pelajaran

A. Kompetensi Inti (KI)


KI 1Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya
KI 2 Menghayati dan mengamalkan perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (gotong
royong, kerjasama, toleran, damai), santun, responsif dan pro-aktif dan menunjukan sikap
sebagai bagian dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi secara efektif dengan
lingkungan sosial dan alam serta dalam menempatkan diri sebagai cerminan bangsa dalam
pergaulan dunia
KI 3 Memaham, menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural
berdasarkan rasa ingintahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan
humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait
fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang kajian yang
spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah
KI 4Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkret dan ranah abstrak terkait dengan
pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu menggunakan
metoda sesuai kaidah keilmuan

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


KD 1.3Menerima, mensyukuri, menghayati, dan mengamalkan anugerah Tuhan berupa bahasa
Jawa dalam bentuk teks sesorah
KD 2.3Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (gotong royong, kerjasama,
toleran, damai), santun, responsif, dan proaktif dalam menggunakan bahasa Jawa melalui
teks sesorah
KD 3.3Menelaah teks sesorah
Indikator
1. Siswa mampu menelaah teks sesorah
KD 4.3 Menanggapi, menulis, menyajikan teks sesorah
Indikator
1. Siswa mampu menanggapi, menulis, menyajikan teks sesorah

C. Tujuan Pembelajaran
Setelah proses menggali informasi melalui berbagai fakta, menanya konsep, berdiskusi atas
fakta dan konsep, menginterprestasi,mengasosiasi, dan mengomunikasikan, siswa dapat :

KD 1.1 Selama dan setelah proses pembelajaran, siswa nenerima, mensyukuri, menghayati, dan
mengamalkan anugerah Tuhan berupa bahasa Jawa dalam bentuk teks sesorah
KD 2.1 Selama dan setelah proses pembelajaran, siswa dapatmenunjukkan perilaku jujur, disiplin,
tanggung jawab, peduli (gotong royong, kerjasama, toleran, damai), santun, responsif, dan
proaktif dalam menggunakan bahasa Jawa melalui teks sesorah
KD 3.3Setelah proses pembelajaran, siswa dapatmenelaah teks sesorah
KD 4.3Setelah proses pembelajaran, siswa dapatmenanggapi, menulis, menyajikan teks sesorah

D. Materi Pembelajaran
1
1. Fakta
Teks sesorah/pidhato
2. Konsep
Pangertene sesorah/pidhato
3. Prinsip
a. Unsur sesorah/pidhato
b. Teknik maca sesorah/pidhato
4. Prosedur
Cara nulis lan tuladhasesorah/pidhato

E. Pendekatan dan Metode Pembelajaran (Rincian dan Kegiatan Pembelajaran)


- Pendekatan : Scientific
- Model Pembelajaan : Inquiry, Project Based Learning, Discovery Learning
- Metode : inkuri, diskusi, praktek, penugasan

F. Media dan Sumber Belajar


Media : player VCD, CD/VCD, power point
Alat : LCD, Laptop, Teks Sesorah/pidhato
Sumber Belajar :
1. Widaryatmo, Gandung dkk. 2013. Prigel Basa Jawa Jilid 1. Jakarta: Erlangga
2. Sasangka, Sry Satriya TW. 2011. Paramasastra Gagrag Anyar Basa Jawa. Jakarta:
Paramalingua
3. Darminto, dkk. 2010. Kamus Besar Bausastra Jawa. Jakarta: Kharisma
4. Ariwarti, Kalawarti
5. Internet

G. Kegiatan Pembelajaran

Pertemuan 1
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
waktu
Pendahuluan  Guru memintasalahseorangsiswamemimpindoa 5 menit
 Guru mempersiapkankelaslebihkondusifdansiapbelajar
 Guru menyampaikan topic pembelajaran
 Siswa menerima informasi kompetensi, materi, tujuan,
manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan
dilaksanakan
 Apersepsi dan Motivasi.
Isi Mengamati 30 menit
(kegiatan Inti)  Pesertadidik Mendengarkan/ Melihat videosesorah
 Pesertadidik Membaca teks sesorah yang telah
dipersiapkan guru
 Pesertadidik mengamati tentang sesorah (konsep
sesorah, isi, tema, dan amanat)
Menanya
 Pesertadidikmempertanyakan uraian tentang sesorah
(konsep sesorah, isi, tema dan amanat)
 Pesertadidik membuat daftar pertanyaan yang
berhubungan dengan teks sesorah
Penutup  Guru dan peserta didik bersama-sama menyimpulkan 10 menit
materi pelajaran
 Guru melakukan evaluasi untuk mengetahui kedalaman
materi yang siswa dapatkan.
2
 Menutup pelajaran dengan salam

Pertemuan 2
Kegiatan Deskripsi Alokasi
waktu

Pendahuluan  Guru memintasalahseorangsiswamemimpindoa 5 menit


 Guru mempersiapkankelaslebihkondusifdansiapbelajar
 Guru menyampaikan topic pembelajaran
 Siswa menerima informasi kompetensi, materi, tujuan,
manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan
dilaksanakan
 Guru mengulangkembalimaterisebelumnya
 Apersepsi dan Motivasi.
kegiatan Inti Mengeksplorasi 30 menit
 Peserta didik menemukan struktur dan kaidah sesorah
 Peserta didik menemukan cara menulis sesorah
 Peserta didik menulis sesorah menggunakan ragam basa
jawa
Penutup  Bersama siswa menyimpulkan materi 10 menit
 Memberikan tugas membuat sesorah

Pertemuan 3
Kegiatan Deskripsi Alokasi
waktu

Pendahuluan  Siswa merespon salam dan mengondisikan kelas 5 menit


Kegiatan awal  Tanya jawab tentang materisebelumnya
 Siswa menerima informasi kompetensi, materi, tujuan,
manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan
dilaksanakan.
 Apersepsi dan motivasi
Kegiatan Inti Mengasosiasi 30 menit
 Peserta didik menganalisa teks sesorah yang telah
dibuat
 Peserta didik mendiskusikan dan menyimpulkan
hasil temuan terkait dengan unsur-unsur sesorah

Penutup  Umpan balik antarsiswa, antara siswa dengan guru 10 menit


tentang kesimpulan
 Penilaian performen, lisan, kerja kelompok,
pengamatan, sikap dilakukan dalam dan selama proses
kegiatan inti

3
Pertemuan 4
Kegiatan Deskripsi Alokasi
waktu

Pendahuluan  Siswa merespon salam dan dilanjutkan dengan 5 menit


Kegiatan Awal pengondisian kelas
 Siswa menerima informasi kompetensi, materi, tujuan,
manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan
dilaksanakan.
Kegiatan Inti Mengomunikasikan 30 menit
 Peserta didik membacakan hasil diskusi tentang isi
sesorah terkait relevansinya dengan masa kini
 Peserta didik membaca teks sesorah dengan
intonasi, lafal, dan ekspresi yang tepat
 Peserta didik berpidatodengan intonasi, lafal, dan
ekspresi yang tepat
 Peserta didik menanggapi presentasi
teman/kelompok lain secara santun
Penutup  Umpan balik antarsiswa, antara siswa dengan guru 10 m
tentang kesimpulan enit

H. Penilaian
1. Jenis/teknik penilaian
a. Kompetensi Sikap:
 Observasi
 Penilaian Diri
 PenilaianAntarTeman
 PenilaianJurnal

b. Kompetensi Pengetahuan:
 Tes Tertulis
 Tes Lisan
c. Kompetensi Keterampilan:
 TesProyek
 TesPraktik

4
2. Bentuk instrumen dan instrumen
3. Pedoman penskoran

LEMBAR PENGAMATAN OBSERVASI

Mata Pelajaran : BahasaJawa


Kelas/Program : XI/ MIA-IIS
Kompetensi : Sikap
Materi : Sesorah

Sikap

No NamaSiswa Ped Pro Skor


Juju Disp Tgj Santu Respo
u akti
r l wb n nsif
li f
1
2
1.
3
2. 4
3.
5

Keterangan pengisian skor


4. Sangat baik
3. Baik
2. cukup
1. Kurang

Penilaian Diri

5
Sikap

orang tua Hormat pada


Ramah dengan teman
Ketekunan belajar

Tanggung jawab
Menepati janji
Tenggang rasa
Keterbukaan

Kedisiplinan

Kepedulian
Kerjasama

Kejujuran
Kerajinan
No.

Nama
1
2
3
4
5

Keterangan:

Skala penilaian sikap dibuat dengan rentang antara 1 s.d 5.

1 = sangat kurang;

2 = kurang konsisten;

3 = mulai konsisten;

4 = konsisten; dan

5 = selalu konsisten.

Penilaian Antar Teman

Penilaian Jurnal

b. Penilaian Pengetahuan

Penilaian Pengetahuan
Teknik Bentuk
Indikator Pencapaian Kompetensi Instrumen
Penilaian Penilaian
Memahami konsep berdasarkan Tes lisan/ Uraian 1. Apa kang kok ngreteni
rasa ingin tahu tentang tertulis babagan sesorah/pidhato?
sesorah/pidhato lisan maupun
tulisan sesuai dengan bakat dan
6
minat untuk memecahkan masalah
Mengidentifikasi Tes lisan/ Uraian 2. Jlentrehna unsur-
struktur dan kaidah tertulis unsure sesorah/pidhato!
sesorah/pidhato lisan maupun
tulisan sesuai dengan bakat dan
minat untuk memecahkan masalah.
Menganalisis unsur-unsur Tes lisan/ Uraian 3. Aweha panemu
sesorah/pidhato lisan maupun tertulis tumrap andharan wos
tulisan sesuai dengan bakat dan surasane sesorah/pidhato
minat untuk memecahkan masalah kang dijlentrehake dening
kancamu!
Mengevaluasi relevansi dengan 4. Wacakna
masa kini pokok-pokok isi Tes lisan/ Uraian sesorah/pidhato kasebut
sesorah/pidhato lisan maupun tulis ing ngarep klas!
tulisan sesuai dengan bakat dan
minat untuk memecahkan masalah
Memproduksi sesorah/pidhato Tes lisan/ Uraian 5. Gaweya
lisan maupun tulisan sesuai kaidah tertulis sesorah/pidhato kanthi
keilmuan tema kang wis
ditemtokake!

Kunci soal
1. Sesorah yaiku rembugan ana ing sangarepe wong akeh kanthi ngandharake sawijining gagasan,
panemu, pamikir, lan sapanunggalane Tujuwan baku medhar pangandikan yaiku kanggo ngaturake
panguneg-uneg utawa mratelakake informasi kanthi medhar pangandikan ana ing sangarepe wong
akeh supaya padha mangreteni sing diedharake.
2. Unsur-unsur kang kudu ana ing sesorah/pidhato yaiku 5W + 1H.
3. Kawicaksanan
4. Kawicaksanan

Pedoman Penskoran penilaian pengetahuan


1. Soal nomor 1
Aspek Tingka Nilai
t
Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa menjawab benar dan baik B 3

7
Siswa menjawab benar dan sedang S 2
Siswa menjawab kurang benar K 1
NILAI MAKSIMAL 4

2. Soal nomor 2
Aspek Tingka Nilai
t
Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa menjawab benar dan baik B 3
Siswa menjawab benar dan sedang S 2
Siswa menjawab kurang benar K 1
NILAI MAKSIMAL 4

3. Soal nomor 3
Aspek Tingka Nilai
t
Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa menjawab benar dan baik B 3
Siswa menjawab benar dan sedang S 2
Siswa menjawab kurang benar K 1
NILAI MAKSIMAL 4

4. Soal nomor 4
Aspek Tingka Nilai
t
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan baik B 3
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sedang S 2
Siswa mendeskripsikan dengan kurang benar K 1
NILAI MAKSIMAL 4

5. Soal nomor 5
Aspek Tingka Nilai
t
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan baik B 3
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sedang S 2
Siswa mendeskripsikan dengan kurang benar K 1
NILAI MAKSIMAL 4

8
c. Penilaian Keterampilan

Penilaian Proyek
Indikator Pencapaian Bentuk
Teknik Penilaian Instrumen
Kompetensi Penilaian
Memroduksi Sesorah Tes Unjuk Kerja Uji petik produk Gawea teks sesorah kanthi
dengan membuat tema Narkoba
sesorah dalam bentuk
tulisan

Kunci jawaban:
Teks sesorah
Sesorah Nebihi Narkoba
Assalamu’alaikum, Wr. Wb.
Nuwun.
Dhumateng Bapak Kepala Sekolah ingkang winantu ing pakurmatan. Bapak ibu guru ingkang
kula urmati. Ingkang winantu ing pakurmatan bapak ibu staf karyawan karyawati, dalasan kanca-
kanca siswa siswi ingkang winantu ing kabagyan.
Puji syukur konjuk ngarsanipun Gusti Ingkang Maha Agung, ingkang sampun kepareng
paring rohmad dhateng panjenengan lan kula, satemah saged pinanggih ing papan mriki kanthi
wilujeng. Mugi kasarasan, kawilujengan, miwah kabahagyan katumrapan dhumateng panjenengan
dalasan kula.
Ing kalodhangan punika kangge mahargya dinten BEBAS NARKOBA, kula ngajak dhateng
para tamu, mliginipun kanca-kanca siswa siswi, mangga sesarengan sami nyuksesaken program
pamarentah ingkang gadhah pangajab BEBAS NARKOBA TAHUN 2013. Awit saking kathahing
kedadosan ingkang sampun kaetang, sampun makaping-kaping korban-korban ingkang
ngginakaken narkoba tansaya mindhak. Langkung-langkung saking gunggung jiwa ingkang
sampun kacathet, 80 % korban punika saking para mudha. Pramila wonten andharan punika,
sekedhik badhe kula aturaken sesambetan kaliyan pirembagan ing ngajeng.
Menawi dipungatosaken saking kedadosan ingkang sampun kelampahan, miturut saking
kasunyatan ingkang cetha, kanca-kanca ingkang ngginakaken narkoba punika wiwitanipun namung
nyobi-nyobi. Mirsani kanca ingkang ngginakaken punika sajak remen kawontenanipun. Kabithung
saking kawontenan kanca ingkang makaten, lajeng boten kiyat imanipun, mlajengipun ketut
tumindak kados ngaten.
Kajawi saking punika, kanca-kanca ingkang ngginakaken narkoba punika kajawi kaglithuk
dening lingkungan, wingkingipun ugi kathah ingkang saking kluwarga ingkang risak. Awit
salebetipun kluwarga boten wonten raos njagi setunggal tumrap setunggalipun. Sedaya anggota
kluwarga namung nuruti hardaning kanepson, namung menggalihaken karemenanipun kiyambak.
Antawisipun tiyang sepuh kaliyan putra boten wonten raos tresna lan asihipun.
Bapak ibu ingkang kula urmati, dalasan kanca-kanca ingkang winantu ing kabahagyan.
Kajawi saking kados perangan ing nginggil. Lare ingkang kados mekaten punika wingkingipun ugi
kathah ingkang saking kluwarga ingkang cekap, langkung-langkung saking kluwarga ingkang
tirah. Tiyang punika menawi gadhah arto tirah umumipun bingung anggenipun ngecakaken.
Pramila lajeng mlajar dhateng tumindak ingkang boten sae.
Pramila saking punika panjenengan lan kula kedah saged nebihi tumindak awon ingkang
kados mekaten. Mliginipun tumrap kanca-kanca siswa siswi sedayanipun, lare ingkang sampun
kecanduan narkoba punika mesthi risak nalaripun. Titikanipun sedaya ingkang dipuntindakaken
tansah sulaya. Gampil kesenggol raosipun, nganggep tiyang sanes punika mengsahipun. Boten
purun manunggal kaliyan kanca sanesipun. Sampun ketingal nglokro, gampil kesel, gampil sakit,

9
tansah uring-uringan, lan sapanunggalanipun. Malah ingkang sampun mlebet tataran kecanduan,
rumaos remen menawi saged milara dhateng dhiri pribadinipun piyambak.
Ngengeti kawontenan ingkang kados mekaten, menapa boten miris menawi dipunraosaken.
Ningali kemawon sajak boten mentala. Pramila mangga nebihi tumindak ingkang ngginakaken
narkoba jinis punapa kemawon. Awit menapa kemawon wujudipun narkoba punika boten prayogi
tumrap dhiri pribadi. Ingkang saged ngendhaleni sedayanipun punika kawiwitan dhiri pribadinipun
kiyambak. Langkung prayogi ingkang dereng kenging narkoba, ampun ngantos nyobi-nyobi
ngangge. Ingkang sampun kelajeng, saged nebihi kanthi ngginakaken cara :
1) Tansah eling dhumateng Gusti Ingkang Maha Agung.
2) Mungkasi sedaya tumindak ingkang ngosumsi narkoba.
3) Menawi boten saged ngendhaleni kiyambakan, saged pasrah dhateng dokter, supados
mangke saged dipundandosi.
4) Tumrapipun kluwarga kedah saged maringi penyengkuyung ingkang awujud materi
punapa dene spiritual.
Kanthi nindakaken cara ingkang kados mekaten, mugi-mugi saged minangka satunggaling
pambudidaya kangge nebihi sarta ngusadani lare ingkang kenging narkoba.
Pramila kula ngemutaken dhateng dhiri pribadi kula kiyambak, lan dhumateng kanca-kanca,
ampun ngantos dados satunggaling pengguna narkoba, awit narkoba punika pancen ngrisak
panjangka lan sedaya kekajengan ingkang badhe dipungayuh.
Bapak ibu ingkang kula urmati, dalasan kanca-kanca siswa-siswi ingkang winantu ing suka
basuki. Cekap semanten atur kula. Sakathahing atur, kula nglenggana kathah kekirangan kula,
pramila sedaya kekirangan kala wau nyuwun pangapunten.
Nuwun.
Wasalamu;alaikum, Wr. Wb.

Pedoman penskoran:
1. Penyajian tampilan (Intonasi, jeda, Lafal, Gesture)
Aspek Nilai
Jawaban Benar (Jika sesuai 3 aturan tembang /lengkap) 4
Jawaban Mendekati Benar ( Jika sesuai 2 aturan tembang / kurang 3
lengkap)
Jawaban Kurang Benar ( Jika sesuai hanya 1 aturan tembang) 2
Jawaban salah (Tidak sesuai aturan tembang) 1
NILAI MAKSIMAL 4

2. Diksi atau Pilihan Kata


Aspek Nilai
Jawaban Benar (Jika sesuai dengan Ejaan Yang Disempurnakan Bahasa 4
Jawa)
Jawaban Kurang Benar (Jika kurang sesuai dengan Ejaan Yang 3
Disempurnakan Bahasa Jawa)
Jawaban Salah ( Jika tidak sesuai dengan Ejaan Yang Disempurnakan 1-2
Bahasa Jawa)
NILAI MAKSIMAL 4

3. Isi
Aspek Nilai
Jawaban Benar (Jika sesuai dengan Tema) 4
Jawaban Kurang Benar (Jika kurang sesuai dengan Tema) 3
Jawaban Salah ( Jika tidak sesuai dengan Tema) 1-2
NILAI MAKSIMAL 4

10
Contoh Format Penilaian

No. Nama Karakteristik penilaian Jumlah/nilai


intonasi Jeda lafal Gesture

Masing-masing kolom diisi dengan criteria


4 = Baik Sekali
3 = Baik
2 = Cukup
1 = Kurang

Skor perolehan
Nilai siswa = ______________ x 100
Skor maksimal (20)
Atau

Nilai siswa = skor perolehan


4

a. Kriteria Nilai

HASIL
INTERVAL PREDIKAT
KONVERSI

96-100 4.00 SANGAT BAIK A

91-95 3.66 SANGAT BAIK A-

86-90 3.33 BAIK B+

81-85 3.00 BAIK B

75-80 2.66 BAIK B-

70-74 2.33 CUKUP C+

65-69 2.00 CUKUP C

60-64 1.66 CUKUP C-


11
55-59 1.33 KURANG D+

≤54 1.00 KURANG D

Kota Anda
Mengetahui,
Kepala ................................, Guru Mapel Bahasa Jawa,

12
