Anda di halaman 1dari 7

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

BAHASA JAWA

Satuan Pendidikan : SMK BAKTI NUSANTARA SIDOHARJO


Kelas/Semester :X/1
Tahun Pelajaran : 2019/2020
Materi Pokok : Teks Serat Wedhatama Pupuh Pangkur
Pembelajaran ke :1
Alokasi Waktu : 2 JP (@45 menit)

A. Kompetensi Inti
KI.1 Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya.
KI.2 Menghayati dan mengamalkan perilaku (jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli,
santun, ramah lingkungan, gotong royong, kerjasama, cinta damai, responsif dan
proaktif) dan menunjukkan sikap sebagai bagian dari solusi atas berbagai
permasalahan bangsa dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan sosial dan
alam serta dalam menempatkan diri sebagai cerminan bangsa dalam pergaulan dunia
KI.3 Memahami, menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural
berdasarkan rasa ingintahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan
humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban
terkait fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang
kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah,
KI.4 Mengolah, menalar, menyaji, dan mencipta dalam ranah konkret dan ranah abstrak
terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan
mampu menggunakan metoda sesuai kaidah keilmuan.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


No Kompetensi Dasar No Indikator
3.1 Menelaah teks Serat Wedhatama .1 Mengidentifikasi watak pupuh Pangkur dalam
pupuh Pangkur. Serat Wedhatama.
3.1.2 Mengidentifikasi struktur dan kaidah Tembang
Pangkur.
3.1.3 Menganalisis pitutur luhur Pupuh Pangkur.
3.1.4 Menunjukkan relevansi pitutur luhur serat
Wedhatama pupuh Pangkur dengan keadaan
masa sekarang.
4.1 Menanggapi isi serat Wedhatama .1 Menyampaikan isi serat Wedhatama pupuh
Pupuh Pangkur dan menulis syair Pangkur secara lisan/tulisan.
dengan bahasa sendiri serta 4.1.2 Menulis syair Tembang Pangkur dengan tema
menyajikan secara lisan/tertulis tertentu dan menggunakan bahasa sendiri.
.3 Menyunting syair serat wedhatama pupuh
Pangkur hasil karya teman.
.4 Menyajikan secara lisan atau tulisan tembang
Pangkur.
C. Tujuan Pembelajaran
Melalui kegiatan Pembelajaran dengan menggunakan pendekatan saintifik dan model
inkuiri serta metode diskusi kelompok, ceramah, tanya jawab, dan penugasan peserta didik
mampu:
1. Mengidentifikasikan watak, struktur dan kaidah Tembang Pangkur.
2. Menganalisis pitutur luhur serta bisa menunjukkan relevansi pitutur luhur tembang
dengan kondisi di masa sekarang.
3. Peserta didik dalam praktik nyata atau tertulis dengan rasa ingin tahu kerjasama,
tanggungjawab, disiplin selama proses pembelajaran.
4. Bersikap jujur serta percaya diri dapat menyampaikan isi serat Wedhatama Pupuh
Pangkur.
5. Menyunting dan menyajikan Tembang Pangkur hasil karya sendiri.

D. Materi Pembelajaran
Serat Wedhatama pupuh Pangkur:
1. Struktur tembang Pangkur
2. Nilai-nilai dalam tembang Pangkur
3. Relevansi pitutur luhur dengan kondisi masyarakat sekarang
4. Tanggapan isi teks
5. Teknik penulisan tembang pangkur
6. Teknik penyuntingan tembang pangkur
7. Teknik penyajian tembang Pangkur secara lisan/tulisan

E. Model dan Metode Pembelajaran


1. Pendekatan : Scientifict learning
2. Strategi : Cooperative learning
3. Model : Project Based Learning (PBL)
4. Metode : Diskusi kelompok, ceramah, tanya jawab, dan penugasan

F. Media Pembelajaran
1. White boar dan spidol
2. LCD proyektor, laptop, speaker
3. Video
4. Naskah Serat Wedhatama Pupuh pangkur

G. Sumber Belajar
1. Widaryatmo, Gandung dkk. 2013. Prigel Basa Jawa Jilid 1. Jakarta: Erlangga
2. Sasangka, Sry Satriya TW. 2011. Paramasastra Gagrag Anyar Basa Jawa.
Jakarta: Paramalingua
3. Darminto, dkk. 2010. Kamus Besar Bausastra Jawa. Jakarta: Kharisma
4. Sutardjo, Imam. 2011. Tembang Jawa (Macapat). Solo: Bukutujju
5. Baoesastra Djawa
6. Wedhatama
7. Tripama, KGPAA Mangkoenegara IV
8. Kapustakan Djawi
9. Modul Basa Jawa Kangge SMA/MA/SMK/Sederajat, Pipin Ariyani, S.Pd

H. Kegiatan Pembelajaran
Sintak Model
Alokasi
Kegiatan Pembelajaran Deskripsi Kegiatan
waktu
(Berbasis Proyek)
1. Guru menyampaikan salam.
2. Guru mengecek kehadiran peserta didik.
3. Siswa merespon salam dan pertanyaan
dari guru berhubungan dengan kondisi
dan pembelajaran sebelumnya (kegiatan
Penguatan Pendidikan Karakter)
Stimulation 4. Siswa menerima informasi tentang
(simulasi/Pemberian keterkaitan pembelajaran sebelumnya
Pendahuluan 10 menit
rangsangan) dengan pembelajaran yang akan
dilaksanakan.
5. Siswa menerima informasi kompetensi,
materi, tujuan, manfaat, dan langkah
pembelajaran yang akan dilaksanakan
6. Apersepsi dan Motivasi.
Siswa mendapatkan/membaca teks Serat
wedhatama pupuh Pangkur .
1. Peserta didik dibagi 4 kelompok
2. Setiap kelompok membaca contoh teks
Tembang Pangkur. (Kegiatan literasi
Problem statemen
pembelajaran)
(Pertanyaan/Identifik 3. Peserta didik secara individu
asi Masalah) berkontribusi dalam mengidentifikasi
unsur-unsur pembangun teks tembang
Pangkur (kritikal thingking/berfikir
kritis)
Isi 1. Peserta didik mengkonsep tentang 65 menit
(Kegiatan Data processing karakteristik Serat Wedhatama Pupuh
Inti) (Pengolahan Data) Pangkur untuk dicocokkan dengan ciri-
ciri yang ditemukan. (colaboration,
critical thingking)
1. Perwakilan kelompok
menyampaikan hasil diskusi
Verification kelompok. (creative, comunikation);
(Pembuktian) (pembelajaran berbasis HOTS)
2. Perwakilan tiap kelompok
menanggapi uraian dari kelompok lain
tentang Tembang Pangkur.
1. Secara bersama-sama peserta didik
Generalization menyimpulkan tentang unsur-unsur
Penutup (Menarik pembangun tembang Pangkur, 15 menit
Kesimpulan) karakteristik/watak dari tembang
Pangkur. (creative, critical thingking)
I. Penilaian Hasil Pembelajaran
Aspek Teknik Penilaian Bentuk Instrumen
Sikap Observasi Catatan dalam Jurnal guru
Penilaian diri
Pengetahuan Tes Tulis Pilihan ganda dan uraian
Tes Lisan
Keterampilan a) Kinerja: Tugas: Para siswa diminta berdiskusi untuk
Hasil dan laporan diskusi memahami watak/karakteristik dan struktur
Tembang Pangkur.
b) Kinerja :
Observasi: Mengamati perilaku mulia, percaya diri,
Presentasi hasil diksusi tanggung jawab, dan santun dalam menggunakan
bahasaJawa
Proyek: Menulis teks tembang pangkur dengan
tema tertentu (untuk pertemuan ke 3)
Praktik: Menyajikan tembang pangkur secara
lisan/tulisan. (untuk pertemuan ke 4).

Sidoharjo, 1 Juli 2019


Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Drs. Juwanto Alvian Crisnha Sulistianto, S.Th

LAMPIRAN 1 : Pengembangan Bahan Ajar


MACAPAT

Sadurungé para siswa nyekar salah sawijining tembang macapat, beciké kudu ngerti
luwih dhisik tembang macapat iku apa, jinising tembang macapat apa waé, paugeraning tembang
macapat kuwi kepiye, kepiyé anggoné nyekar, lsp. Perlu dimangertèni yèn ing kasusastran Jawa
iku tembang bisa kapérang dadi Tembang Ageng utawa Tembang Gedhé, Tembang Tengahan,
Tembang Alit, lan Tembang Dolanan. Tembang macapat klebu jinising Tembang Alit amarga
paugeran tembangé klebu luwih prasaja tinimbang Tembang Gedhé lan Tengahan.
Tembang macapat iku duwé konvensi (aturan) metrum yaiku anané guru gatra, guru
wilangan, lan guru lagu. Saliyané kuwi, tembang macapat ngandhut kagunan basa kayata
rerengganing basa kang bisa awujud tembung-tembung kawi, tembung-tembung éntar,
wangsalan, lan liya-liyané. Tembang macapat sapada (sebait) kedaden saka cacahing guru gatra,
guru wilangan, lan guru lagu. Guru gatra yaiku cacahing gatra/larik/baris saben sapada
tembang. Cacahing wanda (suku kata) saben sagatra kuwi diarani guru wilangan, lan
tibaning swara (huruf vokal, dudu konsonan) ing pungkasaning gatra kuwi kasebut guru lagu.
Guru lagu lan guru wilangan saben tembang macapat duwe paugeran dhéwé-dhéwé.
Jinising tembang macapat kuwi nganti saiki ana kang nyebut 9, 11, 14, 15 lan sapituruté.
Ora perlu bingung kanggo nyebutaké cacahing tembang macapat, kang penting nganggo
dhasar lan wewaton. Miturut buku Tembang Macapat (Arintaka, 1981) cacahing tembang
macapat kuwi ana 11 iji, yaiku: Mijil, Kinanthi, Sinom, Asmarandana, Dhandhanggula, Gambuh,
Maskumambang, Durma, Pangkur, Megatruh, lan Pocung.
Sajroning tembang ana sebutan laras/lrs (Pélog/Pl lan Slendro/Sl), pathet (Nem/6,
Sanga/9, lan Manyura/Myr ing laras Slendro; Lima/5, Nem/6, lan Barang/Br ing laras Pélog),
pedhotan, titi laras, lsp. Laras yaiku swara kang ajeg dhuwuré, ora owah, kasebut uga nada,
sistem nada/ tonal system. Laras Slendro ateges sistem nada kang manut cendhèk-dhuwuré,
interval gamelan slendro, semono uga laras pélog. Titi laras yaiku notasi nada kang ditulis manut
sistem nada laras lan patheté. Déné pathet yaiku ukuran endhek-dhuwuring laras, minangka
wates wilayah nada.
Guru gatra, guru wilangan, saha guru lagu tembang macapat

Guruwilangan
Guru
N Jenengé Tembang GuruLagu
Gatra
o 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Maskumambang 4 12i 6a 8 8a
2. Pocung 4 12u 6a 8i 12a
3. Gambuh 5 7u 10u 12ii 8u 8o
4. Megatruh 5 12u 8i 8u 8i 8o
5. Mijil 6 10i 6o 10e 10i 6i 6u
6. Kinanthi 6 8u 8i 8a 8i 8a 8i
7. Asmaradana 7 8i 8a 8e/o 8a 7a 8u 8a
8. Durma 7 12a 7i 6a 7a 8i 5a 7i
9. Pangkur 7 8a 11i 8u 7a 12u 8a 8i
10. Sinom 9 8a 8i 8a 8i 7i 8u 7a 8i 12a
11. Dhandhanggula 10 10i 10a 8e 7u 9i 7a 6u 8a 12i 7a

Serat Wédhatama (serat mangenani ajaran utama) nggih niku satunggaling rumpaka
sastra Jawa Enggal kang saged digolongaken minangka moralistis-didaktis kang sekedik
dipengaruhi Islam. Rumpaka punika secaos formal diserat dening Ngarsa Dalem Ingkang
Wicaksana Kanjeng Gusti Pangeran Adipati Arya Sri Mangkunegoro IV. Raja teng keraton
Mangkunegaran Solo. Sanese kawentar keranten kapinterane marang elmu pangauning,
piyambeke ugi kawentar keranten piyambeke mangrupiaken satunggaling tokoh ingkang sakti
mandraguna, adil, lan arif bijaksana. Lantaran olah laku spiritual kang mumpuni, piyambeke
sedah kaliyan kasampurnan gesang sejati salebete ngadep Tuhan Ingkang Mahawisesa, nggih
niku warangka manjing curiga atanapi anggayuh kamuksan, ngadep Gusti kaliyan raganipun
sirna tan winekas.
Wonten indikasi nyaniya serat punika mboten diserat dening tiyang setunggal (Pigeaud,
Rangga Warsita et all, 1967:110). Serat punika dianggep minangka salah satunggaling puncak
estetika sastra Jawa abad kaping 19 lan gadah karakter mistik kang kiat. Wangune nggih niku
tembang, kang biasa dipigunakaken teng zaman punika. Serat punika mangadeg ing atase 100
pupuh (bait, canto) tembang macapat, kang dibagi teng selebete gangsal tembang, nggih niku :
Pangkur (14 pupuh,1 – 14)
Sinom (18 pupuh, 15 -32)
Pucung (15 pupuh, 33 – 47)
Gambuh (35 pupuh, 48-82)
Kinanthi (18 pupuh, 83-100)
Isi Serat Wédhatama ngrupiaken falsafah kagesangan, kados dene tenggang rasa, tepa
salira, kepripun dados janma kang sampurna, nglampahaken agami secaos bijak, lan dados
tiyang kang gadah watek ksatria.

Pengertene Tembang Pangkur :


Miturut maknane, tembang pangkur iku nggambarake mangsa nalika wis kliwat umur
kang wus ngungkurake babagan kadonyan.

Watak tembang pangkur :


Watake tembang pangkur iku madhep manteb, banter, nesu. Cocok kanggo ngandharake
pitutur, katresnan, crita kang nyata, lan sapiturute.

Makna tembang pangkur :


1. Pangkur saka tembung mungkur kang ateges nyingkiri hawa nepsu angkara murka. Wos
kang kamot ing tembang pangkur
2. Serat Wedhatama ngajarake tuntunan moral ing babagan etika pribadi minangka
pamangun karakter dhiri pribadi.
3. Ngajarake tuntutan moral minangka perangan saka pendidikan karakter ing babagan etika
sosial.
4. Serat Wedhatama ngajarake supaya aja tumindak kaya dene tumindake wong bodho,
kang omongane ora karu karuan lan ora tinemu nalar (ngandhar andhar angendhukur,
kandhane nora kaprah).
5. Serat Wedhatama uga ngajarake tuntunan moral ing babagan nembah mring kang maha
kuasa.

Tuladha:
TEMBANG PANGKUR
Mingkar mingkur ing angkara
Akarana karenan mardi siwi
Sinawung resmining kidung
Sinuba sinukarta
Mrik kretarta pakartining ngelmu luhung
Kang tumrap ing tanah Jawa
Agama ageming aji

Jinejer ing Wedhatama,


Mrih tan kemba kembenganing pambudi,
Mangka nadyan tuwa pikun
Yen tan mikani rasa,
Yekti sepi sepa lir sepah asamun,
Samasane pakumpulan,
Gonyak-ganyuk nglelingsemi.

LAMPIRAN 2 :
Media Pembelajaran PPT Teks
LAMPIRAN 3 :

Lembar Kerja Peserta Didik

LAMPIRAN 4 :
Instrumen Penilaian
