Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN TIGA KSSR

Tarikh :
Masa : 7.30-8.30 pagi
Kelas :3
Bilangan Murid : 30 orang
Umur Murid : 9 tahun
Tema : Alam Ceria Hidup Sejahtera
Tajuk : Jagalah Alam Kita

Hasil pembelajaran :
(i) Standard Kandungan :
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan
sebutan yang betul.

2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran
dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

(ii) Standard Pembelajaran :


3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan
kemas.

3.2.6 Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas.

Objektif :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
(i) Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada bahan seperti brosur
dengan surat berita.
(ii) Menyenaraikan sepuluh imbuhan awalan, akhiran dan apitan daripada brosur dan
surat berita.
(iii) Menulis ayat tunggal dengan kemas dan jelas.
Sistem Bahasa : ayat tunggal, imbuhan, sebutan dan intonasi.
Kemahiran bahasa : kemahiran lisan, membaca dan menulis.
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Sains, Pendidikan Muzik.
Nilai murni : mendengar arahan, bekerjasama, yakin diri, tekun.
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kecerdasan pelbagai : verbal-linguistik.
Kemahiran berfikir : menghubungkait, mencirikan
Bahan bantu mengajar : brosur, surat berita, laptop, LCD, lembaran kerja.
Pengetahuan sedia ada : Murid telah pun diajar mengenai imbuhan dan ayat tunggal.
Bahagian/M Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Catatan
asa Pembelajaran
Set induksi Tayangan video 1. Guru menayangkan video BBM
(5 minit) ‘Jagalah kepada murid. o Laptop
Kebersihan’. 2. Guru bersoal jawab dengan o Video
murid mengenai video
Contoh soalan : tersebut. Kemahiran mendengar.
i. Perlukah kita 3. Guru mengaitkan video
menjaga alam tersebut dengan tajuk pada Kemahiran bertutur.
sekitar? hari ini.
ii.
Langkah 1 Teks petikan 1. Guru menayangkan teks BBM
(10 minit) ‘Kepentingan petikan kepada murid. o Petikan.
Menjaga Alam 2. Guru meminta murid o Laptop.
Sekitar.’ membaca petikan tersebut
secara beramai-ramai. Kemahiran membaca.
Langkah 2 Permainan ‘Betul ke 1. Guru menerangkan peraturan BBM
(10 minit) Bohong?.’ permainan kepada murid. o Laptop
2. Murid diminta untuk o Petikan
mengambil giliran menjawab
soalan yang disediakan. Kemahiran berfikir :
menghubungkait,
mencirikan.
Langkah 3 Aktiviti kumpulan. 1. Guru membahagikan murid BBM
(20 minit) Kump 1&3: kepada 4 kumpulan. o Brosur
Brosur. 2. Murid diminta untuk mencari o Surat berita.
dan menyenaraikan 10
Kump 2&4: perkataan berimbuhan Kecerdasan pelbagai :
Surat berita. awalan, akhiran, dan apitan. verbal linguistik,
3. Murid diminta untuk interpersonal.
membentangkan hasil
perbincangan di hadapan
kelas.
Langkah 4 Lembaran kerja. 1. Guru memberikan lembaran BBM
(10 minit) kerja kepada murid. o Lembaran
2. Murid membuat latihan yang kerja.
diberikan sambil disemak dan
diperhatikan oleh guru.
Penutup Nyanyian lagu 1. Murid diminta untuk BBM :
(5 minit) ‘Kebersihan Satu menyanyikan lagu mengikut o Audio.
Keimanan.’ seni kata bersama-sama guru
sambil membuat gerakan Teknik :
badan. Nyanyian, kinestetik.
2. Guru merumuskan isi
pelajaran dengan menyatakan Nilai :
nilai mencintai alam sekitar. Mendengar arahan,
tekun.
