Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 5 DEDIKASI


TARIKH/HARI/MINGGU 02 JANUARI 2020/ KHAMIS /MINGGU 1 MASA 11.20-12.20 PM
TEMA SAINS HAYAT
TOPIK PROSES HIDUP HAIWAN
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Ciri dan tingkah laku khas haiwan untuk melindungi diri.
STANDARD 3.1.1 Menjelaskan dengan contoh melalui pemerhatian menerusi pelbagai media, ciri dan
PEMBELAJARAN tingkah laku khas haiwan untuk melindungi diri
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Memahami dan mengenalpasti sekurangnya 6/8 ciri dan tingkah laku khas haiwan
untuk melindungi diri
KRITERIA KEJAYAAN Murid dianggap berjaya apabila dapat:
1. Memahami dan menyatakan pendapat mengenai video yang ditunjukkan
2. Meneka beberapa contoh ciri dan tingkahlaku khas untuk melindungi diri drpd
musuh.
AKTIVITI PENGAJARAN PEMULA
& PEMUDAH CARA VIDEO SHOW
(PdPC) 1. Murid menonton video yang ditunjukkan.
2. Murid dan guru bersoal jawab mengenai apa yang ditonton dan kaitannya dengan
tajuk.

UTAMA
WHAT AM I? GAME (GROUP)
1. Murid meneka lukisan ahli yang dipilih. Jika betul mereka akan mendapat satu
bintang. Pemenang akan mendapat hadiah.
3. Menggunakkan bahan dalam permainan, murid dikehendaki memilih dan
menyusun jenis-jenis pencaran, dan melekatkan dalam peta buih di papan tulis.

FIND THE FIB


1. Semua murid menganalisis dan mengenlpasti kesalahan pada jadual yang mereka
susun dengan merujuk buku teks.
2. Murid dan guru berbincang tentang aktiviti yang dijalankan. Kesalahan dibetulkan
(Jika ada)

CUT & PASTE ME


1. Murid diberi kertas lembaran yang perlu diselesaikan mengikut masa yang
ditetapkan.
2. Murid dikehendaki menanda kertas lembaran rakan-rakan lain dalam kumpulan.
3. Murid dan guru berbincang tentang aktiviti (merujuk buku teks )
4. Lembaran dilekatkan di dalam buku dan akan menjadi rujukan untuk tajuk yang
akan datang.

PENUTUP
QUICK i-THINK MAP
1. Murid melukis peta buih tentang ciri dan tingkahlaku haiwan melindungi diri dari
musuh.
2. Murid pertama mengangkat dan membuat dengan betul akan mendapat ganjaran.

TRAFFIC LIGHTS
1. Murid mengangkat traffic light yang sesuai dengan kefahaman pdpc hari ni.
BAHAN BANTU BELAJAR Video, Buku teks, , kertas A4, kertas lembaran, gambar.
(BBB)
ELEMEN MERENTAS Pendidikan dan alam sekitar
KURIKULUM (EMK)
REFLEKSI
PdPc tidak dapat dijalanakan kerana murid berada dengan guru kelas masing-masing untuk
menguruskan yuran dan urusan lain tentang persekolahan.
