Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian.

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN


TAJUK: SISTEM OTOT RANGKA

PENSYARAH: DR RUAIBAH YAZANI BINTI TENGAH

DISEDIAKAN OLEH:

ROESIL BIN JUNI D20181084498


NIK RAZMINN HAFIZIE BIN MAT ZUKI D20181084510
MOHAMAD NIZAM BIN JOHA D20181084514
Rancangan Pengajaran Harian.

Subjek: Perkara ABM


Tajuk : Sistem otot rangka.
Tajuk: Sistem otot 3.1 Pengenalan
rangka 3.1.1 Komponen-komponen :
 Fiber otot
 Tisu penghubung
Masa : 1jam30minit  Tendon
3.1.2 Fungsi otot :
 Menghasilkan pergerakan
Tingkatan: 4  Mengekalkan postur
 Mengstabilkan sendi
 Menghasilkan haba
3.2 Jenis-jenis otot
 Otot rangka
 Otot licin
 Otot kardiak
3.3 Ciri-ciri otot rangka
3.4 Otot-otot rangka yang utama

Objektif Pembelajaran :
Kognitif
1. Murid dapat melabel komponen sistem otot rangka dengan
tepat dan betul.
2. Murid dapat mengenal pasti fungsi sistem otot rangka.

Psikomotor
1. Murid dapat menghuraikan fungsi sistem otot rangka.
2. Murid dapat menyatakan nama-nama otot.

Afektif
1. Murid dapat menerima pembelajaran tentang sistem otot
rangka sewaktu sesi pembelajaran dan pengajaran.
2. Murid dapat menghayati pembelajaran tentang sistem otot
rangka.

Hasil pembelajaran :
1) Menyenaraikan komponen-komponen otot
2) Mengenalpasti jenis-jenis otot dan lokasi
3) Menerangkan fungsi-fungsi otot
4) Membezakan antara otot dan tendon
5) Menyenaraikan ciri-ciri otot rangka yang utama.
6) Menamakan dan mengenalpasti lokasi otot.

Kriteria kejayaan:
1) Menyenaraikan 5 komponen sistem otot rangka.
Rancangan Pengajaran Harian.

2) Menyenaraikan 3 komponen sistem otot rangka.


3) Menyenaraikan 4 klasifikasi otot rangka.

Nilai murni :
-Dapat menjaga otot tubuh badan dan mengenali otot serta
fungsi-fungsinya.
1 Set Induksi: -mempaparkan gambar-gambar otot. Laptop
(5 minit) -aktiviti suspen -Dengan menggunkan
(sistem otot rangka) computer riba, kami
Pelajar memberikan pendapat tentang mempaparkan
gambar-gambar otot. gambar-gambar yang
menunjukan badan
otot-otot manusia.
Contoh:

2 Aktiviti 1 3.2 jenis-jenis otot


(5 Minit)  otot rangka (Otot aksial)
(GALLERY WALK) >Otot aksial terletak dan melekat pada
 Murid secara paksi
berkumpulan tulang rangka seperti tulang
akan vertebra,tulang
menerangka tusuk dan sternum.
n tentang Contoh : Frontalis,rectus abdominis
otot rangka ,pactoralis major.
1.otot aksial
2. Otot >Otot apendikular Bahan – bahan
apendikular >Terletak dan melekat pada tulang  kertas A4
3. Otot licin apendikular seperti  Pen
dan radius,ulna,femur,hemerus dan patella.
menghurai Contoh :Scapula,deltoid,biseps.
dalam kertas
A4.
 Murid harus
menerangka
n hasil kerja
kepada
kumpulan
lain.
Rancangan Pengajaran Harian.

 otot licin > otot licin merupakan


efektor utama sistem saraf
automatic.

 otot kardik > serat berjalur yang


bercabang mengandungi satu atau
dua nucleus. (lokasi jantung)

Aktiviti 2 (5 Minit) 3.3 ciri-ciri otot rangka .


Rancangan Pengajaran Harian.

(three stray one stay)  Kebolehujaan


 Murid  Kebolehucupan
memberi  Kebolehpanjangan
penerangan  Kebolehanjalan
tentang ciri-
ciri otot Bahan- bahan
kepada ahli  Kertas A4
kumpulan  pen
lain.
 Murid
dibahagikan
kepada 1
kumpulan 2
ahli.

Aktiviti 3 (5 Minit) 3.4 otot-otot rangka yang utama.


Round table
Murid berkongsi idea
bersama pasangan.

3 Penilaian (10 Minit)  Menguji kefahaman pelajar https://play.kahoot.it/


dengan soalan-soalan melalui #/k/e5197fc9-fe58-
permainan secara online iaitu 4349-b78c-
kahoot.com
93a5bf9cc381
 Soalan
1. Berbentuk satu silinder yang
panjang, setiap sel mempunyai
banyak nucleus dan berjalur?
2. Berikut adalah ciri-ciri otot
rangka kecuali.
3. komponen sistem rangka
kecuali
4. Ciri-ciri otot licin ?

4 Penutup (5 Minit)  “Thumbs up” (bagus/faham)


 Thumbs up  “Thumbs middle” (kurang
Rancangan Pengajaran Harian.

 Satu cara faham/kurang pasti)


guru menilai  “Thumbs down” (tidak faham)
murid apabila  Guru akan mengarahkan salah
ditanya seorang pelajar yang membuat
soalan, murid isyarat “thumbs up” pergi ke
membuat hadapan untuk menerangkan
isyarat tangan semula apa yang difahaminya

5 Refleksi (5 Minit)  Murid dapat menguasai kemahiran


pembelajaran secara insentif.
 Murid dapat menguasai kesemua
kemahiran yang dipelajari.

No Name & Matric No Presentation paperwork Marks

1 ROESIL BIN JUNI 3.1 PENGENALAN


D20181084498
3.1.1 /3.1.2

2 NIK RAZMINN HAFIZIE BIN 3.2 / 3.3


MAT ZUKI D20181084514

3 MOHAMAD NIZAM BIN JOHA 3.4 / 3.5


D20181084514

4
Rancangan Pengajaran Harian.
Rancangan Pengajaran Harian.
