Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN BIOLOGI TINGKATAN 4

Mata Pelajaran Biologi Tingkatan 4


Bilangan Murid 20 orang
Topic Respirasi
Masa 80 minit
Objektif Pembelajaran 7.1 Memahami proses respirasi dalam pengeluaran tenaga
Hasil Pembelajaran Murid dapat:
1. Menyatakan keadaan yang menyebabkan respirasi
anaerobik dalam sel.
2. Menerangkan proses respirasi anaerobik dalam yis
3. Menulis persamaan respirasi anaerobik
Kriteria Kejayaan Murid dapat:
1. Menyatakan ketiadaan oksigen semasa respirasi
anaerobik.
2. Menyatakan etanol, karbon dioksida dan tenaga sebagai
hasil respirasi anaerobik.
3. Menyatakan glukosa sebagai substrat.
4. Menjalankan eksperimen respirasi anaerobik dalam yis
5. Menyatakan respirasi anaerobik dalam yis sebagai proses
fermentasi
Pengetahuan Sedia Ada 1.Menghuraikan respirasi anaerobik
Pelajar 2.Menerangkan kepentingan respirasi anaerobik
3.Menulis persamaan tindakbalas kimia dalam sel
Aktiviti PDP Seperti di bawah
EMK  Kreativiti dan inovasi √ Keusahawanan √
 Sains dan teknologi √ Bahasa √
 Pendidikan alam sekitar Patriotism
 TMK √ Nilai murni √
STEM IBSE Inkuiri berstruktur
KBAT/I THINK  Peta bulatan Peta buih
 Peta alir Peta pokok
 Peta titi Peta buih berganda
 Peta dakap Peta pelbagai alir
BBM  Computer ,LCD,buku teks,buku rujukan,alat tulis √
 Contoh bahan siap, gambar berkaitan topic
 Papan putih mini,pen marker dan lain-lain item √
 Lembaran kerja,slaid

PENILAIAN  Lembaran kerja


 Lisan √
 Hasil kerja √
 Drama
 Pemerhatian √
 Tugasan √
 Kuiz
 Projek

1
REFLEKSI ………/………..murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan.
……../………..murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan

Perkembangan Aktiviti PDP Catatan


Pembelajaran
Penglibatan Murid melihat slaid gambar roti yang 1.Apakah pandangan anda
(5 minit) mengembang dan tidak mengenbang tentang gambar ini?
-struktur roti berongga dan
tidak berongga.
Penerokaan  murid dibahagi kepada kumpulan(4/5 orang) 1. Mengapa roti kelihatan
(10 minit)  murid berbincang tentang faktor yang begitu?
menyebabkan keadaan roti tersebut. -karbon dioksida
terhasil
2. Apakah faktor roti
berkeadaan demikian?
-kehadiran yis
Penerangan Wakil setiap kumpulan menyampaikan hasil
(25 minit) perbincangan dengan menggunakan mini
board.
Pengembangan  Setiap kumpulan diberi tugasan untuk Panduan guru:
(30 minit) menjalankan eksperimen berikut: Beri fokus kepada
Set A: kehadiran yis pemerhatian dan inferens.
Set B: ketiadaan yis

Setiap kumpulan menjalankan set A dan B


serentak.
 Murid membuat pemerhatian
 Murid merekod data dalam bentuk jadual
 Murid menerangkan faktor kehadiran yis dan
ketidakhadiran oksigen dengan penghasilan
karbon dioksida,etanol dan tenaga
 Murid membuatkesimpulan
 Murid membentangkan hasil dapatan

Penilaian  Tugasan kumpulan(laporan eksperimen) Jawapan:


(10 minit)  Latihan pengukuhan:
Semua kumpulan diberi soalan yang 1. Menggunakan kuantiti
dipaparkan dalam slaid. gandum yang sedikit
sebagai substrat bagi
## Anda bercita-cita menjadi usahawan yis.
industri roti, cadangkan bagaimana anda 2. Menggunakan yis untuk
dapat menghasilkan roti yang lembut, sedap respirasi anaerobik
dan tahan lama dengan menggunakan kos 3. Menyimpan adunan roti
yang rendah. pada suhu optimum
untuk yis melakukan
respirasi.

2
Nilai murni:
-menghargai sumbangan
yis kepada manusia

IMEJ:

3
Mata Pelajaran Biologi

Inkuiri Berstruktur

Tajuk : Respirasi Anaerobik

Hasil Pembelajaran :

1. Menyatakan keadaan yang menyebabkan respirasi anaerobik dalam sel.


2. Menerangkan proses respirasi anaerobik dalam yis
3. Menulis persamaan respirasi anaerobik

Bahan Dan Radas :

Yis, air kapur, larutan glukosa 5%, ampaian yis 5%, minyak parafin, tabung didih,
tabung uji, salur penghantar dengan penutup gabus berlubang, selinder penyukat,
termometer.

Aduanan roti Puan Anissa mengembang manakala adunan roti Puan Laila tidak
mengembang.

Berdasarkan maklumat di atas rancang dan jalankan satu eksperimen untuk


mengkaji respirasi anaerobik dalam yis

Prosedur :
Salur Penghantar

Termometer

Tabung didih

Air Kapur Air Kapur

Minyak Parafin

Tabung Uji A Ampaian yis + Larutan Glukosa Tabung Uji B


Larutan Glukosa

4
1. Didihkan larutan glukosa 5 % dalam bikar. Kemudian larutan disejukkan.
2. Isi tabung didih A dengan 5ml ampaian yis dan 15ml larutan glukosa yang
dididihkan.
3. Isikan tabung didih B dengan 15ml larutan glukosa yang telah dididihkan.
4. Tambahkan minyak paraffin ke dalam kedua-dua tabung didih.
5. Tutup tabung didih dengan penutup gaus berlubang yang mempunyai salur
penghantar.
6. Isi kedua-dua tabung uji dengan 2ml air kapur. Salur penghantar dimasukkan
ke dalam setiap tabung uji.
7. Catat suhu awal kedua-dua tabung didih.
8. Biarkan radas selama 1 jam. Selepas 1 jam lihat perubahan suhu dan warna
air kapur serta rekodkan dalam data.
9. Buka penutup gabus untu mengesan bau yang terbebas dari tabung didih.
10. Rekodkan semua keputusan dalam jadual.

Berdasarkan eksperimen yang telah anda jalankan, tuliskan laporan eksperimen


yang mengandungi pekara-pekara berikut :

1. Pernyataan masalah
2. Tujuan
3. Hipotesis
4. Pemboleh ubah
a. Manipulasi
b. Bergerakbalas
c. Dimalarkan
5. Prosedur
6. Penjadualan data
7. Analisis data
8. Kesimpulan
