Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN | 2021

Mata Pelajaran BAHASA MELAYU Hari Selasa


Kelas 1 EFISIEN Bilangan Murid Choose an item. /
23
Tarikh Masa 1100-1200
Modul MODUL TRANSISI
Tajuk/Topik TIKTOK TIKTOK- CUACA
Standard Kandungan 1.1 Mendengar dan memberikan respons
Standard Pembelajaran 1.1.1 Mengajuk, dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi
pelbagai bunyi; i) vokal ii) konsonan
NILAI EMK PETA BBB KBAT PBS

☐ Baik Hati ☐ Kreativiti dan ☐ Peta Bulatan ☐ Buku Teks ☐ Mengaplikasi ☐ Lembaran Kerja
☐ Kerjasama Inovasi ☐ Peta Buih ☐ Modul ☐ Menganalisis ☐ Hasil Kerja
☐ Bertolak ☐ Pendidikan ☐ Peta Buih ☐ PowerPoint ☐ Mencipta ☐ Pemerhatian
☐ Ansur Alam Sekitar ☐ Berganda ☐ Projektor ☐ Menaakul ☐ Kuiz
☐ Keadilan ☐ Sains dan ☐ Peta ☐ Model ☐ Membuat ☐ Lisan
☐ Kejujuran Teknologi Pelbagai Alir ☒ Internet Refleksi ☐ Projek
☐ Bersyukur ☐ Teknologi ☐ Peta Titi ☐ Radio /TV ☐ Membuat ☐ Tugasan
☐ Tolong-menolong Maklumat dan ☐ Peta Pokok ☐ Radas Keputusan ☐ Pembentangan
☐ Bertanggungjawab Komunikasi ☐ Petak Dakap ☐ Buku Cerita ☐ Membuat
☐ Hemah Tinggi ☐ Bahasa ☐ Peta Alir ☐ Gambar Inovasi
☐ Hormat - ☐ Patriotisme ☐ Carta ☐ Menyelesaikan
Menghormati ☐ Keusahawanan ☐ Graf masalah
☐ Kasih Sayang ☐ VLE Frog
☐ Kesabaran
☐ Ketekunan
☐ Berbudi Bahasa
OBJEKTIF PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :- 1. Set induksi
2. Guru menyampaikan OP kepada murid.
a. Menyebut 2 aktiviti yang 3. Murid menyebut 2 aktiviti yang dilakukakan pada setiap
dilakukan pada setiap cuaca cuaca.
4. Murid menyalin/frasa/ayat dengan cara yang betul.

CATATAN REFLEKSI

PdP hari ini tidak dapat dilaksanakan kerana : ___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan penggayaan / pengukuhan.
☐ Mesyuarat ___/___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
☐ Cuti Am latihan pemulihan
☐ Program sekolah ☐ Kursus
☐ Cuti Sakit
☐ Cuti Rehat Khas
☐ Akitiviti Luar ☐ Guru Pengiring
PdP akan dibawa ke hari

RPH | RPM19
SK TAMAN SUTERA
JALAN PERSISIRAN SUTERA
81200 JOHOR BAHRU
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 6 EFISIEN

RANCANGAN MATA SAINS KELAS 6 EFISIEN


PENGAJARAN PELAJARAN
HARIAN TARIKH/HARI 02/03 SELASA MASA 1030-1130
TEMA INKUIRI DALAM SAINS TAJUK
KOD STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains .
KANDUNGAN
KOD STANDARD 1.1.1 Memerhati
PEMBELAJARAN
 Menyatakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatian tentang fenomena
OBJEKTIF atau perubahan yang berlaku.
PEMBELAJARAN 
KRITERIA Dapat menyatakan deria yang terlibat dalam pemerhatia
KEJAYAAN
 Rotating review.(PAK 21)
 Murid membuat ujikaji ringkas .
 Mengkaji fenomena yang berlaku di kawasan sekeliling mereka menggunakan deria.
 Pasukan bincang topik semasa kajian
 Buat carta/ pengurusan lain untuk sampaikan pendapat mereka atau beri pendapat
AKTIVITI tentang hasil perbingcangan kumpulan mereka.
PENGAJARAN &  Pengurusan grafik tentang pemerhatian mereka dengan menggunakan deria.
PEMBELAJARAN
(P&P)

PENTAKSIRAN 1 2 3 4 5 6
AKTIVIITI PENUTUP
1. Latihan
2.Kesimpulan pengajaran
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
TINDAKAN
Melukiskan 5 deria Latihan kefahaman Kuiz/ Soal Jawab
SUSULAN MURID
manusia

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita √
BELAJAR (BBB)  Powerpoint  Model  Buku  Lain-lain
Cerita
 Memerhati  Membuat inferens  Mengguna  Mengawal
 Mengelas  Meramal kan pembolehubah
 Mengukur dan  Berkomunikasi perhubung  Membuat hipotesis
KEMAHIRAN
menggunakan  Mentafsir data an ruang  Mengeksperimen
PROSES SAINS
nombor dan masa
(KPS)
 Mendefini
si secara
operasi
 Mengguna & mengendalikan alatan dan  Melakar specimen, peralatan sains
KEMAHIRAN
bahan sains dengan betul dengan cara yang betul
MANIPULATIF
 Mengendalikan specimen dengan betul  Menyimpan peralatan dan bahan sains
SAINS (KMS)
dan cermat dengan betul
 Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN
 Interpersonal  Verbal Linguistik  Logik  Visual Ruang
PELBAGAI
 Intrapersonal Matematik
ELEMEN  Kreativiti &  Bahasa  Sains &  Keusahawanan

RPH | RPM19
MERENTASI Inovasi  Patriotisme Teknologi  Nilai Murni
KURIKULUM  Pendidikan  TMK
(EMK) Alam Sekitar
 Membanding  Menghubungkait  Membuat  Membuat Keputusan
beza  Menginterpretasi Inferens  Membuat Rumusan
KEMAHIRAN
 Mengkategori  Mencipta Analogi  Membuat  Menilai
BERFIKIR
 Menjana Idea Ramalan
 Mentafsir
PENILAIAN  Lembaran  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN & Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MING
HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
GU
-
7 Selasa 4E Sejarah
60 minit

TEMA SEJARAH AWAL NEGARA

RPH | RPM19
TAJUK Mari Belajar Sejarah

UNIT 1. Mengenali Sejarah

TOPIK Sumber Sejarah Kaedah Penyelidikan Sejarah


STANDARD
1.1 Pengertian sejarah dan kemahiran sejarah
KANDUNGAN
1.1.2 Mengenal pasti sumber dalam sejarah.
STANDARD 1.1.3 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
PEMBELAJARAN K.1.1.9 Menghurai kepentingan memelihara sumber sejarah untuk
generasi akan datang.
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
OBJEKTIF
1. Menghurai kepentingan memelihara sumber sejarah untuk
PEMBELAJARAN
generasi akan datang.
KRITERIA Murid berjaya membentangkan sejarah diri mereka kepada
KEJAYAAN pasangan masing-masing.
Set induksi:-
1. Murid ditayangkan gambar batu bersurat terengganu, artifak fosil,
risalah, surat khabar dan manuskrip.
2. Murid berbincang dengan rakan tentang gambar yang
ditayangkan. (KBAT)
Aktiviti:-
3. Guru menjelaskan kepada murid tentang perbezaan sunber
primer dengan sumber sekunder kepada murid.
4. Guru menyediakan maklumat berkaitan dengan sumber sejarah
dan kepentingan penggunaan sumber sejarah.
AKTIVITI 5. Setiap murid akan mendapat satu maklumat. Murid akan
PDPC meletakkan maklumat mereka dapat pada bahagian yang
dilabelkan, iaitu sumber primer, sumber sekunder dan
kepentingan penggunaan sumber sejarah. (PAK21)
6. Murid diterangkan tiga kaedah penyelidikan sejarah.
7. Secara berpasangan, murid membentangkan sejarah diri mereka
kepada pasangan masing-masing. (PBD)
8. Murid menyenaraikan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan
sejarah dalam buku latihan dalam bentuk peta i-think (peta
pokok) sebagai kerja rumah.
Penutup:-
9. Murid ditunjukkan contoh-contoh manuskrip.
BBB Buku Teks m/s 6-9.
KBAT Menganalis EMK Nilai Murni

AKTIVITI PAK-21 Mix-n-Match (Suai Padan) NILAI TERAS SIVIK Kasih Sayang

TAHAP PENTAKSIRAN BILIK


2 Bercerita
PENGUASAAN (TP) DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : /
REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.

RPH | RPM19
PdP ditunda kerana
________________________________________________
CATATAN -

RPH | RPM19
