Anda di halaman 1dari 8

TUGASAN : 26 FEB 2022

MOHD AFIQ HAFIZAN BIN ABD RAHMAN ( PAI 2 )


NURAINI HAZIQAH BINTI ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NUL-IDA BINTI KUANTING ( PAI 2 )
NORSHAFIRA BINTI YUSNI ( PAI 2 )

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN ISLAM : TAHUN 5

Mata pelajaran Ibadah

Tahun 5 Abu Bakar

Bilangan Murid 30 orang ( 12 : lelaki 18 : perempuan )

Hari / Tarikh 11 Januari 2022 / 08 Jamadilakhir 1443 / selasa

Masa 11.20-12.20 pagi (60minit)

Tajuk Tayamum

Pengetahuan sedia ada Murid telah mempelajari pengertian , sebab- sebab tayamum

Standard Kandungan 4.1 Merumuskan dan mengamalkan konsep tayamum dengan betul secara beradab

Standard Pembelajaran 4.1.4 Menghuraikan syarat- syarat tayamum


4.1.5 Mengaplikasikan cara- cara bertayamum
4.1.6 Memperincikan perkara- perkara yang membatalkan tayamum
TUGASAN : 26 FEB 2022
MOHD AFIQ HAFIZAN BIN ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NURAINI HAZIQAH BINTI ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NUL-IDA BINTI KUANTING ( PAI 2 )
NORSHAFIRA BINTI YUSNI ( PAI 2 )
Selepas proses pelajaran dan pembelajaran, murid dapat ;
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan pengertian tayamum dengan ringkas dan tepat dengan betul.
2. Menyebut dan menghuraikan syarat- syarat tayamum dengan betul dan tepat
3. Melakukan demostrasi cara- cara bertayamum dengan tertib dan betul

Kemahiran Berfikir Menilai dan mengaplikasi

Gabung Jalin Jawi : membaca dan menulis tulisan jawi


Akhlak : mensyukuri nikmat Allah

Penyerapan Bahasa arab

1. Keusahawanan : kesanggupan belajar daripada kesilapan dan mempunyai daya saing untuk menghasilkan
Elemen Merentas kerja berkumpulan.
Kurikulum ( EMK )
2. Kreativiti : menyusun atur dengan betul.

3. Teknologi maklumat dan komunikasi : Power point . video cara- cara tayamum

Pentaksiran berasaskan Lisan : soal jawab


sekolah
Bertulis : lembaran kerja

Simulasi tayamum

Bahan Bantu Mengajar Power point, video cara- cara bertayamum, pembesar suara, komputer riba, lembaran kerja

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Pengajaran/
TUGASAN : 26 FEB 2022
MOHD AFIQ HAFIZAN BIN ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NURAINI HAZIQAH BINTI ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NUL-IDA BINTI KUANTING ( PAI 2 )
NORSHAFIRA BINTI YUSNI ( PAI 2 )
Masa
Bacaan Doa : 1 . Seorang murid diminta oleh guru mengetuai Adab Berdoa.
Mukaddimah bacaan doa.
( 2 minit ) ‫بسم هللا الرحمن الرحيم‬ Nilai Kerjasama dalam
2 . Murid-murid lain diminta mengikut bacaan membaca dengan
‫ اللهم افتح علينا حكمتك وانشرعلينا من خزائن رحمتك يا أرحم الرحمين‬. doa bersama-sama/ mengaminkan bacaan serentak.
doa.
Bacaan Syahadah : Khusyuk dalam
3. Semua murid melafazkan kalimah syahadah membaca doa.
" ‫ " أشهد أن ال إله إال هللا وأشهد أن محمدا رسول هللا‬bersama-sama.
Lakonan daripada guru tentang tayamum. 1 . Murid murid diarahkan memberi tumpuan  Strategi :
Set Induksi sepenuhnya terhadap lakonan guru di Berpusatkan guru dan
( 5 minit ) Guru berlakon dengan keadaan dirinya yang patah hadapan kelas. murid.
tangan dan tangannya bersimen.
2 . Murid-murid bersumbang saran mengenai  Kaedah:
Guru mengaitkan keadaan dirinya dengan lakonan. tunjukcara
bagaimana mahu mengambil wudhuk.
3 . Murid bercerita tentang kefahaman mereka  Kaedah :
Soalan : terhadap lakonan. Perbincangan,Bersoal
jawab dengan murid
Bagaimana cara untuk berwudhuk sekiranya tangan 4. Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan
say aini bersimen ? tajuk pada hari ini : “ Tayamum “ .  Nilai :
Keberanian,
kebebasan dan
kerjasama
TUGASAN : 26 FEB 2022
MOHD AFIQ HAFIZAN BIN ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NURAINI HAZIQAH BINTI ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NUL-IDA BINTI KUANTING ( PAI 2 )
NORSHAFIRA BINTI YUSNI ( PAI 2 )
1- Murid-murid ditayangkan pengertian
Tayangan slide pengertian tayammum dan sebab- tayamum melalui tayangan slide pada  BBM: Slaid
sebab yang mengharuskan tayammum.
website anyflip yang dimuat turun oleh
Langkah 1  Kaedah : Tikrar,
guru. Latih-tubi
(10 minit)  Tayangan Slid
2- Guru menjelaskan pengertian tayamum
kepada semua murid.  Gabung Jalin:
Hafazan (Tikrar)
3- Murid-murid seterusnya dipaparkan
Tayamum slaid berkenaan sebab-sebab yang
 Nilai: Bekerjasama
diharuskan bertayamum.
Tayamum ialah menyapu debu tanah ke muka dan
kedua tangan sebagai ganti kepada wudhuk atau 4- Guru menerangkan sebab-sebab yang
mandi wajib dengan syarat-syarat tertentu.
mengharuskan tayamum.
5- Murid bersoal jawab dengan guru
berkaitan hal-hal bertayamum.

6- Murid-murid diminta mengulang sebab-


sebab yang mengharuskan tayamum
Sebab-sebab mengharuskan Tayamum
secara kelas (kumpulan dan individu).
1. Ketiadaan Air
2. Tidak boleh menggunakan air kerana sakit
3. Air ada tetapi terhad untuk keperluan makan dan
minum sahaja
TUGASAN : 26 FEB 2022
MOHD AFIQ HAFIZAN BIN ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NURAINI HAZIQAH BINTI ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NUL-IDA BINTI KUANTING ( PAI 2 )
NORSHAFIRA BINTI YUSNI ( PAI 2 )

1. Murid-murid dipaparkan grafik berkaitan


Rukun Tayamum rukun tayamum.  BBM: Objek
(Grafik)pembelajar
2. Guru menyebut rukun tayamum satu
an, Kad imbasan
Langkah 2 persatu dan diikuti murid-murid secara
(12 minit) berkumpulan.  Kaedah : Tikrar,
penerangan dan
3. Murid-murid mendengar penerangan soal jawab
guru berkaitan rukun tayamum.
4. Guru membimbing secara latih tubi  Gabung Jalin:
Hafazan (Tikrar)
menyebut lafaz niat tayamum berulang
 Kad Imbasan
kali dalam berkumpulan dan individu.
 Nilai: Bersungguh-
5. Murid bersoal jawab dengan guru sungguh,
Bekerjasama
berkaitan hal-hal bertayamum.

6. Murid dibahagi kepada beberapa


kumpulan.

7. Setiap kumpulan murid diminta untuk


menyusun kad kalimah rukun tayamum
mengikut urutan yang betul.
TUGASAN : 26 FEB 2022
MOHD AFIQ HAFIZAN BIN ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NURAINI HAZIQAH BINTI ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NUL-IDA BINTI KUANTING ( PAI 2 )
NORSHAFIRA BINTI YUSNI ( PAI 2 )
8. Guru memantau dan memperbetulkan
jawapan setiap kumpulan murid.

1. Guru memberi arahan kepada  Kemahiran: mendengar ,


Melakukan simulasi cara- cara murid untuk bergerak mencari melihat, membaca
Langkah 3 tayamum dengan tertib secara pasangan untuk melakukan
berpasangan. aktiviti think pair share.  Kaedah : pandang dengar
( 15 minit ) ( visual dan audio ), PAK 21 (
2. Guru meminta murid duduk Role play, Think pair share )
Video simulasi bertayammum: secara pasangan melakukan
cara-cara bertayamum secara  Bahan bantu mengajar :
berpasangan dan menyemak power point, video cara- cara
simulasi pasangan. bertayamum

3. Murid - murid duduk dalam  Penyerapan nilai :


kumpulan pasangan dan bertanggungawab,
melakukan cara- cara keberanian, mendengar
bertayamum serta menyemak arahan.
simulasi yang ditunjukkan oleh
pasangan.  KBAT : Melakukan simulasi
tayamum dengan tertib
4. Guru meminta setiap
pasangan murid ( Think pair  Bentuk pentaksiran : lisan,
https://www.youtube.com/watch?
share ) tampil ke hadapan kelas simulaso dan secara atas
TUGASAN : 26 FEB 2022
MOHD AFIQ HAFIZAN BIN ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NURAINI HAZIQAH BINTI ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NUL-IDA BINTI KUANTING ( PAI 2 )
NORSHAFIRA BINTI YUSNI ( PAI 2 )
v=r9O_x2DqVTQ untuk menunjukkan simulasi talian ( kuiz ).
cara- cara bertayamum.

5. Kumpulan pasangan murid


melakukan simulasi cara- cara
bertayamum secara berpasangan
di hadapan kelas dengan betul
dan tertib.

6. Guru meminta murid membuat


penilaian terhadap cara- cara
tayamum yang dilakukan oleh
setiap pasangan kumpulan dan
membimbing murid dalam
melaksanakan aktiviti.

7. Guru memberikan aktiviti


pengukuhan secara atas talian
melalui kuiz yang telah
disediakan oleh guru secara
berpasangan.
TUGASAN : 26 FEB 2022
MOHD AFIQ HAFIZAN BIN ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NURAINI HAZIQAH BINTI ABD RAHMAN ( PAI 2 )
NUL-IDA BINTI KUANTING ( PAI 2 )
NORSHAFIRA BINTI YUSNI ( PAI 2 )
