Anda di halaman 1dari 2

PADZELYHISHAM BIN ZAKARIA(L20162010515)

MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN ISLAM


TINGKATAN :1A
MASA : 9 9.30 pagi
TAJUK : Hadis sebagai sumber hukum
OBJEKTIF : 1) Pelajar dapat menyatakan maksud hadis,sanad dan matan
2) Pelajar dapat menjelaskan peranan hadis sebagai sumber hukum
3) Pelajar dapat memahami pengelasan hadis dari aspek percakapan
perbuatan dan sifat
4)pelajar dapat menerangkan perbezaan di antara hadis dan al-quran
KEMAHIRAN MIKRO : Set Induksi
OBJEKTIF KEMAHIRAN MIKRO :
1- Gambaran awal kepada pelajar terhadap tajuk yang akan diajar.
2- Menarik minat pelajar terhadap tajuk yang akan diajar oleh guru.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan


Pendahuluan Membaca doa 1. Guru meminta 1. Pelajar Pendekatan:
( 3 minit ) belajar semua pelajar membaca doa Membaca
untuk membaca belajar. doa beramai-
doa sebelum .... ramai
belajar.
Nilai:
2. Guru bertanya 2. Pelajar Memohon
khabar pelajar dan menjawab khabar kepada Allah
perasaan pada hari guru
ini.

Set Induksi 1. Guru 1. Pelajar ABM:


( 5 minit ) menayangkan menonton video Video
video bacaan hadis yang ditayangkan
oleh guru. Strategi:
2. Guru meminta Pemusatan
respon daripada 2. Pelajar memberi pelajar
pelajar respon
berdasarkan Nilai:
3. Guru mengaitkan pemahaman Pemerhatian
respon pelajar mereka. Berfikir Kritis
tersebut dengan
tajuk pembelajaran KBKK:
pada hari ini. Berfikir
melalui
persoalan
yang
ditimbulkan
oleh guru.

Langkah 1 Menerangkan Guru menjelaskan Pelajar memahami Nilai:


( 4 minit ) makna hadis,sanad makna hadis,sand apa yang diajar Berani dan
dan matan dan matan Yakin pada
diri sendiri
Langkah 2 Menyatakan 1) Guru meminta 1) Pelajar
( 10 minit ) peranan hadis respon pelajar memberi respon
mengenai peranan berdasarkan Teknik:
hadis kepada Penerangan
pengetahuan
2) Guru membuat sedia ada mereka. Strategi:
penerangan Pemusatan
mengenai peranan 2) Pelajar pelajar
hadis mendengar dan
mencatat nota di
dalam buku.
Langkah 3 Menyatakan Guru meminta Wakil pelajar Nilai:
( 5 minit ) pengelasan hadis wakil pelajar untuk membaca dan Kerjasama,
membacakan pelajar lain berani dan
petikan di papan mengikuti bacaan yakin pada
hitam tersebut. diri sendiri

Penutup Rumusan Guru membuat Pelajar mencatat


( 5 minit ) kesimpulan secara kesimpulan yang
ringkas apa yang telah diberikan
dipelajari hari ini. oleh guru.
