Anda di halaman 1dari 11

KPD3016 - PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1

TAJUK: HANTARAN DAN MENYERKAP


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI
KUMPULAN : AT59(A)

DISEDIAKAN OLEH : FREDELICK GIMPEH


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI TINGKATAN 1
Tarikh : 10/04/2018 Tingkatan : 1 Alpha
Hari : Khamis Minggu :2
Bil. Pelajar : 20 Orang Bil. Pelajaran :1
Masa : 7.30 pagi - 8.10 pagi
Tunjang pembelajaran : Kemahiran dalam sukan
Tajuk pembelajaran : Permainan bola sepak
Fokus pembelajaran : Hantaran leret dan menyerkap bola leret
Pengetahuan awal pelajar : Pelajar pernah melihat hantaran leret dalam permainan bola sepak melalui televisyen dan pengalaman di sekolah
Objektif pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
Kognitif : Pelajar dapat menyatakan bahagian otot yang digunakan untuk menghantar bola secara leret dalam permainan bolasepak
dengan tepat.
Psikomotor: Melakukan sekurang-kurangnya lima percubaan kemahiran hantaran leret dan menyerkap bola leret dalam permainan
bola sepak dengan teknik dan gaya yang betul
Efektif : Menunjukkan kerjasama antara pelajar semasa melakukan kemahiran hantaran dan menyerkap
Stail pembelajaran : Arahan
Strategi pembelajaran : Berpusatkan guru
KBKK : Pelajar dapat meningkatkan daya usaha dalam aktiviti tersebut
Persediaan pelajar : Pakaian sukan dan kasut yang sesuai.
Persediaan guru : bola sepak, marker dan wisel
FASA AKTIVITI MAKLUMAT PENGAJARAN DAN PENGELOLAAN CATATAN
PEMBELAJARAN
Permulaan Set induksi  Pelajar diarahkan untuk membentuk seperti
( 5 minit ) Pelajar berada ladam kuda G
P P
dalam keadaan  Guru menerangkan tentang lakuan hantaran
P P
ladam kuda leret, kelebihan dan kekurangan P P Alat bantu
PPPP
 Selain itu guru akan menerangkan kemahiran mengajar:
Aktiviti guru: menyerkap setelah hantaran dilakukan Wisel
G : Guru
 Guru  Guru menerangkan aktiviti pemanasan Bola
P : Pelajar
bertanyakan berkonsepkan permainan sambil melakukan
P P
tentang regangan
P PPPP P
kehadiran dan PPP
P P
PPP
kesihatan
P P
pelajar Wakil pelajar
P
diberi tugasan
 Guru
G untuk
bertanyakan melaksanakan
aktiviti pemanasan
aktiviti dan
P : pelajar badan.
kemahiran yang
G : Guru
dipelajari
: bola
Memanaskan minggu lepas Aspek keselamatan
badan Aktiviti pelajar:  Melakukan aktiviti di bawah pengawasan G WP
(5 minit)  Pelajar memberi guru P P
P P
Bola beracun respon terhadap  Pemanasan bersifat permainan iaitu bola
P P
pertanyaan guru beracun P P
PPPP
Aktiviti guru:  Pelajar melakukan regangan dengan betul
 Guru memberi untuk mengelakan kecederaan
G : guru
arahan kepada
P : pelajar
pelajar
Aktiviti pelajar:
 Pelajar diarah Otot yang terlibat semasa memanaskan badan
membuat  Quadriseps
pemanasan  Hamstring
dengan Aktiviti bola beracun:
menggunakan  Pelajar d luar akan menendang bola secara
bola leret untuk mengenakan kaki kawan
 Pelajar  Pelajar yang terkena akan out.
melakukan  Pelajar akan berganti tempat
regangan
disetiap
Perkembangan 1 pemanasan P P P
Hantaran leret yang diketuai Alat bantu
mengajar :
secara statik dan oleh seorang Menghantar bola leret secara berpasangan dalam P P P
Bola
menyerkap pelajar keadaan yang statik dan menyerkap bola leret P P P
( 5 minit ) Pelajar diberi arahan  Pelajar akan membentuk pasangan ( pelajar
Wakil pelajar yang
mencari pasangan A dan B ) P P P dibantu oleh
seorang pelajar
masing-masing  Pelajar A akan melakukan hantaran dalam P P P
menunjukkan cara
Aktiviti guru : keadaan statik kepada pelajar B pada setiap fasa.
 Guru memberi  Pelajar B akan menyerkap bola yang P P P
arahan tentang dihantar oleh pelajar A. P
hantaran leret  Pelajar B akan menghantar bola leret kepada
 Guru memerhati pelajar A P
dan cuba  Pelajar A akan menyerkap bola dengan
membetulkan teknik yang betul G
kesilapan  Ulang aktiviti ini sehinggalah arahan P : Pelajar
pelajar berhenti daripada guru G : Guru
Aktiviti pelajar: : Arah hantaran
 Pelajar
melakukan apa
yang telah
diarah oleh guru
Perkembangan 2 Guru memberi  Pelajar diminta untuk membentuk pasangan G
Hantaran leret arahan kepada (Pelajar A dan B)
dengan jarak pelajar untuk  Pelajar A tersebut melakukan hantaran ke P P
yang jauh( 10 melakukan hantaran pelajar B dengan bola keadaan leret tetapi 10 Meter

meter) leret dengan jarak kuat P P


Alat bantu
(5 minit) yang jauh dan  Pelajar B akan menerima dan melakukan
mengajar :
menyerkap bola kemahiran menyerkap dengan betul sebelum Bola , wisel
dengan teknik yang menghantar semula bola ke pemain A. Petunjuk :
betul  Kemahiran ini dilakukan secara bergilir-gilir P : pelajar
dengan pasangan masing-masing. G : Guru
Ansur maju 2  Aktiviti ini akan dilakukan sebanyak 4 kali : arah hantaran bola
Aktiviti ini
Aktiviti guru: ulangan dengan teknik yang betul
dilakukan secara
 Guru memberi berkumpulan dan
bergilir-gilir
arahan kepada
pelajar agar
melakukan
hantaran leret
dengan jarak
yang jauh
 Guru
menunjukkan
demontrasi
hantaran dan
menyerkap bola
leret
Nilai-nilai murni :
 Guru memerhati
Semangat dan
dan menlai keyakinan.
lakuan pelajar.
Aktiviti pelajar:
Objektif
 Pelajar memberi
psikomotor
respon arahan tercapai.
yang diberi oleh
guru tersebut.
 Pelajar
melakukan
hantaran dan
menyerkap
sepertimana
yang diarahkan
oleh guru
Perkembangan 3 Ansur maju 3:
Pelajar
Melakukan
mengaplikasikan
hantaran ke kemahiran hantaran  Membentuk pasangan ( pemain A dan B ) P P
leret dan menyerkap
sasaran dan  Pemain A akan melakukan hantaran leret
dengan sasarannya.
menyerkap kepada pemain B P P
Aktiviti guru:
( 5 minit )  Hantaran yang dilakukan perlu masuk ke
 Guru memberi
arahan tentang kawasan sasaran yang ditetapkan G
cara permainan
 Kawasan sasaran ialah jarak diantara dua
 Guru
menunjukkan marker Petunjuk :
demostrasi
 Pemain B perlu bersedia untuk menerima P : pelajar
 Guru memantau
dan menilai hantaran leret dalam kawasan sasaran G : guru
lakuan pelajar.
 Lakuan ini dilakukan dengan bergilir-gilir : marker
Aktiviti pelajar:  Setiap pelajar diberi peluang melakukan : arah bola
 Pelajar
hantaran dengan baik.
memberikan
respon terhadap
penerangan
guru
 Pelajar
menjalankan
aktiviti hantaran
ke kawasan
sasaran.
Kemuncak Aktiviti:
Permainan kecil
( 10 minit )
Aktiviti guru:  Permainan ini dilakukan dalam satu kawasan
 Guru Alat bantu
yang kecil seperti gelenggang futsal A A
menerangkan mengajar :
A A
cara-cara dalam  Pelajar akan membentuk kumpulan yang Bola,marker
A
permainan kecil
terdiri daripda kumpulan A dan B
 Guru akan Aktiviti
B
menilai teknik  Pelajar akan bermain permainan ini dengan dikendalikan oleh
B B
hantaran dan guru dan dilakukan
mengaplikasikan teknik hantaran leret dan B B
menyerkap oleh pelajar.
pelajar menyerkap dengan betul.
Guru hanya
 Pemenang ini ditentukan seberapa banyak
Aktiviti pelajar: memantau aktiviti
 Pelajar akan jaringan dengan mengunakan marker sebagai pelajar.
memberi respon
tiang Petunjuk:
akan permainan
A, B : Pelajar
yang dijalankan Nilai-nilai murni :
: marker
 Pelajar akan Kerjasama dan
Aspek keselamatan: : bola
mendengar keyakinan
arahan sebelum  Pastikan kawasan permainan tidak ada
permainan sebarang benda yang berbahaya Objektif efektif
dimulakan  Pastikan semasa melompat dalam keadaan tercapai.
 Kesemua yang betul dan stabil
pelajar akan  Melakukan aktiviti dibawah pengawasan
terlibat dalam guru
permainan ini
sehingga
selesai.
Penutup Penyejukan badan
( 5 minit ) Aktiviti guru: Gerak kendur tubuh badan
 Guru Regangkan otot-otot besar G
mengarahkan P P
wakil pelajar Gerak kendur pinggang
P P
untuk Gerak kendur kaki P P
penyejukan PPP
badan Objektif tercapai
 Guru akan Aspek keselamatan:
merumuskan
pegajaran  Memastikan kawasan penyejukan badan
G : Guru
dalam keadaan yang selemat P : pelajar
Aktiviti pelajar:
 Pelajar  Melakukan penyejukan badan bagi
melaksanakan mengelakkan kecederaan
penyejukan
badan
 Pelajar akan
memberi
refleksi
sepanjang
pembelajaran
