Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 4

Mata Pelajaran dan Sejarah


Kelas Tahun 4
Tarikh/ Masa 12.9.2022/1210-1310
Bilangan Murid 16 orang
Tajuk Sejarah Awal Negara
Topik Zaman Prasejarah
Standard 3.1 Kehidupan Manusia Zaman Prasejarah
Kandungan
Standard 3.1.3 Menghuraikan ciri kehidupan dari aspek kegiatan sosial dan ekonomi manusia
Pembelajaran Zaman Prasejarah.
K3.1.6Menjelaskan sikap bersedia untuk menghadapi perubahan persekitaran.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


Pembelajaran (i) Menerangkan 2 hingga 3 ciri kehidupan manusia Zaman Prasejarah dari aspek
kegiatan sosial dan ekonomi manusia Zaman Prasejarah beserta contoh dengan
betul.
(ii) Membuat penilaian sikap bersedia untuk menghadapi perubahan persekitaran
dengan tepat

Kriteria Murid-murid (Audien) boleh:


kejayaan (i) Menerangkan 2 hingga 3 ciri kehidupan manusia Zaman Prasejarah dari aspek
kegiatan sosial dan ekonomi manusia Zaman Prasejarah beserta contoh
melalui aktiviti Peta i-Think dengan betul.
(ii) Membuat penilaian sikap bersedia untuk menghadapi perubahan persekitaran
melalui aktiviti Brainstorm dengan jelas
Pendekatan / Kaedah Pembelajaran Koperatif
strategi /
Kaedah/
Teknik

Aktiviti PAK Peta i-Think, Brainstorm, Shout Out


21

Elemen 6C Komunikasi, kolaboratif, pemikiran kritis, sahsiah & kreativiti


Pengetahuan Murid mengetahui negara Malaysia pernah melalui Zaman Prasejarah pada
pembelajaran lepas.
Sedia ada
KBAT Mengaplikasi & Menilai

KPS Meneroka bukti signifikan tentang ciri kehidupan dari aspek kegiatan sosial dan
ekonomi manusia Zaman Prasejarah

Bahan Bantu Buku Teks, LCD, Komputer dan Whiteboard Mini


Belajar (BBB)

Sumber Bahan bercetak, bahan elektronik dan digital


Pengajaran
dan
Pembelajaran

Elemen EMK: Bahasa, Inovasi, Kreativiti


Merentasi Nilai Murni: Bertanggungjawab & Kasih Sayang
Kurikulum
(EMK) DK: Berbangga dengan tanah air pernah melalui Zaman Prasejarah
Elemen TMK: Slaid Powerpoint
Kewarganegar
aan dan nilai
sivik (EKNS)

Pentaksiran Kuiz & Senarai Semak(Pemerhatian- Kerja Kumpulan), lisan dan bertulis (latihan dan
Bilik Darjah tugasan)
(PBD)

Aktiviti pdpc Set Induksi:


Menunjukkan gambar kegiatan sosial dan ekonomi pada Zaman Prasejarah
Langkah 1: Shout Out
Murid bersoal jawab dengan guru tentang ciri-ciri kegiatan sosial dan ekonomi pada
Zaman Prasejarah
Langkah 2: Peta i-Think
Murid menerangkan ciri kehidupan manusia Zaman Prasejarah dari aspek kegiatan
sosial dan ekonomi dalam bentuk peta pokok
Langkah 3: Brainstorm
Murid membuat penilaian sikap bersedia untuk menghadapi perubahan persekitaran
Langkah 4: PBD
Murid menjawab soalan kuiz secara bertulis.
Penutup:
Murid membuat rumusan pembelajaran hari ini

Penilaian P&P

LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
Set MASA
Induksi Tayangan video kegiatan 1. Guru menayangkan 1. Murid ditayangkan gambar CATATAN
BBB: Video Zaman
sosial dan ekonomi Zaman gambar berkaitan Zaman Prasejarah. Murid Prasejarah
Prasejarah Zaman Prasejarah menjawab soalan guru
kepada murid. Guru secara lisan.
(5 minit) bersoal jawab dengan
murid.

a) Apakah video ini? 2. Murid mendengar guru Sumber: internet


b) Bilakah anda pernah mengaitkan topik (Google) & Buku Teks
melihat video ini? pembelajaran hari ini.
c) Kenapakah perkara
dalam video ini tidak
berlaku lagi? (Soalan KPS:
KBAT)
d) Nyatakan Meneroka bukti
pemahaman anda signifikan tentang ciri
kehidupan dari aspek
mengenai video ini
kegiatan sosial dan
(Soalan KBAT) ekonomi manusia
Zaman Prasejarah.

Cadangan jawapan:
2. Guru mengaitkan
a) Video ini adalah jawapan pelajar
Zaman Prasejarah. dengan tajuk
pelajaran. KBAT: Menganalisis
b) Melalui televisyen dan
buku cerita.
c) Dunia sudah melalui
peredaran zaman.
KI:
d) Video ini adalah
Zaman Paleolitik di
Kemahiran
mana manusia
menggunakan komunikasi
peralatan daripada
batu khususnya.

EMK: TMK

6C

Komunikasi-
komunikasi yang
direka untuk audiens
khusus

Langkah 1: Cadangan jawapan: 1. Guru menjelaskan 1. Murid menjawab soalan BBB: Slaid
tentang kegiatan guru secara lisan Powerpoint, buku
Shout Out a) Perubahan dan sosial dan ekonomi teks, bahan cetakan.
kesinambungan zaman Zaman Prasejarah
prasejarah membawa
kesan yang besar 2. Murid ditayangkan slaid
(15 minit) dalam kehidupan Powerpoint dan KPS :
manusia. Manusia Guru bersoal jawab mendengar penerangan
prasejarah bijak dan dengan murid: guru mengenai kegiatan Memahami elemen
kreatif menggunakan sosial dan ekonomi asas sejarah seperti
sumber alam untuk a) Mengapakah setiap Zaman Prasejarah. Murid tempat/lokasi Zaman
meneruskan kehidupan. Zaman Prasejarah menjawab soalan guru Prasejarah di negara
mempunyai kegiatan secara lisan. kita
sosial dan ekonomi
yang berbeza dan
tersendiri? (Soalan 3. Murid mendengar guru KBAT: menganalisis
KBAT) menerangkan dan
memberi arahan
mengenai aktiviti PAK21
Peta i-think KI:
2. Guru membuat
penilaian PBD Kemahiran
berdasarkan senarai komunikasi
semak iaitu kaedah
pemerhatian dan Kemahiran sosial-
lisan 4. Murid dibahagikan kerja berpasukan
kepada kumpulan.
Pemikiran kritis dan
kemahiran
penyelesaian
5. Murid mendengar guru masalah.
membaca soalan dan
setiap kumpulan akan
menulis jawapan dalam
peta i-think EMK: Patriotisme

6C:

Komunikasi-
komunikasi yang
direka untuk audiens
khusus

Sahsiah-belajar cara
belajar
Pemikiran kritis

Kreativiti- Mengambil
kira & melaksanakan
idea peneyelesaian
baharu.

Nilai:

 bertanggungjawa
b
 hormat-
menghormati
 bekerjasama
 patriotisme

Langkah 2: Menerangkan ciri BBB: Buku teks, slaid


kehidupan dan kegiatan Powerpoint, bahan
Peta i-Think sosial dan ekonomi zaman 1. Secara berkumpulan, 1. Murid bergerak dalam bercetak
prasejarah. guru meminta murid kumpulan dan mendengar
untuk menerangkan penjelasan guru tentang
ciri kehidupan dan aktiviti Peta i-Think
(20 minit) kegiatan sosial serta EMK – Kreativiti &
ekonomi zaman inovasi
prasejarah beserta
contoh dalam peta i- 2. Secara berkumpulan,
think (peta pokok) murid diminta untuk
2. Guru menyemak menerangkan ciri KPS:
jawapan bersama
murid. kehidupan dan kegiatan Meneroka bukti
3. Guru membuat PBD sosial serta ekonomi signifikan tentang ciri
berdasarkan senarai zaman prasejarah beserta kehidupan dari aspek
semak iaitu kaedah contoh dalam peta pokok kegiatan sosial dan
pemerhatian, lisan ekonomi manusia
dan kerja kumpulan. Zaman Prasejarah

3. Murid menyemak jawpaan


bersama guru.
KI:

Kemahiran
4. Murid dinilai berdasarkan komunikasi
senarai semak iaitu
kaedah pemerhatian, lisan Kemahiran sosial-
dan kerja kumpulan. kerja berpasukan

Sahsiah-belajar cara
belajar

Pemikiran kritis dan


kemahiran
penyelesaian
masalah.

KBAT: Mengaplikasi
dan menganalisis
6C:

Kolaboratif- kemahiran
interpersonal dan
berkumpulan,
Komunikasi-
komunikasi yang
direka untuk audiens
khusus,

Kritis- menilai
maklumat dan hujah

Kreativiti-Mengambil
kira & melaksanakan
idea peneyelesaian
baharu.

Nilai:

 Hormat-
menghormati
 Bekerjasama
 Bertanggungjawa
b
 Patriotisme
Objektif 1 dan KK 1

Langkah 3: a) Agar dapat 1. Guru menjalankan 1. Murid menjawab soalan BBB: Slaid
menyesuaikan diri aktiviti Brainstorm guru secara lisan. Powerpoint
Brainstorm dengan persekitaran melalui sesi soal
yang baru. jawab dengan murid.
b) Sikap berani, cekal dan Contoh soalan guru:
rajin. 2. Murid dinilai EMK – Bahasa
(10 minit) c) Negara kita akan jauh a) Berdasarkan berdasarkan senarai
mundur dari negara lain pengetahuan semak iaitu kaedah
dan tidak berkembang sejarah anda, pemerhatian dan lisan.
mengikut kegiatan nyatakan KPS:
sosial dan ekonomi kepentingan
masa kini. manusia berubah Meneroka bukti
d) Kita perlu sentiasa dari segi kegiatan signifikan tentang ciri
bersedia untuk sosial dan ekonomi kehidupan dari aspek
menghadapi perubahan mengikut kegiatan sosial dan
zaman atau peredaran zaman. ekonomi manusia
persekitaran agar dapat (Soalan KBAT) Zaman Prasejarah
menyesuaikan diri b) Berikan tiga sikap
dengan cepat untuk yang kita perlu ada
kesinambungan hidup sebagai persediaan
yang sejahtera. untuk menghadapi KBAT: Mengaplikasi
perubahan dan menganalisis
persekitaran
(Soalan KBAT)
c) Pada pendapat
anda, apakah yang KI:
akan berlaku
sekiranya negara Kemahiran
kita masih
mengamalkan komunikasi
kegiatan sosial dan
ekonomi zaman Kemahiran sosial-
Neolitik? (Soalan kerja berpasukan
KBAT)
d) Nyatakan iktibar Pemikiran kritis dan
yang anda perolehi kemahiran
daripada penyelesaian
pembelajaran hari masalah.
ini. (Soalan KBAT)

6C:
1. Guru membuat
penilaian PBD Komunikasi-
berdasarkan komunikasi yang
kaedah direka untuk audiens
pemerhatian dan khusus,
lisan.
Kritis- menilai
maklumat dan hujah

Sahsiah-belajar cara
belajar

Kreativiti-Mengambil
kira & melaksanakan
idea penyelesaian
baharu.
Objektif 2 dan KK 2

Nilai:

 Hormat-
menghormati
 Bertanggungjawa
b
 Patriotisme
Langkah 4 PBD Guru memberikan kuiz Murid menjawab soalan kuiz EMK: TMK
kepada murid. secara bertulis

(7 minit) KI:

Kemahiran
komunikasi

Kemahiran sosial-
kerja berpasukan

Pemikiran kritis dan


kemahiran
penyelesaian
masalah.
Penutup Penutup/ 1. Guru membimbing 1. Murid diminta untuk KI:
murid untuk bercerita mengingat kembali
Rumusan mengenai aktiviti aktiviti yang telah Kemahiran
yang telah dijalankan dijalankan dan dapatan komunikasi
dan hasil hasil pembelajaran
(3 minit)  Menerangkan ciri pembelajaran hari ini. yang mereka perolehi Kemahiran sosial-
kehidupan dari aspek menggunakan teknik kerja berpasukan
kegiatan sosial dan bercerita.
ekonomi manusia Pemikiran kritis dan
zaman prasejarah 2. Guru meminta murid kemahiran
 Membuat penilaian untuk membuat penyelesaian
sikap bersedia untuk rumusan tentang 2. Murid membuat masalah.
menghadapi perubahan topik pembelajaran rumusan tentang topik
persekitaran hari ini. pembelajaran hari ini.

Nilai

 bertanggungjawa
b
 patriotisme
Refleksi

Kekuatan:

1.

Kelemahan:

1.

Penambahbaikan:

1.

Disediakan oleh, Disemak oleh, Disahkan oleh,


Magdelina Siti Pn Lee Leh Hong

(siswa pendidik) (Guru Pembimbing) (Guru Besar / pensyarah
