Anda di halaman 1dari 24

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 1 ( MINGGU 2 )

MATA PELAJARAN Pendidikan Islam

KELAS 1IK (IBNU KHALDUN)

TARIKH / HARI 02 April 2023 / Ahad

MASA 8.30 pagi – 09.30 pagi

BILANGAN MURID 23 orang ( Lelaki )

BIDANG Hadis

TAJUK Hadis Sebagai Sumber Hukum

PENGETAHUAN 1. Murid-murid sudah mempelajari tentang al-Quran sumber


rujukan utama dalam agama Islam.
SEDIA ADA 2. Murid-murid pernah melihat hadis-hadis yang dipaparkan
dalam kaca televisyen.
3. Murid-murid telah mendengar hadis disampaikan di dalam
khutbah Jumaat oleh Khatib.
STANDARD 2.1 Hadis sebagai sumber hukum

KANDUNGAN

STANDARD Murid boleh :


PEMBELAJARAN 2.1.1 menyatakan maksud hadis, sanad dan matan
2.1.2 menjelaskan peranan hadis sebagai sumber hukum
2.1.4 menerangkan perbandingan diantara hadis dengan al-quran

OBJEKTIF Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menyatakan pengertian Hadis dengan betul.
2. Murid dapat menghuraikan 2 daripada 3 peranan hadis
sebagai sumber hukum.
3. Murid dapat membezakan Hadis dengan al-Quran.
PENYERAPAN Mengetahui kepentingan Hadis sebagai rujukan umat Islam.

PENERAPAN NILAI 1. Berpegang teguh pada al-Quran dan Sunnah.


2. Mengetahui kesahihan Hadis.
AMALAN PEDAGOGI 1. Strategi berpusatkan bahan
MASA KINI
2. Menggalakkan kemahiran komunikasi dan kolaboratif

E.M.K 1. Bahasa : Murid berdaya saing untuk memberi maklum balas


segera kepada guru.

2. Daya kreativiti dan Inovasi : Murid boleh memberi banyak idea


melalui aktiviti soal jawab dan sumbang saran.

BAHAN BANTU 1. Buku teks


MENGAJAR 2. Papan putih & marker pen
3. Kertas A3
4. LCD
5. Komputer riba

Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Bahan bantu


masa mengajar

Pendahuluan 1. Guru meminta murid-murid mem


Membaca doa belajar baca doa belajar bersama secara l
( 3 minit ) ancar dan betul.

2. Murid-murid membaca doa belaja


r dengan guru.

Set Induksi 1. Guru menayangkan video pendek BBM:


Tayangan video pendek
bacaan hadis.
( 7 minit ) bacaan hadis 1. Buku Teks
2. Guru bertanya kepada murid apak 2. Komputer
ah itu Hadis
riba
3. LCD

Langkah 1 Definisi Hadis, Sanad dan 1. Guru meminta murid membaca d BBM:
efinisi Hadis dari buku teks
(20 minit) Matan 2. Guru menjelaskan maksud Hadis 1. Buku teks
dari segi istilah dan bahasa.
3. Guru menunjukkan contoh-conto
h Hadis.
4. Guru menjelaskan perbezaan sana
d dan matan Hadis.
5. Murid diminta menghafal maksud
Hadis dari bahasa dan istilah
1. Guru menjelaskan peranan Hadis
Langkah 2 Peranan Hadis sebagai sebagai sumber hukum. BBM:
2. Guru meminta wakil murid untuk
( 15 minit ) sumber hukum membaca contoh Hadis dalam bu 1. Buku teks
ku teks.
3. Guru menerangkan aspek-aspek p
enting dalam sebuah Hadis dari se
gi perbuatan, percakapan, sifat da
n pengakuan Nabi.
Langkah 3 Perbandingan al-Quran, 1. Guru memberi penerangan tentan
g Hadis Qudsi dan Nabawi. BBM:
( 10 minit ) Hadis Qudsi dan Hadis
2. Guru meminta murid untuk menja
1. Kertas A3 da
Nabawi. lankan aktiviti yang dipanggil “ R
n Marker
adio Karat” iaitu hafalan berantai
2. Papan putih
tentang Hadis dari segi bahasa da
n Istilah dan 4 sumber hukum dal
am Islam dalam kumpulan.
3. Guru meminta setiap kumpulan b
eratur secara berbaris dan melaku
kan aktiviti “Radio Karat”
4. Orang yang terakhir di dalam ku
mpulan akan tulis apa yang orang
sebelumnya sampaikan dan lekatk
an di Whiteboard.
5. Guru akan menyemak dan mema
ntau semasa aktiviti berjalan.

Rumusan dan 1. Guru menyoal beberapa orang mu BBM:


Penutup rid tentang maksud hadis dari segi
( 5 minit ) Pengukuhan istilah dan bahasa. 1. Papan putih
Pembelajaran 2. Guru meminta 2 orang murid men Marker pen
yatakan perbezaan Quran dan Ha
dis.
3. Guru dan murid merumuskan pe
mbelajaran Hadis sebagai sumber
hukum

Refleksi :
20/23 orang murid dapat menghafaz hadis dari segi bahasa dan istilah dengan baik manakala
3 orang murid lagi perlu diberi bimbingan dan penerangan khusus tentang tajuk hadis sumber
hukum. Tambahan pula semua murid kebanyakkannya dapat menyebut 4 sumber rujukan
hukum di dalam islam dengan baik. Pdp berjalan dengan lancar dan baik. Pdp ditangguhkan
ke kelas yang berikutnya.

Ulasan guru pembimbing :

....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Ulasan pensyarah pembimbing :

....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Disediakan oleh : Aisyah Mawaddah Binti Mohd Nasir

( SELIAAN KALI PERTAMA : 02/04/2023)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 1 ( MINGGU 2 )


MATA PELAJARAN Pendidikan Islam

KELAS 1AB (AL-BIRUNI)

TARIKH / HARI 02 April 2023 / Ahad

MASA 8.30 pagi – 09.30 pagi

BILANGAN MURID 25 orang ( Perempuan )

BIDANG Hadis

TAJUK Hadis Sebagai Sumber Hukum

PENGETAHUAN 1. Murid-murid sudah mempelajari tentang al-Quran sumber rujukan


utama dalam agama Islam.
SEDIA ADA 2. Murid-murid pernah melihat hadis-hadis yang dipaparkan dalam k
aca televisyen.
3. Murid-murid telah mendengar hadis disampaikan di dalam khutba
h Jumaat oleh Khatib.
STANDARD 2.1 Hadis sebagai sumber hukum

KANDUNGAN

STANDARD Murid boleh :


PEMBELAJARAN 2.1.1 menyatakan maksud hadis, sanad dan matan
2.1.2 menjelaskan peranan hadis sebagai sumber hukum
2.1.4 menerangkan perbandingan diantara hadis dengan al-quran

OBJEKTIF Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menyatakan pengertian Hadis dengan betul.
2. Murid dapat menghuraikan 2 daripada 3 peranan hadis
sebagai sumber hukum.
3. Murid dapat membezakan Hadis dengan al-Quran.

PENYERAPAN Mengetahui kepentingan Hadis sebagai rujukan umat Islam.

PENERAPAN NILAI 1. Berpegang teguh pada al-Quran dan Sunnah.


2. Mengetahui kesahihan Hadis.
AMALAN PEDAGOGI 1. Strategi berpusatkan bahan
MASA KINI
2. Menggalakkan kemahiran komunikasi dan kolaboratif

E.M.K 1. Bahasa : Murid berdaya saing untuk memberi maklum balas


segera kepada guru.

2. Daya kreativiti dan Inovasi : Murid boleh memberi banyak idea


melalui aktiviti soal jawab dan sumbang saran.

BAHAN BANTU 1. Buku teks


MENGAJAR
2. Papan putih & marker pen
3. Kertas A3
4. LCD
5. Komputer riba

Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Bahan bantu


masa mengajar

Pendahuluan 1. Guru meminta murid-murid mem


Membaca doa belajar baca doa belajar bersama secara l
( 3 minit ) ancar dan betul.

2. Murid-murid membaca doa belaja


r dengan guru.

Set Induksi 1. Guru menayangkan video pendek BBM:


Tayangan video pendek
bacaan hadis.
( 7 minit ) bacaan hadis 1. Buku Teks
2. Guru bertanya kepada murid apak 2. LCD
ah itu Hadis
3. Komputer
riba

Langkah 1 Definisi Hadis, Sanad dan 1. Guru meminta murid membaca d BBM:
efinisi Hadis dari buku teks
(20 minit) Matan 2. Guru menjelaskan maksud Hadis 1. Buku teks
dari segi istilah dan bahasa.
3. Guru menunjukkan contoh-conto
h Hadis.
4. Guru menjelaskan perbezaan sana
d dan matan Hadis.
5. Murid diminta menghafal maksud
Hadis dari bahasa dan istilah

Langkah 2 Peranan Hadis sebagai BBM:


( 15 minit ) sumber hukum 1. Guru menjelaskan peranan Hadis 1. Buku teks
sebagai sumber hukum.
2. Guru meminta wakil murid untuk
membaca contoh Hadis dalam bu
ku teks.
3. Guru menerangkan aspek-aspek p
enting dalam sebuah Hadis dari se
gi perbuatan, percakapan, sifat da
n pengakuan Nabi.

Langkah 3 Perbandingan al-Quran, 1. Guru memberi penerangan tentan BBM:


g Hadis Qudsi dan Nabawi. 1. Kertas A3 da
( 10 minit ) Hadis Qudsi dan Hadis
2. Guru meminta murid untuk menja n Marker
Nabawi. lankan aktiviti yang dipanggil “ R 2. Papan putih
adio Karat” iaitu hafalan berantai
tentang Hadis dari segi bahasa da
n Istilah dan 4 sumber hukum dal
am Islam dalam kumpulan.
3. Guru meminta setiap kumpulan b
eratur secara berbaris dan melaku
kan aktiviti “Radio Karat”
4. Orang yang terakhir di dalam ku
mpulan akan tulis apa yang orang
sebelumnya sampaikan dan lekatk
an di Whiteboard.
5. Guru akan menyemak dan mema
ntau semasa aktiviti berjalan.

Rumusan dan 1. Guru menyoal beberapa orang mu BBM:


Penutup rid tentang maksud hadis dari segi
( 5 minit ) Pengukuhan istilah dan bahasa. 1. Papan putih
Pembelajaran 2. Guru meminta 2 orang murid men 2. Marker pen
yatakan perbezaan Quran dan Ha
dis.
3. Guru dan murid merumuskan pe
mbelajaran Hadis sebagai sumber
hukum

Refleksi :

18/25 orang murid dapat menghafaz hadis dari segi bahasa dan istilah dengan baik manakala
7 orang murid lagi perlu diberi bimbingan dan penerangan khusus tentang tajuk hadis sumber
hukum. Tambahan pula sebahagian daripada murid kebanyakkannya dapat menyebut 4
sumber rujukan hukum di dalam islam dengan baik. Pdp berjalan dengan lancar dan baik. Pdp
ditangguhkan ke kelas yang berikutnya.
Ulasan guru pembimbing :

....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Ulasan pensyarah pembimbing :

....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Disediakan oleh : Aisyah Mawaddah Binti Mohd Nasir

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 1 ( MINGGU 2)

MATA PELAJARAN Pendidikan Islam

KELAS 1AK (AL-KHINDI)

TARIKH / HARI 02 April 2023 / Ahad

MASA 12.00 tengah hari – 1.00 tengah hari


BILANGAN MURID 30 orang ( Perempuan )

BIDANG Hadis

TAJUK Hadis Sebagai Sumber Hukum

PENGETAHUAN 1. Murid-murid sudah mempelajari tentang al-Quran sumber


rujukan utama dalam agama Islam.
SEDIA ADA 2. Murid-murid pernah melihat hadis-hadis yang dipaparkan
dalam kaca televisyen.
3. Murid-murid telah mendengar hadis disampaikan di dalam
khutbah Jumaat oleh Khatib.
STANDARD 2.1 Hadis sebagai sumber hukum

KANDUNGAN

STANDARD Murid boleh :


PEMBELAJARAN 2.1.1 menyatakan maksud hadis, sanad dan matan
2.1.2 menjelaskan peranan hadis sebagai sumber hukum
2.1.4 menerangkan perbandingan diantara hadis dengan al-quran

OBJEKTIF Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menyatakan pengertian Hadis dengan
betul.
2. Murid dapat menghuraikan 2 daripada 3 peranan
hadis sebagai sumber hukum.
3. Murid dapat membezakan Hadis dengan al-Quran.
PENYERAPAN Mengetahui kepentingan Hadis sebagai rujukan umat Islam.

PENERAPAN NILAI 1. Berpegang teguh pada al-Quran dan Sunnah.


2. Mengetahui kesahihan Hadis.
AMALAN PEDAGOGI 1. Strategi berpusatkan bahan
MASA KINI
2. Menggalakkan kemahiran komunikasi dan kolaboratif

E.M.K 1. Bahasa : Murid berdaya saing untuk memberi maklum balas


segera kepada guru.

2. Daya kreativiti dan Inovasi : Murid boleh memberi banyak idea


melalui aktiviti soal jawab dan sumbang saran.

BAHAN BANTU 1. Buku teks


MENGAJAR 2. Papan putih & marker pen
3. Kertas A3
4. LCD
5. Komputer riba
Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Bahan bantu
masa mengajar

Pendahuluan 1. Guru meminta murid-murid mem


Membaca doa belajar baca doa belajar bersama secara l
( 3 minit ) ancar dan betul.

2. Murid-murid membaca doa belaja


r dengan guru.

Set Induksi 1. Guru menayangkan video pendek BBM:


Tayangan video pendek
bacaan hadis.
( 7 minit ) bacaan hadis 1. Buku Teks
2. Guru bertanya kepada murid apak 2. LCD
ah itu Hadis
3. Komputer
riba
1. Guru meminta murid membaca d
Langkah 1 Definisi Hadis, Sanad dan efinisi Hadis dari buku teks BBM:
2. Guru menjelaskan maksud Hadis
(20 minit) Matan dari segi istilah dan bahasa. 1. Buku teks
3. Guru menunjukkan contoh-conto
h Hadis.
4. Guru menjelaskan perbezaan sana
d dan matan Hadis.
5. Murid diminta menghafal maksud
Hadis dari bahasa dan istilah
1. Guru menjelaskan peranan Hadis
Langkah 2 Peranan Hadis sebagai sebagai sumber hukum. BBM:
2. Guru meminta wakil murid untuk
( 15 minit ) sumber hukum membaca contoh Hadis dalam bu 1. Buku teks
ku teks.
3. Guru menerangkan aspek-aspek p
enting dalam sebuah Hadis dari se
gi perbuatan, percakapan, sifat da
n pengakuan Nabi.
Langkah 3 Perbandingan al-Quran, 1. Guru memberi penerangan tentan BBM:
g Hadis Qudsi dan Nabawi. 1. Kertas A3 da
( 10 minit ) Hadis Qudsi dan Hadis
2. Guru meminta murid untuk menja n Marker
Nabawi. lankan aktiviti yang dipanggil “ R 2. Papan putih
adio Karat” iaitu hafalan berantai
tentang Hadis dari segi bahasa da
n Istilah dan 4 sumber hukum dal
am Islam dalam kumpulan.
3. Guru meminta setiap kumpulan b
eratur secara berbaris dan melaku
kan aktiviti “Radio Karat”
4. Orang yang terakhir di dalam ku
mpulan akan tulis apa yang orang
sebelumnya sampaikan dan lekatk
an di Whiteboard.
5. Guru akan menyemak dan mema
ntau semasa aktiviti berjalan.

Rumusan dan 1. Guru menyoal beberapa orang mu BBM:


Penutup rid tentang maksud hadis dari segi
( 5 minit ) Pengukuhan istilah dan bahasa. 1. Papan putih
Pembelajaran 2. Guru meminta 2 orang murid men 2. Marker pen
yatakan perbezaan Quran dan Ha
dis.
3. Guru dan murid merumuskan pe
mbelajaran Hadis sebagai sumber
hukum

Refleksi :

20/30 orang murid dapat menghafaz hadis dari segi bahasa dan istilah dengan baik manakala
10 orang murid lagi perlu diberi bimbingan dan penerangan khusus tentang tajuk hadis
sumber hukum. Tambahan pula semua murid kebanyakkannya dapat menyebut 4 sumber
rujukan hukum di dalam islam dengan baik. Pdp berjalan dengan lancar dan baik. Pdp
ditangguhkan ke kelas yang berikutnya.

Ulasan guru pembimbing :


....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Ulasan pensyarah pembimbing :

....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Disediakan oleh : Aisyah Mawaddah Binti Mohd Nasir

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 1 ( MINGGU 2 )

MATA PELAJARAN Pendidikan Islam

KELAS 1IS (IBNU SINA)

TARIKH / HARI 03 April 2023 / Isnin

MASA 8.00 pagi – 09.00 pagi


BILANGAN MURID 30 orang ( Lelaki )

BIDANG Hadis

TAJUK Hadis Sebagai Sumber Hukum

PENGETAHUAN 1. Murid-murid sudah mempelajari tentang al-Quran sumber


rujukan utama dalam agama Islam.
SEDIA ADA 2. Murid-murid pernah melihat hadis-hadis yang dipaparkan
dalam kaca televisyen.
3. Murid-murid telah mendengar hadis disampaikan di dalam
khutbah Jumaat oleh Khatib.
STANDARD 2.1 Hadis sebagai sumber hukum

KANDUNGAN

STANDARD Murid boleh :


PEMBELAJARAN 2.1.1 menyatakan maksud hadis, sanad dan matan
2.1.2 menjelaskan peranan hadis sebagai sumber hukum
2.1.4 menerangkan perbandingan diantara hadis dengan al-quran

OBJEKTIF Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menyatakan pengertian Hadis dengan
betul.
2. Murid dapat menghuraikan 2 daripada 3 peranan
hadis sebagai sumber hukum.
3. Murid dapat membezakan Hadis dengan al-Quran.
PENYERAPAN Mengetahui kepentingan Hadis sebagai rujukan umat Islam.

PENERAPAN NILAI 1. Berpegang teguh pada al-Quran dan Sunnah.


2. Mengetahui kesahihan Hadis.
AMALAN PEDAGOGI 1. Strategi berpusatkan bahan
MASA KINI
2. Menggalakkan kemahiran komunikasi dan kolaboratif

E.M.K 1. Bahasa : Murid berdaya saing untuk memberi maklum balas


segera kepada guru.

2. Daya kreativiti dan Inovasi : Murid boleh memberi banyak idea


melalui aktiviti soal jawab dan sumbang saran.

BAHAN BANTU 1. Buku teks


MENGAJAR 2. Papan putih & marker pen
3. Kertas A3
4. LCD
5. Komputer riba
Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Bahan bantu
masa mengajar

Pendahuluan 1. Guru meminta murid-murid mem


Membaca doa belajar baca doa belajar bersama secara l
( 3 minit ) ancar dan betul.

2. Murid-murid membaca doa belaja


r dengan guru.

1. Guru menayangkan video pendek


Set Induksi Tayangan video pendek bacaan hadis. BBM:
( 7 minit ) bacaan hadis 2. Guru bertanya kepada murid apak 1. Buku Teks
ah itu Hadis 2. LCD
3. Komputer
riba
1. Guru meminta murid membaca d
Langkah 1 Definisi Hadis, Sanad dan efinisi Hadis dari buku teks BBM:
2. Guru menjelaskan maksud Hadis
(20 minit) Matan dari segi istilah dan bahasa. 1. Buku teks
3. Guru menunjukkan contoh-conto
h Hadis.
4. Guru menjelaskan perbezaan sana
d dan matan Hadis.
5. Murid diminta menghafal maksud
Hadis dari bahasa dan istilah
1. Guru menjelaskan peranan Hadis
Langkah 2 Peranan Hadis sebagai sebagai sumber hukum. BBM:
2. Guru meminta wakil murid untuk
( 15 minit ) sumber hukum membaca contoh Hadis dalam bu 1. Buku teks
ku teks.
3. Guru menerangkan aspek-aspek p
enting dalam sebuah Hadis dari se
gi perbuatan, percakapan, sifat da
n pengakuan Nabi.
Langkah 3 Perbandingan al-Quran, 1. Guru memberi penerangan tentan BBM:
g Hadis Qudsi dan Nabawi. 1. Kertas A3 da
( 10 minit ) Hadis Qudsi dan Hadis
2. Guru meminta murid untuk menja n Marker
Nabawi. lankan aktiviti yang dipanggil “ R 2. Papan putih
adio Karat” iaitu hafalan berantai
tentang Hadis dari segi bahasa da
n Istilah dan 4 sumber hukum dal
am Islam dalam kumpulan.
3. Guru meminta setiap kumpulan b
eratur secara berbaris dan melaku
kan aktiviti “Radio Karat”
4. Orang yang terakhir di dalam ku
mpulan akan tulis apa yang orang
sebelumnya sampaikan dan lekatk
an di Whiteboard.
5. Guru akan menyemak dan mema
ntau semasa aktiviti berjalan.

Rumusan dan 1. Guru menyoal beberapa orang mu BBM:


Penutup rid tentang maksud hadis dari segi
( 5 minit ) Pengukuhan istilah dan bahasa. 1. Papan putih
Pembelajaran 2. Guru meminta 2 orang murid men 2. Marker pen
yatakan perbezaan Quran dan Ha
dis.
3. Guru dan murid merumuskan pe
mbelajaran Hadis sebagai sumber
hukum

Refleksi :

25/30 orang murid dapat menghafaz hadis dari segi bahasa dan istilah dengan baik manakala
5 orang murid lagi perlu diberi bimbingan dan penerangan khusus tentang tajuk hadis sumber
hukum. Tambahan pula sebahagian murid kebanyakkannya dapat menyebut 4 sumber
rujukan hukum di dalam islam dengan baik. Pdp berjalan dengan lancar dan baik. Pdp
ditangguhkan ke kelas yang berikutnya.

Ulasan guru pembimbing :


....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Ulasan pensyarah pembimbing :

....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Disediakan oleh : Aisyah Mawaddah Binti Mohd Nasir

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 1 ( MINGGU 2 )

MATA PELAJARAN Pendidikan Islam

KELAS 1IK (IBNU KHALDUN)

TARIKH / HARI 03 April 2023 / Isnin

MASA 12.00 tengah hari – 1.00 tengah hari

BILANGAN MURID 23 orang ( Lelaki )

BIDANG Hadis
TAJUK Hadis Sebagai Sumber Hukum

PENGETAHUAN 1. Murid-murid sudah mempelajari tentang al-Quran sumber


rujukan utama dalam agama Islam.
SEDIA ADA 2. Murid-murid pernah melihat hadis-hadis yang dipaparkan
dalam kaca televisyen.
3. Murid-murid telah mendengar hadis disampaikan di dalam
khutbah Jumaat oleh Khatib.
STANDARD 2.1 Hadis sebagai sumber hukum

KANDUNGAN

STANDARD Murid boleh :


PEMBELAJARAN 2.1.1 menyatakan maksud hadis, sanad dan matan
2.1.2 menjelaskan peranan hadis sebagai sumber hukum
2.1.4 menerangkan perbandingan diantara hadis dengan al-quran

OBJEKTIF Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menyatakan pengertian Hadis dengan
betul.
2. Murid dapat menghuraikan 2 daripada 3 peranan
hadis sebagai sumber hukum.
3. Murid dapat membezakan Hadis dengan al-Quran.
PENYERAPAN Mengetahui kepentingan Hadis sebagai rujukan umat Islam.

PENERAPAN NILAI 1. Berpegang teguh pada al-Quran dan Sunnah.


2. Mengetahui kesahihan Hadis.
AMALAN PEDAGOGI 1. Strategi berpusatkan bahan
MASA KINI
2. Menggalakkan kemahiran komunikasi dan kolaboratif

E.M.K 1. Bahasa : Murid berdaya saing untuk memberi maklum balas


segera kepada guru.

2. Daya kreativiti dan Inovasi : Murid boleh memberi banyak idea


melalui aktiviti soal jawab dan sumbang saran.

BAHAN BANTU 1. Buku teks


MENGAJAR 2. Papan putih & marker pen
3. Kertas A3
4. LCD
5. Komputer riba
Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Bahan bantu
masa mengajar

Pendahuluan 1. Guru meminta murid-murid mem


Membaca doa belajar baca doa belajar bersama secara l
( 3 minit ) ancar dan betul.

2. Murid-murid membaca doa belaja


r dengan guru.
1. Guru menayangkan video pendek
Set Induksi Tayangan video pendek bacaan hadis. BBM:
( 7 minit ) bacaan hadis 2. Guru bertanya kepada murid apak 1. Buku Teks
ah itu Hadis 2. LCD
3. Komputer
riba
1. Guru meminta murid membaca d
Langkah 1 Definisi Hadis, Sanad dan efinisi Hadis dari buku teks BBM:
2. Guru menjelaskan maksud Hadis
(20 minit) Matan dari segi istilah dan bahasa. 1. Buku teks
3. Guru menunjukkan contoh-conto
h Hadis.
4. Guru menjelaskan perbezaan sana
d dan matan Hadis.
5. Murid diminta menghafal maksud
Hadis dari bahasa dan istilah
1. Guru menjelaskan peranan Hadis
Langkah 2 Peranan Hadis sebagai sebagai sumber hukum. BBM:
2. Guru meminta wakil murid untuk
( 15 minit ) sumber hukum membaca contoh Hadis dalam bu 1. Buku teks
ku teks.
3. Guru menerangkan aspek-aspek p
enting dalam sebuah Hadis dari se
gi perbuatan, percakapan, sifat da
n pengakuan Nabi.
Langkah 3 Perbandingan al-Quran, 1. Guru memberi penerangan tentan BBM:
g Hadis Qudsi dan Nabawi. 1. Kertas A3 da
( 10 minit ) Hadis Qudsi dan Hadis
2. Guru meminta murid untuk menja n Marker
Nabawi. lankan aktiviti yang dipanggil “ R 2. Papan putih
adio Karat” iaitu hafalan berantai
tentang Hadis dari segi bahasa da
n Istilah dan 4 sumber hukum dal
am Islam dalam kumpulan.
3. Guru meminta setiap kumpulan b
eratur secara berbaris dan melaku
kan aktiviti “Radio Karat”
4. Orang yang terakhir di dalam ku
mpulan akan tulis apa yang orang
sebelumnya sampaikan dan lekatk
an di Whiteboard.
5. Guru akan menyemak dan mema
ntau semasa aktiviti berjalan.

Rumusan dan 1. Guru menyoal beberapa orang mu BBM:


Penutup rid tentang maksud hadis dari segi
( 5 minit ) Pengukuhan istilah dan bahasa. 1. Papan putih
Pembelajaran 2. Guru meminta 2 orang murid men 2. Marker pen
yatakan perbezaan Quran dan Ha
dis.
3. Guru dan murid merumuskan pe
mbelajaran Hadis sebagai sumber
hukum

Refleksi :

20/23 orang murid dapat menghafaz hadis dari segi bahasa dan istilah dengan baik manakala
3 orang murid lagi perlu diberi bimbingan dan penerangan khusus tentang tajuk hadis sumber
hukum. Tambahan pula semua murid kebanyakkannya dapat menyebut 4 sumber rujukan
hukum di dalam islam dengan baik. Pdp berjalan dengan lancar dan baik. Pdp ditangguhkan
ke kelas yang berikutnya.

Ulasan guru pembimbing :


....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Ulasan pensyarah pembimbing :

....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Disediakan oleh : Aisyah Mawaddah Binti Mohd Nasir

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 1 ( MINGGU 2 )

MATA PELAJARAN Pendidikan Islam

KELAS 1AG (AL-GHAZALI)

TARIKH / HARI 06 April 2023 / Khamis

MASA 08.00 pagi – 09.00 pagi

BILANGAN MURID 31 orang ( Perempuan )


BIDANG Hadis

TAJUK Hadis Sebagai Sumber Hukum

PENGETAHUAN 1. Murid-murid sudah mempelajari tentang al-Quran sumber


rujukan utama dalam agama Islam.
SEDIA ADA 2. Murid-murid pernah melihat hadis-hadis yang dipaparkan
dalam kaca televisyen.
3. Murid-murid telah mendengar hadis disampaikan di dalam
khutbah Jumaat oleh Khatib.
STANDARD 2.1 Hadis sebagai sumber hukum

KANDUNGAN

STANDARD Murid boleh :


PEMBELAJARAN 2.1.1 menyatakan maksud hadis, sanad dan matan
2.1.2 menjelaskan peranan hadis sebagai sumber hukum
2.1.4 menerangkan perbandingan diantara hadis dengan al-quran

OBJEKTIF Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menyatakan pengertian Hadis dengan
betul.
2. Murid dapat menghuraikan 2 daripada 3 peranan
hadis sebagai sumber hukum.
3. Murid dapat membezakan Hadis dengan al-Quran.
PENYERAPAN Mengetahui kepentingan Hadis sebagai rujukan umat Islam.

PENERAPAN NILAI 1. Berpegang teguh pada al-Quran dan Sunnah.


2. Mengetahui kesahihan Hadis.
AMALAN PEDAGOGI 1. Strategi berpusatkan bahan
MASA KINI
2. Menggalakkan kemahiran komunikasi dan kolaboratif

E.M.K 1. Bahasa : Murid berdaya saing untuk memberi maklum balas


segera kepada guru.

2. Daya kreativiti dan Inovasi : Murid boleh memberi banyak idea


melalui aktiviti soal jawab dan sumbang saran.

BAHAN BANTU 1. Buku teks


MENGAJAR 2. Papan putih & marker pen
3. Kertas A3
4. LCD
5. Komputer riba
Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Bahan bantu
masa mengajar

Pendahuluan 1. Guru meminta murid-murid mem


Membaca doa belajar baca doa belajar bersama secara l
( 3 minit ) ancar dan betul.

2. Murid-murid membaca doa belaja


r dengan guru.
1. Guru menayangkan video pendek
Set Induksi Tayangan video pendek bacaan hadis. BBM:
( 7 minit ) bacaan hadis 2. Guru bertanya kepada murid apak 1. Buku Teks
ah itu Hadis 2. LCD
3. Komputer
riba
1. Guru meminta murid membaca d
Langkah 1 Definisi Hadis, Sanad dan efinisi Hadis dari buku teks BBM:
2. Guru menjelaskan maksud Hadis
(20 minit) Matan dari segi istilah dan bahasa. 1. Buku teks
3. Guru menunjukkan contoh-conto
h Hadis.
4. Guru menjelaskan perbezaan sana
d dan matan Hadis.
5. Murid diminta menghafal maksud
Hadis dari bahasa dan istilah
1. Guru menjelaskan peranan Hadis
Langkah 2 Peranan Hadis sebagai sebagai sumber hukum. BBM:
2. Guru meminta wakil murid untuk
( 15 minit ) sumber hukum membaca contoh Hadis dalam bu 1. Buku teks
ku teks.
3. Guru menerangkan aspek-aspek p
enting dalam sebuah Hadis dari se
gi perbuatan, percakapan, sifat da
n pengakuan Nabi.
Langkah 3 Perbandingan al-Quran, 1. Guru memberi penerangan tentan BBM:
g Hadis Qudsi dan Nabawi. 1. Kertas A3 da
( 10 minit ) Hadis Qudsi dan Hadis
2. Guru meminta murid untuk menja n Marker
Nabawi. lankan aktiviti yang dipanggil “ R 2. Papan putih
adio Karat” iaitu hafalan berantai
tentang Hadis dari segi bahasa da
n Istilah dan 4 sumber hukum dal
am Islam dalam kumpulan.
3. Guru meminta setiap kumpulan b
eratur secara berbaris dan melaku
kan aktiviti “Radio Karat”
4. Orang yang terakhir di dalam ku
mpulan akan tulis apa yang orang
sebelumnya sampaikan dan lekatk
an di Whiteboard.
5. Guru akan menyemak dan mema
ntau semasa aktiviti berjalan.

Rumusan dan 1. Guru menyoal beberapa orang mu BBM:


Penutup rid tentang maksud hadis dari segi
( 5 minit ) Pengukuhan istilah dan bahasa. 1. Papan putih
Pembelajaran 2. Guru meminta 2 orang murid men 2. Marker pen
yatakan perbezaan Quran dan Ha
dis.
3. Guru dan murid merumuskan pe
mbelajaran Hadis sebagai sumber
hukum

Refleksi :

28/31 orang murid dapat menghafaz hadis dari segi bahasa dan istilah dengan baik manakala
3 orang murid lagi perlu diberi bimbingan dan penerangan khusus tentang tajuk hadis sumber
hukum. Tambahan pula semua murid kebanyakkannya dapat menyebut 4 sumber rujukan
hukum di dalam islam dengan baik. Pdp berjalan dengan lancar dan baik. Pdp ditangguhkan
ke kelas yang berikutnya.

Ulasan guru pembimbing :


....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Ulasan pensyarah pembimbing :

....................................................................................................
....................................................................................................
....................................................................................................
............................................................

Disediakan oleh : Aisyah Mawaddah Binti Mohd Nasir
