Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM

TINGKATAN 3
PELAJARAN 17 : ZAKAT PENYUCI HARTA

No Perkara Kandungan
.
1. Tajuk Pelajaran 17: Zakat Penyuci Harta
2. Pengatahuan Murid telah mempelajari Rukun Islam (rukun Islam keempat iaitu mengeluarkan
Sedia Ada zakat) semasa di sekolah rendah.
3. Standard 5.9. ‫مروموس أکوڠݢولن ڤرجواڠن توکوه حصابة يڠ دڤالجري دان مڠعملکن اعتبار درڤداڽ سچارا برادب دن استقامة‬
Kandungan
4. Standard .‫ حکوم دان دليل مڠلوارکن زکاة‬,‫ مڽاتاکن مقصود‬-4.16.1
Pembelajaran .‫ مڽاتاکن شرط واجب مڠلوارکن زکاة‬-4.16.2
.‫ منرڠکن اصناف يڠ اليق منريما زکاة‬-4.16.4
‫ مروموسکن حمکه ڤنرشيعنت زاکة‬- 4.16.5
5. Objektif Pada akhir pembelajaran ini. murid dapat :
Pembelajaran ‫فطرة سچارا ريڠكس دڠن بتول‬ ‫مرنڠکن مقصود زاکة فطرة دان حکوم زاکة‬ 
‫ رشط واجب مڠلوارکن زاکة فطرة دڠن بتول‬2 ‫كورڠڽ‬-‫مڽااتکن سكوراڠ‬ 
‫ اصناف يڠ اليق مرنميا زاکة دڠن بتول‬4 ‫كورڠڽ‬-‫مرنڠکن سكوراڠ‬ 
‫ حمکه ڤنرشيعنت زاکة دڠن بتول‬2 ‫كورڠڽ‬-‫مروموسکن سكوراڠ‬ 
6. Kriteria : Murid dikira berjaya sekiranya
Kejayaan ‫مرنڠکن مقصود زاکة فطرة دان حکوم زاکة فطرة سچارا ريڠكس دڠن بتول‬ 
‫مڽااتکن رشط واجب مڠلوارکن زاکة فطرة دڠن بتول‬ 
‫مرنڠکن اصناف يڠ اليق مرنميا زاکة دڠن بتول‬ 
‫مروموسکن حمکه ڤنرشيعنت زاکة دڠن بتول‬ 
7. Kemahiran  Mengaplikasi : Murid kewajipan zakat dalam kehidupan seharian
Berfikir  Menilai : Murid menilai huraian rakannya melalui aktiviti perkongsian
8. Gabung Jalin Pelajaran 9 : Sedekah Kunci Kebaikan (Bidang Hadis)
Penyerapan  Bahasa Arab- Kategori asnaf-asnaf & dalil al-Quran
Ilmu  Falak- Waktu mengeluarkan zakat
9. Amalan  Pembelajaran Komunikatif dan Kolaboratif
Pedagogi  Kajian Masa Depan
Masa Kini  Pemikiran Kritis
 TMK
10. Kemahiran  Kemahiran Komunikasi
Insaniah  Pemikiran Kritis
 Pemikir
 Kesederhanaan
11. EMK  Nilai Murni
 Patriotisme
12. PAK 21  Kerja Berpasukan
12. Pentaksiran  Lisan : Aktivit Soal Jawab
& Penilaian  Bertulis : Hasil kerja KWL Chart
PDP
13 Bahan Bantu  Kertas Mahjung
Mengajar  Pen Marker
 Kotak Kad Berwarna
 KWL Chart
 Buku Teks
 Speaker
14. Alat Bantu  Audio
Mengajar  Kad Warna
LANGKAH PENGAJARAN

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan


Muqaddima Doa Belajar (Isi Kandungan Doa) 1. Pelajar diminta oleh guru untuk membaca doa belajar  Teknik : Pembelajaran
h secara beramai-ramai dengan suara yang sederhana. Berkumpulan
(3 minit) 2. Pelajar membaca doa dengan penuh khusyuk.  Nilai : Tawakkal,
3. Guru menyarankan kepada pelajar supaya sentiasa Rendah Diri,
bertawakkal kepada Allah selepas usaha berdoa untuk Khusyuk, Taat,Syukur
kesejahteraan.
‫ا‬
Set Induksi KWL Chart 1. Guru mengedarkan kertas nota KWL kepada semua  Kaedah:
(5 minit) murid. Sumbangsaran
2. Murid dikehendaki menulis apa yang mereka tahu tentang  Teknik : Soal Jawab
zakat. (Ruangan K-Know)  Nilai : Bijaksana,
3. Guru memilih beberapa orang murid untuk membaca Fokus, Kritis
apayang mereka tulis (pengetahuan sedia ada murid) dan  Kemahiran Insaniah:
membuat ulasan. Pemikir
4. Kemudian muri diminta untuk menulis apa yang mereka  APMK : Literasi TMK
nak tahu lagi tentang zakat. (Ruangan W-Want)  ABM, BBM : KWL
5. Guru memilih beberapa orang murid untuk membaca apa Chart
yang mereka nak tahu lagi tentang zakat dan membuat
ulasan.

Langkah 1 Rainbow Group 1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Setiap kumpulan  Teknik : Pembelajaran
(35 minit) (Kumpulan Pelangi) diberikan kertas mahjong dan pen marker. Berkumpulan
2. Setiap kumpulan diberikan tugasan subtopik berikut:  Strategi : Pemusatan
SP 4.16.1 Menyatakan maksud,  Kumpulan 1 : Maksud dan hukum mengeluarkan Murid
hukum dan dalil mengeluarkan zakat. zakat.  KBAT : Menilai,
SP 4.16.2 Menyatakan syarat wajib  Kumpulan 2 : Dalil mengeluarkan zakat. Mencipta
mengeluarkan zakat.  Kumpulan 3 : Syarat wajib mengeluarkan zakat.  PAK21 : Kerja
SP 4.16.4 Menerangkan asnaf yang  Kumpulan 4 : Asnaf yang layak menerima zakat. Berpasukan
layak menerima zakat. 3. Setiap murid dalam kumpulan ditentukan number head.  APMK : Komunikasi
Contoh memakai tag nombor 1 hingga 4. dan Kolaborasi.
4. Setiap ahli kumpulan mestilah menguasai subtopik  EMK : Nilai Murni,
tersebut dan mencatat hasil perbincangan. Patriotisme
5. Guru hendaklah memastikan setiap murid telah  Gabung Jalin :
menguasai tugasan yang telah diberikan. Guru juga boleh Pelajaran 9 : Sedekah
mengemukakan soalan kepada murid secara rawak dalam Kunci Kebaikan
kumpulan.  BBM : Pen Marker,
6. Setelah itu, guru membina kumpulan baru dengan Kertas Mahjung
meminta tag nombor 1 berada dalam kumpulan. Begitulah
seterusnya untuk kumpulan yang memakai tag nombor 2
hingga 4.
7. Oleh itu, setiap kumpulan terdiri daripada murid bagi
setiap subtopik.
8. Setiap murid hendaklah memberi penerangan kepada
kumpulan baru tentang hasil perbincangan dalam
kumpulan asal tadi secara bergilir-gilir.
9. Guru bertindak sebagai fasilitator dengan bergerak dari
satu kumpulan ke kumpulan yang lain.

Langkah 2 Circle Time 1. Setelah selesai setiap murid memberi penerangan kepada  Kaedah:
(10 minit) (Bulatan Masa) kumpulan masing-masing. Murid diminta membuat satu Sumbangsaran
bulatan besar.  Teknik : Soal Jawab
2. Guru menyediakan kad-kad berwarna di dalam satu kotak:  Nilai :
SP 4.16.2 : Merumuskan hikmah  Hijau – Pemberi Bijaksana,Fokus,
pensyariatan zakat.  Oren – Penerima Kritis, Berani.
 Biru - Masyarakat  Kemahiran Insaniah:
3. Guru memainkan muzik sambil kotak bergerak kotak Pemikir
bergerak dalam bulatan mengikut arah jam.  KBAT : Mengaplikasi
4. Guru akan menghentikan muzik tersebut dan murid yang  BBM : Speaker, Kotak
memegang kotak tersebut dikehendaki menghuraikan Kad Berwarna
hikmah pensyariatan zakat berdasarkan kad yang dipilih.

Penutup KWL Chart 1. Guru memberikan kesimpulan dan rumusan secara  Kaedah :
(8 minit) menyeluruh mengenai topik hari ini kepada murid. Sumbangsaran
2. Guru meminta murid menyenaraikan apakah yang telah  Teknik : Soal Jawab
mereka telah pelajari di ruangan L-Learned.  APMK : Kajian Masa
3. Guru membuat penilaian secara keseluruhan Depan
menggunakan KWL Chart yang telah diedarkan kepada  BBM : KWL Chart
murid.
4. Guru meminta murid meramalkan apa yang akan terjadi
kepada ekonomi dan pembangunan umat Islam jika setiap
umat Islam menunaikan zakat. Contoh :
“Apa yang terjadi kepada kepada ekonomi dan
pembangunan umat Islam jika setiap umat Islam
mematuhi perintah Allah SWT dalam menunaikan zakat?”
5. Guru memuji murid kerana telah memberi kerjasama
kepada Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) pada hari ini.
6. Murid diingatkan supaya menunaikan zakat apabila telah
menepati syarat-syaratnya serta melazimi bersedekah
dalam kehidupan seharian secara beradab dan istiqamah.
