Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN #989538

RANCANGAN PELAJARAN

AMIRAH NUR AISYAH HARI : JUMAAT


GURU : MINGGU : 40
BINTI SAMSULAMRI TEMA : TEMPAT DI MALAYSIA
TARIKH : 03-02-2023
SEKOLAH : SK (1) BATU 4 JALAN IPOH MASA 1: 08:40 hingga 09:40

MAKLUMAT STANDARD KANDUNGAN


NAMA KELAS : KHAS 6 ZAMRUD STD. KANDUNGAN : 5.1. Memahami dan menggunakan golongan kata
MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU mengikut konteks
TAJUK : 5. ASPEK TATABAHASA STD. PEMBELAJARAN : 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama
mengikut konteks; i) kata nama am ii) kata nama khas
iii) kata ganti nama iv) penjodoh bilangan

OBJEKTIF GURU KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: Murid dapat memilih 3 kata nama khas dengan
KUMPULAN 1 :
Memahami dan menyebut contoh kata nama khas. betul. (TULISAN - Lembaran kerja )

AKTIVITI PENERANGAN AKTIVITI KAEDAH PENTAKSIRAN

1.Guru bertanya tentang murid dan tahap kesihatan murid.


2. Guru menayangkan satu video berkenaan dengan percutian (Cuti-cuti
Malaysia).
3. Guru menerangkan tentang apa itu kata nama khas.
4. Guru memperkenalkan contoh-contoh kata nama khas (nama serta tempat
pelancongan di Malaysia) menggunakan gambar digital.
5. Guru bertanyakan tentang contoh tempat/nama yang murid tahu.
AKTIVITI
6. Guru mengeluarkan gambar yang terdiri daripada kata nama am dan khas.
PEMBELAJARAN - Hasil Kerja Murid
7. Murid diminta untuk memilih gambar yang menggambarkan kata nama khas.
INDIVIDU
8. Murid diminta untuk mewarnakan jawapan yang betul.
9. Guru mengumpulkan hasil murid.
10. Guru bertanya soalan kepada murid.
11. Murid menjawab soalan guru.
12. Guru memberikan ganjaran 'sticker' kepada murid yang memberikan
tumpuan atau respon (Penutup Sosial).
13. Penutup kognitif dilakukan bagi menekankan pengajaran yang dilakukan.
STRATEGI P&P Berpusatkan murid (penceritaan murid) TERAS AKTIVITI PBD Kuiz
PEMIKIRAN ABAD KE-21 Strategi Berfikir PENERAPAN NILAI MURNI (SIVIK) Hormat-menghormati
KEMAHIRAN BERFIKIR AR - Mengingat ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Patriotisme
KAEDAH ALTERNATIF Terapi Cara kerja BAHAN BANTU MENGAJAR Lembaran kerja (kartun)
KEMAHIRAN INSANIAH Ingin Tahu STRATEGI CATCH-UP PLAN PENDEKATAN BERTEMA
TAHAP TAHAP
# NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA # NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA
SAAN SAAN

ABDULL MALEQUE BIN ABDULLAH (ATTENTION DEFICIT AYYAAN FARHAD BIN ZAHID HUSSAIN (ATTENTION
HYPERACTIVITY DISORDER (ADHD) - Mengamalkan sikap menjaga DOMAIN TINGKAH LAKU DEFICIT HYPERACTIVITY DISORDER (ADHD) - Murid dapat membaca suku DOMAIN KOGNITIF
kebersihan diri) kata kvkv dengan lancar tanpa bimbingan.)

HAZZEEQ HAZZAIEL BIN HAMDAN (MASALAH KOH BOON KIT (KURANG UPAYA INTELEKTUAL - 1. Murid boleh
PEMBELAJARAN SPESIFIK - MURID BOLEH MENAMBAH DALAM DOMAIN KOGNITIF duduk di dalam kelas sewaktu proses pengajaran dan pemudahcaraan DOMAIN TINGKAH LAKU
LINGKUNGAN 10-20) berlangsung. )

MUHAMMAD IRSYAD ASRI BIN MOHD.


MUHAMMAD IKHWAN BIN ABDUL MALIK (KURANG DOMAIN KOGNITIF DOMAIN KOGNITIF
UPAYA INTELEKTUAL - dapat membatang suku kata kvkv) KHAIRULANWAR (MASALAH PEMBELAJARAN SPESIFIK - Dapat
membaca suku kata kv+kv dengan lancar tanpa bimbingan guru)

NIK MUHAMMAD IRFAN HAKIM BIN NIK


MUHAMMAD TARMIZI (AUTISME - Boleh melakukan aktiviti DOMAIN MOTOR KASAR
pergerakan asas dan lokomotor)

Tahap Penguasaan Murid


TP1 = 0/7 TP2 = 0/7 TP3 = 0/7 TP4 = 0/7 TP5 = 0/7 TP6 = 0/7
KEHADIRAN : /7
CATATAN TAMBAHAN

REFLEKSI GURU : Jadual anjal, kelas PdP ditangguhkan.


GAMBAR AKTIVITI P&P

AKTIVITI MURID (JADUAL ANJAL)(PERSEDIAAN


PERSEMBAHAN)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN #989539

RANCANGAN PELAJARAN

AMIRAH NUR AISYAH HARI : JUMAAT


GURU : MINGGU : 40
BINTI SAMSULAMRI TEMA : ALATAN TULIS
TARIKH : 03-02-2023
SEKOLAH : SK (1) BATU 4 JALAN IPOH MASA 1: 11:10 hingga 11:40

MAKLUMAT STANDARD KANDUNGAN


NAMA KELAS : KHAS 4 OPAL STD. KANDUNGAN : 2.4. Keselamatan dalam penggunaan alatan dan
MATA bahan di bilik darjah
PK - PENGURUSAN DIRI
PELAJARAN : STD. PEMBELAJARAN : 2.4.3 Mempraktikkan langkah-langkah keselamatan
TAJUK : 2. KEBERSIHAN, KESELAMATAN DAN semasa menggunakan alatan dan bahan di bilik
KESIHATAN DIRI DAN REPRODUKTIF darjah

STANDARD PRESTASI

Menyatakan penggunaan alatan dan bahan yang Memberi contoh peraturan penggunaan alatan dan
Tahap Penguasaan 1 Tahap Penguasaan 2
dengan bimbingan. bahan di bilik darjah.

Menunjukkan cara menjaga keselamatan semasa Menunjukkan cara menjaga keselamatan semasa
Tahap Penguasaan 3 Tahap Penguasaan 4
menggunakan alatan dan bahan dengan bimbingan. menggunakan alatan dan bahan dengan betul.

Menunjukkan cara menjaga keselamatan semasa Menunjukkan cara menjaga keselamatan semasa
Tahap Penguasaan 5 menggunakan alatan dan bahan dengan betul dan Tahap Penguasaan 6 menggunakan alatan dan bahan dengan betul, selamat
selamat. dan boleh dicontohi.

OBJEKTIF GURU KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: Murid dapat menggunakan gunting dengan cara
Mengenal alatan dan bahan yang terdapat didalam bilik darjah KUMPULAN 1 : yang betul melalui demonstrasi guru. (TULISAN -
dan fungsinya. Lembaran kerja )

AKTIVITI PENERANGAN AKTIVITI KAEDAH PENTAKSIRAN

1.Guru bertanya tentang murid dan tahap kesihatan murid.


2. Guru menayangkan satu video berkenaan dengan teknik penggunaan
gunting.
3. Guru menerangkan berapa alat yang boleh digunakan di kelas (gunting dan
gam).
4. Guru memberikan contoh situasi untuk menggunakan gunting.
5. Guru melakukan aktiviti montaj bersama murid.
6. Demonstarsi aktiviti ditunjukkan oleh guru kepada murid.
AKTIVITI
7. Aktiviti potong-memotong ini akan menghasilkann sebuah rumah.
PEMBELAJARAN - Hasil Kerja Murid
7. Seterusnya, murid akan melakukan aktiviti montaj bersama-sama guru.
INDIVIDU
8. Guru mengingatkan murid untuk menggunakan gunting dan gam dengan
selamat (cara pegang dan letak alatan dengan betul).
9. Guru mengumpulkan hasil murid.
10. Guru bertanya soalan kepada murid.
11. Murid menjawab soalan guru.
12. Guru memberikan ganjaran 'sticker' kepada murid yang memberikan
tumpuan atau respon (Penutup Sosial).
13. Penutup kognitif dilakukan bagi menekankan pengajaran yang dilakukan.
STRATEGI P&P Berpusatkan murid (projek) TERAS AKTIVITI PBD Projek Mudah
PEMIKIRAN ABAD KE-21 Berfikir Kreatif PENERAPAN NILAI MURNI (SIVIK) Menjaga keselamatan
KEMAHIRAN BERFIKIR AT - Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Kreativiti Dan Inovasi
KAEDAH ALTERNATIF Terapi Seni Visual BAHAN BANTU MENGAJAR Lembaran kerja (kartun)
KEMAHIRAN INSANIAH Keyakinan Diri STRATEGI CATCH-UP PLAN PENDEKATAN BERTEMA
TAHAP TAHAP
# NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA # NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA
SAAN SAAN

KHAIRUL IRSYAD BIN KHAIRUL NIZAM (KURANG MOHAMED ILYAS BIN PEER MYDEEN (ATTENTION
DEFICIT HYPERACTIVITY DISORDER (ADHD) - Meningkatkan tumpuan DOMAIN TINGKAH LAKU
UPAYA INTELEKTUAL - )
ketika pdpc.)

MOHAMMAD DANISH HAZIQ FAHMI BIN MUHAMMAD AMMAR HARRAZ BIN MOHD
MOHAMMAD KHAIRUL HALIMIN (AUTISME - DOMAIN KOGNITIF HAIZAN (AUTISME - Murid dapat fokus ketika Pdpc dengan DOMAIN TINGKAH LAKU
Menyelesaikan operasi tambah dan tolak nombor ) bimbingan yang minimum)

NUR ADELIA RIZQIN BINTI HAFEZIE (AUTISME - 1. Murid SYAIDATUL SHAZWANI BINTI SHAHRIZAN
DOMAIN KOGNITIF (ATTENTION DEFICIT HYPERACTIVITY DISORDER (ADHD) - Murid boleh DOMAIN SOSIO EMOSI
)
mendengar arahan guru.)

SYED AARIZ BIN SYED RAHMATHULLA (AUTISME - DOMAIN BAHASA DAN


Boleh memberi respon kepada guru dengan betul.) KOMUNIKASI

Tahap Penguasaan Murid


TP1 = 0/7 TP2 = 0/7 TP3 = 0/7 TP4 = 0/7 TP5 = 0/7 TP6 = 0/7
KEHADIRAN : /7
CATATAN TAMBAHAN

NOTA GURU : Sesi P&P ditangguhkan - KELAS STATIK


REFLEKSI GURU : Jadual anjal, kelas PdP ditangguhkan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN #989540

RANCANGAN PELAJARAN

AMIRAH NUR AISYAH HARI : JUMAAT


GURU : MINGGU : 40
BINTI SAMSULAMRI TEMA : ALAT MUZIK
TARIKH : 03-02-2023
SEKOLAH : SK (1) BATU 4 JALAN IPOH MASA 1: 10:40 hingga 11:10

MAKLUMAT STANDARD KANDUNGAN


NAMA KELAS : KHAS 2 JED STD. KANDUNGAN : 3.1. Bermain alat muzik perkusi
MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN MUZIK STD. PEMBELAJARAN : 3.1.1 Bermain alat muzik perkusi mengikut corak irama
TAJUK : 3. PERMAINAN ALAT MUZIK yang diberi.

STANDARD PRESTASI

Bermain alat perkusi mengikut detik lagu yang diberi Bermain alat perkusi mengikut detik lagu dengan tempo
Tahap Penguasaan 1 Tahap Penguasaan 2
dengan bimbingan. yang betul.

Bermain alat perkusi mengikut detik lagu dengan Bermain corak irama dengan tempo yang betul
Tahap Penguasaan 3 Tahap Penguasaan 4
tempo yang betul dan tepat. menggunakan alat perkusi.

Bermain corak irama dengan tempo yang betul dan Bermain corak irama dengan tempo yang betul, tepat
Tahap Penguasaan 5 Tahap Penguasaan 6
tepat menggunakan alat perkusi. dan boleh dicontohi menggunakan alat perkusi.

OBJEKTIF GURU KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: bermain 1 alat perkusi mengikut tempo 'Bapaku
bermain alat perkusi kastenet mengikut latihan detik KUMPULAN 1 : Pulang' dengan bimbingan guru. (TULISAN -
berdasarkan corak irama yang didengar. Lembaran kerja )

AKTIVITI PENERANGAN AKTIVITI KAEDAH PENTAKSIRAN

1.Guru bertanya tentang murid dan tahap kesihatan murid.


2. Guru menayangkan video "Bapaku Pulang".
3. Guru menerangkan rentak yang digunakan oleh lagu tersebut.
4. Guru menunjukkan demonstrasi bagaimana rentak bagi lagu "Bapaku
Pulang".
5. Guru mengedarkan lembaran kerja untuk melatih pergerakan murid
mengikut rentak.
7. Guru menunjukkan cara untuk melakukan lembaran kerja tersebut sambil
mendengar lagu.
AKTIVITI
8. Kayu "Tik-Tok" diberikan kepada setiap murid.
PEMBELAJARAN - PEMERHATIAN - Gambar aktiviti
9. Guru menunjukkan contoh untuk membunyikan Kayu Tik-Tok dengan
INDIVIDU
mengikut rentak lagu "Bapaku Pulang".
10. Guru meminta murid untuk mengikut gerak laku guru.
11. Aktiviti diulang sehingga murid dapat rentak yang tepat.
11. Guru mengumpulkan hasil murid.
12. Guru bertanya soalan kepada murid.
13. Murid menjawab soalan guru.
14. Guru memberikan ganjaran 'sticker' kepada murid yang memberikan
tumpuan atau respon (Penutup Sosial).
15. Penutup kognitif dilakukan bagi menekankan pengajaran yang dilakukan.
STRATEGI P&P Berpusatkan murid (projek) PEMIKIRAN ABAD KE-21 Menaakul
PENERAPAN NILAI MURNI (SIVIK) Menjaga keselamatan KEMAHIRAN BERFIKIR AT - Mengaplikasi
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Bahasa KAEDAH ALTERNATIF Terapi Bermain
BAHAN BANTU MENGAJAR Lembaran kerja KEMAHIRAN INSANIAH Keyakinan Diri
STRATEGI CATCH-UP PLAN PENDEKATAN BERTEMA
TAHAP TAHAP
# NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA # NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA
SAAN SAAN

ABU ZARRIN BIN ABDULLAH (MASALAH PEMBELAJARAN AHMAD RIZQ RIFQI BIN AHMAD TARMIZI (KURANG
DOMAIN MOTOR HALUS UPAYA INTELEKTUAL - 1. Murid boleh memberi tumpuan semasa proses DOMAIN TINGKAH LAKU
SPESIFIK - Murid boleh meningkatkan kemahiran motos halus)
pengajaran dan pemudahcaraan guru selama 15 minit.)

MOHAMMAD AZHARI BIN SUHANDRIANTO (AUTISME DOMAIN KOGNITIF MUHAMMAD IMAN HAKIM BIN SAZALI (KURANG
- Menyebut perkataan kvkv tanpa mengeja.) UPAYA INTELEKTUAL - )

MUHAMMAD RIZQ ASYRAF BIN ABDUL RAHMAN DOMAIN BAHASA DAN RIZQI UWAIS BIN ROSNIZAM (AUTISME - Murid menulis DOMAIN KOGNITIF
(MASALAH PEMBELAJARAN SPESIFIK - Mengenal huruf ) KOMUNIKASI dengan kemas dan teratur)

SHAFIE AMMAR BIN MOHD SABRI (AUTISME - Murid DOMAIN TINGKAH LAKU TEOH QING TENG (AUTISME - Murid boleh memberikan respon DOMAIN TINGKAH LAKU
dapat melakukan aktivit mengikut arahan guru dengan lebih fokus) apabila diberi arahan.)

Tahap Penguasaan Murid


TP1 = 0/7 TP2 = 0/7 TP3 = 0/7 TP4 = 0/7 TP5 = 0/7 TP6 = 0/7
KEHADIRAN : /7
CATATAN TAMBAHAN

NOTA GURU : Sesi P&P ditangguhkan - KELAS STATIK


REFLEKSI GURU : Jadual anjal, kelas PdP ditangguhkan.
