7. Murid bersoal jawab buah-buahan yang paling 11. Murid dibimbing membina dialog dengan
diminat. (Nama buah/Mengapa suka buah menggunakan ayat seruan dan ayat perintah.
tersebut?) Berikan contoh situasi yang sesuai. (Situasi di
8. Murid dibimbing memahami ayat seruan dan gerai buah-buahan/situasi di tempat penternakan
ayat perintah. haiwan)
9. Murid membaca dan pasangan melakonkan 12. Murid membina dan menulis dialog
dialog dalam bahan. (Buku teks ms.156) menggunakan ayat seruan dan ayat perintah
10. Murid dibimbing mengenal pasti ayat seruan dalam buku tulis.
dan ayat perintah yang terdapat dalam dialog.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
REFLEKSI Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat 13 orang murid dapat
membina dan menulis dialog menggunakan ayat seruan dan ayat perintah
dengan baik.
KHAMIS - 13 OKTOBER 2022
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 6
TARIKH 13/10/2022 MASA
MINGGU 31 HARI Khamis KELAS 6 USM
TEMA 7. Pertanian dan Penternakan
UNIT 21. Dunia Tani dan Ternak
TAJUK Pokok Serba Guna
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan
dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.
STANDARD 1.3.1 Bercerita dengan sebutan yang betul, intonasi, gaya dan ekspresi
PEMBELAJARAN
yang sesuai.
KEMAHIRAN 1.0 Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid PENGAJARAN
RANCANGAN Murid dapat :
HARIAN
dapat : BAHASA MELAYU1.SK MemahamiTAHUN 6 bahan ransangan cerita
1. Menyampaikan satu cerita tentang satu
TARIKH 2.13/10/2022
Menyampaikan cerita pokok pilihan
MASA
MINGGUpokok serba guna dengan 31sebutan yang 3. Menulis semula cerita
HARI
betul,intonasi dan gaya yang sesuai. Khamis KELAS 6 USM
TEMA 7. Pertanian dan Penternakan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
UNITAktiviti untuk menarik minat murid,
21. Dunia Tani memaklumkan
dan Ternak kepada murid tentang OP dan KK dan
TAJUK Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
Pokok Serba Guna
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan
dibaca oleh guru.dan intonasi yang betul.
dengan sebutan
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
STANDARD 1.3.1 Bercerita dengan sebutan yang betul, intonasi, gaya dan ekspresi
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
PEMBELAJARAN
Penerangan kandungan yang sesuai. Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
pembelajaran,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Mendengar
1.0 Kemahiran Beri pelbagaidan Bertutur
KEMAHIRAN
gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 4. Memahami bahan ransangan cerita
1. 2.Murid bersoal jawabsatu
Menyampaikan tentang
ceritapokok yang
tentang satu 4.
5. Murid secara berpasangan
Menyampaikan cerita pokokberbincang
pilihan untuk
banyak kegunaannya.
pokok serba guna dengan sebutan yang menyampaikan cerita.
6. Menulis semula cerita Mereka tentukan pokok
2. Murid membaca dan
betul,intonasi dan meneliti
gaya yangbahan
sesuai. yag dipilih untuk bercerita. Beri masa pada
rangsangan diberi tentang pokok betik dan murid untuk bercerita sesama pasangan.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
pokok kelapa. (Buku teks ms.157) 5. Murid dan pasangan mempersembahkan cerita.
3. Aktiviti untuk menarik
Murid dibimbing minat murid,cerita
untuk menyampaikan memaklumkan kepada
Murid murid
menulis tentang
semula ceritaOP dan KK
tersebut dan
berdsarkan
Merangsang ingatan
dengan sebutan yang betul,intonasi,gaya dan terhadap pembelajaran terdahulu
pokok pilihan mereka dalam buku tulis.
ekspresi yang sesuai bagi permulaan cerita.
1. Murid mendengar penerangan yangAKTIVITI
diberikanPENUTUP
oleh guru. ( PENUTUP )
1. Murid dan guru mengimbas
2. membuat kesimpulan untuk
kembali mata keseluruhan
pelajaran yangmata
lalu. pelajaran.
REFLEKSI Pada akhir pengajaran
AKTIVITI UTAMAdan (pembelajaran
AKTIVITI ) , murid dapat 5 kumpulan dapat
Penerangan kandungan menyampaikan
pembelajaran,satu Contoh
ceritadan tunjuk
tentang cara.
satu Peluang
pokok membuat
serba guna denganlatihan,
sebutan
yang betul,intonasi dan gaya yang sesuai.
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.
6. Murid bersoal jawab tentang pokok yang 9. Murid secara berpasangan berbincang untuk
banyak kegunaannya. menyampaikan cerita. Mereka tentukan pokok
7. Murid membaca dan meneliti bahan yag dipilih untuk bercerita. Beri masa pada
rangsangan diberi tentang pokok betik dan murid untuk bercerita sesama pasangan.
pokok kelapa. (Buku teks ms.157) 10. Murid dan pasangan mempersembahkan cerita.
8. Murid dibimbing untuk menyampaikan cerita Murid menulis semula cerita tersebut berdsarkan
dengan sebutan yang betul,intonasi,gaya dan pokok pilihan mereka dalam buku tulis.
ekspresi yang sesuai bagi permulaan cerita.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
REFLEKSI Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat 2 kumpulan dapat
menyampaikan satu cerita tentang satu pokok serba guna dengan sebutan
yang betul,intonasi dan gaya yang sesuai.
JUMAAT - 14 OKTOBER 2022
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 6
TARIKH 14/10/2022 MASA
MINGGU 31 HARI Jumaat KELAS 6USM
TEMA 7. Pertanian dan Penternakan
UNIT 21. Dunia Tani dan Ternak
TAJUK Susu Kambing Segar
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan multimedia.
STANDARD 2.2.1 Membaca, memahami, dan menaakul bahan multimedia untuk
PEMBELAJARAN
membuat rumusan dan ramalan.
KEMAHIRAN 2.0 Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca berpasangan
1. Membaca dengan lancar dan membuat 2. Bersoal jawab tentang bahan
rumusan teks yang dibaca dengan baik. 3. Membuat rumusan dan ramalan tentang bahan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
BAHASA MELAYU SK TAHUN 6
TARIKH 14/10/2022 MASA
1. Murid mendengar penerangan yang
MINGGU 31 diberikan oleh guru.
HARI Jumaat
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu. KELAS 6UMS
TEMA AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI
7. Pertanian dan Penternakan )
UNITPenerangan kandungan pembelajaran,
21. Dunia Tani danContoh
Ternak dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas
TAJUK berterusan,
Susu Kambing SegarBeri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
STANDARD KANDUNGAN
untuk 2.2Peluang
semua murid, Membaca,untukmemahami, dan menaakul
belajar secara kolaboratifbahan multimedia.
dan Pentaksiran.
STANDARD 2.2.1 Membaca, memahami, dan menaakul bahan multimedia untuk
PEMBELAJARAN
1. Murid bersoal jawab tentang haiwan ternakan
membuat rumusan dan4.
yang boleh dipelihara secara komersial.
Murid dipilih secara rawak membaca kuat teks.
ramalan.
5. Murid dibimbing menaakul tek blog untuk
KEMAHIRAN 2.0 Kemahiran Membaca membuat rumusan dan ramalan melalui soal
(ayam,lembu, rusa, kambing,itik)
2. Murid membaca OBJEKTIF
senyap teks blog dalam jawab. KRITERIA KEJAYAAN
Padabahan.(Buku teks ms.158-159)
akhir pengajaran dan pembelajaran , murid 6. Murid
Murid membuat
dapat : rumusan dan ramalan
3. Murid
dapat : membaca teks secara berpasangan. berdasarkan
4. Membaca peta pelbagai alir. (Buku teks
berpasangan
Betulkan
2. kesalahan
Membaca jikalancar
dengan ada sebutan yang salah. 5. Bersoal
dan membuat ms.159) jawab tentang bahan
rumusan teks yang dibaca dengan baik.
AKTIVITI PENUTUP 6. ( PENUTUP
Membuat rumusan
) dan ramalan tentang bahan
AKTIVITI
1. Murid dan guru membuat kesimpulan PERMULAAN
untuk keseluruhan (mata
SET pelajaran.
INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat
REFLEKSI murid,
Pada akhir memaklumkan
pengajaran kepada murid
dan pembelajaran tentang
,20 orang muridOP
dapatdanmembaca
KK dan
denganingatan
Merangsang lancar dan membuat
terhadap rumusan teks yang
pembelajaran dibaca dengan baik.
terdahulu
7. Murid bersoal jawab tentang haiwan ternakan 10. Murid dipilih secara rawak membaca kuat teks.
yang boleh dipelihara secara komersial. 11. Murid dibimbing menaakul tek blog untuk
(ayam,lembu, rusa, kambing,itik) membuat rumusan dan ramalan melalui soal
8. Murid membaca senyap teks blog dalam jawab.
bahan.(Buku teks ms.158-159) 12. Murid membuat rumusan dan ramalan
9. Murid membaca teks secara berpasangan. berdasarkan peta pelbagai alir. (Buku teks
Betulkan kesalahan jika ada sebutan yang salah. ms.159)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
REFLEKSI Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ,13 orang murid dapat membaca
dengan lancar dan membuat rumusan teks yang dibaca dengan baik.