Anda di halaman 1dari 4

SEKOLAH KEBANGSAAN KANCHONG DARAT

Jalan Sultan Alam Shah, 42700 Banting,


Kuala Langat, Selangor Darul Ehsan.
Tel : 03-31871424 Faks : 03-31875054

12 DECEMBER 2023 : SELASA (MINGGU KE 36)

MASA / MP / KELAS KANDUNGAN

AKTIVITI :
7.30-8.00 AM
PERHIMPUNAN
1. Ucapan pengerusi majlis ( pengawas sekolah )

2. Bacaan Doa

3. Bacaan Ikrar

4. Nyanyian Lagu Negaraku,Lagu Negeri Selangor dan Lagu SKKD

5. Ucapan Guru Bertugas

6. Penyampaian Hadiah

7. Ucapan Pentadbir
SEKOLAH KEBANGSAAN KANCHONG DARAT
Jalan Sultan Alam Shah, 42700 Banting,
Kuala Langat, Selangor Darul Ehsan.
Tel : 03-31871424 Faks : 03-31875054

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


SUBJEK SAINS TAHUN 6
TEMA: SAINS BAHAN
KELAS: 6 BESTARI 2023 MINGGU: 36
UNIT: 9.0 BAHAN BUANGAN
MASA: 8.30-9.30 TARIKH: 12/12/2023
TAJUK: Penggunaan Bahan Terbiodegradasi
TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
dan Bahan Tidak Terbiodegradasi
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
9.1 9.1.3, 9.1.4, 9.1.6 Kerjasama Sains dan Teknologi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat:
Murid Berjaya mengelaskan bahan buangan kepada bahan
Menaakul penggunaan bahan terbiodegradasi dan tidak
terbiodegradasi dan bahan buangan tidak terbiodegradasi.
terbiodegradasi secara berhemah.
BBB / SUMBER:
Kertas, buku teks m/s 152- 155
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- _____ /_____ murid dapat mencapai
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang bahan buangan terbiodegradasi dan objektif pembelajaran dengan baik dan
bahan buangan tidak terbiodegradasi diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid diterangkan tentang penggunaan bahan terbiodegradasi dan bahan _____ / _____ murid dapat mencapai
tidak terbiodegradasi. objektif pembelajaran dengan bimbingan
2. Murid merumuskan tujuan penggunaan bahan terbiodegradasi dan bahan dan diberi latihan pengukuhan.
tidak terbiodegradasi secara berhemah.
3. Murid melakukan aktiviti ria secara berkumpulan. _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
4. Murid menyediakan alat dan bahan untuk aktiviti ria– Mengelas Bahan objektif pembelajaran dan diberi latihan
Buangan. (PBD) pemulihan.
5. Murid melakukan aktiviti seperti dalam buku. (KBAT) (PAK21)
6. Murid menjawab soalan yang diberi dalam buku latihan. PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. Tidak memuaskan
Memerhati / Mengelas /
Mengukur Menggunakan Nombor Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains Meramal Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen /
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan.
KBAT Menganalis PAK-21 Experiments (Eksperimen)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Eksperimen
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
SEKOLAH KEBANGSAAN KANCHONG DARAT
Jalan Sultan Alam Shah, 42700 Banting,
Kuala Langat, Selangor Darul Ehsan.
Tel : 03-31871424 Faks : 03-31875054

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 12/12/2023 MASA 9.50-10.50
MINGGU 36
HARI Selasa KELAS 4 GIGIH
TEMA EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN PENGURUSAN KEWANGAN
TAJUK Menjanakan Ekonomi
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks.
STANDARD 5.2.1(i)(ii)(iii) Memahami dan menggunakan kata berimbuhan awalan, akhiran
PEMBELAJARAN dan apitan mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata berimbuhan awalan,
1. Memahami dan menggunakan enam kata akhiran dan apitan dengan baik.
berimbuhan awalan, akhiran dan apitan 2. Menggunakan kata berimbuhan awalan,
dengan betul. akhiran dan apitan dengan betul.
3. Membina ayat menggunakan kata
berimbuhan awalan, akhiran dan apitan
secara gramatis..
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang jualan di awan biru.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid menulis sebanyak mungkin kata
gambar. berimbuhan awalan, akhiran dan apitan di
2. Murid memahami dan menggunakan kata kertas kecil.
berimbuhan awalan, akhiran dan apitan 6. Murid menulis kata berimbuhan awalan,
mengikut konteks dengan bimbingan guru. akhiran dan apitan di tiga sampul berlainan
3. Murid mengkategorikan kata berimbuhan dan memasukkan perkataan di dalam
awalan, akhiran dan apitan menggunakan sampul berkenaan. Classification
perkataan yang dicetak berwarna. Mind (Klasifikasi).
Map (Peta Minda) 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
4. Murid diberi lembaran kerja sampul surat. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jualan di awan biru dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 158 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Mind Map (Peta Minda) PAtK-21 Classification
(Klasifikasi)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
SEKOLAH KEBANGSAAN KANCHONG DARAT
Jalan Sultan Alam Shah, 42700 Banting,
Kuala Langat, Selangor Darul Ehsan.
Tel : 03-31871424 Faks : 03-31875054
MINGGU HARI TARIKH
36 Selasa 12/12/2023

MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TAHUN 4


TEKNOLOGI
KELAS MASA
STANDARD 6.1 Asas Pengaturcaraan TEMA REKA BENTUK
KANDUNGAN PENGATURCARAAN
STANDARD 6.1.1 Menyatakan maksud pengaturcaraan dan kegunaan atur cara dalam perkakasan
PEMBELAJARAN harian
6.1.2 Mengenal pasti algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan maksud pengaturcaraan dan empat kegunaan atur cara dalam
perkakasan harian
2. Mengenal pasti dua algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.
KRITERIA 1. Murid menyatakan maksud pengaturcaraan dan __ daripada empat kegunaan atur
KEJAYAAN cara dalam perkakasan harian
2. Murid mengenal pasti __ daripada dua algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.

AKTIVITI PdP 1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.


2. Murid menceritakan pengalaman mereka bermain permainan video. Personal
Learning Experiences (Pengalaman Peribadi)
3. Murid berbincang menyatakan pendapat bagaimana cara permainan tersebut
dihasilkan.
4. Murid mendengar penerangan guru mengenai pengaturcaraan.
5. Murid berbincang dengan guru tentang atur cara komputer dalam perkakasan
elektrik yang terdapat di ruang tamu.
6. Murid menyatakan alatan elektrik di sekeliling mereka atau di gambar.
7. Murid menyatakan kegunaan atur cara komputer pada perkakasan elektrik di ruang
dapur. Shout Out (Laungan)
8. Murid mendengar penerangan guru tentang algoritma, pseudokod dan carta alir.
9. Murid meneliti dan memahami algoritma, pseudokod dan carta alir cara
menyediakan teh O.
10. Murid diberi lembaran kerja.
11. Murid melengkapkan algoritma, pseudokod dan carta alir mengikut contoh.
12. Murid merumuskan isi pelajaran tentang asas pengaturcaraan, algoritma,
pseudokod dan carta alir dengan bimbingan guru.
ABM/BBM Strategi P & P Pembelajaran
Konstruktivisme
BUKU Buku Teks hlmn 76-81 KBAT Mengaplikasi
EMK : ILMU - EMK : NILAI Rasional
PAK-21 Personal Learning PAK-21 Shout Out (Laungan)
Experiences (Pengalaman
Peribadi)
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Lembaran Kerja
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
