Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8 Isnin 29/4/2024 5 11.10 – 12.10 PM SAINS 5 UM

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 3.0 PROSES HIDUP HAIWAN

TAJUK: 3.0 Proses Hidup Haiwan


STANDARD
3.3 Kemandirian spesies haiwan.
KANDUNGAN
3.3.1 Menyatakan kemandirian spesies adalah keupayaan haiwan untuk mengekalkan spesiesnya bagi
mengelakkan kepupusan.
3.3.2 Mengenalpasti melalui pemerhatian menerusi pelbagai media, cara haiwan yang bertelur untuk
memastikan kemandirian spesiesnya seperti:
STANDARD • Menyembunyikan telur contoh: buaya, belalang, cicak.
PEMBELAJARAN • Bertelur banyak contoh: lalat, nyamuk, penyu.
• Telur diselaputi lendir contoh: katak dan ikan.
• Mengeramkan telur contoh: ayam, penguin.
• Menjaga telur contoh: ular, burung.
3.3.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan dan lisan.
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat:
PEMBELAJARAN Menyenaraikan cara haiwan yang bertelur untuk memastikan kemandirian spesiesnya.

Murid berjaya mengumpulkan maklumat tentang beberapa spesies telur haiwan untuk dijjadikan buku
KRITERIA KEJAYAAN
kecil tentang telur.
1. Murid melihat video yang ditunjukkan oleh guru.
2. Murid membuat peta minda bagi menyenaraikan cara haiwan bertelur dan contoh haiwan tersebut
berdasarkan video yang dilihat. (PAK21)
3. Murid secara berkumpulan membuat projek ‘Buku Tentang Telur’ bagi tujuan mengumpulkan
AKTIVITI PDPC maklumat tentang beberapa spesies telur haiwan. (PAK21)
4. Murid membandingkan maklumat yang diperolehi dari setiap kumpulan.(KBAT)
5. Setiap kumpulan mempamerkan buku masing-masing di galeri dalam bilik sains.
6. Murid membuat kesimpulan tentang telur-telur haiwan dari segi rupa bentuk, warna, saiz dan cara
penjagaan berdasarkan maklumat dari gallery walk.
AKTIVITI PAK-21 Mind Map (Peta Minda) Galery Walk (Lawatan ke galeri)
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas / Membuat inferens
nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU
Gunting, kertas lukisan, kertas warna, alat tulis dan gam.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Nilai murni Kasih sayang
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.

Kehadiran : ____ / ____


___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8 Selasa 30/4/2024 5 7.40 – 8.40 AM SAINS 5 UM

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 3.0 PROSES HIDUP HAIWAN

TAJUK: 3.0 Proses Hidup Haiwan


STANDARD
3.3 Kemandirian spesies haiwan.
KANDUNGAN
3.3.3 Mengenal pasti melalui pemerhatian menerusi pelbagai media, cara haiwan menjaga anak untuk
memastikan kemandirian spesiesnya seperti:
• menyusukan anak contoh kucing, harimau, lembu;
• memberi anak makan contoh burung, singa;
STANDARD • membawa anak dalam kantung contoh kanggaru;
PEMBELAJARAN • bergerak dalam kumpulan contoh gajah, burung layang-layang;
• membawa anak dalam mulut contoh buaya, ikan kelisa;
• menyerang apabila anaknya diganggu contoh ayam, kucing.
3.3.4 Mengitlak kepentingan kemandirian spesies haiwan.
3.3.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat:
PEMBELAJARAN Menyenaraikan cara haiwan yang menjaga anak untuk memastikan kemandirian spesiesnya.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengumpulkan maklumat tentang haiwan liar yang semakin pupus.
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
2. Murid melihat video yang ditunjukkan oleh guru.
3. Murid membuat peta minda bagi menyenaraikan cara haiwan menjaga anak untuk memastikan
kemandirian spesiesnya. (PAK21)
AKTIVITI PDPC 4. Murid secara berkumpulan membuat satu pamplet ‘Haiwan Liar Kesayanganku’ bagi tujuan
mengumpulkan maklumat tentang haiwan yang telas pupus. (PAK21)
3. Murid membandingkan maklumat yang diperolehi dari setiap kumpulan.(KBAT)
4. Setiap kumpulan mempamerkan pamplet masing-masing di galeri dalam bilik sains (PAK21)
5. Murid membuat kesimpulan tentang kepentingan kemandirian spesies dalam kumpulan mereka.
AKTIVITI PAK-21 Mind Map (Peta Minda) Galery Walk (Lawatan ke galeri)
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas / Membuat inferens
nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU
Gunting, kertas lukisan, kertas warna, alat tulis dan gam.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Nilai murni Kasih sayang
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
