Anda di halaman 1dari 5

RPH IBADAH SEMBELIHAN RANCANGAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 4 Mata Pelajaran : Tingkatan : Tarikh : Hari

: Masa : Bilangan Murid : Tajuk : Pengetahuan Sedia Ada : Ulum Syariah- Ibadah 4 THE RED WARRIORS 15 Jun 2013 Rabu 8.50-10.10 pagi 30 orang Korban Murid mempunyai pengalaman daripada keluarga atau sanak saudara yang mengerjakan ibadat korban. Murid pernah menyaksikan penyembelihan korban semasa Hari Raya Aidiladha.

Hasil Pembelajaran

Di akhir pembelajaran diharap murid dapat :Aras 1 : Menyatakan pengertian korban, hukum dan dalil Aras 2 : Menjelaskan jenis dan umur binatang yang sah dijadikan korban, waktu korban, pembahagian daging korban dan syarat sah dan sunat korban. Aras 3 : Menghuraikan hikmah korban Mengkategori, Sumbang saran Pendidikan Moral, Sains Tolong-menolong, hindari sifat kedekut, bakhil dan tamak, sanggup berkorban, jujur, ikhlas dan menepati masa. Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Seni, Matematik, Ekonomi Rumahtangga Bahan ICT (video), Gambar-gambar sembelihan korban, Carta, Kaset, Kertas Mahjung,Borang KBKK, Kerja Lanjutan.

Kemahiran Berfikir Gabung Jalin Penerapan Nilai Penyerapan

: : : :

Bahan Bantu Mengajar :

LANGKAH / MASA Permulaan (3 minit)

ISI PELAJARAN -Bacaan doa belajar

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 1.Murid membaca doa belajar secara kelas. 2. Guru meminta murid bersedia untuk menghadapi pelajaran pada hari ini 1. Guru menayangkan tentang suasana majlis sembelihan korban. 2. Guru bertanya beberapa soalan berkaitan gambar 3. Guru berbincang dengan murid mengenai isi cerita yang terdapat dalam VCD dan mengaitkan dengan tajuk 1. Guru memaparkan pengertian korban di skrin. 2. Guru memberi penerangan pengertian korban.

SUMBER / CATATAN Pengelolaan -Kelas

Set Induksi (5 minit)

Gambar Sembelihan korban

Sumber VCD Pengelolaan Kelas Kaedah Soal Jawab

Langkah 1 (6 minit)

Pengertian Korban ialah menyembelih binatang ternakan (al-anam) untuk beribadat kepada Allah pada Hari Raya Aidiladha dan hari-hari Tasyrik.

Sumber Cakera Padat Powerpoint. Pengelolaan -Kelas -Individu Kaedah Tayangan Video Nilai -Sanggup Berkorban, -Tidak kedekut, bakhil. Sumber -Cakera Padat Powerpoint Pengelolaan - Individu Kaedah - Soal jawab -Talaqi musafahah Nilai - Tekun

3. Murid diminta menyatakan pengertian korban secara individu.

Langkah 2 (8 minit)

Hukum Korban -Sunat Muakkad bagi orang Islam yang mampu. -Wajib bagi yang bernazar Dalil Korban e@|s y7n/t9 ptU$#ur Maksudnya:Oleh itu, kerjakanlah sembahyang kerana Tuhanmu sematamata, dan sembelihlah korban (sebagai bersyukur). 1.Guru menyoal murid tentang hukum korban 2.Berdasarkan jawapan murid, guru memberi penerangan hukum korban seperti yang dipaparkan pada skrin. 3.Guru memaparkan dalil korban di skrin. 4. Murid diminta membaca dalil korban ayat 2 Surah al-Kauthardan maksudnya. 5. Guru meneliti dan membetulkan bacaan murid.

Langkah 3 (10 minit)

Jenis-jenis binatang korban -Binatang halal dimakan yang jinak yang mempunyai 4 kaki seperti lembu,kerbau, kambing,biri-biri, dan unta. Umur binatang yang boleh dijadikan korban -Kambing,lembu,biri-biri : 2 tahun -Unta : 5 tahun

6. Guru menjelaskan maksud ayat 2 Surah al-Kauthar. 1. Guru memperlihatkan gambar binatang ternakan kepada pelajar di skrin. 2. Guru menerangkan jenis-jenis binatang yang boleh dijadikan korban dan syarat umur binatang tersebut. 3. Murid diminta menyebut jenis binatang dan umurnya satu persatu. 4. Guru bersoal jawab dengan murid tentang jenis dan umur binatang yang boleh dijadikan korban. 1. Guru memaparkan waktu mula dan akhir melakukan ibadah korban di skrin. 2. Guru bersoal jawab mengenai masa mula dan akhir korban

Sumber -Cakera Padat Powerpoint Pengelolaan - Kelas Kaedah - Penerangan - Soal jawab Nilai - Tertib

Langkah 4 (8 minit)

Waktu Korban Mula: Selepas naik matahari 10 Zulhijjah sekira-kira kadar cukup untuk solat sunat Aidiladha atau dua khutbah ringkas. Berakhir:selepas terbenam matahari 13 Zulhijjah.

Sumber -Cakera Padat Powerpoint Pengelolaan - Kelas Kaedah - Penerangan - Soal jawab Nilai - Tepati masa Sumber -Cakera Padat Powerpoint -Borang KBKK Pengelolaan - Individu - Kelas Kaedah -Sumbang saran Nilai - Bekerjasama - Berani

Langkah 5 (10 minit)

Syarat sah korban - Binatang yang sudah cukup umur - Disembelih dalam waktu korban - Disembelih oleh orang Islam - Binatang yang halal dimakan. - diniatkan korban ketikan menyembelih. - binatang yang sihat dan tidak cacat.

1. Guru memaparkan syarat-syarat sah korban di skrin. 2. Murid diminta melakukan aktiviti sumbang saran tentang syarat sah korban..

3. Guru memberi panduan cara untuk melakukan aktiviti sumbang saran tersebut. 4. Guru bersoal jawab dengan murid tentang aktiviti yang mereka lakukan tadi. 5. Guru memberi peneguhan kepada murid yang berani menyatakan syarat sah korban. 1. Murid melihat carta pembahagian daging korban yang disediakan oleh

Langkah 6 (6 minit)

Pembahagian daging korban -1/3 disedekahkan kepada fakir miskin

Sumber Carta

-1/3 dibuat jamuan untuk orang ramai -1/3diambil atau dimakan oleh orang yang berkorban

guru. 2. Guru bersoal jawab dengan murid cara pembahagian daging korban Pengelolaan Kelas Kaedah -Soal jawab -Penerangan Nilai Jujur dan ikhlas Sumber Cakera Padat Powerpoint. Pengelolaan -Kelas -Individu Kaedah Penerangan Nilai -Sanggup Berkorban, Sumber -Kertas Mahjung, -VCD. Pengelolaan -Kumpulan -Kelas Kaedah -Perbincangan -Pemerhatian -Bengkel Nilai -Bekerjasama -Berani Bertanggungj awab. Sumber -Cakera Padat Powerpoint

Langkah 7 (6 minit)

Sunat Korban - Disembelih sendiri oleh orang lelaki yang berkorban. - Memilih binatang yang gemuk. - Bertakbir ketika berkorban

1. Guru memaparkan sunat di skrin. 2. Guru memberi penerangan perkara sunat korban.

3. Murid diminta menyatakan perkara sunat korban secara individu.

Langkah 8 (10 minit)

Hikmah Korban - Mengingati dan menghayati pengorbanan yang dilakukan oleh Nabi Ibrahim dan anaknya Nabi Ismail. - Memberi peluang kepada fakir miskin bersama-sama menikmati daging korban. - Menimbulkan rasa kesyukuran kepada Allah. - Memupuk silaturahim dalam kalangan umat Islam. - Memupuk sifat ikhlas.

1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 2. Guru mengedarkan kertas mahjung kepada setiap kumpulan. 3. Guru menayangkan semula VCD dan meminta pelajar membuat catatan berkaitan hikmah ibadah korban. 4. Murid membuat pembentangan di hadapan kelas. 5. Guru membuat rumusan berdasarkan pembentangan.

Penutup (8 minit)

Rumusan -Pengertian -Jenis dan umur binatang yang sah dijadikan korban, -Waktu korban, -Pembahagian daging korban

1. Guru meminta murid membuat rumusan tentang tajuk pelajaran hari ini. 2. Guru membantu murid membuat rumusan.

Pengelolaan

-Syarat sah korban - Sunat korban -Hikmah korban

- Individu 3. Guru memberi latihan lanjutan kepada murid sebagai kerja rumah. . Kaedah - Soal jawab Nilai - Berani

Refleksi Kendiri: Ulasan (Guru Pembimbing) : . Ulasan (Guru Besar) :
