Anda di halaman 1dari 4

CONTOH: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Kehadiran

Kelas

: 4 Budiman

Tarikh

Bil. Murid

: 29 orang

Masa

: 10.20 hingga 11. 20 pagi

Topik

: Penjagaan Tumbuhan Hiasan

Pengetahuan Sedia Ada


1.

Murid pernah melihat ahli keluarga menguruskan tumbuhan hiasan di perkarangan


rumah.

2.

Murid pernah melihat tukang kebun sekolah menjaga tumbuhan hiasan di perkarangan
sekolah.

Objektif Pengajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:
1.

Menerangkan maksud tumbuhan hiasan.

2. Menerangkan dua dari tiga cara penjagaan pokok hiasan dalam pasu dengan jelas dan
tepat
3. Menggunakan peralatan merumput, mengembur dan menyiram dengan betul dan selamat.
4. Melakukan langkah-langkh penjagaan pokok hiasan pasu iaitu merumput, mengembur dan
menyiram dengan betul dan sistematik.
KBKK

Membuat keputusan, mengkatogeri dan membuat rumusan.

PENERAPAN NILAI :

Bersih, teliti, bersistem, rajin, bekerjasama.

BBM

Penyiram, pongkes, sudip tangan, serampang tangan, sarung tangan,


sepasu bunga dan bunga hiasan di sebuah taman.

Kajian Masa Depan :

Kajian Reka Bentuk (sistem penyiraman automatik)

Langkah/
masa

Set Induksi
(+5 min)

Isi Pelajaran

Nyanyian Bunga Di
Halaman Rumah Ku
Merah, putih, kuning dan
ungu, Warna bunga di
halamanku
Segar, mekar, sepanjang
hari
Bau sungguh harum,
memikat hati
Nyaman rasa di pagi hari
Bunga indah menari-menari,
Terbang datang si ramarama,
Bekejar-kejaran menyeri
bunga.

Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran

Catatan

Guru menyanyi bersama pelajar NILAI:


lagu Bunga Di Halaman Rumah Bersyukur
Keindahan
Ku
Guru bersoaljawab dengan
pelajar mengenai lagu dan
meminta komen pelajar
berkenaan senikata lagu.
Guru mengaitkan lagu dengan
topik pelajaran.

Perkembangan Maksud Tumbuhan Hiasan Guru menyoal serta


menerangkan maksud
tumbuhan hiasan.
Langkah 1
Pokok-pokok atau pokok
(5 min)
bunga yang ditanam untuk
mencantikkan, menyegarkan Murid-murid cuba memberikan
dan mengindahkan sesuatu contoh-contoh tumbuhan hiasan
tempat .
di rumah di sekolah, kawasan
rekreasi dan lain- lain.

KAEDAH:
Soal jawab
NILAI:
peka
teliti

Contoh Jawapan:
bunga kekwa
bunga matahari
bunga mawar
palma
bunga raya

Langkah 2
(+ 5 min)

Penjagaan Tumbuhan
Guru menyoal murid-murid di
Hiasan Dalam Pasu Bunga manakah tumbuhan hiasan
ditanam? Jawapan murid cuba
dikaitkan dengan isi pelajaran
- merumput
hari ini
- menggembur
- menyiram
Guru menyoal murid-murid
bagaimana untuk menghasilkan
tumbuhan hiasan yang cantik
dan subur dalam pasu bunga
Guru mengulas semua jawapan
murid dan mengaitkan jawapan
murid dengan topik pelajaran

KAEDAH:
Soal jawab
KBKK:
membuat
keputusan
NILAI:
berani
mencuba

Langkah 3
(+ 10 min)

Alatan dan kegunaan


alatan
- sarong tangan
- serampang
- pongkis
- sudip tangan
- penyiram
(nota kegunaan alatan
dilampirkan bersama)

Murid berhimpun dihadapan


meja tunjuk cara dalam bentuk
ladam kuda.

KAEDAH:
Tunjukcara

Guru membuat tunjuk cara


kaedah merumput, mengembur
dan mnyiram dengan
menggunakan alat-alat yang
berkaitan dengan cara yang
betul dan selamat dihadapan
kelas.

BBM:
penyiram
pongkes
sudip tangan
serampang
tangan
sarung tangan
Murid-murid meneliti penerangan sepasu
guru
bunga
Beberapa orang murid dipilih
unuk melakukan aktiviti di atas
dengan bimbingan guru dan
diperhatikan oleh murid lain.

NILAI:
Berani

Soalan penilaian:
Terangkan dengan jelas dua dari
tiga langkah-langkah penjagaan
pokok hiasan dalam pasu?
Penilaian
(+ 3 min)

Langkah 4
(+ 25 min)

Aktiviti Kumpulan:
- merumput
- mengembur
- menyiram

Murid murid dibahagikan


kepada tiga kumpulan dan
dibawa ke luar bengkel untuk
aktiviti amali.

NILAI:
bekerjasama
bersistem
yakin diri

(nota berkaitan dilampirkan


bersama)

Setiap kumpulan melakukan


kerja-kerja penjagaan tumbuhan
hiasan dalam pasu bunga iaitu
merumput, menggembur dan
menyiram di kawasan yang
ditetapkan.

KBKK:
- buat
keputusan

Guru mengawal masa untuk


setiap kumpulan melakukan
ketiga-tiga kemahiran di atas
secara urutan.

KMD:
Menggunakan
sistem
penyiraman
automatik

BBM:
Alatan tangan

Guru membimbing dan


membuat penilaian terhadap
pencapaian objektif yang
ditetapkan.

Penutup
(+ 5 min)

Guru menggunakan peta konsep BBM:


lembaran
semasa membuat rumusan.
kerja.
Lembaran kerja diedarkan
sebagai tugasan di rumah yang

merupakan tugasan pengukuhan


dan juga pengayaan sambil
menerangkan apa yang perlu
dilakukan untuk persediaan
sebelum mengikuti pelajaran
berikutnya.

REFLEKSI GURU:

ULASAN PENSYARAH:
