Anda di halaman 1dari 4

DOKUMEN STANDARD KURIKULUM: PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 3

Standard Pembelajaran

Standard Kandungan

Tahun 3
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
4.1.1 Menyatakan sumbangan warga
sekolah.
4.1.2 Menerangkan cara menghargai
sumbangan warga sekolah.
4.1.3 Menceritakan perasaan apabila
menghargai
sumbangan warga sekolah.
4.1.4 Mengamalkan sikap berterima kasih
terhadap sumbangan warga sekolah.

4. Berterima kasih
Perasaan dan perlakuan untuk
menunjukkan pengiktirafan dan
penghargaan terhadap sesuatu jasa,
sumbangan atau pemberian.
4.1. Menunjukkan penghargaan
terhadap sumbangan warga sekolah

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR


TAHUN 3
1. Mata Pelajaran:

Pendidkan Moral

2. Tahun:

3 Bestari

3. Tarikh/ Masa

12 Mac 2014 (9.00-10.00pagi)

4. Bilangan Murid

20 orang

5. Tema

Saya dan Sekolah

6. Tajuk

Hargai Sumbangan Warga Sekolah

7. Standard Kandungan

4.1

8. Standard Pembelajaran :

Menunjukkan Penghargaan Terhadap Warga


Sekolah
4.1.1 Menyatakan sumbangan warga sekolah.
4.1.3 Menceritakan perasaan apabila
Menghargai sumbangan warga sekolah.
4.1.4 Mengamalkan sikap berterima kasih
terhadap sumbangan warga sekolah.

9. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat;


i. menyatakan tiga contoh sumbangan warga sekolah.
ii. menceritakan perasaan gembira apabila menghargai sumbangan warga
sekolah.
iii. melakonkan cara berterima kasih terhadap sumbangan warga sekolah.
10. Pendekatan:
i. Analisis Nilai
ii. Penjelasan Nilai
iii. Tindakan Sosial
11. EMK:
i. Kreativiti: menjana idea menggunakan `peta bulatan
ii. TMK: menggunakan `google search untuk carian imej.
12. Bahan Bantu Belajar:
1. Komputer + LCD + `Broadband/ wifi
2. Buku Teks m.s 27-34
3. Kad Arahan tugasan
4. Lembaran kerja,
5. Senarai semak
6. Soalan Temubual
13. Aktiviti Pembelajaran
Langkah/
Masa

Isi Pelajaran

Set Induksi
(5 minit)

Warga Sekolah:
1. Guru Besar
2. Guru-guru
PenolongKanan
3. Guru-guru
4. Pembantu
Pejabat
5. Tukang Kebun
6. Tukang Sapu
7. Pengawal
Keselamatan
8. Jurujual di Kantin
Sekolah

Aktiviti Pembelajaran
-

Guru membuat
carian internet
`google image
Beberapa orang
murid diminta
mencari imej yang
berkaitan dengan
warga sekolah dan
menyebutnya.
Guru mencatat
jawapan murid
dalam
`Peta Bulatan
Murid diminta
merumuskan
jawapan.
Guru
memperkenalkan

Catatan

BBB:
Peta Bulatan

Teknik:
Sumbangsaran
EMK: TMK;
www.google.com/image

Langkah 1
(15 minit)

Sumbangan Warga
Sekolah:
- Mengawal disiplin
- Mengajar
- Menjaga
kebersihan
- Menjaga
keselamatan
- Menjual makanan
dan minuman

Langkah 2
(10 minit)

Perasaan:
- Gembira
- Seronok
- Berpuas hati

tajuk `Sumbangan
Warga Sekolah.
Murid dibahagikan
kepada 5 kumpulan
(4 orang setiap
kumpulan).
Kumpulan diminta
merujuk buku teks
Pendidikan Moral
tahun 3 (m.s 27-33).
Setiap kumpulan
diminta memilih
warga sekolah dan
menyatakan
sumbangan mereka
menggunakan `Peta
Buih
Wakil kumpulan
diminta membuat
pembentangan
menggunakan
kaedah `I stay 3
stray
Murid diminta
menyatakan
perasaan mereka
apabila menghargai
sumbangan warga
sekolah

BBB:
Buku teks m.s 27Peta Buih

Teknik:
Perbincangan
Pendekatan:
Analisis Nilai
Penjelasan Nilai
KBAT: Menilai

BBB:
Soalan temubual
Teknik:
Temubual
Pendekatan:
Analisis Nilai

Langkah 3
(20 minit)

Terima kasih atas


sumbangan Warga
Sekolah;
1. Guru Besar
2. Guru-guru
PenolongKanan
3. Guru-guru
4. Pembantu
Pejabat
5. Tukang Kebun
6. Tukang Sapu
7. Pengawal

Murid diminta
berbincang secara
berpasangan.
Melakonkan cara
menghargai
sumbangan warga
sekolah.
Setiap pasangan
diminta
mempersembahkan
simulasi.
Guru membuat

KBAT:
Mengaplikasi
BBB:
Skrip lakonan
Senarai Semak
Pemerhatian
Teknik:
Lakonan
Pendekatan:
Tindakan Sosial

Keselamatan
8. Jurujual di Kantin
Sekolah
Langkah 4
(5 minit)

Latihan Pengukuhan

penilaian
menggunakan
Senarai Semak
Pemerhatian
Murid diminta
merujuk buku teks
m.s 34.
melengkapkan
jadual tentang
sumbangan dan
cara menghargai
warga sekolah.

KBAT: Mencipta

BBB:
Buku Teks
m.s 34.
Teknik:
Temubual
Pendekatan:
Analisis Nilai
KBAT: Menilai

Penutup
(5 minit)

Sumbangan Warga
Sekolah

Murid diminta
membuat refleksi
dan rumusan
pembelajaran.
Guru mengarahkan
murid membuat
kerja rumah.

Kemahiran
Generik:
Kemahiran
merumus

14. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:


i. Peta Buih sumbangan warga sekolah
ii. Soalan temubual (lisan) perasaan apabila menghargai sumbangan
warga sekolah
iii. Senarai semak pemerhatian - Simulasi tentang cara berterima kasih
terhadap sumbangan warga sekolah
15. Refleksi:
i. 18 orang murid telah mencapai standard yang ditetapkan.
ii. 2 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan
datang.
