Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6

TAHUN : Tahun 6 Gemilang


SUBJEK : Pendidikan Moral
MASA : 11.05 12.05 tengah hari
BILANGAN MURID : 3 murid
TEMA : Saya dan Negara
TAJUK : Alam sekitar
NILAI : Keadilan
STANDARD KANDUNGAN : Keadilan
Tindakan dan keputusan yang saksama serta tidak berat sebelah.
8.1 Bersikap adil untuk kesejahteraan negara.
STANDARD PEMBELAJARAN : 8.1.1 Memerihalkan cara bersikap adil untuk kesejahteraan negara

8.1.2 Membincangkan kepentingan bersikap adil untuk kesejahteraan negara.

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat:


Penaakulan Moral : Menyatakan cara bersikap adil untuk kesejahteraan negara.
Perasaan Moral : Berasa gembira apabila keputusannya diambil dengan saksama dan tidak berat
sebelah .
Perlakuan Moral : Membuat keputusan dengan dengan saksama dan tidak berat sebelah.
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah belajar nilai adil yang berkaitan dengan diri dan juga sekolah.
EMK : Kreativiti menjana idea, sumbang saran.
BAHAN BANTU MENGAJAR : Pembesar suara, Video, Lembaran Kerja. Kertas Mahjong, sampul surat, gambar

1
LANGKAH /
ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
MASA

Set induksi 1. Guru menunjukkan video Boboiboy yang Bahan Bantu Belajar
(5 mnit) Tayangan video dan mempunyai nilai keadilan di sekolah. Video Boboiboy
kaitannya dengan 2. Guru membimbing murid mengaitkan video Penglibatan
tajuk yang ingin diajar tersebut dengan tajuk yang akan diajar pada hari Semua murid
ini. EMK
Kemahiran pemikiran kritikal
Strategi
Berpusatkan murid
Kemahiran Berfikir
Pemikiran kritis

Langkah 1 Keadilan 1. Guru mengajar nilai dan maksud nilai tersebut Bahan Bantu Belajar
(5 minit) : Bersikap adil untuk 2. Murid akan diberi satu kertas dan diminta tulis Kertas mah-jong
kesejahteraan negara. nilai dan maksud nilai untuk kefahaman mereka. Lembaran kerja
3. Guru cuba kaitakan konsep adil dengan diri Penglibatan
Maksud: murid dan meminta murid menyatakan Semua murid
Tindakan dan keputusan yang pendapatnya. EMK
saksama serta tidak berat 4. Guru membimbing murid supaya melayani Kepentingan pemikiran kritikal
sebelah. semua orang dengan adil tanpa sikap pilih kasih. Strategi
Berpusatkan murid
Kemahiran Berfikir
Pemikiran kritis

2
LANGKAH /
ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI
MASA CATATAN

Langkah 2 Menunjukkan situasi dan 1. Guru memastikan murid dalam keadaan sedia. Bahan Bantu Belajar
(20 minit) bertanya soalan kepada 2. Guru akan memberitahu cara bersikap adil untuk Kertas mahjong
murid. kesejahteraan negara. Penglibatan
1. 3. Guru akan menunjukkan beberapa situasi dan Semua murid
bertanya soalan kepada murid. EMK
4. Murid akan dibimbing untuk menjawab soalan. Kemahiran Kreativiti
Strategi
Berpusatkan murid
Kemahiran Berfikir
Berfikiran kolaboratif
Langkah 3
(15 minit) 1. Guru memastikan mereka dalam keadaan sedia. Bahan bantu belajar
2. Guru akan menyediakan dua rantai misteri. Rantai misteri
3. Satu akan mengandungi gambar dan satu lagi Gambar
adalah jawapan. Penglibatan
4. Murid perlu melekatkan gambar yang betul untuk Semua murid
jawapan yang betul. Strategi
5. Guru akan membimbing murid yang menghadapi Berpusatkan murid
masalah. Kemahiran berfikir
Berfikiran kritis

3
LANGKAH /
ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
MASA

Pengukuhan
(10 minit) Lembaran kerja 1. Guru akan mengedarkan lembaran kerja Bahan bantu belajar
2. Murid akan diberi masa untuk menyiapkan latihan Lembaran kerja
yang diberikan. Penglibatan
3. Guru dan murid akan bincang jawapan dalam Semua murid
lembaran kerja. Proses
4. Guru membuat pembetulan dan membimbing Menaakul
murid yang menghadapi masalah Imbas kembali
5. Guru akan memberikan kata-kata semangat Strategi
kepada murid-murid yang mendapat semua betul Berpusatkan bahan dan murid.
Teknik
Latih tubi
Penutup
(5 minit) Mengimbas kembali apa yang 1. Guru mengulangi tajuk pengajaran dengan Penglibatan
diajar. penerapan nilai keadilan dan perlunya sikap Semua murid
tersebut. Kemahiran berfikir
2. Guru meminta nilai dan maksud nilai keadilan. Kemahiran berfikiran kritis
3. Guru akan meminta murid untuk memberikan Strategi
tepukan jika mereka faham pengajaran hair ini. Berpusatkan bahan dan murid.
