Anda di halaman 1dari 5

4.

0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH YANG MENGGUNAKAN TEKNIK
BERCERITA

Rancangan Pengajaran Harian

Kelas : 2 Kreatif (Pemulihan)

Pembelajaran : Bahasa Malaysia

Hari : Rabu

Tarikh : 21 Mac 2011

Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi

Bilangan murid : 8 murid (5 lelaki, 3 perempuan)

Tajuk : Mengenali jenis-jenis haiwan

Kemahiran : Membatangkan suku kata terbuka dan tertutup

Pengetahuan sedia ada :

1. Murid dapat menyebut beberapa jenis haiwan yang terdapat di Malaysia.


2. Murid mempunyai haiwan peliharaan di rumah.

7
Hasil pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat,

1. Membunyikan bunyi-bunyi haiwan dan menyebut nama-nama haiwan.


2. Murid dapat menyebut dan mengenali suku kata terbuka dan tertutup.

Penggabungjalinan isi kandungan :

1. Muzik – Nyanyian dan gerakan


2. Sivik dan Kewarganegaraan – Nilai-nilai murni yang terdapat dalam cerita
3. Seni – Membuat boneka dan mewarna
4. Sains – Mengenali jenis-jenis haiwan

Penerapan nilai : Bekerjasama dan mendengar arahan

Bahan Sumber Pengajaran dan pembelajaran : Power point, video, audio dan lembaran kerja.

Langkah / masa Isi kandungan Aktiviti P & P Catatan


Set Induksi Tayangan klip video Menyanyikan lagu ‘Pak Mamat Teknik : Nyanyian dan gerakan
( 5 minit ) ada kebun’ dengan gerakan.
Nilai : Mendengar arahan,
bersemangat dan memberi
tumpuan

8
BSPP : Video lagu
Langkah 1 Power point Guru memaparkan power point Teknik : Meneka
( 15 minit ) di hadapan murid.
Contoh haiwan: Murid meneka bunyi haiwan Nilai : Memberi tumpuan,
 Ayam berpandukan audio yang bekerjasama dan mendengar
 Lembu dimainkan oleh guru. arahan
 Kuda Paparan slide akan
menunjukkan gambar haiwan BSPP : Power point
Contoh ayat ringkas: yang bunyinya dimainkan oleh
Ini kucing. guru.
Ini kucing Kaka. Guru meminta murid membaca
Kaka suka kucing. ayat ringkas yang dipaparkan
Kucing Kaka manja. pada slide.
Kucing Kaka namanya Comel
Langkah 2 Tayangan video Guru menayangkan video Teknik : Bercerita
( 20 minit ) cerita ‘Tiga ekor anak kambing
Contoh soalan: biri-biri’. Nilai : Berani, memberi
 Berapa bilangan Guru bertanya kepada murid tumpuan dan mendengar
kambing dalam cerita mengenai watak dan arahan
tersebut? perwatakan yang terdapat

9
 Sebutkan perkara yang dalam cerita tersebut. BSPP: Video
tidak baik yang Guru meminta murid membuat
dilakukan oleh musang. boneka kambing biri-biri
menggunakan bahan yang
disediakan.
Langkah 3 Lembaran kerja Guru memberikan lembaran Teknik : Latih tubi
(15 minit ) kerja kepada murid
. Nilai : Mendengar arahan dan
Warnakan dan tuliskan nama haiwan
pada tempat kosong yang disediakan.
Lembaran kerja 1 : tekun
Murid diminta mewarna
gambar haiwan dan BSPP : Lembaran kerja
melengkapkan nama haiwan
pada garisan yang disediakan.

Lembaran kerja 2 :
Tulis semula ayat yang ditulis
Warnakan dan tuliskan nama haiwan
pada tempat kosong yang disediakan. oleh guru pada papan putih
mengikut garisan.

10
Langkah 4 Paparan slide Guru memaparkan perwatakan Teknik : Soal jawab
(5 minit ) yang terdapat dalam cerita
‘tiga ekor anak kambing biri- Nilai : Mendengar arahan dan
biri’ pada paparan slide. memberi tumpuan
Guru bertanya kepada murid
watak yang bersesuaian BSPP : Slide
dengan perwatakan yang
ditunjukkan.
Guru meminta murid mengeja
perwatakan tersebut.
Guru menyimpulkan
pengajaran pada hari itu.

11
