Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(SLOT PENGAJARAN)

Kelas : Prasekolah Persona.


Tarikh : 14.9. 2017 ( Khamis )
Masa : 10.50 – 11.20 pagi ( 30 minit )
Bilangan Pelajar : 25 orang
Pendekatan : Belajar melalui bermain
Tema / Tajuk : Diri Saya / Dengarkan Rasa Hatiku
Tunjang Utama : Komunikasi - Bahasa Melayu
Standard Kandungan : BM1.4 Berinteraksi menggunakan ayat mudah
Standard Pembelajaran : BM 1.4.3 Bersoal jawab menggunakan ayat mudah
BM 1.4.4 Berinteraksi degan menggunakan ayat mudah mengikut situasi
Kesepaduan Tunjang : KD 3.2.1 Menyatakan perasaan orang lain berdasarkan gerak laku yang ditunjukkannya.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat:


1. Membezakan suara berbisik,ketawa, menangis dan menjerit dengan tepat.
2. Mengaitkan nada suara dengan emosi dengan betul.
3. Menyatakan perasaan atau emosi yang telah diperlihatkan dengan jelas.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid sudah belajar tentang pelbagai jenis bunyi yang ada di persekitaran.
Kemahiran Berfikir(KB) : menjana idea, membanding beza, menghubung kait
Penerapan Nilai : Bekerjasama, mengikut giliran, berhati-hati
Bahan Bantu Mengajar(BBM): VCD, Video dan slide show, audio muzik
Fokus MI : Kecerdasan bahasa, intrapersonal dan interpersonal
Kosa Kata : bisik, ketawa, jerit, emosi

CATATAN
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN (BBM,Kesepaduan,KB,
MASA PEMBELAJARAN Nilai dll.)
Menonton Video Klip / Guru menayangkan video untuk tontonan murid. BBM : Video, VCD,
”Pendekar Bujang Lapok” Murid menonton video klip cerita Pendekar Media tayangan
Set Induksi Sekumpulan pelajar dewasa Bujang Lapok.
( 5 minit) mentertawakan rakan yang tidak KB : menghubungkait
pandai membaca. Guru bersoal jawab tentang video yang ditonton.
Contoh soalan. Murid memberi respon dengan cuba menjawab Nilai : mengikut giliran
1. Kenapa peajar-pelajar itu soalan guru.
ketawa?
2. Adakah boleh Guru mengaitkan emosi murid-murid semasa
mentertawakan rakan yang menonton video klip itu.
tidak tahu membaca. (Contoh : ada yang ketawa dan ada yang tidak).

Langkah 1 Perasaan / Emosi Saya Guru memperdengarkan pita rakaman. BBM: radio, pita
(7 minit) Murid diperdengarkan pita rakaman pelbagai rakaman , kad gambar
Membuat perkaitan di antara jenis suara.
suara dengan perasaan? KB : banding beza
Guru mengajukan beberapa gambar melalui slide
Contoh: show kepada murid. MI : Kecerdasan bahasa,
Suara ketawa – Kad gambar interpersonal
orang ketawa. Murid akan menekan gambar mimik muka yang
mewakili perasaan berdasarkan suara yang Nilai : berhati-hati
didengar.sekiranya gambar yang ditekan betul,
murid akan mendapat tahniah daripada slide
show tersebut manakala sekiranya salah murid
akan mendapat sila cuba lagi.

Guru membimbing murid menyelesaikan


permasalah yang dihadapi.

Langkah 2 Aksi Emosi Ku / “Roda Guru memberi arahan aktiviti yang disediakan. BBM: slide show
(15 minit) Perasaan” Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Ketua
kumpulan akan memilih petak misteri pada slide KB : menjana idea,
Membuat aksi emosi berdasarkan show yang disediakan “ menghubungkait
slide show
Guru membimbing murid melakukan aktiviti. MI : Kecerdasan bahasa,
Contoh: Murid akan memilih petak misteri yang intrapersonal
Slide show bencana alam - mengandungi gambar..
menangis Nilai : kerjasama,
Guru meminta ahli kumpulan untuk mengaksikan mengiku giliran, berhati-
emosi yang sewajarnya. hati
Slide show yang melucukan - Dalam kumpulan murid akan berbisik bagaimana
ketawa melahirkan perasaan berdasarkan gambar.

Guru memberi peluang kumpulan lain untuk


meneka.
Murid-murid kumpulan lain diminta meneka emosi
kumpulan tersebut dan kenapa mereka
menunjukkan emosi begitu.

Guru berbincang tentang perasaan murid apabila


mengalami kejadian yang sama

Guru memberi bimbingan dan penjelasan lanjut


jika ada murid yang masih kurang faham.

Penutup/ Perasaan Negatif Guru membuat rumusan dengan bertanya soalan. KB : menjana idea
Refleksi
(3 minit) Contoh cara menangani perasaan Murid cuba menjawab soalan guru dengan betul. Nilai : empati, berkongsi
negatif : beritahu ibu bapa / perasaan,
keluarga / guru, berdoa dan solat. Guru mengingatkan murid bagaimana menangani
perasaan negatif.
