Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas :- Tarikh : Disember 2020


Hari : Masa :
Umur : 4 Tahun Bil. Kanak- : orang
kanak
Tema : Cuti-cuti Malaysia Sub Tema : Sirah Rasulullah
Tunjang (KSPK) / Perkembangan Sahsiah, Sosio-Emosi dan Kerohanian
Bidang Pembelajaran
(KPN):
Standard Pembelajaran
(KSPK):
Tahap Perkembangan Mengetahui sirah Rasulullah s.a.w. dan keluarga baginda.
(KPN):
Pengetahuan Sedia Ada: Kanak-kanak sudah mengenali beberapa bahagian anggota badan.
Hasil Pembelajaran: Pada akhir aktiviti, kanak-kanak dapat;
1. Mengenal keluarga Rasulullah s.a.w dengan tepat.
2. Memahami dan menyatakan kisah kehidupan Rasulullah s.a.w dengan betul.
3. Membuat pohon keluarga Rasulullah dengan betul.
Senarai BBM / Alat: Video “kisah Rasulullah s.a.w”, kad imbas pokok dan nama ahli keluarga
Rasulullah s.a.w, laptop, pembesar suara, gam

Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan


Set Induksi Nyanyian 1. Guru memasang video BBM:
(3 minit) “selawat ke atas nabi”. Video “selawat ke atas
2. Guru meminta kanak-kanak nabi”, laptop, pembesar
selawat bersama-sama suara

NT:
Kegembiraan
Langkah 1 Soalan 1. Guru menyakan kanak-kanak KB:
(5 minit) apakah yang kanak-kanak Memahami
tahu tentang Rasullulah s.a,w. Mengaplikasi
2. Kanak-kanak menjawab
soalan guru dengan NT:
pengetahuan masing-masing. Kasih sayang
3. Guru memberi pujian dan
tepukan kepada murid kerana
mengetahui tentang
Rasulullah s.a.w.
4. Guru bersoaljawab tentang
pengetahuan kisah Rasulullah
s.a.w bersama kanak-kanak.
Langkah 2 1. Guru memasangkan video BBM:
(10 minit) “kenal nabi Muhammad s.a.w Video “kenal Nabi
dan 4 sifat nabi” kepada Muhammad s.a.w dan 4
kanak-kanak. sifat nabi”, laptop,
2. Guru meminta murid pembesar suara
mendengar dan memahami
kisah nabi Muhammad s.a.w KB:
dengan teliti. Memahami
3. Kanak-kanak menonton Menganaisis
video “kenal nabi
Muhammad s.a.w dan 4 sifat
nabi” dengan teliti.
Langkah 3 1. Guru menyediakan kad imbas BBM:
(9 minit) nama ahli keluarga Nabi Kad imbas, gam
Muhammad s.a.w kepada
kanak-kanak. KB:
2. Guru mengedarkan kad imbas Menganalisis
kepada setiap kanak-kanak. Menaplikasi
3. Kanak-kanak diberi Mengingat semula
penerangan oleh guru tentang
aktiviti yang akan dilakukan. NT:
4. Kanak-kanak mendegar Kegembiraan
penerangan guru dengan teliti
5. Kanak-kanak melakukan
aktiviti mengikut kefahaman
murid pada langkah2.
Penutup Nyanyian 1. Guru memberi pujian kepada BBM:
(3 minit) kanak-kanak kerana dapat Video “selawat ke atas
melakukan aktiviti dengan nabi”
berjaya. NT:
2. Kanak-kanak memberi Kegembiraan
tepukan kepada diri sendiri. Kasih sayang
3. Guru meminta kanak-kanak
berselawat semula bersama-
sama dengan penuh
kegembiraan dan
bersungguh-sungguh.
Refleksi:

Kekuatan :

Kelemahan :

Penambahbaikan :

Lampiran:
