Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN: Lukisan Kejuruteraan

Tingkatan: 4 Arif Tempat: Bengkel Lukisan Kejuruteraan


Tarikh : 6 Disember 2020 Masa: 8 pagi hingga 8.20 pagi
Topik : 2.0 Geometri
2.4 Segi Empat

HASIL PEMBELAJARAN:

Di akhir Pembelajaran ini pelajar dapat;


1. Menyenaraikan 4 daripada 6 jenis dan ciri-ciri segi empat dengan betul.
2. Membina segi empat sama mengikut kaedah yang betul berdasarkan parameter
yang diberikan iaitu panjang sisi dengan tepat dan kemas.

BAHAN BANTU MENGAJAR:

1. Kertas Mahjong – Jenis dan ciri-ciri segi empat


2. Flash Kad – Pelbagai gambaran objek
3. Whiteboard Roll – Pengajaran lukisan segi empat sama

PENGETAHUAN SEDIA ADA:

1. Pelajar pernah belajar tentang segi empat semasa pembelajaran Matematik di


Tingkatan 2.
2. Pelajar pernah belajar tentang segi empat semasa pembelajaran Pendidikan
Seni Visual di Tingkatan 1.
PELAKSANAAN PENGAJARAN

Isi Kandungan Pengetahuan/Ke Aktiviti Pengajaran dan Catatan


mahiran yang
Pembelajaran
perlu dikuasai
Set Induksi 1. Pelajar dapat Pengenalan: 5 minit
menguasai
1. Guru memeriksa kehadiran
konsep dan
pelajar dan bertanyakan
prinsip segi BBM:
kepada pelajar, “Siapa yang
empat. 1. Flash kad
tidak hadir?”
2. Guru memulakan kelas
dengan bacaan doa. Nilai murni:
3. Guru menunjukkan 1. Sifat ingin tahu
beberapa flash kad kepada 2. Berani
pelajar.
4. Guru bertanya kepada
pelajar tentang objek serta
bentuk yang ada pada setiap
flash kad tersebut.
5. Pelajar memberi jawapan
kepada soalan tersebut.
6. Guru mengaitkan jawapan
pelajar dengan tajuk hari ini.

Isi Kandungan 1 1. Pelajar dapat Perkembangan Pengajaran: 6 minit


menjelaskan
1. Guru mengedarkan
jenis dan
lembaran nota ringkas
ciri-ciri segi BBM:
kepada pelajar.
empat.
2. Guru menampal kertas 1. Kertas Mahjong
mahjong berkaitan jenis dan
ciri-ciri segi empat. Nilai murni:
3. Pelajar diminta untuk
1. Berdisiplin
menggariskan (highlight)
2. Berusaha
Perkara penting pada nota 3. Rajin
tentang jenis dan ciri-ciri
segi empat.
4. Guru menerangkan kepada
pelajar tentang ciri-ciri
setiap jenis segi empat.
5. Guru bertanyakan kepada
beberapa pelajar tentang
jenis dan ciri-ciri segi
empat.
6. Pelajar memberi jawapan
kepada soalan tersebut.
Isi kandungan 2 1. Pelajar dapat Perkembangan Pengajaran: 5 minit
menguasai cara
1. Guru menerangkan tentang
melukis segi
cara membina segi empat
empat sama BBM:
sama apabila diberi panjang
apabila diberi 1. Kertas Mahjong
sisi.
panjang sisi.
2. Pelajar diminta untuk
menyalin nota.
Nilai murni:
3. Pelajar melukis semula
kaedah membina segi empat 1. Berdisiplin
sama berdasarkan panjang 2. Berusaha
sisi yang diberi di hadapan 3. Rajin
pada kertas lukisan.
4. Guru memantau kerja
pelajar.
5. Guru memilih beberapa
orang pelajar untuk
menunjukkan semula cara
melukis soalan segi empat.
6. Pelajar tampil kehadapan
dan memberi jawapan
kepada soalan tersebut.
7. Guru membincangkan
jawapan tersebut bersama
-sama pelajar.
Penutup (4 minit):

1. Guru mengedarkan lembaran kerja berkenaan contoh soalan segi empat sama.
2. Guru merumuskan pemahaman pelajar tentang tajuk yang dipelajari pada hari ini.

Tugasan:

1. Guru meminta pelajar menyiapkan lembaran kerja yang telah diedarkan dan perlu dihantar di bilik
guru pada hari Khamis minggu hadapan.
2. Guru meminta pelajar untuk membaca tajuk yang bakal dipelajari untuk kelas yang akan datang.

Refleksi Kendiri: (sila gunakan kertas A4 sekiranya ruangan ini tidak mencukupi)

Link Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=FwtiwnSUaz8&t=772s
