Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (2) Minggu : 1


ELEMEN/STANDARD
Tarikh/ Hari 27.5.2021 Khamis Masa 0950-1200
ASAS PAK 21
Subjek Bahasa Melayu Kelas Tahun 5 Bil. murid 18 orang 1.Kreativiti
Tema/ Tajuk Sayangi Flora dan Fauna 2.Pemikirian Kritis
Standard 2.3 Membaca dan mengapresiasi pelbagai bahan sastera dan bahan bukan
Kandungan sastera. 
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna. 3.Kolaboratif
2.3.1 Membaca dan meneliti kandungan teks karya sastera dan karya bukan 4.Komunikasi 
Standard sastera untuk membuat rumusan. (Kandungan Asas)
Pembelajaran 3.2.1 Membina dan menulis ayat untuk menyatakan pendapat daripada sesuatu
bahan multimedia. (Kandungan Asas)
Nilai Murni & Etika 
Nilai Teras Kasih Sayang Bertanggungjawab,
Kasih Sayang
Literasi Sivik Pengetahuan : Menyatakan cara-cara untuk menghargai flora dan fauna
Sosioemosi : Menunjukkan perasaan sayang akan alam sekitar Elemein Merentas
Tindakan : Mengamalkan budaya sayangi alam sekitar Kurikulum
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Bahasa 
Pembelajaran Kumpulan A : Membaca dan meneliti kandungan teks untuk membuat rumusan 2. Kelestarian

serta membina dan menulis ayat untuk menyatakankan pendapat Alam Sekitar
daripada bahan multimedia. 3. Nilai Murni
Kumpulan B : Membaca dan meneliti kandungan teks untuk membuat 4. Sains & Teknologi
rumusan serta membina dan menulis ayat untuk menyatakan
pendapat daripada bahan multimedia dengan bimbingan guru
atau ibu bapa.
Kriteria Murid dapat membaca dan memahami teks.
Kejayaan 5.Patriotisme

1. Set induksi: Murid menonton klip video yang diberikan. 6. Kreativiti & Inovasi
2. Murid menjawab soalan ini: (PBD:Lisan) 7. Keusahawanan
PdPc/  Apakah yang dilakukan oleh budak yang tidak sayangi alam sekitar 8. Teknologi Maklumat
Langkah dalam klip video? & Komunikasi
3. Murid menonton klip video tentang 10 cara menjaga alam sekitar 9. Kelestarian Global 
https://www.youtube.com/watch?v=Tjfh_NMym-I 10. Pendidikan
4. Murid berbincang tentang 10 cara menjaga alam sekitar. Kewangan
5. Murid melengkapkan peta minda tentang 10 cara menjaga alam sekitar. Strategi PdP
( PBD:Pemerhatian) (KBAT) (PAK21) Kajian masa depan 
6. Murid dibimbing untuk menulis ulasan tentang cara peliharalah alam kita
PBD
(Buku teks ms 82)
7. Murid menulis ulasan tentang cara peliharalah alam kita. (PBD:Bertulis) Pemerhatian
8. Murid membaca dua buah cerita yang diedarkan oleh guru. Lisan 
9. Murid menyatakan sebab orang utan semakin pupus dan bumi semakin
lemah. ( PBD:Lisan)(KBAT) Bertulis 
10. Penutup: Murid menyenaraikan 10 cara menjaga alam sekitar
KBAT Mengaplikasi Membanding beza Menilai Mencipta Menganalisis - merumus

Buku teks Visualiser Papan putih E book Slaid power point


Bahan Bantu
Belajar
Buku aktiviti Projektor Whatsapp Lembaran kerja Youtube Channel

13 orang telah menghantar tugasan yang diberikan dan mencapai objektif pdp. 5 orang murid diingatkan
menghantar Latihan secepat mungkin melalui whatsapp.
Refleksi
