Anda di halaman 1dari 18

培智国民型华文小学

SJK ( C ) PAI CHEE


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 3P
Tema : TEMA 1 : KELUARGA BAHAGIA
Tajuk : Unit 2 : Bercuti Di Kampung Datuk
Masa /Tarikh: 12.10 – 1.10 Ahad / 13.1.2019
Standard Kandungan : 1.1 , 1.1.1
Standard Pembelajaran: 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, memahami dan menyebut
dengan betul dan tepat;
(i) ayat tunggal
(ii) ayat majmuk.

Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat menyatakan 5 kata nama am dengan betul.


2. Murid dapat menulis ayat berdasarkan kata nama am
dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Set induksi dan bersoal jawab dengan murid tentang
dan pengajaran: percutian. Guru menyatakan objektif pada hari ini.
2. Murid membaca teks yang mengandungi ayat tunggal dan
ayat majmuk lalu berbincang dengan guru tentang
maklumat teks.
3. Guru menerangkan tentang ayat tunggal dan ayat majmuk.
4. Setiap murid diminta tampil ke hadapan dan menyatakan 1
ayat tunggal tentang keluarganya.
5. Murid diminta mencari pasangan dan menyebut 3 ayat
tunggal dan 2 ayat majmuk dengan betul. Pasangan yang
mendengar akan memberi bintang sekiranya pasanganya
berjaya membaca dengan betul. Aktiviti ini diulang dengan
menukar peranan.
6. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: RBT Nilai: Kerjasama
Kurikulum (EMK): Sistem Bahasa : Tatabahasa
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Menyebut sekurangya 3 ayat tunggal dan ayat majmuk dengan
dan Pembelajaran: betul.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 4C
Tema : TEMA 1 : KELUARGA SEJAHTERA
Tajuk : Unit 3 : Kejayaan Keluarga Dharmaraj
Masa /Tarikh: 11.10 -12.10 Ahad / 13.1.2019
Standard Kandungan : 1.3
Standard Pembelajaran: 1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons yang
sesuai secara lisan terhadap soalan tanpa kata tanya dengan
betul.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat memberikan respon terhadap soalan tanpa
kata tanya dengan betul.
2. Murid dapat menulis sekurang-kurangnya 5 soalan tanpa
kata tanya dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Set induksi dan bersoal jawab dengan murid. Guru
dan pengajaran: menjelaskan objektif pembelajaran.
2. Murid membaca teks tentang dan berbincang dengan guru.
3. Guru menerangkan tentang soalan tanpa kata tanya.
4. Aktiviti kumpulan – tanya dan jawab. 1 kumpulan diminta
bertanya dan kumpulan lain akan menjawab soalan tanpa
kata tanya tersebut.
5. Murid menulis respon terhadap soalan tanpa kata tanya.
6. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: Moral
Kurikulum (EMK): Nilai: Menyayangi
Sistem Bahasa: Sebutan dan Intonasi, Imbuhan
KB: Menghubungkait, Menjana Idea.
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Memberikan respon terhadap soalan tanpa kata tanya dengan
dan Pembelajaran: betul. Menulis soalan tanpa kata tanya dengan betul.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 5C
Tema : TEMA 1 : ZIARAH KELUARGA
Tajuk : Unit 2 : Berbakti kepada Nenek
Masa /Tarikh: 8.00 -9.00 Ahad / 13.1.2019
Standard Kandungan : 3.2
Standard Pembelajaran: 3.2.7 Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk secara mekani
dalam bentuk tulisan berangkai dengan betul dan kemas.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat menulis karangan tentang cara-cara berbakti
kepada nenek dengan mengaplikasikan penggunaan ayat
tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Bercerita tentang cerita nenek dan soal jawab. Guru
dan pengajaran: menyatakan objektif pada hari ini.
2. Murid membaca teks dan berbincang dengan guru.
3. Berbincang dengan murid tentang isi karangan.
4. Guru membimbing murid menulis ayat mudah untuk menulis
karangan.
5. Penutup
Elemen Merentas Ilmu: Moral
Kurikulum (EMK): Nilai: rasional
Sistem Bahasa: Sebutan dan Intonasi,
KB: Menghubungkait, Menjana Idea.
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Menulis karangan.
dan Pembelajaran:
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : PENDIDIKAN JASMANI
Kelas : 4C
Tema : KEMAHIRAN ASAS PERMAINAN
Tajuk : Pergerakan Berirama
Masa /Tarikh: 7.30-8.00 Isnin / 13.1.2019
Standard Kandungan : 1.2 , 2.2 , 5.4
Standard Pembelajaran: 1.5.2 Melakukan pergerakan kreatif bertema yang direka cipta
mengikut muzik yang didengar.
2.5.1 Mengenal pasti pergerakan yang sesuai dalam
pergerakan kreatif bertema mengikut muzik yang didengar.
5.3.2 Mengiktiraf kebolehan dan menerima kekurangan rakan
sebaya.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid berkebolehan melakukan pergerakan kreatif bertema
mengikut muzik.
2. Melakukan pergerakan yang sesuai mengikut muzik.
3. Murid dapat menerima kekurangan rakan sebaya dan
saling bekerjasama.
Aktiviti pembelajaran 1. Memanaskan badan.
dan pengajaran: 2. Kemahiran melakukan pergerakan berirama.
3. Permainan kecil. (Pergerakan Berirama Kumpulan Mengikut
Muzik)
4. Menyejukkan badan.

Elemen Merentas EMK:


Kurikulum (EMK): Keusahawan - peka kepada peluang.
Kreativiti dan inovasi – analisis pemerhatian secara kritis dan
kreatif.
Bahan Bantu Belajar / Wisel, Kon, Tilam
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Pemerhatian terhadap kemahiran murid.
dan Pembelajaran:
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 3P
Tema : TEMA 1 : KELUARGA BAHAGIA
Tajuk : Unit 2 : Kenangan Manis
Masa /Tarikh: 10.10 – 1`.10 Isnin / 14.1.2019
Standard Kandungan : 2.1 , 2.1.1
Standard Pembelajaran: 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai;
(i) ayat tunggal dan ayat majmuk
(ii) perenggan
(iii) teks.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat membaca ayat tunggal dan majmuk dengan
betul.
2. Murid dapat menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam
bentuk perenggan dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Set induksi dan bersoal jawab dengan murid tentang
dan pengajaran: percutian. Guru menyatakan objektif pada hari ini.
2. Murid membaca teks yang mengandungi ayat tunggal dan
ayat majmuk lalu berbincang dengan guru tentang
maklumat teks.
3. Guru menerangkan tentang menulis dalalam bentuk
perenggan.
4. Murid melengkapkan ayat dalam bentuk perenggan dengan
mengisi maklumat.
5. Dalam kumpulan, murid diminta berbincang tentang tepat
menarik. Murid diminta menulis dalam buku latihan.
6. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: RBT Nilai: Kerjasama
Kurikulum (EMK): Sistem Bahasa : Tatabahasa
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Membaca ayat tunggal dan majmuk dengan betul.
dan Pembelajaran: Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam bentuk perenggan
dengan betul.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 4C
Tema : TEMA 1 : KELUARGA SEJAHTERA
Tajuk : Unit 3 : Menghargai Pelajaran
Masa /Tarikh: 12.10 – 1.10 Isnin / 14.1.2019
Standard Kandungan : 2.2
Standard Pembelajaran: 2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi
perkataan berimbuhan apitan daripada pelbagai sumber
dengan sebutan yang betul.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat membaca teks yang mengandungi imbuhan
apitan dengan sebutan yang betul.
2. Murid dapat menulis sekurangny 5 ayat yang mengandungi
perkataan imbuhan apitan dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Guru menyenaraikan beberapa subjek dan bersoal jawab
dan pengajaran: dengan murid tentang pelajaran. Guru menjelaskan objektif
pembelajaran.
2. Murid membaca teks dialog dan berbincang dengan guru.
3. Guru menerangkan tentang perkataan berimbuhan.
4. Dalam kumpulan, menyenaraikan perkataan berimbuhan
apitan sebanyak mungkin dalam masa 5 minit.
5. Murid menulis ayat berdasarkan perkataan berimbuhan
apitan dengan betul.
6. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: Moral
Kurikulum (EMK): Nilai: Menyayangi
Sistem Bahasa: Sebutan dan Intonasi, Jenis Ayat
KB: Menghubungkait, Menjana Idea.
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Membaca teks yang mengandungi imbuhan apitan dengan
dan Pembelajaran: sebutan yang betul. Menulis ayat yang mengandungi ayat yang
mengandungi perkataan imbuhan apitan dengan betul.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 5C
Tema : TEMA 1 : ZIARAH KELUARGA
Tajuk : Unit 2 : Mesranya Layanan
Masa /Tarikh: 8.30 – 9.30 Isnin / 14.1.2019
Standard Kandungan : 5.1
Standard Pembelajaran: 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am tak hidup
institusi dengan betul mengikut konteks.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat menyatakan kata nama am tak hidup institusi
dengan betul.
2. Murid dapat menjawab sekurang-kurang 5 daripada 10
soalan kata nama am tak hidup institusi dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Mennunjukkan gambar dan soal jawab. Guru menyatakan
dan pengajaran: obejktif pembelajaran pada hari ini.
2. Murid membaca teks secara bercerita dan berbincang
dengan guru.
3. Guru menerangkan tentang kata nama am tak hidup
institusi.
4. Murid bercerita menggunakan kata nama am tak hidup
institusi.
5. Murid menjawab soalan kata nama am tak hidup institusi.
6. Penutup
Elemen Merentas Ilmu: Moral
Kurikulum (EMK): Nilai: rasional
Sistem Bahasa: Sebutan dan Intonasi
KB: Menghubungkait, Menjana Idea.
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Menyatakan kata nama am tak hidup institusi dengan betul.
dan Pembelajaran: Menjawab sekurang-kurang 5 daripada 10 soalan kata nama
am tak hidup institusi dengan betul.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : PENDIDIKAN JASMANI
Kelas : 4C
Tema : KEMAHIRAN ASAS PERMAINAN
Tajuk : Pergerakan Berirama
Masa /Tarikh: 8.30-9.00 Selasa / 15.1.2019
Standard Kandungan : 1.2 , 2.2 , 5.4
Standard Pembelajaran: 1.5.2 Melakukan pergerakan kreatif bertema yang direka cipta
mengikut muzik yang didengar.
2.5.1 Mengenal pasti pergerakan yang sesuai dalam
pergerakan kreatif bertema mengikut muzik yang didengar.
5.3.2 Mengiktiraf kebolehan dan menerima kekurangan rakan
sebaya.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid berkebolehan melakukan pergerakan kreatif bertema
mengikut muzik.
2. Melakukan pergerakan yang sesuai mengikut muzik.
3. Murid dapat menerima kekurangan rakan sebaya dan
saling bekerjasama.
Aktiviti pembelajaran 1. Memanaskan badan.
dan pengajaran: 2. Kemahiran melakukan pergerakan berirama.
3. Permainan kecil. (Pergerakan Berirama Kumpulan Mengikut
Muzik)
4. Menyejukkan badan.

Elemen Merentas EMK:


Kurikulum (EMK): Keusahawan - peka kepada peluang.
Kreativiti dan inovasi – analisis pemerhatian secara kritis dan
kreatif.
Bahan Bantu Belajar / Wisel, Kon, Tilam
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Pemerhatian terhadap kemahiran murid.
dan Pembelajaran:
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 3P
Tema : TEMA 1 : KELUARGA BAHAGIA
Tajuk : Unit 2 : Keluarga Mesra
Masa /Tarikh: 12.10 – 1.10 Selasa / 15.1.2019
Standard Kandungan : 4.2
Standard Pembelajaran: 4.2.1 Melafazkan pantun yang mengandungi bahasa yang
indah dan menjelaskan maksud.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat melafazkan pantun dengan intonasi yang betul.
2. Murid dapat menulis maksud pantun dengan bimbingan
guru.
Aktiviti pembelajaran 1. Video melafazkan pantun dan bersoal jawab dengan murid
dan pengajaran: tentang pantun. Guru menyatakan objektif pada hari ini.
2. Murid melafazkan secara berkumpulan dan berbincang
dengan guru tentang maklumat teks.
3. Guru menerangkan tentang pantun.
4. Murid melengkapkan maksud pantun berdasarkan jawapan
yang diberi.
5. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: RBT Nilai: Kasih sayang
Kurikulum (EMK): KB : Menghubungkait
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Melafazkan pantun dengan intonasi yang betul. Menulis
dan Pembelajaran: maksud pantun dengan bimbingan guru.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 4C
Tema : TEMA 1 : KELUARGA SEJAHTERA
Tajuk : Unit 3 : Pendorong Kejayaan
Masa /Tarikh: 9.00 – 9.30 Selasa / 16.1.2018
Standard Kandungan : 3.3
Standard Pembelajaran: 3.3.3 Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan
soalan yang bertumpu dan bercapah dengan betul.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat menjawab soalan pemahaman dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Bersoal jawab dengan murid tentang kejayaan. Guru
dan pengajaran: menjelaskan objektif pembelajaran.
2. Murid membaca teks dengan sebutan yang betul dan
bersoal jawab dengan guru.
3. Guru menerangkan cara menjawab soalan pemahaman.
4. Murid menjawab soalan pemahaman.
5. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: Moral
Kurikulum (EMK): Nilai: Menyayangi
Sistem Bahasa: Sebutan dan Intonasi, Imbuhan
KB: Menghubungkait, Menjana Idea.
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Menjawab soalan pemahaman dengan betul.
dan Pembelajaran:
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 5C
Tema : TEMA 1 : ZIARAH KELUARGA
Tajuk : Unit 3 : Kasih Keluarga
Masa /Tarikh: 11.10 – 12.10 Selasa / 15.1.2019
Standard Kandungan : 1.3
Standard Pembelajaran: 1.3 Mendengar, memahami dan memberikan respons yang
sesuai secara lisan terhadap soalan tanpa kata tanya dengan
betul.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat memberikan respon terhadap soalan tanpa
kata tanya dengan betul.
2. Murid dapat menulis sekurangnya 3 respon soalan dan
jawapan soalan tanpa kata tanya dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Soal jawab dengan murid tentang keluarga. Guru
dan pengajaran: menjelasakan objektif pembelajaran.
2. Murid membaca teks dialog tentang ’Kisah Keluarga’ dan
berbincang dengan guru.
3. Guru menerangkan tentang soalan tanpa kata tanya kepada
murid.
4. Dalam kumpulan, murid menjalankan aktiviti ’parking lot’ 1
kumpulan membina soalan tanpa kata tanya lalu menampal
pada papan ’parking lot’ dan kumpulan lain diminta
menjawab soalan tersebut.
5. Murid menulis soalan dan jawapan soalan tanpa kata tanya.
6. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: Moral
Kurikulum (EMK): Nilai: rasional
Sistem Bahasa: Sebutan dan Intonasi
KB: Menghubungkait, Menjana Idea.
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Memberikan respon terhadap soalan tanpa kata tanya dengan
dan Pembelajaran: betul. Menulis respon soalan dan jawapan soalan tanpa kata
tanya dengan betul.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : PENDIDIKAN JASMANI
Kelas : 5C
Tema : KEMAHIRAN ASAS PERMAINAN
Tajuk : Pergerakan Berirama
Masa /Tarikh: 7.30-8.00 Rabu / 16.1.2019
Standard Kandungan : 1.2 , 2.2 , 5.4
Standard Pembelajaran: 1.5.2 Melakukan pergerakan kreatif bertema yang direka cipta
mengikut muzik yang didengar.
2.5.1 Mengenal pasti pergerakan yang sesuai dalam
pergerakan kreatif bertema mengikut muzik yang didengar.
5.3.2 Mengiktiraf kebolehan dan menerima kekurangan rakan
sebaya.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid berkebolehan melakukan pergerakan kreatif bertema
mengikut muzik.
2. Melakukan pergerakan yang sesuai mengikut muzik.
3. Murid dapat menerima kekurangan rakan sebaya dan
saling bekerjasama.
Aktiviti pembelajaran 1. Memanaskan badan.
dan pengajaran: 2. Kemahiran melakukan pergerakan berirama.
3. Permainan kecil. (Pergerakan Berirama Kumpulan Mengikut
Muzik)
4. Menyejukkan badan.

Elemen Merentas EMK:


Kurikulum (EMK): Keusahawan - peka kepada peluang.
Kreativiti dan inovasi – analisis pemerhatian secara kritis dan
kreatif.
Bahan Bantu Belajar / Wisel, Kon, Tilam
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Pemerhatian terhadap kemahiran murid.
dan Pembelajaran:
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 3P
Tema : TEMA 1 : KELUARGA BAHAGIA
Tajuk : Unit 2 : Terima Kasih Ibu Saudara
Masa /Tarikh: 11.10 – 12.10 Rabu / 16.1.2019
Standard Kandungan : 5.1 , 5.1.1
Standard Pembelajaran: 5.1.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan golongan kata
mengikut konteks
ii. Kata nama khas
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat menyatakan kata nama khas dengan betul.
2. Murid dapat melengkapkan ayat dengan kata nama khas
dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Meneka bunyi haiwan dan bersoal jawab dengan murid
dan pengajaran: tentang haiwan peliharaan. Guru menyatakan objektif pada
hari ini.
2. Murid membaca teks yang mengandungi kata nama khas
lalu berbincang dengan guru tentang maklumat teks.
3. Guru menerangkan tentang kata nama khas.
4. Murid melengkapkan ayat menggunakan kata nama khas.
5. Dalam kumpulan, murid menyenaraikan seberapa banyak
kata nama khas yang diketahui dalam masa 10 minit. Murid
membentangkan di hadapan kelas.
6. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: RBT Nilai: Kerjasama
Kurikulum (EMK): Sistem Bahasa : Tatabahasa
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Menyatakan kata nama khas dengan betul. Melengkapkan ayat
dan Pembelajaran: dengan kata nama khas dengan betul.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 4C
Tema : TEMA 2 : WARGA PENYAYANG
Tajuk : Unit 4 : Perasmian Program Sekolah Penyayang
Masa /Tarikh: 12.10 – 1.10 Rabu / 16.1.2019
Standard Kandungan : 1.4
Standard Pembelajaran: 1.4.2 Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan
kata panggilan dalam kalangan masyarakat berdasarkan
sesuatu situasi secara bertatasusila.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat berbicara menggunakan panggilan dengan
betul.
2. Murid dapat menulis 5 ayat menggunakan panggilan
dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Set Induksi dan bersoal jawab dengan murid. Guru
dan pengajaran: menjelaskan objektif pembelajaran.
2. Murid membaca teks tentang ’Sekolah Penyayang’ dan
berbincang dengan guru.
3. Guru menerangkan tentang kata panggilan.
4. Murid berbual menggunakan kata panggilan dalam aktiviti
kumpulan secara lakonan.
5. Murid membina ayat mudah menggunakan kata panggilan.
6. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: Moral
Kurikulum (EMK): Nilai: Menyayangi
Sistem Bahasa: Sebutan dan Intonasi, Imbuhan
KB: Menghubungkait, Menjana Idea.
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Berbicara menggunakan panggilan dengan betul.
dan Pembelajaran: Menulis ayat menggunakan panggilan dengan betul.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 5C
Tema : TEMA 1 : ZIARAH KELUARGA
Tajuk : Unit 3 : Perkhelahan Keluarga
Masa /Tarikh: 8.00 – 9.00 Rabu / 16.1.2019
Standard Kandungan : 2.3
Standard Pembelajaran: 2.3.2 Membaca kuat pelbagai bahan yang mengandungin
pelbagai jenis ayat yang mempunyai sebutan ”e” taling
dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat membaca kuat teks yang mengandungi e taling
dengan sebutan yang betul.
2. Murid dapat menulis karangan tentang perkhelahan
keluarga denan bimbingan guru.
Aktiviti pembelajaran 1. Bercerita tentang cerita kenangan pergi berkhelah dan soal
dan pengajaran: jawab. Guru menjelaskan objektif pembelajaran.
2. Guru menerangkan tentang e taling.
3. Berbincang dengan murid tentang isi karangan.
4. Menulis ayat berdasarkan isi karangan dalam kumpulan.
5. Murid menulis karangan pengalaman pergi berkhelah di air
papan.
6. Penutup
Elemen Merentas Ilmu: Moral
Kurikulum (EMK): Nilai: rasional
Sistem Bahasa: Sebutan dan Intonasi,
KB: Menghubungkait, Menjana Idea.
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Membaca teks.
dan Pembelajaran: Menulis karangan.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : PENDIDIKAN JASMANI
Kelas : 5C
Tema : KEMAHIRAN ASAS PERMAINAN
Tajuk : Pergerakan Berirama
Masa /Tarikh: 7.30-8.00 Khamis / 17.1.2019
Standard Kandungan : 1.2 , 2.2 , 5.4
Standard Pembelajaran: 1.5.2 Melakukan pergerakan kreatif bertema yang direka cipta
mengikut muzik yang didengar.
2.5.1 Mengenal pasti pergerakan yang sesuai dalam
pergerakan kreatif bertema mengikut muzik yang didengar.
5.3.2 Mengiktiraf kebolehan dan menerima kekurangan rakan
sebaya.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid berkebolehan melakukan pergerakan kreatif bertema
mengikut muzik.
2. Melakukan pergerakan yang sesuai mengikut muzik.
3. Murid dapat menerima kekurangan rakan sebaya dan
saling bekerjasama.
Aktiviti pembelajaran 1. Memanaskan badan.
dan pengajaran: 2. Kemahiran melakukan pergerakan berirama.
3. Permainan kecil. (Pergerakan Berirama Kumpulan Mengikut
Muzik)
4. Menyejukkan badan.

Elemen Merentas EMK:


Kurikulum (EMK): Keusahawan - peka kepada peluang.
Kreativiti dan inovasi – analisis pemerhatian secara kritis dan
kreatif.
Bahan Bantu Belajar / Wisel, Kon, Tilam
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Pemerhatian terhadap kemahiran murid.
dan Pembelajaran:
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 3P
Tema : TEMA 1 : KELUARGA BAHAGIA
Tajuk : Unit 3 : Saya Prihatin
Masa /Tarikh: 8.30 – 9.30 Khamis / 17.1.2019
Standard Kandungan : 1.1 , 1.1.2
Standard Pembelajaran: 1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons
terhadap;
(i) Suruhan dan permintaan,
(ii) Silaan dan larangan.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat memberikan respon terhadap sekurangnya 3
ayat perintah dengan betul.
2. Murid dapat menulis sekurangnya 3 respon ayat perintah
dengan betul.
Aktiviti pembelajaran 1. Kad-kad kata perintah dan bersoal jawab dengan murid.
dan pengajaran: Guru menyatakan objektif pada hari ini.
2. Murid membaca teks yang mengandungi ayat perintah lalu
berbincang dengan guru tentang maklumat teks.
3. Guru menerangkan tentang cara memberikan respon
terhadap ayat perintah.
4. Dalam kumpulan, murid diminta menyatakan ayat perintah
dan kumpulan seterusnya perlu memberikan respon
terhadap ayat perintah tersebut. Aktiviti diteruskan dengan
menukar peranan.
5. Murid menulis respon ayat perintah.
6. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: RBT Nilai: Kerjasama
Kurikulum (EMK): Sistem Bahasa : Tatabahasa
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Memberikan respon terhadap sekurangnya 3 ayat perintah
dan Pembelajaran: dengan betul. Menulis sekurangnya 3 respon ayat perintah
dengan betul.
Refleksi:
培智国民型华文小学
SJK ( C ) PAI CHEE
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU
Kelas : 4C
Tema : TEMA 2 : WARGA PENYAYANG
Tajuk : Unit 4 : Sekolah Saya Rumah Saya
Masa /Tarikh: 11.10 – 11.40 Khamis / 17.1.2019
Standard Kandungan : 2.4
Standard Pembelajaran: 2.4.1 Membaca dan memahami maklumat daripada bahan
naratif untuk membuat ramalan yang wajar.
Objektif Pembelajaran: 1. Murid dapat membuat ramalan tentang sesuatu kejadian
dengan betul.
2. Murid dapat menulis karangan ’Sekolah Saya’
Aktiviti pembelajaran 1. Set induksi dan bersoal jawab dengan murid. Guru
dan pengajaran: menjelaskan objektif pembelajaran.
2. Murid membaca teks dan berbincang dengan guru tentang
maklumat dalam teks.
3. Murid menyatakan ramalan situasi dalam teks.
4. Berbincang isi karangan.
5. Guru membimbing murid menulis karangan.
6. Penutup.
Elemen Merentas Ilmu: Moral
Kurikulum (EMK): Nilai: Menyayangi
Sistem Bahasa: Sebutan dan Intonasi,
KB: Menghubungkait, Menjana Idea.
Bahan Bantu Belajar / Eco Smart, Buku Teks, Buku Kerja
Bahan Bantu Mengajar:
Penilaian Pengajaran Membuat ramalan tentang sesuatu kejadian dengan betul.
dan Pembelajaran: Menulis karangan ’Sekolah Saya’.
Refleksi:
