Anda di halaman 1dari 2

SEKOLAH KEBANGSAAN SEGAMAT BARU

JBA 7047

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 04


SAINS TAHUN 6 KEHADIRAN 27 / 29 orang murid
HARI SELASA TARIKH 12/4/2022
KELAS 6 JANNATUL FIRDAUS MASA 10.00 am – 11.30 am
TEMA/UNIT SAINS HAYAT/ 2.0 MANUSIA
TAJUK SISTEM SARAF PUSAT
STANDARD 2.2 Sistem Saraf
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 2.2.1 Memerihalkan sistem saraf pusat dan fungsinya.
OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan fungsinya sistem saraf pusat dengan menjalankan aktiviti.
KRITERIA 1. Menyatakan sistem saraf pusat bertindak sebagai pusat untuk menerima maklumat dari organ deria dan
KEJAYAAN mengkoordinasi gerak balas.
2. Menyatakan jenis tindakan sistem saraf berdasarkan situasi yang diberikan dengan bimbingan guru.
3. Membuat urutan aliran isyarat yang terlibat bagi situasi yang diberikan dengan bimbingan guru.
AKTIVITI PdP PELIBATAN  Murid bersoal jawab dengan guru jenis sistem saraf manusia yang telah dipelajari dalam
pembelajaran sebelum ini.
 Murid diminta membuat beberapa aktiviti ringkas seperti mengutip pensil yang jatuh,
menyuluh cahaya terang ke mata rakan dan beberapa aktiviti lain yang sesuai.
 Murid menjawab secara spontan fungsi sistem saraf berdasarkan aktiviti ringkas yang
dijalankan.
PENEROKAAN  Murid membuat aktiviti dalam kumpulan.
 Setiap kumpulan mencabut undi untuk memerihalkan fungsi sistem saraf pusat iaitu tindakan
terkawal, tindakan luar kawal dan tindakan refleks.
 Murid berbincang dalam kumpulan maksud tindakan, contoh tindakan dan urutan aliran
isyarat sesuatu tindakan dengan merujuk BT ms 22-24.

PENERANGAN  Murid menjalankan aktiviti One stay others stray untuk membentang dan melihat hasil kerja
kumpulan yang lain.
PERKEMBANGAN  https://www.youtube.com/watch?v=o1XndoWGPXA untuk menonton video sistem saraf
manusia.
PENILAIAN  Murid menjawab soalan Asah Minda soalan 5 (BT ms 32).
PENUTUP  Murid membuat kesimpulan pembelajaran hari ini.
EMK BBM PENTAKSIRAN ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR TP
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan) 1

Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan Memahami i-THINK (Peta Buih)  2
 Nilai Murni Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda) 3
 Sains & Teknologi  Model Kuiz Menganalisis i-THINK (Peta Pokok) 4
Patriotisme Spesimen  Pembentangan Menilai i-THINK (Peta Dakap) 5
 Kreativiti & Inovasi Radas  Hasil Kerja Mencipta i-THINK (Peta Alir) 6
Keusahawanan Bahan Sains Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)

TMK  Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)


Kelestarian Global Bahan Maujud Rajah/Situasi

Pendidikan Kewangan Lembaran kerja

KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)


 Memerhati  Meramal Mendefinisi secara operasi

Mengelas  Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah


Mengukur dan menggunakan nombor Mengguna perhubungan ruang dan masa Membuat hipotesis
 Membuat inferens Mentafsir data Mengeksperimen

KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)


Menggunakan dan mengendalikan Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan
peralatan dan bahan dengan betul betul dan selamat betul
Membersih peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul dan
dengan betul dan selamat cermat
REFLEKSI 20 / 24 murid dapat mencapai objektif pembelajaran.

“Inspirasi Merealisasi Impian”


SEKOLAH KEBANGSAAN SEGAMAT BARU
JBA 7047

4 / 24 murid memerlukan bimbingan guru.


3 murid tidak mengikuti sesi pembelajaran kerana terlibat dengan Pertandingan Spelling Bee

“Inspirasi Merealisasi Impian”
