Anda di halaman 1dari 7

KPR 3054 (A212LM)

LATIHAN MENGAJAR 2 (LM2)

SET RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
(RPH MINGGU 6)

FAKULTI:
FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN

JABATAN:
JABATAN SEJARAH

NAMA NO. MATRIK PROGRAM NO. TELEFON

NUR NABILA BINTI D20191089030 AT32 - ISMP SEJARAH 016-3621871


MOHAMAD FUAT

PENSYARAH: PROFESOR DR ISHAK BIN SAAT


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU: 6 TARIKH: 11MEI 2023 HARI: KHAMIS
TINGKATAN: 4 UTM MASA: 11.00 pagi -12.00 tengahari MATA PELAJARAN: SEJARAH

BIDANG/TEMA TAJUK Pembinaan Negara

STANDARD KANDUNGAN 9.3 Nasionalisme di Negara Kita

STANDARD 9.3.1 Memerihalkan latar belakang kemunculan kesedaran nasionalisme di negara


PEMBELAJARAN/ kita.
HASIL PEMBELAJARAN 9.3.2 Menerangkan faktor kemunculan gerakan nasionalisme di negara kita
K9.3.5 Menjelaskan kepentingan organisasi dalam membangunkan negara.
Di akhir pdpc, murid dapat:
OBJEKTIF KRITERIA i. Menghuraikan latar belakang kemunculan kesedaran nasionalisme di
KEJAYAAN negara kita.
ii. Menyatakan tiga (3) faktor kemunculan gerakan nasionalisme di negara
kita
iii. Menjelaskan tiga (3) kepentingan organisasi dalam membangunkan
negara.

ABM/BBM/SUMBER Gambar tokoh, peta i-think, marker, Kertas A4 bewarna, Buku Aktiviti, Pen,
sampul soalan.
Strategi/ Kaedah/Teknik Berpusatkan murid/ Kaedah pembelajaran berasaskan masteri/ Teknik Debat Isu.

KBAT Kemahiran Pemikiran Pentaksiran


Sejarah
Komunikasi / Memahami / Memahami Latihan Bertulis /
Kronologi
Kreativiti dan inovasi Menganalisis / Menerokai bukti / Lisan /
Kolaboratif / Menilai Membuat Kuiz
interpretasi
Kritis dan penyelesaian Mencipta Membuat / Pembentangan /
masalah imaginasi
Kewarganegaraan / Membuat /
rasionalisasi
Literasi Digital
Pembangunan Karakter /
(Nilai)
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Catatan
(Cth:
Masa/ Langkah Aktiviti Guru Aktiviti Murid Teknik/ABM/BBM/Kemahi
ran KPS yang diterapkan/
PAK21 yang diterapkan
guru)
Set Induksi (5 minit) ABM/BBM yang digunakan:
- Guru menanyakan khabar - Murid menjawab khabar dan
murid dan kesediaan murid bersedia untuk belajar. *Sekadar pertanyaan terbuka
kepada murid tentang
untuk belajar. pelajaran lepas.
- Murid menjawab persoalan
- Guru mengingatkan guru tentang pembelajaran
kembali murid tentang lepas dan hubungkait dengan
pembelajaran lepas dan topik yang akan dipelajari.
hubungkait dengan topik
- Murid menumpukan
baru.
perhatian terhadap penerangan
- Guru menerangkan guru mengenai subtopik yang
kepada murid mengenai akan dipelajari serta objektif
subtopik yang akan pembelajaran.
dipelajari serta objektif
- Murid berusaha menjawab
pembelajaran.
soalan yang ditujukan oleh
guru.
- Guru mengajukan soalan
ringkas kepada murid
berkaitan dengan tajuk yang
akan di bincangkan
Langkah 1 (10 minit) ABM/BBM yang digunakan:
- Guru memulakan - Murid menumpukan sepenuh Gambar, “Smart Notes”.
SESI PENERANGAN penerangan dan perhatian terhadap penerangan
Kaedah: Penerangan dan
perbincangan berkaitan guru berkaitan dengan reaksi perbincangan.
latar belakang kemunculan penduduk tempatan terhadap
KPS: Rasionalisasi
kesedaran nasionalisme dan Malayan Union. Tetapi KBAT: Kefahaman
faktor kemunculan gerakan berkaitan dengan bantahan
nasionalisme di negara kita Raja-raja Melayu dahulu.

- Guru membuat - Murid mendengar


penerangan sambil penerangan guru sambil
berbincang bersama murid menjawab persoalan guru
tentang bagaimana tentang bagaimana
penentangan atau bantahan penentangan atau bantahan
tersebut boleh berlaku. tersebut boleh berlaku.

- Guru meminta seorang - Murid bersemangat ingin


wakil untuk membacakan membacakan teks didalam
teks di dalam buku kepada buku kepada rakan yang lain.
rakan yang lain.
- Murid mendengar
- Guru meneruskan lagi penerangan guru.
penerangan tentang topik
- Murid memahami serta
reaksi penduduk tempatan
menunjukkan minat terhadap
terhadap Malayan Union. pembelajaran ini.

- Di akhir penerangan dan


perbincangan, guru
menanyakan kepada murid
sekiranya terdapat
persoalan tentang
pembelajaran sebelum
melakukan aktiviti .

Langkah 2 (30 minit) --Guru meneruskan lagi ABM/BBM yang digunakan:


aktiviti menarik iaitu - Murid tertarik dengan
SESI AKTIVITI bernama “Debat isu”. Kertas A4 berwarna, pen
aktiviti seterusnya iaitu
marker, sampul soalan
- Guru membahagikan bernama “Debat isu”.
murid kepada empat KPS: Memahami Kronologi
- Murid bertindak membentuk
kumpulan dan satu
empat kumpulan dan satu KBAT: Memahami
kumpulan mempunyai
kumpulan mempunyai empat
empat hingga lima orang
hingga lima orang ahli. EMK: Bahasa, Nilai murni,
ahli.
Patriotisme
- Murid mula membaca
- Guru memberikan masa
subtopik 4.3, muka surat 100
selama 4 minit kepada
dan 101 secara berkumpulan
murid untuk membaca serta
untuk mengingati tentang
memahami subtopik 3.1
peristiwa yang berlaku selama
dan 3.2 untuk mengingati
4 minit.
tentang peristiwa yang
berlaku. - Setelah masa sudah tamat
murid akan memilih satu surat
- Setelah masa sudah tamat
di hadapan yang mengandungi
guru akan mengarahkan
nombor dan murid perlu
murid untuk memilih satu
membahaskan isu yang
surat di hadapan yang
ditanya oleh guru.
mengandungi nombor dan
murid perlu membahaskan - Murid berjaya membahaskan
isu yang di tanya oleh guru. isu tersebut.

- Aktiviti ini akan


berlangsung sehingga
semua kumpulan berjaya
menyuarakan pendapat
tentang isu tersebut.

Langkah 3 (10 minit) ABM/BBM yang digunakan:


- Setelah selesai - Murid mengeluarkan buku Lembaran soalan kuiz
Aktiviti kuiz melaksanakan aktiviti 1 aktiviti masing-masing dan
secara kumpulan, guru akan menjawabnya secara individu. Teknik: Kolaboratif
mengukuhkan lagi tahap
kefahaman murid tentang - Murid dapat mengukuhkan
topik yang dipelajari lagi tahap kefahaman murid
dengan menjalankan tentang topik yang dipelajari.
aktiviti secara individu.

-Guru mengarahkan
murid-murid untuk
membuat aktiviti
pengukuhan dalam buku
aktiviti.

-Guru akan memantau


murid ketika menjawab
soalan tersebut.
1. Guru memberikan 1. Beberapa orang murid KBAT: Menganalisis
kesimpulan ringkas secara sukarela membuat
Penutup (5 minit) mengenai manfaat yang refleksi mengenai perkara
diperolehi oleh murid yang diperolehi di dalam
berdasarkan aktiviti yang pembelajaran pada hari
dijalankan pada hari tersebut.
tersebut.
2. Guru menyoal kepada 2. Murid mendengar dengan
murid-murid tentang teliti dan mencatatkan
pembelajaran hari ini. maklumat penting yang
diberikan oleh guru dalam
3. Guru merumuskan topik
buku nota.
yang dipelajari.

Refleksi Guru
Penilai Penyelia UPSI /
Guru Pembimbing
