Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN KOKURIKULUM

SEKOLAH KEBANGSAAN LUMBA KUDA

Jenis Kokurikulum Unit Beruniform (Pengakap)

Kelas/Kumpulan 4b, 4h, 5b, 5h, 6b, 6h

Bilangan Murid 37 orang

Tarikh, Hari 31 Januari 2024 (Rabu)

Masa 12.20 – 2.20 petang (60 minit)

Tajuk Kemahiran Hidup Luar: Pengembaraan dalam Hutan

Pengetahuan Sedia Ada Murid telah mempelajari asas keselamatan dalam aktiviti luar serta teknik navigasi dasar.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Memahami prinsip-prinsip asas bertahan hidup dalam hutan.


Objektif Pembelajaran 2. Mengenali tanda-tanda arah dan menggunakan kompas untuk navigasi.
3. Meningkatkan kemahiran bekerjasama dalam keadaan luar biasa.
4. Menghargai kepentingan keselamatan diri dan rakan-rakan dalam aktiviti luar.

Nilai Kerjasama, ketekunan, keselamatan, dan keberanian.

1
Komputer untuk pameran slide tentang keselamatan dalam hutan, peta kawasan hutan, Kompas
Bahan Bantu Mengajar
untuk setiap peserta.

Komponen / Masa Aktiviti Keterangan Catatan

Permulaan/Persediaan BBM
Upacara Pelaporan Aktiviti dalam bilik darjah
(5 minit) Komputer riba,
a. Nyanyian lagu 1. Wakil murid melaporkan kehadiran ahli dan bersedia
pembesar suara,
Negaraku memulakan aktiviti PdP.
nyanyian lagu
b. Nyanyian lagu TKRS 2. Nyanyian lagu Negaraku
Negaraku dan TKRS
c. Lafaz Ikrar- Wakil 3. Nyanyian lagu TKRS
dan ikrar TKRS.
murid 4. Lafaz ikrar TKRS.
d. Guru menerangkan 5. Murid mendengar penerangan tentang aktiviti Nilai:
aktiviti pembelajaran pembelajaran yang akan dilakukan pada hari ini.
Kepimpinan
pada hari ini.
keyakinan diri

Pengenalan kepada 1. Aktiviti dimulakan dengan penerangan secara


BBM
Langkah 1 pengembaraan mendalam tentang prinsip-prinsip keselamatan
- Pembesar suara
(20 minit) dalam hutan. - LCD
2. Para peserta diperkenalkan kepada potensi bahaya - Komputer riba
seperti cuaca buruk, binatang berbisa, dan cara-cara

2
untuk mengelakkan kemungkinan kecemasan Nilai

semasa berada di hutan. Keyakinan diri


Kerjasama
3. Pameran slide menyajikan contoh-contoh situasi
dan cara mengatasinya.
4. Perbincangan berkumpulan kemudiannya memberi
peluang kepada peserta untuk berkongsi
pengetahuan dan pengalaman mereka berkaitan
dengan keselamatan luar.
5. Peserta diperkenalkan kepada tanda-tanda arah
semula jadi dalam hutan seperti matahari, arah
angin, dan penunjuk semulajadi lain.

Latihan menggunakan BBM


Langkah 2 kompas 1. Peserta dibimbing melalui latihan praktikal dalam - Kertas laminate
(20 minit) menggunakan kompas. - Komputer riba
2. Setiap peserta diberi peluang untuk memegang
dan mengamalkan penggunaan kompas secara
Nilai
peribadi. Keyakinan diri
3. Peserta diajar cara membaca arah dan mengukur Kepimpinan
jarak menggunakan alat ini.
4. Latihan ini melibatkan simulasi pergerakan dalam
kawasan hutan dan membolehkan peserta

3
mengalami sendiri keberkesanan teknik navigasi
menggunakan kompas.

Langkah 3 Simulasi Pengembaraan 1. Peserta dibahagikan kepada kumpulan-kumpulan


(10 minit) kecil dan diberi misi untuk mencari lokasi tertentu
BBM
dalam hutan menggunakan kemahiran navigasi - Buku nota
yang telah dipelajari.
2. Mereka perlu merancang strategi, berkomunikasi
Nilai
dengan jelas, dan bekerjasama sebagai satu
Tanggungjawab
pasukan untuk mencapai matlamat.
3. Peserta diberi latihan bertahan hidup asas seperti
mencari sumber air bersih dan sumber makanan
semulajadi di sekitar kawasan hutan.

Penutup Refleksi 1. Sesi penutup diadakan untuk merangkumkan


(5 minit) Nilai
pengalaman hari itu.
Kerjasama
2. Peserta diberi peluang untuk berkongsi
Keyakinan diri
pengalaman mereka dan menghuraikan cabaran
dan pencapaian yang mereka hadapi semasa
simulasi pengembaraan.
3. Penilaian ringkas juga dijalankan untuk menilai
pemahaman peserta tentang teknik navigasi dan
keselamatan dalam hutan.

4
4. Peserta diberi penekanan tentang kepentingan
keselamatan diri dan rakan-rakan serta kesan
positifnya terhadap pembangunan peribadi
mereka.

Catatan Refleksi Guru Pelatih:

Semakan/Ulasan Pensyarah Penyelia:

5
Tandatangan & Nama:
