Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian

Kelas/ Masa/ Matapelajaran 3 Dedikasi Bil murid : Tarikh : 26 April 2013 4.30-5.30ptg (60 minit) Pendidikan Seni Visual Bidang : Kraf Tradisional

Perkara Teknik : Guntingan dan Tampalan

Impak / Catatan Bahan Bantu Mengajar (BBM)


Gambar parang, Contoh Siap Parang

Tema : Objek Buatan Manusia Tajuk : Alat Pertahanan Diri - Parang Ekspresi Kreatif 2.3.1 Memilih dan manipulasi bahan secara kreatif 2.3.2 Mengaplikasi kan proses dan teknik yang sesuai 2.3.3
Menggunakan

Persepsi Estetik

Aplikasi Seni 2.2.1 Mengenal jenis-jenis media dalam penghasilan karya 2.2.2 Alat & bahan : Gunting, Gam, Kertas lukisan, warna pensel, kad manila
2.2.3

Apresiasi Seni 2.4.1 Pamerkan karya yang dihasilkan

Bahan & Alatan Gunting, Gam, Kertas lukisan, warna pensel, kad manila

2.1.1.1 Unsur seni - Bentuk - Warna

Standard kandungan

2.1.1.1 Prinsip rekaan


- Imbangan tidak simetri

2.4.2 Hargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan

Penggunaan media, teknik dan proses


2.2.4

bahasa seni visual

Teknik guntingan dan tampalan

EMK

: Keusahawanan, nilai murni, kreativiti dan inovasi

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat : 1. Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada parang 2. Mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan alat pertahanan diri 3. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta kemahiran proses dan teknik dalam penghasilan karya. 4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan penekanan pada bahasa seni visual.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran : 1. Guru menunjukkan contoh-contoh gambar alat pertahanan diri 2. Guru menunjukkan parang yang telah siap 3. Guru bersoal jawab tentang bahasa seni yang ada pada contoh parang. 4. Guru menerangkan fungsi parang 5. Guru memperkenalkan alat dan bahan yang akan digunakan 6. Guru menunjukkan cara menghasilkan parang

Langkah 1 : Melakar rupa parang pada kertas lukisan Langkah 2 : Mewarnakan rupa parang dengan menggunakan warna pensel atau warna pastel.

Langkah 3 : Melekatkan rupa parang yang diwarnakan pada kad manila dengan menggunakan gam. Langkah 4 : Gunting mengikut rupa parang

Apresiasi seni :

Murid menunjukkan hasil karya masing-masing Guru menanyakan beberapa soalan untuk menguji pemahaman murid-murid :

Nyatakan alat dan bahan yang digunakan untuk menghasilkan parang? Apakah fungsi parang ?

Standard Pembelajaran

Ilustrasi Aktiviti

Persepsi Estetik :
Set induksi (5 minit) Guru menunjukkan gambar alat pertahanan diri

Guru menunjukkan contoh parang yang telah siap

Guru menyatakan fungsi parang

Aplikasi Seni : (20 minit)


Guru menyatakan media yang digunakan - Gunting, - Gam, - Kertas lukisan, - warna pensel, - kad manila

Guru mendemostrasikan cara menghasilkan cetakan Langkah 1 : Melakar rupa parang pada kertas lukisan

Langkah 2 : Mewarnakan rupa parang dengan menggunakan warna pensel atau warna pastel.

Langkah 3 : Melekatkan rupa parang yang diwarnakan pada kad manila dengan menggunakan gam.

Langkah 4 : Gunting mengikut rupa parang

Ekspresi Kreatif (25 minit)


Murid-murid membuat parang dengan bimbingan guru

Apresiasi seni : (10 minit)


Murid menunjukkan hasil karya masing-masing

Guru menanyakan beberapa soalan untuk menguji pemahaman murid-murid :

Nyatakan alat dan bahan yang digunakan untuk menghasilkan parang?

Apakah fungsi parang?
