Anda di halaman 1dari 12

APLIKASI MODEL ASSURE DALAM RPH Tarikh Masa Kelas Bilangan Pelajar Mata Pelajaran Bidang Tajuk : 24 Januari

2013 : 7.45 8.45 pagi (60 minit) : 4 Anggerik : 30 orang (12 lelaki, 18 perempuan) : Pendidikan Islam : Ibadat : Syarat Wajib Dan Syarat Sah Solat

Hasil Pembelajaran: Di akhir pengajaran, pelajar dapat : 1. Menyatakan syarat wajib dan syarat sah solat dengan betul 2. Menyenaraikan hikmah dan kesan solat 3. Menerangkan kesan solat terhadap individu dan masyarakat 4. Menganalisis kesan solat dan menghubungkaitkan dengan gejala sosial masa kini Objektif Pembelajaran: Pelajar dapat mengenalpasti kesan solat kepada individu Kaedah Pembelajaran: Pembelajaran Masteri, Pembelajaran Kooperatif dan Pembelajaran Konstektual Kemahiran Berfikir : Berfikir Secara Kritis Dan Kreatif Penerapan Nilai Penyerapan Ilmu Gabung jalin : Bersyukur, Menghargai, Kerjasama : Muzik, Seni : Akhlak

Bahan Bantu Mengajar: MS PowerPoint, Video Klip, Pencungkil Gigi, Lembaran kerja

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Pendahuluan (5 minit)

Doa Belajar

1. Murid

membaca

doa Nilai : Khusyuk

" . . .
Mengucap syahadat 2 kalimah

belajar dan mengucap 2 kalimat syahadat secara beramai-ramai bimbingan guru 2. Guru meminta sampah murid yang dengan

mengutip

ada dalam kelas


Set Induksi (10 minit) Lagu solat
Rukun Islam 5 perkara Pertama adalah solat Solat Itu Tiang Agama Ia wajib dilaksana Fardhu Sembahyang Limalah Waktu Tidak Boleh Ditunda Siang Dan Malam Sudahlah Tentu Di Mana Saja Kita Berada Solat itu kewajipan kita Ayuh kawan tunaikanlah solat Jangan sekali ingkar suruhanNya Dialah Tuhan Yang Maha Kuasa

1. Guru

memperdengarkan Alat : jawab Video nasyid LCD

lagu wajib solat 2. Guru bersoal

dengan murid isi lagu 3. Guru meminta murid

kemukakan syarat wajib solat secara kelas, Nilai : lagu Peka Berani

kumpulan dan individu 4. Guru mengaitkan

dengan tajuk yang akan dipelajari

Langkah 1 (7 minit)

Tayangan slaid syarat wajib solat

1. Guru memaparkan slaid Alat : syarat wajib solat 2. Guru meminta murid LCD PowerPoi

Islam Baligh Berakal Suci

membaca isi slaid secara kelas, individu. 3. Guru bersoal jawab kumpulan dan

nt

Kaedah : Soal jawab Penerang an

dengan murid syarat wajib solat. 4. Guru menerangkan syarat wajib solat dengan betul. Langkah 2 (13 minit) Aktiviti permainan (Puzzle) 1. Guru

membahagikan Alat : Gambar

murid kepada 5 kumpulan. 2. Guru mengedarkan setiap Nilai kumpulan satu set puzzle 3. Murid dikehendaki gambar KBKK : Bekerjasama :

mencantumkan yang telah diberi.

Mengikut urutan

4. Setiap kumpulan diminta menampal gambar yang Penyerapan telah siap di papan hitam Ilmu : Seni mengikut persediaan solat 5. Guru menerangkan tertib cara

menunaikan

kepada murid solat tidak sah jika tidak mematuhi syarat sah solat

Langkah 3 (17 minit)

Video montaj Hikmah dan Kesan solat

1. Guru mengedarkan setiap Alat: murid 17 batang Video Pencung kil gigi

pencungkil gigi 17 batang pencungkil gigi = 17 rakaat dalam solat 2. Guru menayangkan video susunan pencungkil gigi. 3. Guru meminta murid

menyusun pencungkil gigi seperti video yang tertera. 4. Guru menerangkan

kepada murid hikmah dan kesan solat

# 2 batang di kepala = subuh -jika tidak solat subuh # 4 batang di tangan = zohor tidak # 3 batang di pinggang = maghrib tanpa # 4 batang di kaki = isyak

buang 2 batang pencungkil # 4 batang di dada = asar gigi. solat, kepala. -jika tidak solat zohor, Kalau kita subuh jalan

buang 4 batang pencungkil gigi di bahagian lengan. Seolah kita berjalan tiada tangan. -jika tidak solat asar, buang 4 batang pencungkil gigi di bahagian dada. Jika tak solat asar jalan tiada dada.

-jika tidak solat maghrib, buang 3 batang pencungkil gigi di bahagian perut. Jalan tidak macam manusia -jika tidak solat isyak, buang 4 batang pencungkil gigi pada kaki. Jalan tiada kaki ibarat cacat anggota.

Jika

tidak

solat

terus

menerus pula kita bukan lagi manusia. sempurna mendirikan Diri tidak jika solat. tidak Contoh

maghrib dan subuh. Jadi seseorang seolah berjalan tiada kepala dan tiada

perut. Orang tengok pun akan lari. Jadi, renung-

renungkanlah jika solat kita tidak sempurna, maka

cacatlah kita ini. Penutup (5 minit) Aktiviti pengukuhan : 1. Guru meminta murid Alat: Lagu

menyanyikan semula lagu

menyanyikan semula lagu 2. Guru meminta murid

Kesimpulan keseluruhan isi pelajaran Solat Tiang Agama

menyebut semula syarat wajib dan syarat sah solat serta hikmah solat 3. Murid diingatkan supaya tidak tinggal solat. 4. Guru lembaran mengedarkan kerja untuk

disiapkan di rumah

Analyze Learners / Menganalisis Murid

Bilangan pelajar - 30 orang Jantina 12 lelaki 18 perempuan

Kedudukan kelas - Pertama dalam darjah 4 Waktu : 7.45 8.45 pagi (waktu 1 dan 2) Tempat : Bilik Pendidikan Islam Pengetahuan sedia ada: Murid sudah tahu perlakuan solat

State Objectives / Menyatakan Objektif

Di akhir pengajaran, pelajar dapat : 1. Menyatakan syarat wajib dan syarat sah solat dengan betul 2. Menyenaraikan hikmah dan kesan solat 3. Menerangkan kesan solat terhadap individu dan masyarakat 4. Menganalisis kesan solat dan menghubungkaitkan dengan gejala sosial masa kini 5. Select Media, Materials, and Method / Memilih Media, Bahan, dan Kaedah

Media : 1. Komputer riba dan LCD - Paparan Slaid ( Microsoft Powerpoint) - Video 2. Lembaran Kerja Bahan : 1. Pencungkil Gigi 2. Set puzzle Kaedah : 1. Kaedah Penerangan Guru membuat penerangan, murid menyoal untuk minta penjelasan atau guru menyoal dan murid menjawab. Kemudian diikuti dengan penjelasan daripada guru.

Guru merangsang pemikiran murid agar mereka mengemukakan soalan atau memberikan jawapan. Menyampaikan maklumat yang perlu dan telah dirancang. Boleh digunakan untuk mendorong murid menjelaskan perkata utama dan penting, membuat ulangkaji dan penelitian serta mengembangkan isi pelajaran.

2. Kaedah Penyelesaian Masalah Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan Guru memberikan set puzzle(masalah) serta sokongan (bimbingan) semasa murid belajar menyelesaikan masalah 3. Kaedah pengajaran berpusatkan murid dengan guru sebagai pembimbing 4. Menggunakan bahan maujud (pencungkil gigi), bahan bercetak (lembaran kerja) serta visual

Rasional Pemilihan Media : Media Komputer : Tayangan Rasional Pemilihan Media -Digunakan sebagai media pada sesi induksi, langkah 1dan langkah 3 -Bertujuan untuk menarik perhatian murid terhadap apa yang ingin

powerpoint, diajarkan oleh guru berdasarkan tema P&P (Syarat Wajib Dan Syarat slaid, video montaj dan Sah Solat) . -Agar murid dapat bersedia untuk memulakan pembelajaran. -Untuk merangsang pengamatan penglihatan dan pemikiran murid -Menerangkan kepada murid cara-cara penyusunan pencungkil gigi dalam membentuk orang lidi seterusnya menjelaskan rasional

pencungkil gigi dalam solat LCD dan Untuk mendapatkan paparan yang lebih besar dan jelas. Slaid Bahan-digunakan sebagai media pada langkah 2 dan langkah 3 bahan: -murid dikehendaki mencantum puzzle(menyelesaikan masalah)

Set puzzle secara kumpulan dengan bimbingan guru dan -bertujuan untuk menerangkan kepada murid tentang syarat sah solat Pencungkil gigi -murid juga diingatkan tentang tertib persediaan menunaikan solat dan kerjasama dalam kumpulan. Lembaran -Bahan menguji tahap kefahaman murid terhadap apa yang telah diajar Kerja (Menjawab oleh guru sepanjang sesi P&P -Menilai tahap ingatan dan kefahaman murid tentang tajuk

soalan)

-Sebagai latihan tambahan bagi mengukuhkan kefahaman murid terhadap tajuk yang diajar

Utilize Media, Materials, and Method / Penggunaan Media, Bahan, dan Kaedah

Persediaan Media : Sebelum Menggunakan Media Video : -menguji dan memeriksa kandungan slaid powerpoint jika terdapat kesalahan ejaan ataupun warna latar belakang tidak sesuai.

LCD: - Memastikan LCD dapat berfungsi dengan baik -LCD dan komputer adalah serasi

Alatan Dan Bahan: -Set puzzle dan pencungkil -pastikan peralatan dan bahan mencukupi untuk kumpulan sasaran (murid)

Lembaran Kerja: -Memastikan soalan berkait dengan objektif P&P -Soalan berkaitan dengan tema P&P -Bilangan fotokopi helaian lembaran mencukupi -Soalan sesuai dengan tahap kognitif murid. Persediaan persekitaran -Pastikan kelas ada punca elektrik yang baik -Membuat tempahan LCD lebih awal -Pilih kelas yang jauh daripada gangguan luar seperti: bunyi bising mesin rumput bunyi bising di kantin sesuai dilaksanakan dalam bilik pendidikan Islam yang mempunyai ruang

yang luas Pengalaman Pembelajaran Kaedah : soal jawab mengenalpasti pengalaman sedia ada murid

Kaedah kumpulan: kumpulan bagi aktiviti permainan set puzzle (6 orang)

Kaedah : tunjukcara/demonstrasi menunjukkan kepada murid tentang cara menyusun pencungkil gigi bagi membentuk orang dengan betul

Matapelajaran: o Seni, Muzik

Strategi: -berpusatkan murid -berpusatkan guru

Require Learner Participation / Penglibatan Aktif Murid Soal jawab secara lisan Pelajar boleh belajar mempraktikkan cara permainan tersebut. Pelajar sebagai penuntut aktif Pelajar bekerjasama dalam kumpulan menyelesaikan aktiviti Guru membimbing pelajar melakukan aktiviti

Langkah Set Induksi ( 10 minit)

Media Komputer Lagu Solat LCD : paparan video : Video -

Penggunaan Media

- Pelajar menyanyikan lagu beramai-ramai dengan bimbingan guru. - Pelajar menyatakan syarat-syarat wajib solat secara kelas, kumpulan dan individu.

Perkembangan Komputer Langkah 1 ( 7 minit) powerpoint

slaid -

- Murid menyaksikan tayangan dan guru meminta murid membaca syarat wajib solat. - Murid bersoal jawab dengan guru tentang syarat wajib solat .

LCD : paparan slaid powerpoint -

- Murid menyebut semula semula syarat wajib solat.

Set Puzzle Langkah 2 (13 minit)

- Wakil kumpulan akan mengambil set puzzle. - Murid kumpulan. - Setiap kumpulan menampal gambar yang telah siap di depan mengikut tertib cara persediaan solat. mencantumkan set puzzle secara

Langkah 3 (17 minit) Komputer montaj LCD : paparan video :

murid

menyaksikan

video

berkenaan

Video langkah-langkah penyusunan pencungkil gigi - Murid mengikuti langkah penyusunan pencungkil gigi membentuk manusia secara amali setelah ditayangkan oleh guru dalam video tadi - Murid mendengar penerangan guru dengan jelas

Penutup ( 5 minit )

Komputer Lagu Solat

Video - - Murid menyanyikan semula lagu - Murid menyebut semula syarat wajib dan syarat sah solat serta hikmah solat dengan betul. - Murid menyiapkan lembaran kerja yang diberi oleh guru di rumah.

LCD : paparan video Lembaran kerja

Evaluation / Penilaian

Prestasi berdasarkan

murid

1. Murid telah dapat menyatakan keempatempat syarat sah solat dengan betul setelah mendengar penerangan guru. 2. Murid dapat menyenaraikan sekurang-

rujukan kriteria.

kurangnya 3 syarat wajib solat tanpa merujuk buku dengan betul. 3. Murid dapat memahami dan menyatakan Pencapaian Murid Kemahiran hikmah solat dengan tepat setelah

mendengar penerangan guru. 1. Murid dapat memperkembangkan

kemahiran sosial melalui aktiviti dalam kumpulan. 2. Murid dapat meningkatkan kemahiran

kognitif apabila didedahkan dengan soalan berkenaan syarat sah dan wajib solat 3. Murid dapat berfikir secara kreatif dan kritis apabila mengaitkan pencungkil gigi dengan rasional hikmah solat. 1. Murid memberi tumpuan dan perhatian Sikap murid penuh sepanjang P&P. 2. Murid memberi kerjasama yang baik

kepada guru dan rakan-rakan sepanjang aktiviti P&P. 1. P&P yang dirancang telah berjalan dengan lancar dan efektif. Pencapaian Guru 2. Murid-murid telah dinilai berdasarkan respon sangat baik yang diberikan terhadap pengajaran guru. 3. Guru mengajar murid tentang rasional solat dengan

menggunakan pencungkil gigi dan dilihat kesemua murid dapat menerima pengajaran guru dengan jelas. 4. Objektif pengajaran dan pembelajaran telah berjaya dicapai

melalui hasil jawapan melalui aktiviti permaianan dan kumpulan serta dalam lembaran kerja murid. Bahan dan media komputer, LCD, alatan dan manusia yang dibentuk Keberkesanan melalui pencungkil gigi (bahan sebenar) sangat membantu dalam Media menggalakkan interaksi dan perbincangan dalam kalangan murid selain dapat menyediakan murid suasana pembelajaran yang

menyeronokkan.
