Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru : Mohd Syahril Bin Md Yusof

Kad Pengenalan : 850730-06-5705

Tarikh : 03 Mac 2010 / Rabu

Kelas : 2 Cemerlang

Bilangan Murid : 30 Orang

Masa : 10.00 – 11.00 Pagi (60 Minit)

Bidang : Akhlak Islamiah

Tajuk : Adab berpakaian

Kemahiran : Mempelajari dan memahami cara dan adab berpakaian.

Pengetahuan Sedia Ada :

I) Murid mengetahui beberapa adab yang diamalkan dalam kehidupan semasa


di tahun satu.
II) Murid pernah melakukannya di rumah dengan bimbingan ibubapa.

Hasil Pembelajaran murid dapat :

I) Menyatakan hukum berpakaian menutup aurat


II) Menyatakan tujuan menjaga adab berpakaian
III) Menyatakan faedah adab-adab berpakaian

Kemahiran Berfikir :

I) Mengamalkan nilai-nilai murni dalam kehidupan.


II) Mengikut sunnah rasulullah s.a.w.
Penerapan Ilmu :

1. Murid dapat pengetahuan dan kemahiran tentang persembahan MS PowerPoint.


2. Sentiasa mengamalkan adab berpakaian dalam kehidupan seharian.

Penggabung Jalinan Ilmu: Bahagian Akhlak Islamiah dengan Muzik.

Penerapan Nilai Murni :

1. Membentuk disiplin diri yang baik.


2. Berazam melaksanakan amalan harian yang baik.

Alat Bantu Mengajar :

1. Buku teks Pendidikan Islam Tahun 2


2. LCD
3. Slide Powerpoint Papan putih
4. Audio (Adab sopan: nasyid Rabbani)
5. Lembaran kerja
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
PEMBELAJARAN
Set Induksi • Guru dan murid membaca
(7 minit) - Memberi salam dan membaca
doa beramai-ramai.
doa.

• Murid diperdengarkan lagu


- Pengenalan kepada "adab
nasyid " Adab sopan"
berpakaian” - Slide
Power
• Guru mengajukan soalan Point
- Tujuan menjaga adab
kepada murid mengenai
- Audio
berpakaian dalam kehidupan
seharian. - Apakah yang - LCD
dimaksudkan melalui
lagu nasyid tersebut?

• Semua jawapan murid


dirumus dan dikaitkan dengan
tajuk P&P hari ini.
Langkah 1 - Penerangan tentang tajuk. • Murid mendengar
(15 minit )
penerangan guru mengenai
- Slide
- Doa-doa yang perlu diamalkan tajuk melalui slide yang Power
Point
dalam mengamalkan adab- ditunjukkan.
berpakaian dalam kehidupan - LCD
• Murid mengikut bacaan doa
harian.
memakai pakaian oleh guru.

• Guru meminta murid


menghafal dan melafazkan
bacaan doa memakai pakaian
secara beramai-ramai dan
individu.
Langkah 2 - Pemerhatian murid. • Murid melihat slide mengenai
(15 minit )
adab berpakaian.
- Slide
Power
• Murid bersoal jawab dengan Point
guru mengenai pengamalan
- LCD
adab-adab dalam kehidupan.

Langkah 3 Pengukuhan murid terhadap tajuk • Murid diberikan lembaran


(20 minit )
yang dipelajari. kerja mengenai tajuk pelajaran
- Lembaran
sebagai pengukuhan dan
kerja
pemahaman lebih baik.

• Murid diminta menjawab


lembaran kerja tersebut secara
individu sambil dibimbing oleh
guru.

Murid-murid diminta menyemak


hasil kerja yang telah dibuat
secara bertukar kertas jawapan
dengan rakan-rakan.

Guru membincangkan
jawapan-jawapan murid
seterusnya menerangkan
jawapan yang tepat.
Penutup Rumusan Pengajaran & • Murid dinasihatkan oleh guru
(3 minit )
Pembelajaran agar sentiasa mengamalkan
adab berpakaian dalam
kehidupan harian.

• Guru merumuskan isi


pembelajaran mengenai
pembelajaran hari ini dengan
padat dan tepat.
LAMPIRAN
