1.
2.
3.
4.
PEMARKAHAN
RPH 1
REFLEKSI 1
RPH 2
REFLEKSI 2
JUMLAH
KRS 3023:
KURIKULUM PENGAJARAN SAINS
TAJUK
TUGASAN 1(a)
DISEDIAKAN OLEH
NAMA
NO. MATRIK
D20121061497
1|
KRS3023
ISI KANDUNGAN
Halaman
1.0
RPH 1
2.0
3.0 RPH 2
11
4.0
17
2|
KRS3023
Sains
Tarikh / Hari
Masa
Kelas
4 Melati
Bilangan Murid
30 orang
Kaedah
Inkuiri Penemuan
Tema
Topik
3. Tumbuhan Membiak
Objektif Pengajaran
Hasil Pembelajaran
3|
1. Memerhati
5. Inferens
2. Meramal
6. Hipotesis
3. Berkomunikasi
7. Mendefinisi
KBKK
Menjana Idea
Penyerapan Nilai
KRS3023
Murid mengetahui
Konsep
Pengabungjalinan
Sumber P & P
1. Kotak bahan
2. Pelbagai jenis objek
Langkah/
masa
Isi pelajaran
Set Induksi
(4 minit)
mempelam
epal.
rambutan
Catatan
Tahap kognitif:
Pengetahuan
KPS:Meramal
BBM:Kotak legap,
epal, pisau
(Jawapan : epal )
Pencetus
idea
(8 minit)
-Mengenalpasti
fakta tentang
tumbuhan
membiak
-Membelah buah
epal dan minta
murid perhatikan
kandungan buah.
-Mencungkil
pengetahuan dan
pengalaman
4|
Apa ada di
dalam epal?
Kenapa ada
KRS3023
murid tentang
cara tumbuhan
membiak
biji?
-Tunjukkan halia
dan soal.
Ini apa?
Halia ada biji
seperti epal?
Bagaimana
halia membiak?
Bagaimanakah
keadaan
permukaan
Bumi sekiranya
tumbuhan tidak
membiak?
-Guru
mengingatkan
murid seharusnya
menghargai alam
semulajadi,
memandangkan
semua hidupan
saling bergantung
antara satu sama
lain.
BBM:Epal. Halia,
aloe vera,
batang ubi
kayu, pakis
Nilai:
Menghargai
semua hidupan
di muka Bumi.
-Hasil cetusan idea,
murid mendapat 6 cara
tumbuhan membiak.
-Terus menyoal
1. biji benih
untuk aloe vera, ubi 2. daun
kayu,pakis dsb.
3. keratin batang
4. spora
5. batang bawah
-Melukis jadual di
tanah
papan putih bagi
6. anak pokok
menyenaraikan 6
cara tumbuhan
membiak.
Penstruktur
an semula
Idea
(15 minit)
5|
Menjalankan
perbincangan
kumpulan.
-Arahkan murid
dalam kumpulan
ujikaji; 5 orang
dalam satu
kumpulan.
KPS:
Pemerhatian,
membuat
kesimpulan
KRS3023
-Minta murid
keluarkan
bahan/bahagian
tumbuhan yang
disuruh bawa
sebelum ini untuk
setiap kumpulan.
i. Bincang dengan
rakan kumpulan
tentang cara
pembiakan tiap
jenis tumbuhan
yang dikenalpasti.
iii. Tuliskan
-Minta murid
dapatan dalam
jalankan
buku Jurnal
perbincangan untuk
Sains.
mengesan cara
tumbuhan
dibiakkan.
Refleksi
(3 minit)
Merumus
BBM:Pelbagai bahan
/bahagian
tumbuhan.
Cth:- bendir,
kacang, lidah
jin,bunga raya
dsb.
Nilai:
Bekerjasama
dan bertolak
ansur semasa
menjalankan
perbincangan.
Tahap
Kognitif:
Membuat
kesimpulan
BBM:
Lembaran
kerja
Epal
Aloe vera
Ubi kayu
pakis
tebu
Pokok lidah jin
rambutan
cendawan
6|
KRS3023
Lembaran Kerja
Nama : .
Tahun :.
Biji benih
Anak pokok
daun
spora
Batang
bawah tanah
1.
1.
1.
1.
1.
1.
2.
2.
2.
2.
2.
2.
3.
3.
3.
3.
3.
3.
4.
4.
4.
4.
4.
4.
5.
5.
5.
5.
5.
5.
6.
6.
6.
6.
6.
6.
7.
7.
7.
7.
7.
7.
2.0
7|
KRS3023
KEKUATAN
dengan aktiviti-aktiviti
pembelajaran
yang
diadakan. Dalam
mikropengajaran ini. saya telah menyediakan alat bantu mengajar yang mencukupi bagi tajuk
tersebut agar murid dapat memahami topik yang disampaikan dengan jelas. Pelbagai strategi
perlu diamalkan dalam pendidikan sains. Dalam makropengajaran ini, saya telah mengunakan
strategi inkuiri penemuan dalam pengajaran dan pembelajaran sains dengan melakukan
secara amali. Pendekatan yang diberi fokus pada masa kini ialah pendekatan berpusatkan
murid. Pendekatan yang berpusatkan murid lebih efektif berbanding pendekatan tradisional
yang berpusatkan guru. Kelantangan suara guru juga memainkan peranan yang penting
kerana suara yang lantang dan tegas akan memudahkan murid mendengar dengan teliti dan
sekaligus membantu pemahaman mereka terhadap pelajaran yang ingin disampai oleh guru.
Segala arahan guru juga akan dapat dipatuhi oleh murid dan ini akan memudahkan guru
menjalankan aktiviti yang telah dirancang dengan baik dan lancar. Ketegasan dalam
menyampaikan pelajaran akan membuatkan pelajar lebih hormat kepada guru. Kejelasan dan
memberi arahan merupakan salah satu kemahiran penting yang perlu ada boleh
mempengaruhi peribadi murid agar lebih berkeyakinan untuk menimba ilmu. Selain itu,
pertuturan yang baik dapat melancarkan proses pengajaran dan pembelajaran iaitu
menggunakan bahasa yang standard dan mudah difahami oleh pelajar ketika mengajar, suara
jelas dan lantang serta penyampaian yang lancar. Arahan yang diberikan dengan jelas,
memudahkan murid faham, seterusnya melakukan tugas mengikut arahan dan panduan yang
diberikan. Tindakan susulan oleh murid yang tepat menunjukkan kefahaman murid terhadap
penyampaian guru berkenaan isi pelajaran. Saya menunjuk juga keyakinan diri yang tinggi di
8|
KRS3023
samping menggunakan bahasa badan (body language) disertai dengan sedikit humor untuk
keseronokkan dan menarik perhatian murid.
KELEMAHAN
PENAMBAHBAIKKAN
Setelah kajian dijalankan terhadap makropengajaran yang telah saya jalankan, terdapat
beberapa kelemahan yang telah saya lakukan dan penambahbaikan perlu dilakukan bagi
memperbaiki kelemahan pengajaran saya. Antaranya adalah ketepatan masa dalam
menyampaikan pelajaran dan pemantauan murid di dalam kelas.
Guru tidak seharusnya berdiri dihadapan kelas semasa menyampaikan pengajaran,
sebaliknya guru perlu sentiasa bergerak bagi memantau setiap aktiviti yang dilakukan oleh
murid semasa pengajaran dan pembelajaran sedang berlangsung. Aktiviti pemantauan ini
dapat membantu guru mengawal disiplin murid di dalam kelas sama ada mengawal tingkah
laku murid atau membantu ketidak fahaman murid terhadap pelajaran secara serta merta.
Pada pelajaran yang akan datang, saya akan melakukan penambahbaikan yang sepatutnya
dengan mengambil tindakan-tindakan seperti memperbaiki set induksi agar lebih mengujakan
murid, memperbanyakkan aktiviti berpasangan dan berkumpulan, memperbanyakkan aktiviti
menjana idea dan sumbang saran oleh murid, pengawalan masa setiap aktiviti dan memberi
nasihat dan dorongan kepada murid.
9|
KRS3023
Lembaran kerja yang disediakan mesti sesuai mengikut aras kebolehan dan keupayaan
murid. Jika aras pengajaran guru tinggi, pelajar yang lemah tidak dapat mengikutnya,
akhirnya mereka akan ketinggalan dalam pelajarannya. Apabila aras pengajaran itu rendah,
pelajar-pelajar yang cerdik tidak akan memberikan tumpuan terhadap pengajaran guru. Ini
akan merugikan pelajar yang cerdik, kerana guru terpaksa menumpukan lebih banyak masa
kepada pelajar yang lemah. Salah satu cara untuk mengatasinya ialah guru perlu
mengumpulkan pelajar yang cerdik ke dalam satu kumpulan dan pelajar yang lemah dalam
satu kumpulan yang lain berdasarkan kebolehan dan penguasaan sesuatu kemahiran. Saya
berharap dengan melakukan tindakan seperti ini akan menjadikan pengajaran dan
pembelajaran lebih menarik dan berkesan serta dapat menarik minat murid untuk mendalami
ilmu sains.
Saya juga berharap saya boleh bersabar dan memberi masa kepada murid untuk memberi
jawapan dan sebarang komentar di masa hadapan.
10 |
KRS3023
Sains
Tarikh / Hari
Masa
Kelas
4 Cempaka
Bilangan Murid
35 orang
Kaedah
Inkuiri Penemuan
Tema
Topik
Objektif Pengajaran
Hasil Pembelajaran
:
7.1.1. Menyatakan bahan yang digunakan untuk
membuat objek.
7.1.2 Memadankan bahan dengan sumber asasnya.
7.1.3. Mengelaskan objek berdasarkan sumber asas.
1. Memerhati
5. Inferens
2. Meramal
6. Hipotesis
3. Berkomunikasi
7. Mendefinisi
KBKK
Menjana Idea
Penyerapan Nilai
11 |
KRS3023
Konsep
Pengabungjalinan
Sumber P & P
Langkah/
masa
Isi pelajaran
Set Induksi
(3 minit)
-Menarik
perhatian murid
untuk
mengaitkan
dengan tajuk.
Pencetus
idea
(8 minit)
12 |
-Mencungkil
pengetahuan dan
pengalaman
murid tentang
objek dan bahan
serta sumber
asasnya.
Kenapa?
Apa yang berbeza
pada cikgu?
Kenapa kita pakai
payung ketika
hujan?
Payung dibuat
daripada apa?
Topi ini dibuat
daripada apa?
-Meminta murid
menerangkan bahan
dan sumber asas
objek.
-minta beberapa
orang murid
menunjuk dan
menyata bahan dan
Catatan
Tahap
kognitif:
Pengetahuan
KPS:Meramal
BBM:Payung
topi
Topi daripada
kulit.
Kain..
Plastik..
KRS3023
Murid menyatakan:.
-Guru menegaskan
dan mencatat di
papan tulis mengenai
4 sumber asas yang
murid nyatakan itu:-Tumbuhan
-Haiwan
-Batuan
-Petroleum
-Guru mengingatkan
murid seharusnya
menghargai dan
mengurangkan
penggunaan bahan
sumber asli yang
semakin pupus
kerana ia sukar
untuk diperbaharui.
Penstruktur
semula idea
(12 minit)
13 |
Mengkelaskan
objek mengikut
kumpulan
-Arahkan murid
dalam kumpulan
ujikaji; 5 orang
Dalam kumpulan
ujikaji, murid
menjalankan
BBM:Topi
Tudung saji
Teko
Baju T
Nilai:
Menghargai
dan berjimat
menggunakan
sumber asas
yang sukar
diperbaharui.
KPS:
Pemerhatian,
membuat
KRS3023
sumber asas
ynag betul.
dalam satu
kumpulan.
-
Aplikasi
Idea
( 4 minit)
Refleksi
(3 minit)
14 |
Menyampaikan
idea /hasil
dapatan ke
dalam peta
minda.
Merumus
Berbincang
dengan murid
tentang dapatan
murid.
Minta wakil
murid
mencatatkan
dapatan di dalam
jadual di papan
tulis
perbincangan untuk
mendapatkan hasil
dapatan. Contoh:i. Bincang dengan
rakan kumpulan
tentang sumber asas
bahan dikenalpasti.
ii. Pilih dan letakkan
objek di dalam
kumpulan sumber
asas yang betul di
hadapan kelas.
iii. Tuliskan hasil
dapatan dalam
jurnal sains masingmasing.
kesimpulan
BBM:Teko,
topi,baju-T,
payung, pasu,
piring kaca,
kipas tangan,
buku, dsb.
Nilai:
Bekerjasama
dan bertolak
ansur semasa
menjalankan
perbincangan
dan aktiviti.
-Setelah berbincang,
wakil murid setiap
kumpulan
mengutarakan hasil
dapatan di hadapan
kelas.
-Minta ahli
kumpulan lain
memberi komen/
pendapat terhadap
dapatan.
Tahap
Kognitif:
Pemahaman,
Pengetahuan.
KPS:
komunikasi,
Membuat
kesimpulan
Tahap
Kognitif:
Membuat
kesimpulan
KRS3023
Mempamerkan hasil
dapatan dalam peta
minda.
15 |
BBM:
Lembaran
kerja
KRS3023
Lampin bayi
kapas
tayar
Susu getah
kayu
TUMBUHAN
Buluh/ rotan
16 |
damar
daun
KRS3023
4. 0 REFLEKSI MAKROPENGAJARAN 2
KEKUATAN
Sepanjang menjalankan pengajaran makro, saya dapat mengurus dan mengawal bilik darjah
dengan tersusun dan berkesan. Saya memastikan murid bersedia untuk belajar sebelum
memulakan pengajaran.
Selain itu, saya juga sedar bahawa saya berupaya untuk mewujudkan komunikasi
yang berkesan dan interaksi dua hala dengan murid dengan baik. Daripada pemahaman yang
lepas, saya sedar bahawa komunikasi yang berkesan dapat menghasilkan iklim pembelajaran
yang kondusif dan murid-murid akan lebih aktif dalam proses P&P (Mok, 2008). Oleh itu,
semasa mengajar, saya sering mengutarakan soalan-soalan yang sesuai dengan tahap kognitif
murid-murid kepada mereka. Di samping itu, supaya murid-murid tidak terlalu tertekan
(stress), saya suka menyelitkan unsur humur serta penggunaan bahasa tubuh (body language).
Semasa membincangkan lembaran kerja, saya akan berinteraksi dengan murid dan
melibatkan murid dalam perbincangan dengan meminta murid-murid memberikan pendapat
atau jawapan mereka, dan bertanya kepada murid-murid yang lain sama ada mereka bersetuju
dengan jawapan murid tersebut.
Saya juga mengaplikasikan teori pembelajaran behavioris, apabila saya meminta
murid-murid bertepuk tangan apabila murid-murid mampu menjawab soalan dengan betul
sebagai satu usaha untuk memotivasi murid-murid agar mereka terus aktif dalam
pembelajaran.
Di samping itu, saya berpendapat bahawa saya mempunyai keyakinan diri yang amat
tinggi sepanjang menjalankan pengajaran makro saya. Pada saya, keyakinan diri ini adalah
amat penting kerana murid hanya akan mendekati, menghormati, dan mencontohi tindakan
gurunya apabila gurunya sentiasa berkeyakinan dalam menjalankan semua tugasannya.
Kesannya, pengajaran saya berjaya dan semua murid membuat apa yang saya minta tanpa
menimbulkan sebarang masalah disiplin.
KELEMAHAN
Saya juga akan berusaha untuk melakukan pergerakan dari satu tempat ke satu
tempat, dengan kadar yang sesuai. Hal ini demikian kerana saya percaya bahawa pergerakan
yang terlampau banyak juga kurang sesuai kerana ia boleh dianggap sebagai satu gangguan
kepada murid-murid. Oleh itu, memiliki sedikit pergerakan di dalam bilik darjah nescaya
mampu menarik perhatian murid dan menyebabkan mereka fokus kepada pembelajaran tanpa
berani melakukan apa-apa perkara yang tidak berkaitan dengan pelajaran.
Dalam konteks bilik darjah, waktu untuk guru berinteraksi dengan murid-murid
begitu terhad. Oleh itu, segala maklum balas yang berlaku di antara kedua belah pihak bukan
sahaja terjadi secara spontan dan perlu segera, malah ianya seolah-olah tidak langsung
memberi kesempatan untuk merancang dan berfikir. Oleh yang sedemikian, saya merasakan
saya masih sukar untuk mengawal diri daripada bercakap banyak, seolah-olah memanipulasi
keadaan dalam kelas.
17 |
KRS3023
PENAMBAHBAIKKAN
Saya rasa tidak banyak penambahbaikkan yang perlu saya pergunakan di masa
hadapan. Mungkin di antara perkara yang perlu saya ambil perhatian ialah mengajar dengan
lebih banyak berpusatkan murid. Memberi keyakinan kepada murid untuk menyuarakan
pendapat dan idea, walau pun tidak sebaik mana.
RUMUSAN
Melalui refleksi pengajaran mikro dan makro, saya dapat mengetahui kekurangan
dan kelebihan saya melalui komen yang dibuat oleh rakan saya. Di samping itu, saya
berpeluang menonton hasil pengajaran melalui rakaman yang dibuat untuk menilai
pengajaran dan pembelajaran itu demi mengenalpasti kekuatan dan kelemahan saya.
Refleksi pengajaran amat penting untuk mengesan kelemahan-kelemahan setiap bahagian
pengajaran supaya dapat diperbaiki lebih awal demi mencapai matlamat pada masa kelak.
Setiap guru hendaklah kreatif dan menggunakan bahan sumber yang ada di dalam
bilik sumber sekolah. Selain itu, guru juga hendaklah mengambil berat sosio budaya dan
ekonomi setempat agar penggunaan bahan pengajaran dan pembelajaran dapat dimanfaatkan
dengan sepenuhnya. Guru juga boleh menggunakan bahan di sekeliling kelas dan kediaman
murid sebagai sumber pembelajaran demi menepati dan mencapai objek pengajaran.
18 |
KRS3023
Rujukan
Haliza Hamzah & Joy Nesamalar Samuel. (2009). Pengurusan Bilik Darjah dan Tingkah Laku.
Selangor Darul Ehsan: Oxford Fajar Sdn. Bhd.
Mok, S. S. (2008). Murid dan Alam Belajar. Selangor Darul Ehsan: Penerbitan Multimedia Sdn.
Bhd.
19 |