Anda di halaman 1dari 15

PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1

KPD3016

KEMAHIRAN IKHTISAS PADANG (SOFBOL)


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(KEMAHIRAN MEMBALING DAN MENYAMBUT)
NAMA PELAJAR :
AHMAD WAQIUDDIN BIN ABDUL SAMAD(D20121059199)
NAMA PENSYARAH ;
ENCIK MOHD IZWAN BIN SHAHRIL

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN TINGKATAN TIGA


Tarikh : 20 April 2014

Bil. Pelajaran

: 10

Tingkatan

: 3A dan 3B

Hari

Minggu

: 14

Bil. Murid

: 36 orang lelaki

: Selasa

Masa : 7.30 8.40 pagi


Tunjang Pembelajaran: Tunjang 2 : Kemahiran Sukan dan Rekreasi
Tajuk Pembelajaran

: Tajuk 2

: Permainan (Sofbol)

Fokus pembelajaran : Membaling dan menyambut


Pengetahuan Awal Murid

: Murid pernah didedahkan dengan sukan yang melibatkan kemahiran menyambut bola tinggi dan

membaling dalam permainan bola jaring, malah murid pernah menonton perlawanan sofbol di telivisyen dan juga video.
Objektif

Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

A) Psikomotor : Melakukan sekurang kurangnya 5 kali percubaan dalam kemahiran asas membaling dan
menyambut dalam permainan sofbol dengan gaya dan teknik yang betul.
B) Kognitif : Menjelaskan secara lisan sekurang kurangnya 4 otot yang terlibat dalam kemahiran asas
membaling dan menyambut bola dalam permainan sofbol dengan tepat.
C) Afektif
Mewujudkan nilai kerjasama sepanjang melakukan aktiviti kemahiran membaling dan menyambut
dalam permainan sofbol.

Strategi mengajar

: Stail C (semak bergandingan), Stail A (Stail arahan), kaedah Kooperatif,

Nilai KBKK

: Murid Murid dapat mengaplikasikan teknik balingan bola sofbol mengikut kesesuaian jarak dan

situasi.
Persediaan pelajar

Pakaian Sukan,

Persediaan guru

ABM, bola sofbol, glove, gelung.

FASA
( masa)
Fasa Permulaan

AKTIVITI

MAKLUMAT P & P

ORGANISASI

CATATAN

Set Induksi

Siapa Cepat dia dapat

(5 minit)

Guru memberi sampul yang berisi

kepingan kertas dan meminta pelajar


menyelesaikan perkataan yang akan
terhasil.

X X

X X

X X

X X

X X

X X

Pelajar diminta berlari anak ke


hadapan

gelung

sampul

dan

surat

mengambil
yangterdapat Petunjuk :

didalamnya. Kemudia pelajar perlu G = Guru


menyelesaikan perkataan tersebut.

X = Murid
= Gelung

Fasa Permulaan
(Penerangan)

Pengenalan

dan Sofbol merupakan permainan yang

(7 minit )

penerangan

sukan telah di ubahsuai daripada permainan

XXXX

baseball. Permainan sofbol telah

XXX

sofbol.

bermula
permaianan

pada
initelah

tahun
dicipta

1887.

XXXX

Perintah)

XXX
XXX

oleh

George Hancock dari Farragu Boat Petunjuk :


Club. Permainan ini dimainkan di G = Guru

Stail A (stail

Nota

dalam dewan ketika musim sejuk. X = Murid


beliau telah menggunkan satu sarung
tangan tinju yang diikat sebagai bola
dan sebatang kayu penyapu sebagai
bet. Pada tahun 1895, Lonis Rober,
pengawal

Jabatan

Minneapolis

menjadikan

sebagai

Bomba

permainan

mengekalkan

sofbol
untuk

kecergasan

fizikal

anggota bomba pada waktu lapang.


Kini, permainan sofbol ini semakin
di minati ramai, dan kemudian
kemudahan dan peralatan sofbol
wujud.

diantaranya

kemudahan

adalah

gelanggang

yang

berbentuk segi empat sama yang

XXXX

mempunyai empat sudut iaitu base

XXX

akhir (home plate), base pertama

XXXX
XXX
XXX

(first base), base kedua (second base)


dan

base

ketiga

(third

base). Petunjuk :

Lemparan pitchers plate terletak G = Guru


ditengah

tengah

gelanggang. X = Murid

Pitchers plate merupakan tempat


melakukan lemparan yang diperbuat
daripada getah padu berwarna cerah.
Home plate pula merupakan tapak
terakhir yang disentuh oleh setiap
base runner untuk memperoleh run
(mata).Bet, diperbuat daripada kayu
atau juga boleh diperbuat daripada
aluminium yang dibahagikan kepada
tiga bahagian iaitu tombol, pemegang
dan laras. tombol diperbuat untuk
menghalang

bet

daripada

menggelongsor daripada genggaman,


manakala lapisan getah pula boleh
dipasang pada tombol dan pemegang
untuk

mengemaskan

genggaman.

bola sofbol diperbuat daripada gabus


atau getah yang dililit dengang
benang dimana bahagian luarnya
dibalut dengan kulit atau bahan
sintetik yang sesuai. jahitan yang
timbul

menjadi

panduan

kepada

pitcher

untuk

menentukan

pergerakan bola semasa lemparan


pitch. pemain sofbol perlu memakai
topi

keselamatan

diperbuat

daripada

yang

ianya

gentian

dan

bahagian dalamnya dilapik gabus


atau juga getah. pemukul, pemukul
on deck, base runner dan catcher
mesti memakai topi keselamatan bagi
megelakkan

daripada

berlakunya

kecederaan. glove yang dipakai oleh


pemain adalah diperbuat daripada
kulit atau bahan sintetik yang sesuai
dan dipakai oleh semua pemain yang
memadang. glove ini mempunyai
poket diantara ibu jari dan jari
telunjuk

yang

berfungsi

untuk

memerangkap bola. Manakala glove


catcher

yang

catchers
pelapik

mitt
yang

melindungi

dikenali
pula
lebih

sebagai

mempunyai
tebal

tangannya.

untuk
Jumlah

pemain dalam permainan ini adalah


seramai 9 orang dan dibahagikan
kepada tiga kumpulan iaitu, battery,
pemadang dalam dan pemadang luar.
battery terdiri daripada pitcher dan
catcher. pemadang

dalam

terdiri

daripada base pertama, kedua, ketiga


dan juga pemadang dekat. Pemadang
luar pula terdiri daripada pemadang
kanan, tengah dan kiri.
Fasa Permulaan
Memanaskan

Memanaskan badan

Pelajar

melakukan

aktiviti

badan

memanaskan badan di dalam bulatan

( 10 minit )

dengan mengikut arahan guru. Guru

X
X
X

X
G

akan memberi isyarat seperti :

Stail arahan

X
X

X
X

a) 1 = berlari mengiring ke arah


kanan

Fasa

b) 2 = berlari mengiring ke arah kiri

Petunjuk :

c) 3 = berlari secara mengundur

G = Guru

d) 4 = lompat bintang.

X = Murid

Membaling

merupakan

asas

Semasa penerangan :

Perkembangan

Tunjuk cara

kemahiran yang perlu dikuasai oleh

Langkah 1

pemadang. Tujuan membaling bola

XXXX

( 12 minit )

adalah untuk mengembalikan bola

XXX

kepada pitcher yang berada di

Stail C(Stail
XXXX

semak

XXX

bergandingan)

XXX

tengah tengah gelanggang ataupun

Nilai ;

pemadang yang berhampiran dengan Petunjuk :

berkerjasama

tepat dan pantas.untuk mematikan G = Guru

dan saling

pihak lawan yang sedang membuat X = Murid

membantu.

larian.
Teknik membaling mengikut fasa:
1) Fasa persediaan

Semasa aktiviti :

- Bahu menghadap ke arah sasaran


- Berat badan pada kaki belakang

X X X X X X X X XG

- Genggam bola dengan kemas

XXXXXXXXX

- Ekstensi tangan membaling ke


belakang
- Mata pandang ke arah sasaran

Petunjuk :
G = Guru
X = Murid

2) Fasa perlaksanaan
- Tangan berada di hadapan
menyambut ke arah sasaran bola
- Pindah berat badan pada kaki

hadapan
- Kilas pinggang
- Lontar melepasi kepala.
3) Fasa ikut lajak.
- Berat badan pada kaki hadapan
- Dleksi lutut kaki belakang
- Tangan membaling dengan lajak
ke bawah
- Kawal imbangan badan
Fasa
Perkembangan

Menyambut bola

Selain

daripada

kemahiran

Langkah 2

membaling dalam permainan sofbol,

Nilai : sentiasa

(12 minit )

kemahiran menyambut bola tinggi Semasa penerangan :

bertukar fikiran

merupakan salah satu kemahiran

dan menerima

yang perlu dikuasai oleh pemadang.

XXXX

hal ini kerana ianya dapat membantu

XXX

pasukan mematikan larian pihak


lawan

sekiranya

bola

menyambut

mengikut fasa :-

bola

pendapat orang

XXX

lain.

XXX

berjaya

ditangkap sebelum jatuh ke tanah. Petunjuk :


teknik

XXXX

tinggi G = Guru
X = Murid

1) Fasa persediaan
- Buka kaki seluas bahu dan fleksi
lutut.

Semasa aktiviti :

- Kedua dua belah tangan pula


hendaklah sentiasa berada dihadapan X X X X X X X X X G
badan yang menghadap ke arah bola X X X X X X X X X
yang akan datang.
2) Fasa Perlaksanaan

Petunjuk :

- Mata mestilah ditumpukan pada G = Guru


layangan bola dan kedua dua belah X = Murid
tangan mestilah berada pada keadaan
(ekstensi) membengkok
3) Fasa ikut lajak
- Tangkap bola dan genggam bola
tersebut
Bawa

bola

ke

aras

bahu

dan

bersedsia untuk membuat lontaran.


Fasa
perkembangan
Langkah 3

Aktiviti

secara Borang

semak

bergandingan Semasa penerangan :

( 12 minit )

berpasangan

dengan diberikan kepada pelajar dan setiap

menandakan

borang orang akan mendapat satu borang.

G
XXXX

Nilai :
menunjukkan

XXXX

sikap toleransi

semak

bergandingan kemudian borang tersebut akan di

mengikut setiap fasa

tandakan

oleh

melakukan
dan

juga

menandakan

pasangan

kemahiran

yang

XXX
XXX

membaling

menyambut
betul

XXX

dan saling
bekerjasama
antara satu sama

dengan Petunjuk :

lain.

sekiranya G = Guru

perlakuan setiap fasa dilakukan oleh X = Murid


pasangan masing masing dengan
betul.
Semasa aktiviti :
X X X X X X X X XG
XXXXXXXXX
Petunjuk :
G = Guru
X = Murid
Fasa Kemuncak
Permainan Kecil
(10 minit )

Permainan kecil

Permainan kecil dijalankan sesama


kumpulan dalam kalangan murid

Nilai :

bagi menimbulkan keseronokan dan


mengelakkan

kebosanan

daripada

menunjukkan
X X

keseronokkan

berlaku. murid murid dalam setiap


kumpulan

diminta

kemahiran

membaling

X X

melakukan
dan

dalam kalangan

X X

juga

murid,
bekerjasama

menangkap secara berulangan sejauh

antara satu sama

kira kira 20 meter. Sekiranya bola

lain dan saling

yang

dibaling

ataupun

disambut

berkomunikasi

kumpulan

tersebut

serta menberi

terjatuh,

ahli

diminta

memulakan

tersebut

dari

garisan

kemahiran

dorongan kepada

permulaan.

ahli kumpulan

Kumpulan yang tamat dahulu akan

yang lain.

dikira sebagai pemenang.


Fasa Penutup
Pengenduran otot

Limbering down

Guru memilih salah seorang pelajar

(limbering down)

( menyejukkan badan)

unutk

5 minit

mengetuai

aktiviti

Nilai : Sentiasa

pengenduran otot (limbering down).

menghormati

Aktiviti ini boleh dilakukan dengan

antara satu sama

menggunakan kaedah PNF ataupun

lain

secara statik.

G
XXXX
XXX

Refleksi

Perbincangan dan soal

Pelajar

diminta

memberi

sedikit

(6 minit)

jawab

rumusan mengenai aktiviti yang telah

XXXX
XXX
XXX

dijalankan dan mendorong pemikiran


mereka terhadap aspek KBKK dan
nilai. Murid juga diberi peluang
sekiranya ingin meneruskan dengan
aktiviti yang mereka minati.

Penilaian Kendiri :
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
Penilaian Penyelia :
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________

LAMPIRAN
