Anda di halaman 1dari 9

QSU 3033 – ANATOMI DAN FISIOLOGI MANUSIA

TAJUK :

SISTEM SARAF

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO MATRIK NO KUMPULAN


MUNIRAH FARAHIN BINTI ISMAIL D20171079045
NORAMIN BIN ABDUL RAJID D20171079053 KUMPULAN 7
AHMAD RIFHAN ZIKRI BIN HANAFI D20171079047

UNTUK PERHATIAN :

DR. RUAIBAH YAZANI BINTI TENGAH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 21 November 2017 Tingkatan : Tingkatan 4

Hari : Selasa Jantina : Lelaki dan perempuan

Masa : 2:00 PM-5:00 PM Bil. Murid : 39 Orang

Tunjang Pembelajaran : Anatomi dan fisiologi

Tajuk Pembelajaran : Sistem Saraf

Fokus pembelajaran : 4.1 klasifikasi sistem saraf

4.2 fungsi sistem saraf

4.3 struktur neuron

Pengetahuan awal pelajar : Pelajar telah mengulang kaji tentang tajuk yang diberikan melalui pembacaan buku teks dalam mata pelajaran sains
di sekolah.

Objektif Pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat mengetahui lebih lanjut tentang sistem saraf
manusia.

Psikomotor : Pelajar dapat melakukan tindakan ketika menerima rangsangan.

Kognitif : Pelajar dapat menyatakan sekurang-kurangnya 4 fungsi sistem saraf manusia dengan tepat.

Afektif : Pelajar dapat bekerjasama secara berkumpulan untuk menjawab soalan yang diberikan.
.

Stail Pengajaran : kuliah

KBKK : Pelajar dapat mengkaitkan pengetahuan asas dengan diri mereka sendiri

Persediaan Guru : menyediakan alat bantuan mengajar seperti power point, video, soalan-soalan dan kuiz.

Persediaan Pelajar : Mengetahui sedikit tentang sistem saraf.

Maklumat Pengajaran Dan Organisasi Kelas


Pembelajaran ABM
Fasa / Masa Aktiviti ( P&P )

Aktiviti 1 Guru memaparkan tentang sistem G


Menunjukkan video saraf manusia. Memberi pendedahan
tentang sistem saraf awal kepada pelajar tentang sistem XXX XXX
manusia. saraf
XXX XXX
PERMULAAN
Set Induksi XXX XXX
(5 minit)

Petunjuk:
G = Guru
Aktiviti 2 Membincangkan sistem saraf pusat X = Murid
4.1 klasifikasi sistem dan sistem saraf periferi dengan
saraf pelajar. Seterusnya guru menyatakan
saraf apa yang terdapat dan terlibat di
dalam sistem saraf manusia.
4.1.1 sistem saraf Guru menerangkan tentang sistem
pusat saraf pusat kepada pelajar dengan
menanyakan soalan terlebih dahulu.
a) Otak Setelah guru berpuas hati dengan
b) Saraf tunjang kerjasama dan keaktifan pelajar di
dalam kelas barulah guru memberitahu
lebih lanjut tentang sistem saraf
manusia.

4.1.2 sistem saraf Guru menjelaskan tentang sistem


perferi periferi sehingga difahami oleh murid.
Setelah itu, guru memberi contoh
a) Sensori (aferen) bagaimana isyarat dihantar ke sistem
b) Motor (eferen) saraf manusia.
Aktiviti 1 Membincangkan mengenai fungsi G
sistem saraf dalam badan manusia. XXX XXX
4.2 fungsi sistem saraf Guru memberitahu kepada murid
kepentingan sistem saraf kepada XXX XXX
manusia. Guru juga menyatakan
keburukkan sekiranya seseorang itu XXX XXX
tiada sistem saraf.

Petunjuk:
G = Guru
X = Murid

PERKEMBANGAN
(25 Minit) 4.2.1 Urutan Proses Menghuraikan urutan proses sistem
sistem saraf manusia. saraf apabila seseorang itu menerima
rangsangan. Guru memberikan
penjelasan kepada murid bagaimana
manusia menerima rangsangan. Guru
memberikan contoh sekiranya kulit
terkena benda panas ataupun dicubit
sudah tentu seseorang manusia akan
melarikan kulitnya dari bahaya.
Aktiviti 2 Pelajar dibekalkan sehelai kertas yang
mengandungi gambar sistem saraf dan
Pelajar mengisi mereka perlu mengisi tempat kosong
tempat kosong di yang disediakan.
dalam gambar yang
disediakan

Aktiviti 3 Kuiz kahoot mengenai sistem saraf


kahoot manusia untuk menguji kefahaman
murid.
Aktiviti 1 Guru memberi penjelasan tentang
struktur neuron kepada sistem saraf G
4.3 struktur neuron manusia. Seterusnya guru menyatakan XXX XXX
KEMUNCAK fungsi-fungsi dan kepentingan
(10 Minit) a) Dendrit dendrite, akson dan badan sel. Akhir XXX XXX
b) Akson sekali, Murid Melakar dan melabel
c) Badan sel struktur neuron. XXX XXX

Petunjuk:
G = Guru
X = Murid
Aktiviti 2 Menguji tahap kefahaman pelajar
sama ada memahami pengajaran pada
kuiz untuk tajuk yang hari itu dengan bermain permainan
dibentangkan interaktif di internet.
Murid memberi soalan sekiranya tidak G
Aktiviti 1 memahami seseuatu semasa proses XXX XXX
pengajaran dan pembelajaran berlaku.
PENUTUP soal jawab dan Setelah itu, guru memanggil seorang XXX XXX
(5 Minit) rumusan aktiviti murid untuk membuat refleksi
mengenai apa yang diperolehi XXX XXX
sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran.
Petunjuk:
G = Guru
X = Murid

Penilaian Kendiri:

___________________________________________________________________________

Penilaian Pensyarah:
