Anda di halaman 1dari 2

Contoh RPH Konstruktivisme

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 1 (Konstruktivisme)


Tarikh/ Hari
Masa
Bil. Pelajar
Kelas
M/ Pel
Tajuk
Objektif

:
:
:
:
:
:
:

Pengetahuan Sedia Ada

Konsep
Bahan
Nilai
Kemahiran

:
:
:
:

Langkah/Masa
Set Induksi
+/- 5 minit

20.3.2012 Selasa
7.40 8.40 pagi
30 orang
2 Cerdik
Bahasa Malaysia
Jagalah Kebersihan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Menyenarai secara lisan 2 bahan yang digunakan untuk
mencuci tangan dengan betul.
Melakonkan cara mencuci tangan dengan betul.
Menyenarai secara lisan 3 kebaikan mencuci tangan dengan
betul.
Murid telah mengetahui tentang kepentingan menjaga
kebersihan mencuci tangan dengan sabun pada pelajaran yang
lepas
Konstruktivisme.
LCD, Computer, Radio. Kad Imbasan
Menjaga kebersihan
Psikomotor

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Guru
Murid
komputer
memperdengarkan
la
menyanyi
lagu can mali
Mari menyanyi Can
gu
Can
Malimenyanyi
can
Mali Can
Can dengan
Can
MaliLCD
menggunakan radioCan dengan
kepada murid.
iringan muzik
Guru meminta murid.
bersama-sama
menyanyikan lagu.

PerkembanganLan Menerangkan bahanGuru menayangkan


gkah 1
yang
digunakankad imbasan gambar
+/- 15 minit
untuk
membasuhbahan-bahan yang
tangan :
digunakan untuk
mencuci tangan dan
1. Sabun
2. Air yang mengalir menerangan
kegunaannya.

Langkah 2
+/- 30 minit

Catatan

Demonstrasi mencu Guru meminta 3


ci tangan dengan
orang murid
betul menggunakan menunjukkan cara
LCD
mencuci tangan di
rumah secara bergilir

Murid melihat
dengan teliti
bahan-bahan
yang
digunakan
untuk
mencuci
tangan.
Murid datang
ke hadapan
kelas dan
menunjukkan
cara mencuci

Komputer
kad imbasan
persembahan
PPT
LCD

di hadapan kelas

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

tangan di
rumah

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Catatan

Guru seterusnya
Murid mendengar Sabun
menunjukkan cara dan melihat dengan Air
mencuci tangan
teliti
dengan betul
menggunakan air
dan sabun basuh.
Murid membuat 3
Guru meminta murid kumpulan dan
membentuk 3
membuat bulatan.
kumpulan dalam
Seorang murid yang
bulatan dan meminta dipilih
seorang murid
menunjukcara
menunjukcara
mencuci tangan
mencuci tangan
dengan betul.
dengan betul.
Penutup
+/- 10 minit

1.
2.
3.

4.

Kebaikan mencuci
tangan dengan betul
Dapat mengelakkan
dari kuman dan
bakteria
Dapat mengelakkan
dari jangkitan kuman
Menghilangkan
kuman dan bakteria
yang ada pada
tangan
Sihat dan hidup
dengan aman

Guru meminta murid


menyenaraikan
secara lisan
kebaikan mencuci
tangan dengan betul
Guru menggalakkan
dan membimbing
murid menjawab
soalan

Murid menjawab
secara lisan soalan
yang diberikan oleh
guru.

Refleksi :
1.
2.
3.

28 orang daripada 30 orang murid dapat menyenaraikan secara lisan 2 bahan yang
digunakan untuk mencuci tangan
30 orang murid dapat melaksanakan cara mencuci tangan dengan betul
30 orang murid dapat menjawab 3 kebaikan mencuci tangan dengan betul secara lisan.
