Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 1/3

Perkara :

Matematik

Tingkatan :

`2 Amanah

Tarikh :

22 Jun 2016 (Rabu)

Masa :

14:15 15:15 ( 1 Jam)

Kehadiran :

18

Tahap pencapaian
murid :
Tajuk :

Sederhana

Pengetahuan sedia ada

Murid telah mengetahui titik pusat pergerakan


seperti menaiki lif, mengayuh pedal basikal dan
sebagainya.

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :


1) Menerangkan dan melakar lokus bagi suatu objek
yang bergerak.
2) Menentukan lokus bagi suatu titik yang:
(a) berjarak tetap dari satu titik tetap.
(b) berjarak sama dari dua titik tetap.
(c) berjarak tetap dari satu garis lurus.
(d) berjarak sama dari dua garis lurus yang
bersilang.

Kemahiran berfikir :

Menghubungkait, membandingbezakan, menjana


idea, mengaplikasi.

Nilai murni :

Ketekunan, keyakinan diri, bekerjasama, hormat,


kefahaman.

Lokus Dalam Dua Matra

Bahan Bantu
Mengajar :
Strategi/Teknik :

Pembelajaran kontekstual, penerangan,


perbincangan, koperatif dan kaedah penyoalan.

FASA/ MASA
Set induksi
(5 minit)

ISI
KANDUNGAN
Tajuk : lokus
dalam dua
matra

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
1. Guru mengajukan
beberapa soalan kepada
murid.

CATATAN
KB :
menghubung
kait

S1 pernahkah anda lihat


pergerakan eskalator
beergerak?

Strategi
/teknik :
Penyoalan

S2. pernahkah kamu


berdiri tengah-tengah
eskalator bergerak?

Nilai murni :
bekerjasama

S3 : pergerakan apakah
sekiranya kamu berdiri di
tengah-tengah antara
eskalator bergerak itu?
2. Guru mengaitkan dengan
pelajaran pada hari ini
iaitu lokus dalam dua
matra.
L
angkah 1
(20 minit)

Penerangan
lokus dua
matra.

1. Guru menerangkan apa


itu lokus dua matra
dengan bahan bergambar.
2. Guru menjelaskan
bagaimana kaedah
melakar lokus bagi suatu
yang bergerak.
3. Guru menentukan lokus
bagi suatu titik yang :
(a)
berjarak tetap
dari satu titik tetap.
(b)
berjarak sama
dari dua titik tetap.
(c)
berjarak tetap
dari satu garis lurus.
(d)
berjarak sama
2

BBM : Bahan
bergambar,
buku teks
kBKK :
menjana idea
strategi/tekni
k:
penerangan
nilai murni :
kefahaman

dari dua garis lurus yang


bersilang.

Langkah 2
(20 minit)

Langkah 3
(10 minit)

Pengukuhan
secara
berkumpulan

Latihan lokus
dua matra
secara individu

1. Guru membahagikan murid


kepada beberapa
kumpulan.
2. Setiap kumpulan akan
diberikan lembaran kerja.
3. Guru memberikan setiap
kumpulan masa untuk
berbincang dan
menyelesaikan soalan.
4. Setiap wakil setiap
kumpulan diminta
kehadapan membuat
penyelesaian di papan
tulis.
5. Guru menambah baik
jawapan yang diberikan
oleh murid.

KBKK :
menjana idea

1. Murid dikehendaki
menyelesaikan tugasan
dalam lembaran kerja 1
di lampiran A
2. Guru membincangkan
jawapan bersama
murid

KBKK :
Mengaplikasi

Strategi /
teknik :
perbincangan

Nilai murni :
bekerjasama
BBM : kertas
A4

Strategi /
teknik :
koperatif
Nilai murni :
hormat
BBM : kertas
A4

Nilai murni :
Kejujuran
Penutup
(5 minit)

Refleksi murid
terhadap
pembelajaran
pada hari ini.

1. Guru memanggil murid


secara rawak untuk
membuat refleksi
dengan menyebut
kembali apa yang telah
dipelajari pada hari ini.
2. Guru membuat
kesimpulan hasil
daripada aktiviti yang
dijalankan pada hari ini.

Nilai murni :
hormat

REFLEKSI :
AKTIVITI/ ISU / MASALAH
Pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana cuti peristiwa. Iaitu hari nuzul
AL-Quran

PENERANGAN AKTIVITI

ANALISIS :

PENAMBAHBAIKAN :
