Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 4

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : 4 Nilam

Tarikh : 14 Julai 2017 (Jumaat)

Masa : 7.40 - 8.40 pagi (1 jam)

Bilangan Murid : 35 orang (16 Lelaki, 19 Perempuan)

Bidang : Sukatan dan Geometri


Tajuk / Tema : Panjang

Standard Kandungan : 12.1 Unit panjang

Standard Pembelajaran : (ii) Menyatakan hubungan melibatkan:


(a) sentimeter dan milimeter

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid


berupaya untuk:
(i) Menukarkan sentimeter kepada milimeter atau
sebaliknya

Pentaksiran : (i) Pemerhatian berterusan sepanjang proses PdP.


(ii) Menyelesaikan 3 daripada 4 soalan dalam
lembaran kerja dengan betul.
(iii) Murid dapat mencari kesilapan kenyataan saksi
dan membetulkan kesilapan tersebut (secara
kumpulan)

Pengetahuan Sedia ada : (i) Murid tahu tentang kegunaan unit milimeter.
(ii) Murid tahu bahawa 1 cm = 10 mm.

Elemen Merentas Kurikulum : (i) Kemahiran Berfikir – menjana idea, membuat


kaitan dan perhubungan, menyelesaikan
masalah, membanding dan membezakan
(ii) Nilai-nilai Murni – bekerjasama, baik hati
(iii) Teknologi Maklumat & Komunikasi (TMK)

Kemahiran Proses Matematik : membuat perkaitan, membuat perwakilan,


menyelesaikan masalah
Bahan Bantu Belajar : slaid pembentangan, lembaran kerja, kenyataan
saksi, borang bukti

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP & CATATAN


MASA KOMUNIKASI

Set Induksi Situasi: 1. Murid-murid diminta BBB: slaid


(5 Minit) untuk membantu Mickey pembentangan
mencari 2 batang
pembaris daripada Kemahiran
biliknya. Proses
Matematik:
menyelesaikan

Bilik Mickey: masalah

Nilai Muni: baik


hati

KBKK:
menyelesaikan
(Konsep permainan Hidden
masalah
Object)

2. Setelah selesai masalah TMK


Pembaris Mickey:
ini, murid-murid diminta
untuk mengenalpasti
pembaris yang betul
ukurannya (1 cm = 10
mm).

3. Guru memperkenalkan
isi pembelajaran, iaitu
penukaran unit cm ke
mm atau sebaliknya.
Langkah 1 Hubungan antara cm dan mm: 1. Guru menekankan BBB: slaid
(5 Minit) hubungan antara cm pembentangan
dan mm.
Kemahiran
2. Murid-murid menjawab Proses
soalan yang diberi Matematik:
Penukaran unit cm kepada secara lisan. membuat
mm dan sebaliknya perkaitan

KBKK:
Menghubungkait

TMK

Untuk menukar cm kepada mm,


darab dengan 10.

Untuk menukar mm kepada cm,


bahagi dengan 10.

Langkah 2 Penukaran unit cm dan mm 1. Guru BBB: slaid


(15 Minit) kepada mm dan sebaliknya mendemonstrasikan pembentangan,
cara penukaran unit cm latihan
Contoh 1: dan mm kepada mm
dan sebaliknya. Kemahiran
Proses
2. Murid-murid menjawab Matematik:
latihan yang diberi atas membuat
kertas. perkaitan
Bahagian cm ditukarkan 3. Guru dan murid KBKK:
kepada mm sebelum ditambah membincang jawapan. menghubungkait
dengan bahagian mm yang
asal. TMK

Contoh 2:

Contoh 3:

Langkah (Contoh 2&3):


a) Cerakinkan ukuran
mengikut bilangan nilai
tempat.
b) Tukarkan nombor pu dan
seterusnya (jika ada)
kepada unit cm.
c) Ukuran dalam cm ditambah
dengan nombor sa dalam
unit mm.

Latihan (Lampiran 1)
Langkah 3 Permainan Detektif 1. Murid-murid dibahagi BBB: slaid
(15 Minit) (mencari kesilapan) kepada 6 kumpulan dan pembentangan,
diberi satu set set kenyataan
Situasi: kenyataan saksi saksi, borang
(Lampiran 2) dan bukti
borang bukti (Lampiran
3). Kemahiran
Proses
2. Murid-murid diminta Matematik:
mencari kesilapan membuat
Langkah Permainan: dalam kenyataan yang perkaitan,
1. Memeriksa kenyataan yang diberikan oleh 5 orang komunikasi,
diberi oleh setiap saksi. saksi. membuat
2. Mencari kesilapan. perwakilan
3. Membetulkan kesilapan
3. Guru memeriksa borang
dengan mengisi borang KBKK:
bukti dan membincang
bukti. Menghubungkait,
jawapan dengan murid-
menyelesaikan
murid.
Penyelesaian: masalah,
membanding
Saksi B dan
512 mm membezakan
= 510 mm + 2 mm
= 51 cm 2 mm Nilai Muni:
bekerjasama

Saksi E
TMK
7 cm 2 mm
= 70 mm + 2 mm
= 72 mm
Penilaian Lembaran kerja (Lampiran 4) 1. Guru mengedarkan BBB: lembaran
(15 Minit) lembaran kerja kepada kerja, slaid
murid-murid. pembentangan

2. Guru dan murid Kemahiran


berbincang jawapan Proses
dalam lembaran kerja. Matematik:
menyelesaikan
masalah

Penutup Hubungan antara cm dan mm: 1. Murid-murid diminta KBKK:


(5 Minit) untuk menerangkan Mengimbas
hubungan antara cm Kembali
dengan mm.
Lampiran 1: Latihan

Nama: _______________ UNIT 12: PANJANG


Jawab soalan berikut.
1) 4 cm 9 mm = ______mm 2) 15 cm 2 mm = ____ mm

3) 34 mm = ____ cm ____ mm 4) 631 mm = ____ cm ____ mm

Lampiran 4: Lembaran Kerja

Nama: _______________ UNIT 12: PANJANG


Jawab soalan berikut.
5) 3 cm 2 mm = ____ mm 6) 40 cm 2 mm = ____ mm

7) 823 mm = ____ cm ____ mm 8) 18 mm = ____ cm ____ mm


Lampiran 2: Kenyataan Saksi
Lampiran 3: Borang Bukti Kesilapan
