MATAPELAJARAN
DIAJAR / KELAS MATEMATIK / 5 IBNU KHALDUN 1
OBJEKTIF Pada akhir pdpc, 9 orang murid dapat menjawab 20 soalan melibatkan jarak antara
2 titik melibatkan latitud dan longitud di atas permukaan bumi dengan betul.
1. Penerangan jarak antara 2 titik yang terletak di atas latitud dan
longitud yang sama.
2. Penekanan formula untuk mencari jarak.
AKTIVITI 3. Contoh soalan dan jalan penyelesaian.
4. Murid cuba selesaikan 20 soalan yang melibatkan jarak antara dua
titik di atas permukaan bumi.
REFLEKSI (Bil murid yg 9 / 9 murid dapat selesaikan 20 soalan melibatkan jarak antara 2 titik di atas
permukaan bumi dengan bimbingan guru
menyertai PdPc)
DISEMAK OLEH
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN : TARIKH : 16/7/20 HARI: KHAMIS MINGGU: 26
Matapelajaran : MATEMATIK Kelas : 5 AL FARABI Masa : 11.00 - 12.30 Bil. Pelajar : 20 orang
Kod Standard Pembelajaran : Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum Bahan Bantu Mengajar:
6.1 Memahami dan menggunakan Berkerjasama, tolong : BAHASA Buku Teks
konsep kuantiti yang diwakili oleh -menolong
kecerunan graf
Objektif Pembelajaran : Murid 5 Al Farabi dapat: selesaikan Kriteria Kejayaan : Murid 5 Al Farabi dapat: menyelesaikan soalan
soalan 5/8 dengan betul. melibatkan soalan laju dan masa 5/8 dengan betul
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
AKTIVITI PERMULAAN 1. Pengenalan kepada tajuk baru –Kecerunan PETA PEMIKIRAN
(BEFORE) dan Luas di bawah Graf
(8 minit) 2. Soal jawab – tentang formula laju dan luas PETA BULATAN /
segitiga, segiempat dan trapezium
PETA BUIH
AKTIVITI UTAMA 1. Murid cuba kaitkan kecerunan graf dengan PETA BUIH BERGANDA
(DURING ) laju secara lisan
(55 minit) 2. Murid paparkan formula untuk mencari PETA POKOK
kecerunan.
3. Kemahiran mencari luas sebagai jarak untuk PETA DAKAP
graf laju-masa.
4. Murid cuba selesaikan 8 soalan yang PETA ALIR
disediakan. PETA PELBAGAI ALIR
5. Beberapa orang murid dipilih untuk
memaparkan langkah penyelesaian. PETA TITI
AKTIVITI PENUTUP 1. Rumusan pdpc
(AFTER) PENERAPAN KBAT
(12 minit)
AKTIVITI PENGUKUHAN MENGAPLIKASI
PEMULIHAN :
(15 minit) Murid yang tidak dapat mencapai objektif pdpc MENGANALISIS /
akan dibimbing oleh guru.
PENGGAYAAN MENILAI /
Murid diminta untuk membuat latihan di dalam MENCIPTA
buku latihan.
PENERAPAN ELEMEN 4C
KOMUNIKASI /
KOLABORASI /
PEMIKIRAN KRITIKAL /
KREATIVITI /
AKTIVITI PdPc
Hot Seat
3 Stray I stay
Role Play
Galery Walk
Mine & Combine
Group Presentation
Quiz-Quiz Trade
Teknologi ICT (FVLE/Padlet / dll )
Pairs & Check
Think Pair Share
Round Robin
Jigsaw
Fish Bowl
Give one –Get One
Flipped Classroom
Project Base Learning
Numbered Head
Gaya Pembelajaran
V-visual /
A-audio /
K-kinestetik /
R/W-reading and /
writing
Banding beza /
REFLEKSI Kehadiran murid: 20 / 20
Mengaplikasi /
AKTIVITI AKTIVITI PERMULAAN:
1. Soalan ulangkaji Modul 1. Menganalisis /
2. Soal jawab – topik-topik yang sudah dipelajari.
Menilai /
AKTIVITI UTAMA:.
1. Murid dibimbing guru dalam langkah penyelesaian soalan ulangkaji Mencipta /
Modul 1.
2. Murid berbincang bersama guru. ELEMEN 4 K + 1 N
3. Murid menyalin kembali langkah penyelesaian ke dalam Modul 1
masing-masing. Komunikasi /
AKTIVITI PENUTUP:
1. Rumusan pdpc Kolaborasi
Kreativiti /
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) LCD / Power Point/tv Kritis
Buku Teks
Nilai & Etika /
Buku Rujukan
Modul / AKTIVITI PdPc
Carta / Model
Bahan Bercetak / Petikan Hot Seat
Lain-lain (Nyatakan) : kon, wisel
3 Stray I stay
STANDARD PRESTASI Role Play
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
/ Galery Walk
Numbered Head
/ ......... 22 daripada 22 orang murid dapat : menyelesaikan soalan
ulangkaji Modul 1 8/8 dengan betul. Pairs & Check
- Forum
Flipped Classroom
TMK - VLE
- PADLET
- QUIZIZZ
- YOU TUBE
Bahasa /
Nilai Murni
Patriotisme
Keusahawanan
Kelestarian Global
Pendidikan Kewangan /
Latihan Bertulis
- Lembaran kerja /
- Modul
Lisan
Kuiz
Pembentangan
Lain-lain (Nyatakan) :
..............................................................
Numbered Head
/ ......... 17 daripada 17 orang murid dapat : menyalin kembali langkah
Pairs & Check
penyelesaian soalan Modul 2 13/13 dengan lengkap
Think Pair Share
Round Robin
Tindakan Susulan :
Forum
-
Fish Bowl
Pdpc pdpc pada hari ini ditangguhkan kerana
Give one –Get One
Flipped Classroom
TMK - VLE
- PADLET
- QUIZIZZ
- YOU TUBE
Bahasa /
Nilai Murni
Patriotisme
Keusahawanan
Kelestarian Global
Pendidikan Kewangan
Latihan Bertulis
- Lembaran kerja /
- Modul
Lisan
Kuiz
Pembentangan
Lain-lain (Nyatakan) :
..............................................................
ULASAN MINGGUAN :
________t.t________________ ___________________________
TARIKH : 17/07/2020
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN : TARIKH : 20/7/20 HARI: ISNIN MINGGU: 27
Matapelajaran : MATEMATIK Kelas : 5 AL FARABI Masa : 1.00 - 2.30 Bil. Pelajar : 20 orang
Kod Standard Pembelajaran : Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum Bahan Bantu Mengajar:
6.2 Memahami konsep kuantiti yang Berkerjasama, tolong : BAHASA Buku Teks/Lembaran Kerja
diwakili oleh luas dibawah graf -menolong
Objektif Pembelajaran : Murid 5 Al Farabi dapat: selesaikan Kriteria Kejayaan : Murid 5 Al Farabi dapat: menyelesaikan soalan
soalan melibatkan kecerunan dan luas dibawah graf 7/10 melibatkan graf laju-masa dan graf jarak-masa 7/10 soalan dengan betul.
dengan betul.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
AKTIVITI PERMULAAN ●Imbas kembali kemahiran lepas. PETA PEMIKIRAN
(BEFORE) ●Soal jawab – berkaitan kemahiran lepas.
(9 minit) PETA BULATAN /
AKTIVITI UTAMA ● Kemahiran mentafsir graf laju-masa dan graf jarak-
PETA BUIH
(DURING ) masa.
(56 minit) ●Perbincangan dan pendapat murid. PETA BUIH BERGANDA
●Kemahiran menyelesaikan soalan berkaitan graf laju-
masa dan graf jarak-masa. PETA POKOK
●Murid cuba selesaikan 10 soalan berkaitan kecerunan
dan luas dibawah graf. PETA DAKAP
●Beberapa murid dipilih untuk memaparkan
langkah penyelesaian. PETA ALIR
AKTIVITI PENUTUP ●Rumusan pdpc PETA PELBAGAI ALIR
(AFTER)
(13 minit) PETA TITI
AKTIVITI PENGUKUHAN PEMULIHAN :
(15 minit) Murid yang tidak dapat mencapai objektif pdpc PENERAPAN KBAT
akan dibimbing oleh guru. MENGAPLIKASI /
PENGGAYAAN
Murid diminta untuk membuat latihan di dalam MENGANALISIS /
buku latihan.
MENILAI /
MENCIPTA
PENERAPAN ELEMEN 4C
KOMUNIKASI /
KOLABORASI
PEMIKIRAN KRITIKAL /
KREATIVITI /
AKTIVITI PdPc
Hot Seat
3 Stray I stay
Role Play
Galery Walk
Mine & Combine
Group Presentation
Quiz-Quiz Trade
Teknologi ICT (FVLE/Padlet / dll )
Pairs & Check
Think Pair Share
Round Robin
Jigsaw
Fish Bowl
Give one –Get One
Flipped Classroom
Project Base Learning
Numbered Head
Gaya Pembelajaran
V-visual /
A-audio /
K-kinestetik /
R/W-reading and /
writing
Banding beza /