Anda di halaman 1dari 10

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU, KUALA LUMPUR

METODOLOGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN MORAL

ELMK3063

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN (PISMP)

AMBILAN JUN 2018

SEMESTER TIGA TAHUN DUA

NAMA PELAJAR JENIFFER

ANGKA GILIRAN 2018192340006

NOMBOR KAD PENGENALAN 991129-08-6790

KUMPULAN PISMP D1

ELMK3063

KOD DAN NAMA KURSUS METODOLOGI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN PENDIDIKAN MORAL

NAMA PENSYARAH PUAN J KRISHNA KUMARY JUVAL

TARIKH HANTAR 28 OGOS 2019

TARIKH MENERIMA MAKLUM BALAS


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 5

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral


2. Tahun : 5 USM
3. Tarikh : 29 Julai 2019
4. Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi
5. Bilangan Murid : 16 orang
6. Nilai : Kejujuran

7. Tema : Saya dan Masyarakat


8. Tajuk : Mengakui Kesalahan Diri Dipandang Tinggi
9. Standard Kandungan : 10.1.1 Mengamalkan sikap jujur dalam masyarakat
setempat
10 Standard Pembelajaran : 10.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap jujur dalam
. masyarakat setempat.
10.1.3 Menceritakan perasaan apabila bersikap jujur
dalam masyarakat setempat
10.1.4 Mengaplikasikan sikap jujur dalam masyarakat
setempat

11 Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat;


.
i. Menyenaraikan dan menjelaskan kepentingan bersikap jujur dalam masyarakat
setempat dalam Peta I-Think (Peta Alir).
ii. Menceritakan perasaan apabila bersikap jujur dalam masyarakat setempat.
iii. Mengaplikasikan sikap jujur dalam masyarakat setempat dalam bentuk sketsa.

12 Pendekatan :
.
i. Analisis Nilai
ii. Penjelasan Nilai
iii. Tindakan Sosial

13 EMK :
.
i. Kreativiti dan inovasi: menjana idea menggunakan peta I-Think (Peta Buih)
ii. Nilai murni: Kerjasama, toleransi, kasih sayang, keyakinan dan keberanian.

iii. TMK:
 menggunakan Google untuk memaparkan permainan ‘Hangman’ yang
dicipta.

14 Bahan Bantu Mengajar :


.
1. Komputer riba
2. Projektor LCD
3. Permainan Hangman
4. Wheel Of Names
5. Tag ketua kumpulan
6. Pen Marker
7. Kad situasi
8. Buku teks (m.s 93)
9. Kertas serbak
10. Kad traffic light
11. Papan ganjaran
12. Sticker
13. Sticky note
14. Wisel
15. Lembaran kerja
16. Buku latihan
17. Papan Ganjaran
18. I-Think
19. Tabung Refleksi
15 Aktiviti Pembelajaran :
.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan
masa

Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang


Bilik Darjah  Persediaan murid kelas bersih dan sesuai.
(2 minit) untuk belajar mereka bersedia untuk
belajar.
1.Murid-murid menyanyi
 Menyanyi lagu yang
Set Induksi lagu nilai kejujuran yang BBM
dihasilkan oleh guru
(5 minit) dihasilkan oleh guru
dengan iringan  Komputer riba
dengan menggunakan alat
muzik ‘hari jadi’  Projektor LCD
muzik yang terdapat dalam
 Tag ketua
kit dengan menggunakan
kumpulan
Soalan Guru: alat muzik yang terdapat
 Permainan
1. Apakah yang anda dalam kit.
Hangman
faham dengan nilai  Kad traffic light
tersebut t? 2.Lirik lagu akan
 Cawan
ditayangkan di papan putih
2. Apakah kepentingan
dan murid-murid diminta TMK: Hangman
nilai tersebut?
untuk menyanyi bersama
guru dengan iringan lagu Teknik
Jangkaan Jawapan: hari jadi.
 Soal jawab
1. Kejujuran
3.Guru bertanya beberapa
soalan kepada murid dan Nilai
2. Semua akan percaya
kita. jawapan murid akan  Toleransi
dibimbing dan dikaitkan  Bekerjasama
dengan isi pelajaran.
 keberanian
Langkah 1 Aktiviti ‘Five stray one 1.Setiap murid dari setiap BBM
(13 minit) stay’ kumpulan akan tampil ke
 Buku teks (m.s
hadapam dan mengambil
93)
 Situasi dalam kit satu situasi dari kit moral.
 Kertas sebak
 Kepentingan
 Pen Marker
bersikap jujur dalam 2.Guru mengedarkan
 Papan ganjaran
masyarakat kertas sebak dan pen
Marker kepada setiap  Sticker
setempat
kumpulan.  Kad traffic light

Jangkaan Jawapan:  Cawan


3.Murrid diminta
 Wisel
menyenaraikan
 Disenangi oleh  Sticky note
kepentingan bersikap jujur
masyarakat
dalam masyarakat
 Dipercayai oleh Teknik
setempat dalam bentuk
masyarakat  Perbincangan
Peta I-Think berdasarkan
 Tidak wujud situasi tersebut. Guru
prasangka terhadap menyediakan contoh peta Kaedah
diri I-think sebagai rujukan.
 Kumpulan
 Hidup dengan aman
dan harmoni 4.Setelah semua
Pendekatan
 Dipandang mulia kumpulan menyiapkan
oleh masyarakat tugasan, murid-murid akan  Analisis Nilai
 Melatih diri melakukan aktiviti ‘Five  Penjelasan Nilai
melakukan sesuatu stray one stay’.
dengan ikhlas Strategi
5.Ketua kumpulan

Peta I-Think dikehendaki memakai tag  Pemusatan

(Peta Buih) ketua kumpulan dan Murid


dikehendaki kekal dalam
kumpulan masing-masing KBAT
manakala ahli kumpulan
 Menjana idea
yang lain akan bergerak
untuk melihat hasil
dapatan kumpulan lain. PA21

 Berkomunikasi
6.Wisel akan ditiup oleh
secara lisan dan
guru setiap dua minit.
tulisan dengan
Apabila wisel ditiupkan,
berkesan
mereka perlu bergerak ke
kumpulan yang lain.  ‘Five stray one
stay’

7.Aktiviti ini akan  I-Think

dihentikan apabila semua


kumpulan sudah bergerak K. Insaniah

melihat hasil kerja  Komunikasi


kumpulan yang lain.  Bersosial

8.Ahli kumpulan yang lain


Nilai
akan memberi informasi
 Kerjasama
dan mencatat komen
 Toleransi
dalam ‘sticky note’ kepada
ketua kumpulan mengenai  Keyakinan

hasil dapatan mereka  Keberanian

apabila meilhat dan


membaca hasil kerja Penilaian Objektif
kumpulan. (i)

9.Setiap kumpulan diminta


tampil ke hadapan untuk
menjelaskan dan
membentangkan hasil
kerja mereka.

Langkah 2 Menceritakan perasaan 1.Murid diminta kekal BBM


(10 minit) apabila bersikap jujur dalam kumpulan yang
 Komputer riba
dalam masyarakat sama.
 Projektor LCD
setempat
2.Guru memaparkan  Soalan soal
‘Wheel of Names’ dan juga jawab
Perasaan: melekatkan roda putar  Papan ganjaran
 Gembira
 Berpuas hati nama dalam kit  Sticker
 ‘Wheel of
3. Nama kumpulan yang Names’
‘Wheel Of Names’ bertuah akan dikeluar  Kad situasi
dalam roda putar dan
seorang murid dari TMK:
kumpulan itu diminta  Spinny wheel
tampil ke hadapan untuk
menceritakan perasaan Kaedah
mereka dengan  Kelas
menggunakan boneka
tangan. Teknik

 Soal jawab
4..Murid menceritakan
perasaan mereka apabila  Bercerita

bersikap jujur dalam


masyarakat setempat Pendekatan

dengan menggunakan  Analisis Nilai


boneka tangan yang  Penjelasan
disediakan oleh guru
Nilai

Nilai
 Keberanian
 Keyakinan
 Kerjasama
 Toleransi

Penilaian Objektif
(ii)

Langkah 3 Aktiviti Penilaian :  Murid diminta kekal BBM


(17 minit) Penghasilan skrip drama dalam kumpulan yang  Kad situasi
pendek dan sama.  Papan ganjaran
persembahkan skrip  Wakil setiap kumpulan  Sticker
dalam bentuk sketsa tampil ke hadapan  Kad traffic light
untuk mengambil kad  Cawan
situasi dari kit
pengajaran moral  Senarai semak
 Setiap kumpulan perhatian
dikehendaki
Kad situasi:
menghasilkan skrip Kaedah
drama pendek  Kumpulan
Kamu bersama-sama berdasarkan situasi
dengan ahli persatuan tersebut dan Teknik
penduduk melakukan mempersembahkan  Sketsa
kerja amal di rumah skrip tersebut dalam
orang tua di kawasan bentuk sketsa. Pendekatan
tempat tinggal kamu.
Semasa kamu  Murid berbincang  Tindakan sosial

mengemas bilik warga dalam kumpulan.

tua, kamu terjumpa Strategi


 Murid diminta
sebuah kotak yang
 Pemusatan
mengandungi barang menceritakan
aktiviti
kemas. perasaan mereka
apabila bersikap jujur
KBAT
berdasarkan lakonan
dalam sketsa tersebut.  Mencipta

 Guru membimbing Nilai


murid sepanjang  Keberanian
aktiviti.  Bekerjasama
 Keyakinan

Penilaian Objektif
(iii)

Latihan Pengukuhan  Murid diminta merujuk BBM


buku teks pada muka
 Buku teks (m.s
surat 93.
93)
 Buku latihan
 Murid diminta
melengkapkan soalan
Pendekatan
berdasarkan situasi
tersebut dalam buku  Analisis Nilai
latihan.
Kaedah
 Guru memberi
 Kelas
bimbingan dan menilai
hasil kerja murid.
Strategi

 Pemusatan
Bahan

KBAT

 Menilai

Penutup Penutup kognitif  Murid diminta BBM


(5 minit) membuat refleksi dan
 Soal jawab  Papan ganjaran
rumusan
 Rumusan isi
pembelajaran.
pelajaran Kaedah
 Individu
 Guru menekankan
Penutup sosial
kepentingan bersikap
Kemahiran
 Penghargaan jujur dalam
Generik
 Pujian dan memberi masyarakat setempat.
ganjaran atas usaha  Kemahiran
 Guru memberi merumus
dan kejayaan
ganjaran kepada murid
yang menunjukkan
kesungguhan.

 Guru membuat
kesimpulan.

 Guru mengarahkan
murid membuat kerja
rumah.

16. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:

i. Peta alir - Kepentingan bersikap jujur dalam masyarakat setempat


ii. Bercerita - Perasaan apabila bersikap jujur dalam masyarakat setempat
iii. Lakonan (Sketsa) - Senarai semak perhatian (Persembahan simulasi)
iv. Latihan Pengukuhan
