Anda di halaman 1dari 4

Senarai Semak

Pengajaran dan Pembelajaran ( PdP ) ke arah PAK21


Pendekatan Kolaboratif

Nama Guru : ………………………………….

Panitia :…………………………………..

Bil. Kriteria Eviden Ada Tiada


1 PERANCANGAN DAN PERSEDIAAN RAPI BAGI MENINGKATKAN
KEBERKESANAN PENGAJARAN
a. Objektif pembelajaran Rekod Pengajaran Harian ( RPH ):
dirancang sesuai dengan Menyatakan unsur PAK21 dalam
aras pemikiran murid penyediaan objektif PdP
b. Aktiviti PdP dirancang untuk Menyatakan unsur PAK21 dalam
menjana pemikiran aras perancangan aktiviti
tinggi Penggunaan alat berfikir
Penggunaan sumber pembelajaran lain
yang kreatif dan inovatif
2 KAEDAH PENYAMPAIAN MENINGKATKAN PENCAPAIAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
a. Aktiviti pembelajaran Pelbagai kaedah PdP melibatkan
berpusatkan murid pendekatan:
bersesuaian dengan  Pembelajaran Akses Kendiri
keupayaan kognitif murid  Pembelajaran Inkuiri
 Pembelajaran Berasaskan Projek
 Pembelajaran Berasaskan Masalah
 Pembelajaran Kolaboratif dan
Koperatif
3 KOMUNIKASI BERKESAN MEMUDAHKAN PEMAHAMAN DAN
MENGGALAKKAN PEMBELAJARAN MURID
a. Komunikasi komuniti bilik  Guru mewujudkan hubungan yang
darjah menggalakkan harmonis
pembelajaran secara  Guru bersikap empati dalam
Kolaboratif memahami tingkah laku murid
 Guru mengenal pasti murid yang
boleh dijadikan teladan oleh murid
lain
 Guru mengawal perbincangan yang
tidak relevan dalam aktiviti
pembelajaran
 Guru membangunkan
kecenderungan peribadi murid ( cth:
Habits of Mind )
b. Guru menggalakkan murid  Mewujudkan situasi bagi
mengemukakan soalan aras mencetuskan perasaan ingin tahu
tinggi bagi menggalakkan murid (cth: menimbulkan
PdP Kolaboratif konflik/prasangka/ provokasi/ luar
jangka/ luar kebiasaan )
Menimbulkan permasalahan ( cth:
arahan/maklumat yang tidak lengkap
)
 Soalan berdasarkan bahan
rangsangan ( cth:video/gambar/
keratan akhbar/ dll )
4 PENGGUNAAN SUMBER YANG BERKESAN UNTUK
MENGUKUHKAN PEMBELAJARAN
a. Penggunaan alat berfikir 1. Peta pemikiran:
dalam PdP untuk  Peta Bulatan
menggalakkan PdP Kaedah  Peta Buih
Kolaboratif  Peta Buih Berganda
 Peta Pokok
 Peta Alir
 Peta Pelbagai Alir
 Peta Dakap
 Peta Titi
b. Penggunaan sumber Sumber ICT dan visual lain yang
pendidikan yang berkesan bersesuaian (cth: video, keratan akhbar,
bagi membantu proses PdP youtube, laman web)
Kaedah Kolaboratif

5 PELIBATAN AKTIF MURID SUPAYA PEMBELAJARAN BERKESAN


a. Murid respons terhadap Meminta penjelasan lanjut
pendapat/jawapan/soalan
murid lain yang Mengajukan soalan lain
menggalakkan proses PdP
Menyokong/menolak bagi
pendapat/jawapan yang dikemukakan
Memberi pengukuhan bagi menyokong
pendapat/jawapan yang dikemukakan
b. Murid terlibat secara aktif Bersedia menerima pendapat
dalam aktiviti ke Kolaboratif
Berani berhujah

Mempertahankan pendapat

6 PENGUASAAN PEMBELAJARAN MURID SELARAS DENGAN


OBJEKTIF
a. Murid mengemukakan Soalan dikemukakan untuk:
soalan aras tinggi  Memperoleh idea, produk atau
kaedah yang kreatif dan inovatif
( mencipta/menilai )
 Mendapatkan pertimbangan,
keputusan dan justifikasi
(menilai/sintesis)
 Mendapatkan maklumat terperinci
mengenai sesuatu perkara
(menganalisis/analisis)
 Mendapatkan kepastian untuk
melaksanakan sesuatu dalam situasi
berlainan (mengaplikasi/aplikasi)
7 HASIL KERJA MURID YANG BERKUALITI MENGUKUHKAN
PEMBELAJARAN
a. Hasil kerja murid Pembentangan/persembahan/ idea/
mempamerkan kemahiran pendapat dan hasil kerja yang kreatif,
kolaboratif inovatif dan kritis
8 PENTAKSIRAN YANG BERTERUSAN MENINGKATKAN
KEBERKESANAN PdP
a. Pentaksiran dirancang Instrumen pentaksiran berasaskan
melibatkan instrument PAK21 ( cth: aplikasi ke penilaian/
bersesuaian dengan mengaplikasi ke mencipta )
keupayaan kognitif murid
9 TEKNIK PENYOALAN YANG DIGUNAKAN SEMASA PDP
KOLABORATIF BAGI MENINGKATKAN PEMAHAMAN MURID
a. Soalan merangsang Soal jawab berasaskan Taksonomi
pemikiran aras tinggi murid Bloom/ Anderson
(cth: aplikasi/mengaplikasi ke
penilaian/mencipta)
b. Kaedah penyoalan Penyoalan berfikrah
merangsang murid berfikir
aras tinggi Mencetuskan daya pemikiran murid

Penyoalan mencungkil jawapan murid

c. Guru memberi respons Memparafrasa soalan murid (cth: Soalan


terhadap soalan murid untukyang dikemukakan adalah…..)
menggalakkan mereka Memperjelaskan soalan murid untuk
berfikir memastikan maksud yang hendak
disampaikan (cth: Adakah awak cuba
nyatakan…..)
Menyoal semula murid yang bertanya
atau mengajukan soalan kepada murid
lain (cth: Apakah pendapat anda…..)
Bertanya soalan susulan supaya murid
berfikir dengan lebih mendalam
Memberi beberapa petunjuk/isyarat
terhadap soalan yang dikemukakan
10 PENGUASAAN ISI KANDUNGAN SUPAYA PENYAMPAIAN YAKIN
JELAS DAN TEPAT
a. Penguasaan isi kandungan Mengaitkan isu semasa dan persekitaran
oleh guru menjurus ke arah
Merentas kurikulum
PdP PAK21 Kaedah
Pelbagai sumber
Kolaboratif
Selaras dengan aras pemikiran

11 PENGURUSAN KELAS ( BILIK DARJAH/ MAKMAL/ BENGKEL/


PADANG )
a. Penggunaan ruang bilik Susun atur bilik darjah bersesuaian
darjah menyokong proses dengan aktiviti Kolaboratif dalam PdP
pemikiran murid Berinformasi dengan bahan berbentuk
visual dan teks
Kemudahan Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (ICT) disediakan
menggalakkan aktiviti PdP KOlaboratif
12 PEMATUHAN ETIKA KERJA DAN AMALAN NILAI POSITIF
MEWUJUDKAN KEYAKINAN DAN KEPERCAYAAN MURID
TERHADAP GURU
a. Guru menunjukkan Mahir menerapkan elemen PAK21
sikap/kemahiran profesional Kaedah Kolaboratif dalam PdP seperti
penyoalan, aktiviti, alat berfikir
Proaktif
Kritis
Kecindan
Kreatif dan inovatif
