Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BIMBINGAN KELAS

Tarikh : 24-03-2021 (RABU)


Masa : 07.40am – 08.40am
Masa Pelajaran : Bimbingan Kelompok
Tajuk : Kenali Kemahiran Mendengar
Tahun : 2I
Bilangan Murid : ( ) / 26
Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat mendengar arahan yang ringkas.
Penyerapan Nilai : Keberanian, kebebasan
Kemahiran Berfikir : Membuat urutan, Kemahiran berfikir, Memahami,
Membuat gambaran mental, Membuat rumusan.
Objektif : Pada akhir sesi, murid dapat:
i. Membuat pergerakan mengikut arahan yang
diberikan.
ii. Menyenaraikan teknik-teknik mendengar dan
langkah-langkah mendengar.
iii. Menyatakan kepentingan kemahiran
mendengar.

Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
Set Induksi Permainan Kecil 1. Guru BNK memberikan arahan yang BBM:
Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
(5 Minit) ringkas kepada murid-murid. Tayangan
2. Murid melakukan pergerakan Powerpoint
Contoh arahan:
anggota badan mengikut arahan
Angkat tangan kanan
yang didengar. NILAI:
Angkat tangan kiri
3. Guru memberikan pujian kepada Keberanian,
Hentak kaki kanan
murid yang berjaya melakukan Kebebasan
Hentak kaki kiri
pergerakan dengan betul.
KBKK:
Kemahiran
Berfikir

Langkah 1 Jom Mengenali Kemahiran 1. Guru BNK menjelaskan definisi dan BBM:
(10 minit) Mendengar konsep perkataan “mendengar” Tayangan
dengan menggunakan tayangan Powerpoint
Powerpoint yang telah disediakan.
2. Guru BNK mengkongsikan “Teknik- NILAI:
teknik Mendengar” yang berkesan. Keberanian
3. Guru BNK memperkenalkan
“Langkah-langkah Mendengar” yang KBKK:
betul. Kemahiran
Befikir,
Memahami

Langkah 2 Tayangan Video Dan 1. Guru BNK menayangkan video yang BBM:
(20 Minit) Perkongsian Cerita bertajuk “Rumah Saya Adalah Komputer,
Sebuah Zoo” kepada murid-murid. Tayangan
(Lampiran 1) video
2. Murid dikehendaki memberi tumpuan
semasa mendengar cerita tersebut. NILAI:
Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
3. Guru BNK mengemukakan beberapa Keberanian
soalan mengenai video yang
ditayangkan untuk menguji KBKK:
kemahiran mendengar murid. Kemahiran
4. Murid menjawab soalan guru Befikir,
berdasarkan video yang ditayangkan. Membuat
Urutan
Langkah 3 Aktiviti 1. Guru BNK mengedarkan kertas A4. BBM:
(20 minit) “Mendengar Dan Melukis” 2. Murid melukis bentuk mengikut Tayangan
arahan guru. (Lampiran 2) Powerpoint
3. Guru BNK memilih beberapa orang
Contoh arahan: murid secara rawak untuk NILAI:
a) Lukis bulatan besar di mempamerkan hasil kerja mereka. Keberanian,
bahagian atas kertas. 4. Murid diminta memberi pendapat Kebebasan
b) Dalam bulatan besar, terhadap hasil kerja rakan.
lukis dua bulatan kecil 5. Guru memberikan pujian kepada KBKK:
di kiri dan kanan. murid kerana dapat menghasilkan Membuat
c) Di bawah bulatan besar, aktiviti dengan bersungguh-sungguh. Gambaran
lukis satu segiempat Mental
tepat secara menegak.
d) Di kiri kanan segiempat
tepat lukis 2 segitiga.
e) Di bawah segiempat
tadi, lukis 2 segiempat
tepat secara menegak.
Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
Penutup Penutup Kognitif 1. Guru BNK meminta murid merumus NILAI:
(5 minit) (Rumusan Fakta) kembali apa yang telah dipelajari Keberanian
pada hari ini.
2. Guru BNK memberitahu murid KBKK:
tentang kepentingan kemahiran Membuat
rumusan
mendengar dalam proses pengajaran
dan pembelajaran.
Lampiran 1 :
https://www.youtube.com/watch?v=ql-kG1rFpJM
Lampiran 2 :
Lampiran 3 :
Refleksi :
Secara keseluruhannya, objektif pembelajaran hari ini telah mencapai. Kebanyakan
murid dapat menguasai kemahiran mendengar dengan mengaplikasikan teknik-teknik
mendengar dalam pembelajaran. Ini secara tidak langsung telah meningkatkan ilmu
pengetahuan strategi pembelajaran mereka secara efektif. Bukan itu sahaja, murid-
murid juga dapat menyatakan kepentingan kemahiran mendengar dalam kehidupan
seharian pada akhir sesi. Namun, pengurusan bilik darjah semasa menjalankan aktiviti
permainan masih perlu dipertingkatkan kerana terdapat segelintir murid membuat bising
semasa aktiviti dijalankan.

Catatan Pensyarah / Guru Pembimbing :
