Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BIMBINGAN KELAS

Tarikh : 18-03-2021 (KHAMIS)


Masa : 07.40am – 08.40am
Masa Pelajaran : Bimbingan Kelompok
Tajuk : Kenali Kekuatan Diri
Tahun : 2I
Bilangan Murid : ( ) / 26
Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat membaca buku cerita dengan baik.
Penyerapan Nilai : Keberanian, Yakin
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Kemahiran berfikir, Membuat
rumusan.
Objektif : Pada akhir sesi, murid dapat:
i. Mengenali kelebihan diri sendiri.
ii. Menerima kekurangan diri sendiri.
iii. Belajar untuk memberikan pendapat masing-
masing.

Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
Set Induksi Jom Baca Bersama 1. Guru BNK mengkongsi sebuah buku BBM:
(5 Minit) cerita yang bertajuk “It’s Okay To Be Tayangan
Different” Powerpoint
Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
Contoh watak: 2. Guru BNK meminta murid meneliti
Budak perempuan yang gambar pada halaman pertama buku NILAI:
berambut panjang, budak cerita dan memilih salah satu watak Yakin,
lelaki yang kekurangan yang paling suka. Keberanian
gigi, budak lelaki yang 3. Murid menjawab soalan sambil
berwarna hijau dan budak mengemukakan sebab memilih KBKK:
perempuan yang bereben. watak-watak itu. Menjana
Idea

Langkah 1 Tayangan Video Dan 1. Guru BNK menayangkan video yang BBM:
(10 minit) Perkongsian Cerita berkaitan dengan buku cerita kepada Tayangan
murid-murid. (Lampiran 1) video
2. Guru BNK meminta murid meneliti
watak utama dalam cerita semasa NILAI:
murid menonton video. Keberanian

KBKK:
Kemahiran
Berfikir

Langkah 2 Perbincangan Kumpulan 1. Murid dibahagikan kepada 6 BBM:


(20 Minit) kumpulan kecil. Tayangan
Ciri-ciri Watak: 2. Guru BNK bertanya tentang ciri-ciri Powerpoint
Kekurangan gigi, orang watak yang terdapat dalam video
keperluan khas, tersebut. NILAI:
kekurangan rambut, 3. Murid berbincang dalam kumpulan Yakin
berbadan besar, berbadan seterusnya menjawab soalan guru. KBKK:
pendek, bercermin mata, 4. Guru BNK mengemukakan tema Kemahiran
anak yatim dan lain-lain. buku cerita itu iaitu mensyukuri Berfikir
Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
keunikan diri sendiri dan menerima
kekurangan diri.
Langkah 3 Aktiviti 1. Guru BNK mengedarkan kertas A4. BBM:
(20 minit) “Melukis Kekuatan Diri” 2. Guru BNK meminta murid merenung Tayangan
kekuatan pada diri sendiri seterusnya Powerpoint
lukiskannya pada kertas A4 yang
telah disediakan. (Lampiran 2) NILAI:
3. Guru BNK meminta murid Yakin
menggunakan ruang kertas secara
maksimum. KBKK:
4. Guru BNK memilih beberapa orang Menjana
murid secara rawak untuk Idea
mengkongsikan hasil kerja mereka.
5. Murid diminta memberi pendapat
terhadap hasil kerja rakan.
6. Guru BNK memberikan pujian
kepada murid.

Penutup Penutup Kognitif 1. Guru BNK meminta murid merumus NILAI:


(5 minit) (Rumusan Fakta) kembali apa yang telah dipelajari Yakin
pada hari ini.
2. Guru BNK memberitahu murid KBKK:
tentang keunikan dan kelebihan pada Membuat
rumusan
diri mereka dengan memberi
penekanan kepada kebersihan hati.

Lampiran 1 :
https://www.youtube.com/watch?v=pIMBE85Z0YI
Lampiran 2 :
Lampiran 3 :
Refleksi :
Melalui aktiviti bimbingan “Kenali Kekuatan Diri” ini, murid-murid dapat mengenali
kelebihan diri sendiri serta menerima kekurangan diri sendiri. Dengan adanya aktiviti
bimbingan ini, murid-murid dapat menghargai keistimewaan diri dan memahami
keistimewaan sendiri adalah unik dan tidak perlu diperbandingkan kerana setiap
individu adalah istimewa sejak lahir lagi.

Catatan Pensyarah / Guru Pembimbing :
