Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Kelas Bilangan murid Bidang Kegiatan Tajuk Jenis Tarikh Masa : Pendidikan Seni Visual : Tahun 4 Maju : 18 orang : Menggambar Teknik Kolaj : Rama-rama : Kolaj : 14 April 2011 : 11.00-12.00 tengahari (60 minit)

Hasil pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Menghasilkan gamabr rama-rama dengan teknik kolaj. 2. Menyenaraikan alatan dan bahan yang diperlukan bagi menghasilkan gambar rama-rama dengan teknik kolaj. 3. Menyatakan langkah-langkah untuk menghasilkan gambar rama -rama dengan menggunakan te knik kolaj. Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenal rama -rama yang mempunyai pelbagai warna. Strategi Pengajaran Terapi Nilai keyakinan diri Bahan Bantu Mengajar : Kertas lukisan, gunting, g am, carta seni kata lagu,,vlagu : Kontekstual , Pemerhatian , Konstruktivisme : Verbal-Linguistik , Visual-Ruang, Muzikal : Kerjasama, sikap ingin tahu, berani mencuba,

Rama-rama, carta senikata lagu Rama-rama,kertas warna,laptop

Langkah/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

Set Induksi (5 Minit)

Lagu Rama-rama

Guru meminta murid menyayikan lagu yang di perdengarkan bersamasama dengan guru.

SDP: Muzik Nyanyian BBM : Laptop, carta senikata lagu Ramarama. Strategi/Terapi : Verbal Linguistik Muzikal Nilai : Berani mencuba Keyakinan diri

Guru meminta hanya murid-murid yang menyanyikan lagu Ramarama

Langkah 1 (10 Minit)

Mengenalpasti ciri rama-rama berdasarkan daripada cerita Taman Rama-rama

Guru menceritakan cerita Taman Rama-rama kepada para murid.

BBM : Kad cerita Strategi/Terapi : Penceritaan Pendengaran Nilai : Berani Mencuba

Guru bersoal jawab dengan murid-murid berkenaan ciri rama-rama dari segi warna dan saiz.

Langkah 2 (10 Minit)

Pengenalan pada teknik kolaj pada gambar rama-rama

Guru menerangkan aktiviti yang akan dilakukan iaitu teknik kolaj.

BBM : Lukisan rama-rama. Kertas warna. Gunting. Gam. Kolaj rama-rama yang telah siap. Strategi/terapi : Penerangan Konstektual Verbal - Linguistik Visual Ruang Nilai :

Guru menunjukkan gambar rama-rama yang telah dibuat daripada teknik kolaj.

Guru menerangkan bahanbahan dan alatan yang diperlukan untuk akitivi kolaj.

Guru menunjukkan cara

membuat kolaj pada gambar rama-rama

Sikap ingin tahu Keyakinan diri

Langkah 3 (30 Minit)

Menghasilkan gambar rama-rama dari teknik kolaj

Guru membimbing murid murid dalam menyiapkan gambar rama-rama dari teknik kolaj.

BBM : Gambar rama-rama Kertas warna Gam Gunting Lukisan rama-rama Strategi/ Terapi : Penerangan konstruktivisme Visual-Ruang Nilai :

Murid dapat menghasilkan gambar rama-rama dari teknik kolaj.

Murid dapat menjalankan aktiviti dengan lancar di bawah seliaan guru.

Guru mengumpulkan

gambar rama-rama dengan Keyakinan diri Kerjasama teknik kolaj setiap murid. Berani mencuba

Penutup (5Minit)

Rumusan , nyanyian lagu beserta pergerakan kreatif.

Guru membuat rumusan berdasarkan hasil kerja murid-murid secara keseluruhan.

SDP: Nyanyian Pergerakan kreatif BBM : Laptop,carta senikata

Murid-murid menyanyikan semula lagu Rama-rama dengan pergerakan kreatif

lagu Rama-rama Strategi/Terapi : Muzikal Kinestetik Nilai : Berani mencuba Keyakinan diri
