Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 1


MINGGU : 2
Hari /Tarikh AHAD / 27.3.2022
Masa 8.15-9.15
Kelas 1 BERLIAN
Tema KELUARGA PENYAYANG
Tajuk Keluargaku Sayang (MINGGU TRANSISI)
Kemahiran Bahasa Membaca
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 (i), (ii)
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membaca dengan sebutan yang betul vokal dan konsonan
Aktiviti 1. 7.45-8.15 Rutin kelas
2. 8.15-8.45 Perbualan awalan
kongsi idea dan maklumat
jom baca
3. 8.45-9.15 Aktiviti fizikal – senamrobik
4. 9.15-9.45 Aktiviti sual kenal – mengenali guru mata pelajaran

5. 9.45- 10.15 REHAT


6. 10.15-11.45 Sual kenal –memadan gambar guru dan nama
Membuat buku skrap
7. 11.45-12.15 Pembelajaran (Bahasa Melayu)
Menyurih huruf
8. 12.15-12.45 Matematik- menyurih nombor

Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengecam, Pembelajaran Masteri
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan / Pemulihan
Refleksi Kehadiran : 17/22
Pada akhir pengajaran;
17____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___-___ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
5 orang murid tidak hadir.

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
MINGGU : 2
Hari /Tarikh AHAD /27.3.2022
Masa 10.15-11.45
Kelas 1 MUTIARA
Tema KELUARGA PENYAYANG
Tajuk Keluargaku Sayang (MINGGU TRANSISI)
Kemahiran Bahasa Membaca
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 (i), (ii)
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membaca dengan sebutan yang betul vokal dan konsonan
Aktiviti 1 7.45-8.15 Rutin kelas
2 8.15-8.45 Perbualan awalan
kongsi idea dan maklumat
jom baca
3 8.45-9.15 Aktiviti fizikal – senamrobik
4 9.15-9.45 Aktiviti sual kenal – Mengenali guru mata pelajaran

5 9.45- 10.15 REHAT


6 10.15-11.45 Sual kenal – memadan gambar dan nama guru
Membuat buku skrap
7 11.45-12.15 Bahasa Melayu
Menyurih huruf
8 12.15-12.45 Matematik - menyurih nombor

Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengecam, Pembelajaran Masteri
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan / Pemulihan
Refleksi Kehadiran :21/22
Pada akhir pengajaran;

___21__ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___-__ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Seorang murid tidak hadir.

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

2
2 Isnin 27/3/2023 BERLIA 7.45 – 9.15 SAINS
N

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 2.0 PERATURAN BILIK SAINS

TAJUK PATUHI DAN FAHAMI PERATURAN BILIK SAINS


STANDARD
2.1 Peraturan Bilik Sains
KANDUNGAN
STANDARD
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan sekurangnya 3 peraturan bilik sains yang dipelajari dengan betul.
KRITERIA
Murid berjaya menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peraturan bilik sains dalam peta i-think.
KEJAYAAN

1. Murid memerhatikan gambar buku teks halaman 17 dan menjawab soalan guru.
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran hari ini. (PAK21)
3. Murid membaca dan memahami Peraturan Bilik Sains dalam Buku Teks.(KBAT)
AKTIVITI PDPC
4. Murid ditunjukkan carta peraturan bilik sains.
5. Murid menyenaraikan peraturan bilik sains dalam bentuk Peta i-think. (PAK21)
6. Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) i-Think Map - Peta Bulatan


Menggunakan
Memerhati Mengelas Membuat inferens
nombor
KPS Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
pembolehubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan
Membersihkan peralatan sains
sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan
Tidak berkenaan /
sains
BAHAN BANTU
Buku teks, buku aktiviti.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Lembaran kerja

Kehadiran : _15___ / _16___


REFLEKSI __11_ /_16__ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
__4_ /_16__ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
MINGGU : 2
Hari /Tarikh ISNIN / 27.3.2023
Masa 11.15-12.45
Kelas 1 BERLIAN
Tema KELUARGA PENYAYANG
Tajuk Keluargaku Sayang (MINGGU TRANSISI)
Kemahiran Bahasa Membaca
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 (i), (ii)
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membaca dengan sebutan yang betul vokal dan konsonan
Aktiviti 9 7.45-8.15 Rutin kelas
10 8.15-8.45 Perbualan awalan
kongsi idea dan maklumat
jom baca
11 8.45-9.15 Aktiviti fizikal – Senamrobik (baby shark)
12 9.15-9.45 Aktiviti sual kenal – Kapal Terbang Saya-origmi roket
13 9.45- 10.15 REHAT
14 10.15-10.45 Sual kenal – hias/warna , tulis nama dan main
15 10.45-11.45 Pembelajaran (Pendidikan Seni)
Kolaj (ms 38)
16 11.45-12.45 Memori kad

Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengecam, Pembelajaran Masteri
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan / Pemulihan
Refleksi Kehadiran :16/22
Pada akhir pengajaran;
__16__ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___-__ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
6 Orang murid tidak hadir.
Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU : 2
Hari /Tarikh SELASA / 28.3.2022
Masa 8.15-9.45
Kelas 1 BERLIAN
Tema KELUARGA PENYAYANG
Tajuk Keluargaku Sayang (MINGGU TRANSISI)
Kemahiran Bahasa Membaca
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 (i), (ii)
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membaca dengan sebutan yang betul vokal dan konsonan
Aktiviti 1. 7.45-8.15 Rutin kelas ( ucap selamat, bacaan doa, bersih kelas )
2. 8.15-8.45 Nyanyian lagu patriotik
Jom membaca
3. 8.45-9.15 Aktiviti fizikal – pergerakan haiwan
4. 9.15-9.45 Aktiviti sual kenal – mengenali guru mata pelajaran
5. 9.45- 10.15 REHAT
6. 10.15-11.45 Sual kenal – memadankan gambar dengan nama guru
Membuat buku skrap
7. 11.45-12.15 Bahasa Melayu – mencari benda tersembunyi
Matematik
8. 12.15-12.45 Membilang nombor 1-20
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengecam, Pembelajaran Masteri
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan / Pemulihan
Refleksi Kehadiran :16/22
Pada akhir pengajaran;
__16____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan __-____ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
6 orang murid tidak hadir.
Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
MINGGU : 2
Hari /Tarikh SELASA / 28.3.2022
Masa 11.15-12.45
Kelas 1 MUTIARA
Tema KELUARGA PENYAYANG
Tajuk Keluargaku Sayang (MINGGU TRANSISI)
Kemahiran Bahasa Membaca
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 (i), (ii)
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membaca dengan sebutan yang betul vokal dan konsonan
Aktiviti 1. 7.45-8.15 Rutin kelas
2. 8.15-8.45 Perbualan awalan
Nyanyian lagu patriotik
jom baca
3. 8.45-9.15 Aktiviti fizikal – pergerakan haiwan
4. 9.15-9.45 Aktiviti sual kenal – mengenali guru mata pelajarn
5. 9.45- 10.15 REHAT
6. 10.15-11.45 Sual kenal – Memadanlan gambar dan nama guru
membuat buku skrap
7. 11.45-12.15 Bahasa Melayu – mencari benda tersembunyi
8 . 12.15-12.45 Matematik – membilang nombor 1-20
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengecam, Pembelajaran Masteri
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan / Pemulihan
Refleksi Kehadiran : 20/22
Pada akhir pengajaran;
_20____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___-___ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
2 orang murid tidak hadir.

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
MINGGU ; 2
Hari /Tarikh RABU / 29.3.2022
Masa 7.45-8.45
Kelas 1 BERLIAN
Tema KELUARGA PENYAYANG
Tajuk Keluargaku Sayang (MINGGU TRANSISI)
Kemahiran Bahasa Membaca
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 (i), (ii)
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membaca dengan sebutan yang betul vokal dan konsonan
Aktiviti 1. 7.45-8.15 Rutin kelas
2. 8.15-8.45 Perbualan awalan
kongsi idea dan maklumat
jom baca
3. 8.45-9.15 Aktiviti fizikal – permainan Kamil kata
4. 9.15-9.45 Aktiviti sual kenal – Berbual tentang peraturan-
Peraturan di sekolah
5. 9.45- 10.15 REHAT
6. 10.15-11.45 Sual kenal – mewarna gambar yang betul tentang
Peraturan di sekolah.
7. 11.45-12.15 Pembelajaran (Bahasa Melayu)
Membaca suku kata
8. 12.15-12.45 Matematik – Surih nombor
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengecam, Pembelajaran Masteri
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan / Pemulihan
Refleksi Kehadiran :21/22
Pada akhir pengajaran;

__21___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___-___ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Seorang murid tidak hadir.

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
MINGGU : 2
Hari /Tarikh RABU / 29.3.2022
Masa 11.45 -12.45
Kelas 1 BERLIAN
Tema KELUARGA PENYAYANG
Tajuk Keluargaku Sayang (MINGGU TRANSISI)
Kemahiran Bahasa Membaca
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 (i), (ii)
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membaca dengan sebutan yang betul vokal dan konsonan
Aktiviti 1. 7.45-8.15 Rutin kelas
2. 8.15-8.45 Perbualan awalan
kongsi idea dan maklumat
jom baca
3. 8.45-9.15 Aktiviti fizikal – Permainan Kamil kata
4. 9.15-9.45 Aktiviti sual kenal – Menytakan tentang peraturan-peratu
ran di sekolah
5. 9.45- 10.15 REHAT
6. 10.15-11.45 Sual kenal – Mewarnakan gambar-gambar peraturan di
sekolah
7. 11.45-12.15 Pembelajaran (Bahasa Melayu)
Membaca suku kata
8. 12.15-12.45 Matematik -Surih nombor
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengecam, Pembelajaran Masteri
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan / Pemulihan
Refleksi Kehadiran : 21/22
Pada akhir pengajaran;

_21_____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan __-____ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Seorang murid tidak hadir.

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
MINGGU : 2
Hari /Tarikh KHAMIS / 30.3.2022
Masa 8.45-9.45
Kelas 1 MUTIARA
Tema KELUARGA PENYAYANG
Tajuk Keluargaku Sayang (MINGGU TRANSISI)
Kemahiran Bahasa Membaca
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 (i), (ii)
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membaca dengan sebutan yang betul vokal dan konsonan
Aktiviti 1. 7.45-8.15 Rutin kelas
2. 8.15-8.45 Perbualan awalan
kongsi idea dan maklumat
jom baca
3. 8.45-9.15 Aktiviti fizikal – meniru pergerakan haiwan (terbang,
Berlari, melompat dan sebagainya)
4. 9.15-9.45 Aktiviti sual kenal – Membuat doh
5. 9.45- 10.15 REHAT
6. 10.15-111.45 Sual kenal – Bermain dengan doh
7. 10.45-11.45 Pembelajaran ( Bahasa Melayu)
Membaca suku kata
8. 11.45-12.45 Matematik - membuat doh nombor.
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengecam, Pembelajaran Masteri
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Baik Hati
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan / Pemulihan
Refleksi Kehadiran :21/22
Pada akhir pengajaran ;
__21____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___-___ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Seorang murid tidak hadir.
Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

2MUTIAR
2 Khamis 30/3/2023 11.15 – 12.45 SAINS
A

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 2.0 PERATURAN BILIK SAINS

TAJUK PATUHI DAN FAHAMI PERATURAN BILIK SAINS


STANDARD
2.1 Peraturan Bilik Sains
KANDUNGAN
STANDARD
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan sekurangnya 3 peraturan bilik sains yang dipelajari dengan betul.
KRITERIA
Murid berjaya menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peraturan bilik sains dalam peta i-think.
KEJAYAAN

1. Murid memerhatikan gambar buku teks halaman 17 dan menjawab soalan guru.
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran hari ini. (PAK21)
3. Murid membaca dan memahami Peraturan Bilik Sains dalam Buku Teks.(KBAT)
AKTIVITI PDPC
4. Murid ditunjukkan carta peraturan bilik sains.
5. Murid menyenaraikan peraturan bilik sains dalam bentuk Peta i-think. (PAK21)
6. Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) i-Think Map - Peta Bulatan


Menggunakan
Memerhati Mengelas Membuat inferens
nombor
KPS Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
pembolehubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan
Membersihkan peralatan sains
sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan
Tidak berkenaan /
sains
BAHAN BANTU
Buku teks, buku aktiviti.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Lembaran kerja
Kehadiran : _15___ / _16___
_15__ /_16__ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
Seorang murid tidak hadir.
