Anda di halaman 1dari 22

KAEDAH MENGAJAR GGGE5014

DIPLOMA PENDIDIKAN LEPASAN IJAZAH (EKSEKUTIF)

TUGASAN KUMPULAN 8
LAPORAN INOVASI “GEOMATH BOX”

NAMA PENSYARAH
DR. MUHAMMAD SOFWAN BIN MAHMUD

NAMA PELAJAR NO.MATRIK SET


MUHAMMAD IZZUL AFIF BIN ABDUL HAMID P124183 SET 5
MUHAMMAD SHAMIL BIN MAT SHUKRI P124912 SET 33
NURUL ADHA BINTI DAUD P123849 SET 5
FAIRUZ BAHIRAH BINTI BAHAROM P123983 SET 5

FAKULTI PENDIDIKAN
UNIVERSITI KEBANGSAAN MALAYSIA
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
MINGGU : 15 HARI : ISNIN TARIKH : 08/05/2023
MATA
MATEMATIK
PELAJARAN STRATEGI PdP
TINGKATAN Pembelajaran Berasaskan
2 CANTIK Inkuiri
MASA
2.00 ptg – 3.00 ptg Pembelajaran Berasaskan
TAJUK Masteri
BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI Pembelajaran Berasaskan
STANDARD 6.1 Sifat Geometri Bentuk Tiga Dimensi Projek
KANDUNGAN Tgfu
STANDARD 6.1.1 Membanding, membeza dan mengklasifikasikan bentuk tiga dimensi termasuk Pendekatan Bersepadu
PEMBELAJA Prisma, piramid, silinder, kon dan sfera, dan seterusnya menghuraikan sifat
RAN geometri prisma, piramid, silinder, kon dan sfera.
Pembelajaran Kontekstual √
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Kecerdasan Pelbagai √
PEMBELAJA 1. Membanding, membeza dan mengklasifikasikan bentuk tiga dimensi termasuk
RAN Prisma, piramid, silinder, kon dan sfera, dan seterusnya menghuraikan sifat
geometri prisma, piramid, silinder, kon dan sfera. KEMAHIRAN ABAD KE-21
KRITERIA Murid dapat melengkapkan 4 soalan yang diberikan dengan betul.
KEJAYAAN
Berdaya Tahan √
AKTIVITI Fasa Aktiviti Pelajar Catatan Mahir Berkomunikasi √
Permulaan 1. Murid mendengar penerangan guru BBM:
Pemikir √
(Set Induksi 5 tentang isi pelajaran dan kaitannya -Model 3D Kerja Sepasukan √
minit) dengan objektif pelajaran dan kriteria - Buku Teks
kejayaan. SI: True or False Matematik Tingkatan
Bersifat Ingin Tahu √
2. Murid diterangkan mengenai cara 2 Berprinsip
membanding, membeza, dan
mengklasifikasikan bentuk tiga dimensi Nilai murni:
dan menghuraikan sifat geometri prisma, -Ketekunan
piramid, silinder, kon dan sfera. KEMAHIRAN BERIKIR ARAS
TINGGI (KBAT)
3. Murid melihat bentuk model 3D yang
ditunjukkan oleh guru. Strategi P&P:
Mengaplikasi √
4. Guru menanyakan soalan kepada murid. -Strategi pemusatan Menganalisis √
5. Murid menjawab soalan yang diberikan murid Menilai
oleh guru.
6. Guru menerima jawapan murid dan Mencipta
mengaitkan dengan topik pembelajaran.
Langkah 1(10 minit) BBM:
Perkembangan 1. Murid ditekankan mengenai konsep -Model 3D
dimensi dalam bentuk dua dimensi dan - Buku Teks ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
(EMK)
tiga dimensi. Matematik Tingkatan
Bahasa Melayu
2. Murid ditunjukkan dengan bahan maujud 2
dan perisian geometri dinamik. Kelestarianan Alam Sekitar
3. Murid menyatakan secara ringkas Nilai murni:
tentang sifat-sifat geometri. -Ketekunan
Nilai Murni √
Sains Dan Teknologi √
Strategi P&P: Patriotisme
-Strategi pemusatan
murid
-Strategi pemusatan
bahan

Langkah 2(40 minit) BBM: PENTAKSIRAN


(Geomath Box & Rally Robin) -Model 3D Prestasi Kemahiran
1. Murid diterangkan oleh guru mengenai - Buku Teks
ativiti yang akan dijalankan. Matematik Tingkatan Senarai Semak
2. Murid dibahagikan dalam kumpulan. dan 2 Rubrik
setiap kumpulan mempunyai 4 orang -Geomath Box
Portfolio
ahli.
3. Pada pusingan pertama, 2 orang ahli Nilai murni: Penilaian Kendiri √
kumpulan akan bermain terlebih dahulu -Ketekunan Kertas pensel
secara bergilir dan diikuti oleh dua orang
ahli yang lain pada pusinan seterusnya. Strategi P&P:
4. Di dalam “Geomath Box” ini menpunyai -Strategi pemusatan
soalan yang merangkumi Standard murid
kandungan 6.1. -Strategi koperatif
5. Murid akan dibekalkan dadu.
6. Murid akan berpasangan untuk
menjawab pusingan pertama.dan peranan
dimainkan secara bergilir.
7. Pada pusinan pertama, murid perlu
melontar dadu untuk mendapatkan “Clue
soalan” yang bernombor di antara 1
hingga 6.
8. Murid perlu menjawab soalan yang
berada didalam “Geomath Box”
berdasarkan “clue” yang murid dapat.
9. Ulang No. 7 untuk pusingan yang ke 2.
10. Sekiranya murid berjaya menyelesaikan
segala kehendak soalan akan diberikan
ganjaran di akhir permainan.
11. Guru dan murid bersoal jawab tentang
keseluruhan ativiti.
12. Murid membentangkan jawapan di
dalam kelas.
13. Guru membetulkan kesalahan oleh
murid.
Penutup (5 minit)
1. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Guru dan murid bersoal jawab tentang isi
pelajaran.
3. Murid diberikan latihan pengukuhan oleh
Guru.
REFLEKSI Cth:
33 / 36 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan.
3 / 36 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latih tubi pemulihan.
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
MINGGU : 15 HARI : SELASA TARIKH : 09/05/2023
MATA
MATEMATIK
PELAJARAN STRATEGI PdP
TINGKATAN Pembelajaran Berasaskan
2 CANTIK Inkuiri
MASA
2.00 ptg – 3.00 ptg Pembelajaran Berasaskan
TAJUK Masteri
BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI Pembelajaran Berasaskan
STANDARD 6.2 Bentangan bentuk tiga dimensi Projek
KANDUNGAN Tgfu
STANDARD 6.2.1 Menganalisis pelbagai bentangan termasuk piramid, prisma, silinder dan kon dan Pendekatan Bersepadu
PEMBELAJA seterusnya melukis bentangan dan membina model.
RAN
Pembelajaran Kontekstual √
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Kecerdasan Pelbagai √
PEMBELAJA 1. Menganalisis pelbagai bentangan termasuk piramid, prisma, silinder dan kon
RAN dan seterusnya melukis bentangan dan membina model.
KRITERIA Murid dapat melengkapkan 4 soalan yang diberikan dengan betul.
KEMAHIRAN ABAD KE-21
KEJAYAAN
AKTIVITI Fasa Aktiviti Pelajar Catatan
Berdaya Tahan √
Permulaan 1. Murid mendengar penerangan guru BBM:
Mahir Berkomunikasi √
(Set Induksi 5 tentang isi pelajaran dan kaitannya -Model 3D Pemikir √
minit) dengan objektif pelajaran dan kriteria - Buku Teks Kerja Sepasukan √
kejayaan. SI: True or False Matematik Tingkatan
2. Murid diterangkan mengenai 2
Bersifat Ingin Tahu √
menganalisis pelbagai bentangan Berprinsip
termasuk piramid, prisma, silinder dan Nilai murni:
kon dan seterusnya melukis bentangan -Ketekunan
dan membina model..
3. Murid melihat bentuk model 3D yang KEMAHIRAN BERIKIR ARAS
ditunjukkan oleh guru. Strategi P&P: TINGGI (KBAT)
4. Guru menanyakan soalan kepada murid. -Strategi pemusatan Mengaplikasi √
5. Murid menjawab soalan yang diberikan murid Menganalisis √
oleh guru.
Menilai
6. Guru menerima jawapan murid dan
mengaitkan dengan topik pembelajaran. Mencipta
Langkah 1(10 minit) BBM:
Perkembangan 1. Murid ditunjukkan dengan bahan maujud - Model 3D
dan perisian geometri dinamik. - Buku Teks
2. Murid menjalankan aktiviti ransangan Matematik Tingkatan ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
minda berdasarkan buku teks muka surat 2 (EMK)
Bahasa Melayu
102. -Kertas A4
3. Murid menyatakan secara ringkas -Gunting Kelestarianan Alam Sekitar
tentang bentangan bentuk tiga dimensi.. -Pita pelekat
Nilai murni:
Nilai Murni √
-Ketekunan Sains Dan Teknologi √
Patriotisme
Strategi P&P:
-Strategi pemusatan
murid
Langkah 2(40 minit) BBM:
(Geomath Box & Rally Robin) -Model 3D
1. Murid diterangkan oleh guru mengenai - Buku Teks
ativiti yang akan dijalankan. Matematik Tingkatan
2. Murid dibahagikan dalam kumpulan. dan 2 PENTAKSIRAN
setiap kumpulan mempunyai 4 orang -Geomath Box Prestasi Kemahiran
ahli. Senarai Semak
3. Pada pusingan pertama, 2 orang ahli Nilai murni: Rubrik
kumpulan akan bermain terlebih dahulu -Ketekunan
secara bergilir dan diikuti oleh dua orang Portfolio
ahli yang lain pada pusinan seterusnya. Strategi P&P:
4. Di dalam “Geomath Box” ini menpunyai -Strategi pemusatan
Penilaian Kendiri √
soalan yang merangkumi Standard murid Kertas pensel
kandungan 6.2. -Strategi koperatif
5. Murid akan dibekalkan dadu.
6. Murid akan berpasangan untuk
menjawab pusingan pertama.dan peranan
dimainkan secara bergilir.
7. Pada pusinan pertama, murid perlu
melontar dadu untuk mendapatkan “Clue
soalan” yang bernombor di antara 1
hingga 6.
8. Murid perlu menjawab soalan yang
berada didalam “Geomath Box”
berdasarkan “clue” yang murid dapat.
9. Ulang No. 7 untuk pusingan yang ke 2.
10. Sekiranya murid berjaya menyelesaikan
segala kehendak soalan akan diberikan
ganjaran di akhir permainan.
11. Guru dan murid bersoal jawab tentang
keseluruhan ativiti.
12. Murid membentangkan jawapan di
dalam kelas.
13. Guru membetulkan kesalahan oleh
murid.
Penutup (5 minit)
1. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Guru dan murid bersoal jawab tentang isi
pelajaran.
3. Murid diberikan latihan pengukuhan oleh
Guru.
REFLEKSI Cth:
33 / 36 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan.
3 / 36 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latih tubi pemulihan.
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
MINGGU : 15 HARI : RABU TARIKH : 10/05/2023
MATA
MATEMATIK
PELAJARAN STRATEGI PdP
TINGKATAN Pembelajaran Berasaskan
2 CANTIK Inkuiri
MASA
2.00 ptg – 3.00 ptg Pembelajaran Berasaskan
TAJUK Masteri
BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI Pembelajaran Berasaskan
STANDARD 6.3 Luas permukaan bentuk tiga dimensi Projek
KANDUNGAN Tgfu
STANDARD 6.3.3 Menyelesaikan masalah yang melibatkan luas permukaan bentuk tiga dimensi. Pendekatan Bersepadu
PEMBELAJA
RAN
Pembelajaran Kontekstual √
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Kecerdasan Pelbagai √
PEMBELAJA 1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan luas permukaan bentuk tiga dimensi.
RAN
KRITERIA Murid dapat melengkapkan 4 soalan yang diberikan dengan betul.
KEMAHIRAN ABAD KE-21
KEJAYAAN
AKTIVITI Fasa Aktiviti Pelajar Catatan
Berdaya Tahan √
Permulaan 1. Murid mendengar penerangan guru BBM:
Mahir Berkomunikasi √
(Set Induksi 5 tentang isi pelajaran dan kaitannya -Model 3D Pemikir √
minit) dengan objektif pelajaran dan kriteria - Buku Teks Kerja Sepasukan √
kejayaan. SI: True or False Matematik Tingkatan
2. Murid diterangkan mengenai cara 2 Bersifat Ingin Tahu √
Menyelesaikan masalah yang melibatkan Berprinsip
luas permukaan bentuk tiga dimensi. Nilai murni:
3. Murid melihat bentuk model 3D yang -Ketekunan
ditunjukkan oleh guru.
4. Guru menanyakan soalan kepada murid. KEMAHIRAN BERIKIR ARAS
5. Murid menjawab soalan yang diberikan Strategi P&P: TINGGI (KBAT)
oleh guru. -Strategi pemusatan Mengaplikasi √
6. Guru menerima jawapan murid dan murid Menganalisis √
mengaitkan dengan topik pembelajaran.
Menilai
Langkah 1(10 minit) BBM:
Perkembangan 1. Murid menjalankan aktiviti ransangan -Model 3D Mencipta
minda berdasarkan buku teks muka surat - Buku Teks
104. Matematik Tingkatan
2. Murid ditekankan mengenai : 2
 Aktiviti penerokaan perlu -Lembaran kerja ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
dijalankan dengan melibatkan Nilai murni: (EMK)
-Ketekunan Bahasa Melayu
bentuk tegak sahaja.
3. Murid menyatakan secara ringkas Kelestarianan Alam Sekitar
tentang bentangan bentuk tiga dimensi Strategi P&P:
-Strategi pemusatan
Nilai Murni √
murid
Langkah 2(40 minit) BBM: Sains Dan Teknologi √
(Geomath Box & Rally Robin) -Model 3D Patriotisme
1. Murid diterangkan oleh guru mengenai - Buku Teks
ativiti yang akan dijalankan. Matematik Tingkatan
2. Murid dibahagikan dalam kumpulan. dan 2
setiap kumpulan mempunyai 4 orang -Geomath Box
ahli.
3. Pada pusingan pertama, 2 orang ahli Nilai murni:
kumpulan akan bermain terlebih dahulu -Ketekunan PENTAKSIRAN
secara bergilir dan diikuti oleh dua orang Prestasi Kemahiran
ahli yang lain pada pusinan seterusnya. Strategi P&P: Senarai Semak
4. Di dalam “Geomath Box” ini menpunyai -Strategi pemusatan
Rubrik
soalan yang merangkumi Standard murid
kandungan 6.3. -Strategi koperatif Portfolio
5. Murid akan dibekalkan 2 biji dadu.
6. Murid akan berpasangan untuk
Penilaian Kendiri √
menjawab pusingan pertama.dan peranan Kertas pensel
dimainkan secara bergilir.
7. Pada pusinan pertama, murid perlu
melontar dadu untuk mendapatkan “Clue
soalan” yang bernombor di antara 7
hingga 12.
8. Murid perlu menjawab soalan yang
berada didalam “Geomath Box”
berdasarkan “clue” yang murid dapat.
9. Ulang No. 7 untuk pusingan yang ke 2.
10. Sekiranya murid berjaya menyelesaikan
segala kehendak soalan akan diberikan
ganjaran di akhir permainan.
11. Guru dan murid bersoal jawab tentang
keseluruhan ativiti.
12. Murid membentangkan jawapan di
dalam kelas.
13. Guru membetulkan kesalahan oleh
murid.
Penutup (5 minit)
1. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Guru dan murid bersoal jawab tentang isi
pelajaran.
3. Murid diberikan latihan pengukuhan oleh
Guru.
REFLEKSI Cth:
33 / 36 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan.
3 / 36 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latih tubi pemulihan.
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
MINGGU : 15 HARI : KHAMIS TARIKH : 11/05/2023
MATA
MATEMATIK
PELAJARAN STRATEGI PdP
TINGKATAN Pembelajaran Berasaskan
2 CANTIK Inkuiri
MASA
2.00 ptg – 3.00 ptg Pembelajaran Berasaskan
TAJUK Masteri
BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI Pembelajaran Berasaskan
STANDARD 6.4 Isi padu bentuk tiga dimensi Projek
KANDUNGAN Tgfu
STANDARD 6.4.3 Menyelesaikan masalah yang melibatkan isi padu bentuk tiga dimensi. Pendekatan Bersepadu
PEMBELAJA
RAN
Pembelajaran Kontekstual √
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Kecerdasan Pelbagai √
PEMBELAJA 1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan isi padu bentuk tiga dimensi.
RAN
KRITERIA Murid dapat melengkapkan 4 soalan yang diberikan dengan betul.
KEMAHIRAN ABAD KE-21
KEJAYAAN
AKTIVITI Fasa Aktiviti Pelajar Catatan
Berdaya Tahan √
Permulaan 1. Murid mendengar penerangan guru BBM:
Mahir Berkomunikasi √
(Set Induksi 5 tentang isi pelajaran dan kaitannya -Model 3D Pemikir √
minit) dengan objektif pelajaran dan kriteria - Buku Teks Kerja Sepasukan √
kejayaan. SI: True or False Matematik Tingkatan
2. Murid diterangkan mengenai cara 2 Bersifat Ingin Tahu √
menyelesaikan masalah yang melibatkan Berprinsip
isi padu bentuk tiga dimensi Nilai murni:
3. Murid melihat bentuk model 3D yang -Ketekunan
ditunjukkan oleh guru.
4. Guru menanyakan soalan kepada murid. KEMAHIRAN BERIKIR ARAS
5. Murid menjawab soalan yang diberikan Strategi P&P: TINGGI (KBAT)
oleh guru. -Strategi pemusatan Mengaplikasi √
6. Guru menerima jawapan murid dan murid Menganalisis √
mengaitkan dengan topik pembelajaran.
Menilai
Langkah 1(10 minit) BBM:
Perkembangan 1. Murid diterangkan mengenai rumus isi -Model 3D Mencipta
padu prisma dan silinder, dan seterusnya - Buku Teks
membentuk rumus piramid dan kon. Matematik Tingkatan
2. Murid menjalankan aktiviti ransangan 2
minda berdasarkan buku teks muka surat -Kertas A4 ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
112. -Guntin (EMK)
3. Murid ditekankan mengenai: -Gam Bahasa Melayu

 Melibatkan bentuk tegak sahaja. Nilai murni: Kelestarianan Alam Sekitar


4. Murid menyatakan secara ringkas -Ketekunan
tentang rumus isipadu kon dan silinder.
Nilai Murni √
Strategi P&P: Sains Dan Teknologi √
-Strategi pemusatan Patriotisme
murid
-Strategi pemusatan
bahan
Langkah 2(40 minit) BBM:
(Geomath Box & Rally Robin) -Model 3D
1. Murid diterangkan oleh guru mengenai - Buku Teks
ativiti yang akan dijalankan. Matematik Tingkatan
2. Murid dibahagikan dalam kumpulan. dan 2 PENTAKSIRAN
setiap kumpulan mempunyai 4 orang -Geomath Box Prestasi Kemahiran
ahli. Senarai Semak
3. Pada pusingan pertama, 2 orang ahli Nilai murni: Rubrik
kumpulan akan bermain terlebih dahulu -Ketekunan
secara bergilir dan diikuti oleh dua orang Portfolio
ahli yang lain pada pusinan seterusnya. Strategi P&P:
4. Di dalam “Geomath Box” ini menpunyai -Strategi pemusatan
Penilaian Kendiri √
soalan yang merangkumi Standard murid Kertas pensel
kandungan 6.4. -Strategi koperatif
5. Murid akan dibekalkan dadu.
6. Murid akan berpasangan untuk
menjawab pusingan pertama.dan peranan
dimainkan secara bergilir.
7. Pada pusinan pertama, murid perlu
melontar dadu untuk mendapatkan “Clue
soalan” yang bernombor di antara 7
hingga 12.
8. Murid perlu menjawab soalan yang
berada didalam “Geomath Box”
berdasarkan “clue” yang murid dapat.
9. Ulang No. 7 untuk pusingan yang ke 2.
10. Sekiranya murid berjaya menyelesaikan
segala kehendak soalan akan diberikan
ganjaran di akhir permainan.
11. Guru dan murid bersoal jawab tentang
keseluruhan ativiti.
12. Murid membentangkan jawapan di
dalam kelas.
13. Guru membetulkan kesalahan oleh
murid.
Penutup (5 minit)
1. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Guru dan murid bersoal jawab tentang isi
pelajaran.
3. Murid diberikan latihan pengukuhan oleh
Guru.
REFLEKSI Cth:
33 / 36 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan.
3 / 36 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latih tubi pemulihan.
2.0 PENGHASILAN INOVASI DALAM PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN

2.1 TAJUK INOVASI


“Geomath Box” digunakan dalam pembelajaran dan pengajaran subjek matematik
tingkatan dua.

2.2 PENGENALAN INOVASI


Inovasi merupakan suatu hasil ciptaan atau hasil proses penstrukturan semula
yang memberi manfaat kepada masyarakat dan amat diperlukan dalam segala
bidang khususnya dalam bidang pendidikan. Inovasi ialah cara untuk
menghasilkan produk atau perkhidmatan yang lebih baik melalui perubahan atau
penambahbaikan. Ia adalah hasil idea kreatif dan inovatif dalam semua aspek
kerja yang dapat meningkatkan kualiti dan produktiviti sesebuah organisasi. Oleh
itu, inovasi dalam alat pengajaran amat penting bagi memastikan guru dapat
mencapai matlamat pendidikan mereka. Lebih-lebih lagi dalam mata pelajaran
Matemarik, agar pelajar tidak terhad kepada penggunaan buku teks, tetapi dapat
melalui proses pengajaran dan pembelajaran dalam suasana pembelajaran yang
pelbagai, memenuhi dan memudahkan keperluan guru dan murid.

2.3 OBJEKTIF INOVASI


Sehingga kini, masih ramai guru yang menggunakan buku teks sebagai cara
mereka menjalankan proses pengajaran dan pembelajaran mata pelajaran
Matematik. Objektif inovasi ini dibuat adalah untuk membantu guru sebagai
pemudahcaraan pengajaran dan pembelajaran murid dan sebagai alat bantu
mengajar dalam konsep membantu pemahaman pelajar menguasai topik yang
dirasakan sukar. Oleh itu, melalui penyerapan elemen peneguhan seperti kuiz di
dalam pdp secara tidak langsung dapat menarik perhatian murid untuk lebih
menumpukan perhatian sekaligus guru dan murid dapat menjalankan komunikasi
dengan berkesan dalam menyampaikan maklumat, penyelesaian secara jelas dan
meyakinkan.
2.4 ISU YANG DIHADAPI OLEH PELAJAR

Isu yang dihadapi oleh para pelajar ialah apabila pelajar sukar menguasai topik
pembelajaran bentuk tiga dimensi melalui pengiraan rumus dan formula. Guru
pula menghadapi kesukaran untuk mengajar disebabkan oleh terikat dengan
penggunaan buku teks sahaja tanpa bahan bantu mengajar yang lain.

2.5 KAEDAH PENYAMPAIAN DARI SEGI STRATEGI DAN TEKNIK


PENGAJARAN
Pengajaran adalah satu proses penyampaian ilmu pengetahuan, maklumat, dan
kemahiran kepada pelajar. Pengajaran yang berkesan boleh mencapai hasil
pembelajaran atau objektif yang telah dirancang. Dalam pembinaan inovasi ini,
strategi pengajaran yang difokuskan adalah dari sudut strategi pemusatan bahan
dan murid. Guru berperanan sebagai pembimbing atau fasilitator dalam aktiviti
yang dijalankan dan dapat membantu murid merangka strategi penyelesaian dan
membina pengetahuan mereka sendiri. Selain itu, guru juga dapat mengukuh dan
memantapkan kefahaman pelajar terhadap pendekatan teknik kuiz sebagai asas
untuk murid mengulangkaji pelajaran.

2.6 CIRI-CIRI INOVASI

2.6.1 KITARAN PENCETUS IDEA (PRODUK YANG DIRUJUK)

Gambar di atas menunjukkan produk yang dirujuk adalah berdasarkan “Hexagon Surprise Box”.
2.6.2 EKSPERIMEN YANG DILAKUKAN DI PERINGKAT AWAL

Mencuba untuk membuka lapisan pertama. Mencuba untuk menukar kertas soalan.

Mencuba untuk menjawab soalan lapisan ketiga. Mencuba untuk membuka lapisan terakhir kotak
ganjaran hadiah.

2.6.3 PROSES PENGHASILAN INOVASI (BAHAN DAN PERALATAN)

Manilakad Hitam Gam Uhu


Hot Glue Gun Pita Pelekat/Berganda

Sudu Plastik Pelekat Warna

Sticky Notes Buah Dadu


Kertas Warna A4 Kertas Putih A4

Kotak Terpakai Gunting/Pisau

Mesin Pencetak Marker Pen/ Pembaris


Plastik Lutsinar Gula-gula

2.6.4 MEREKA CIPTA BENTUK INOVASI GEOMATH BOX

Melakar bentuk bulat Melakar bentuk hexagon

Menggunting mengikut lakaran hexagon Menampal kertas warna dalam ruangan hexagon
Membuat penutup kotak hexagon Menampal kertas soalan bentuk 3 dimensi

Menampal kertas soalan di setiap lapisan Meletakkan hadiah/ganjaran di akhir lapisan

Membuat bentuk hexagon 3 dimensi Membuat dan menampal kertas soalan pada sudu
plastik
Meletakkan kertas soalan pada lubang yang Meletakkan kotak surprise di atas kotak sudu.
ditebuk di kotak hexagon

2.6.5 HASIL AKHIR INOVASI GEOMATH BOX


2.6.6 CARA DAN SYARAT PERMAINAN

1. Pelajar dibahagikan dalam kumpulan seramai empat orang ahli.


2. Pusingan pertama, dua orang ahli akan bermain terlebih dahulu secara bergilir dan diikuti
oleh dua orang ahli yang lain pada pusingan seterusnya.
3. Corak permainan “Geomath Box” merangkumi Standard Kandungan 6.1-6.4.
4. Pelajar akan diberi buah dadu untuk mendapatkan nombor soalan di Kotak Sudu.
Kotak Soalan dibahagikan kepada dua komponen iaitu Standard Kandungan 6.1-6.2 yang
5. terletak pada sudu bernombor satu hinggan emam dan dua orang pelajar dikehendaki
menjawab soalan yang diberikan.
Manakala, Standard Kandungan 6.3-6.4 yang terletak pada sudu bernombor diantara tujuh
6. hingga dua belas perlu dijawab oleh dua orang pelajar yang seterusnya.

1. Pelajar akan dibekalkan dengan buah dadu sebanyak 3 biji sahaja.


2. Pada pusingan pertama, pelajar perlu melontar satu biji buah dadu.
3. Pada pusingan kedua, pelajar perlu melontar dua biji buah dadu untuk mendapatkan nombor
berganda bagi mendapatkan komponen soalan Standard Kandungan 6.3 dan 6.4.
4. Sekiranya, pelajar masih mendapat nombor rendah, pelajar akan diberi peluang untuk
melontar buah dadu sekali lagi.
5. Pelajar yang berjaya menjawab dan menyelesaikan segala kehendak soalan akan diberikan
ganjaran atau hadiah di akhir permainan.
6. Pelajar akan mendapat hadiah misteri di setiap pusingan permaianan.
7. Pelajar berpeluang untuk mengumpul mata token di “score board” setiap soalan yang
berjaya dijawab.

2.6.7 CONTOH SOALAN STANDARD KANDUNGAN 6.1 & 6.2 (CLUE SOALAN
PADA SUDU NOMBOR 1-6).

Ciri-ciri: Ciri-ciri: Ciri-ciri:


Enam muka yang berbentuk Dua muka bersetentan Keratan rentas adalah seragam
sisiempat sama. berbentuk polygon yan dan berbentuk bulatan.
kongruen. Satu permukaan melengkung
Muka-muka lain berbentuk dan dua muka hujnung
sisiempat selari. berbentuk bulatan.
Ciri-ciri: Ciri-ciri: Ciri-ciri:
Enam muka yang berbentuk Tapak berbentuk polygon. Tapak mengufuk dan satu
sisiempat tepat. Muka-muka condong berbentuk permukaan condong yang
segitiga dan bertemu pada satu melengkung.
mercu. Tapak berbentuk bulatan.
2.6.8 CONTOH SOALAN STANDARD KANDUNGAN 6.3 & 6.4 (CLUE SOALAN
PADA SUDU NOMBOR 7-12).

Luas Permukaan: Luas Permukaan: Luas Permukaan:


𝑝×𝑡 + 𝑝×𝑙 𝐴 = 2 𝜋𝑗 2 + 2 𝜋𝑗𝑡 𝐴 = 𝜋𝑗 2 + 𝜋𝑗𝑠
𝐴=2
+ 𝑡×𝑙 = 2𝜋𝑗 𝑗 + 𝑡 = 𝜋𝑗 𝑗 + 𝑠

Isipadu : Isipadu : Isipadu :


1 4 1
𝑉 = × 𝐿𝑢𝑎𝑠 𝑡𝑎𝑝𝑎𝑘 × 𝑡 𝑉 = × 𝜋𝑗 3 𝑉= × 𝜋𝑗 2 𝑡
3 3 3
Luas Permukaan: Luas Permukaan: Luas Permukaan:
𝐴 = 6 (𝑙 2 ) 𝐴 = 𝐿𝑢𝑎𝑠 𝑡𝑎𝑝𝑎𝑘 + 1
1 𝐴 = 2 × 𝑙 × 𝑡 + 𝑝𝑙
4 ×𝑙×𝑡 2
Isipadu : 2 +𝑝𝑙 + 𝑡𝑙
𝑉 = 𝜋𝑗 2 𝑡 Isipadu : Isipadu :
𝑉 = 𝑝×𝑙 ×𝑡 𝑉 = 𝐿𝑢𝑎𝑠 𝑘𝑒𝑟𝑎𝑡𝑎𝑛 𝑟𝑒𝑛𝑡𝑎𝑠 × 𝑡

2.6.9 PENTAKSIRAN STANDARD PRESTASI

TAHAP PENGUASAAN TAFSIRAN

1 Mempamerkan pengetahuan asas dengan menyatakan sesuatu


maklumat yang diberi.

2 Murid berupaya mengenal dan mentafsir situasi secara langsung dan


mempamerkan kefahaman konsep matematik.

3 Murid berupaya mengaplikasikan kefahaman dengan strategi


penyelesaian masalah yang mudah dengan melakukan pengiraan.

4 Murid berupaya mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran


dengan menggunakan rumus, prosedur atau kaedah asas dalam
konteks penyelesaian masalah rutin yang mudah.

5 Murid berupaya mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran yang


sesuai serta mempamerkan kefahaman yang mendalam, membuat
refleksi dan merumus secara langsung dalam konteks penyelesaian
masalah.
6 Murid berupaya mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran yang
sesuai dengan menggunakan kemahiran menaakul pada tahap yang
tinggi, membentuk pendekatan dan merumus dalam konteks
penyelesaian masalah.

2.6.10 ISTILAH SIMBOL YANG DILABELKAN

“MISTERI BOX”
Kotak surprise berbentuk Hexagon
yang dibuat berdasarkan bentuk.
tiga dimensi.

“SPOON BOX”
Kertas soalan ditampal pada
permukaan sudu.

“FLEXIBLEBOX”
Soalan ditampal pada permukaan
misteri box menggunakan kertas
putih lutsinar dan soalan boleh
diubah mengikut Standard
Kandungan matapelajaran.

“HADIAH MISTERI”
Hadiah akan diberi sekiranya
pelajar berjaya menjawab
keseluruhan soalan dari Standard
Kandungan 6.1-6.4, Bentuk Tiga
Dimensi.
2.6.11 BAHAN BANTU MENGAJAR (BENTUK TIGA DIMENSI)

Bentangan Bentuk Piramid Bentangan Bentuk Kubus

Bentangan Bentuk Prisma Trapezium Bentangan Bentuk Silinder

Bentangan Bentuk Kuboid Bentangan Bentuk Kon


3.0 LINK VIDEO MANUAL PENGGUNAAN INOVASI GEOMATH BOX

https://youtu.be/jCiOvh6oxm0
