Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DIPLOMA PASCASISWAZAH PENDIDIKAN 2023/2024

TAJUK KURSUS
PENTAKSIRAN PEMBELAJARAN

KOD KURSUS
DWP 10503

KUMPULAN
C

PENSYARAH

HAJI ABD SAMAT BIN TAIB

AHLI KUMPULAN : ASIAH NUR BINTI IMRAN (078933)

NUR ILYANI BINTI ANUAR (078998)

NORERYANNI BINTI MOHAMAD (078924)

NUR NADZIRAH BINTI OMAR (078993)


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN ISLAM

Butiran PDP

Mata Pelajaran Pendidikan Islam

Kelas 3.3

Tarikh/Hari 9 Februari 2023

Masa 10:00-11:15

Bilangan Murid 30 Orang

Tajuk Al-Quran: Hukum Tajwid (Mad Wajib Muttasil dan Mad Jaiz Mu
nfasil)

Kemahiran/Fokus Membaca, memahami, mengingati.

Pengetahuan/Pengalam 1. Pelajar biasa membaca al-Quran.


an Sedia Ada 2. Pelajar pernah belajar berkaitan hukum tajwid.

Standard Kandungan 1. Membaca ayat al-Quran yang mempunyai bacaan mad


wajib muttasil dan mad jaiz munfasil dengan betul dan
bertajwid.
2. Menilai hukum mad yang dipelajari dan mengamalkan
dalam bacaan al-Quran secara beradab dan istiqama
h

Standard Pembelajaran Pelajar dapat:


1. Pelajar dapat mengenali hukum mad wajib muttasil dan
mad jaiz munfasil dengan tepat dan betul.
2. Dapat mengetahui harakat bacaan bagi mad wajib mutt
asil dan mad jaiz munfasil.
3. Dapat mengenal pasti kalimah di dalam ayat al-Quran y
ang mengandungi hukum mad wajib muttasil dan mad
jaiz munfasil dengan betul.
4. Membaca potongan ayat al-Quran yang mengandungi
bacaan mad wajib muttasil dan mad jaiz munfasil deng
an betul dan bertajwid.

1. Pengetahuan
2. Kemahiran
1. Pengetahu 2. Kemahiran 3. Nilai
3. Nilai
an

● Mad wajib ● Menyelesai ● Bersunggu


dan mad ja kan masala h-sungguh
iz h ● Berkeyakin
● Harakat ba ● Membezak an tinggi
caan an dan me ● Bekerjasa
● Bacaan ay mbandingk ma
at al-Qura an
n. ● Menentuka
n

Objektif Pembelajaran: D 1. Menyatakan definisi bagi mad wajib muttasil dan mad j
i Akhir Pengajaran dan P aiz munfasil.
embelajaran Murid Dapa 2. Mengenali huruf-huruf mad wajib muttasil dan mad jaiz
t munfasil.
3. Menjelaskan harakat bagi kedua hukum tajwid ini.
4. Pelajar dapat mengenal pasti kalimah yang terdiri darip
ada hukum mad wajib muttasil dan mad jaiz munfasil.
5. Pelajar dapat membaca dengan betul ayat al-Quran ya
ng terdapat hukum mad wajib muttasil dan mad jaiz mu
nfasil.

Kriteria Kejayaan 1. Mendefinisikan mad wajib muttasil dan mad jaiz munfas
il dengan betul.
2. Mengenal huruf-huruf mad wajib muttasil dan mad jaiz
munfasil dengan baik.
3. Menjelaskan harakat-harakat bagi hukum mad wajib m
uttasil dan mad jaiz munfasil dengan baik dan tepat.
4. Mengenal kalimah-kalimah mad wajib muttasil dan mad
jaiz munfasil yang terdapat di dalam ayat al-Quran.
5. Membaca ayat al-Quran yang terdapat hukum mad waji
b muttasil dan mad jaiz ms unfasil dengan betul dan be
rtajwid.

Pentaksiran Pentaksiran sebagai pembelajaran: pentaksiran kendiri


1. Lisan
2. Bertulis
3. Pemerhatian

Kemahiran Berfikir (KBA Mengingati, memahami, dan mengaplikasi.


T)

Elemen Merentas Kuriku Keusahawanan


lum (EMK) 1. Kesungguhan belajar daripada kesilapan
2. Keinginan pelajar untuk maklum balas segera

Penerapan Nilai Fokus, Berani, Rajin, Tekun

Bahan Bantu Mengajar 1. LCD


2. Laptop
3. Kertas A4
4. Al-Quran

Butiran Guru

Kemahiran Insaniah (KI) 1. Berkomunikasi : Pembentangan kumpulan


2. Etika : Adab membaca Al-quran
3. Kemahiran berpasukan
Pedagogi Masa Kini (PM 1. Pembelajaran kendiri
K) 2. KBAT

Langkah/Te Isi Pengajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan


mpoh Masa

Pendahuluan Membaca doa sebelum belajar 1. Guru memberi salam ke Murid bersedi
dan doa penerang hati. pada murid. a untuk belaja
2. Murid menjawab salam r
2 Minit guru.
3. Murid-murid membaca d Nilai: Khusyu
oa bersama-sama deng k,
an guru dan ketua kela Adab berdoa
s.

Set Induksi Video bacaan al-Quran oleh se 1. Guru meminta pelajar m Kaedah : Anal
orang kanak-kanak dan enonton video yang dita isis
8 minit bacaan al-Quran oleh Syeikh M yangkan.
isyari Rasyid‘Afasy. 2. Dua orang murid dimint KBKK : Memb
a menyatakan perbezaa anding beza
Bacaan kanak-kanak: n yang diperoleh daripa
-boleh membaca, tetapi disebab da tontonan video baca BBM : Video
kan faktor umur dan kekuran an yang ditayangkan..
gan kemahiran bertutur den Nilai : Kerjasa
gan teratur, bacaannya kura ma
ng tepat dari segi makhraj h
uruf dan hukum tajwid yang l
ain..

Bacaan Syeikh :
-bacaan yang sangat baik dari s
egi suara dan makhraj huruf.
LANGKAH 1 TUJUAN: Memahami 2 hukum 1. Guru memaparkan video BBM:
tajwid, iaitu mad wajib muttasil dan slaid daripada youtub Youtube
15 minit dan mad jaiz munfasil. e untuk pelajar mengenal h slide
ukum tajwid mad wajib mut
STRATEGI: Melibatkan semua tasil dan mad jaiz munfasil Nilai Murni:
pelajar secara individu 2. Guru menyatakan huruf Tekun
mad wajib muttasil dan ma Fokus
KAEDAH: Secara menonton vi d jaiz munfasil satu persat
deo dan secara lisan. u.
3 Guru menjelaskan cara b Teknik: Pener
Pautan video dari YouTube unt acaan bagi kedua hukum i angan
uk penerangan mad wajib mutt ni dengan jelas serta harak
asil dan mad jaiz munfasil. atnya. Strategi:
Berpusatkan g
https://youtu.be/cku5JGHBldI?s uru
i=RwMiU0xTf588PKX0 Berpusatkan b
ahan

LANGKAH 2: TUJUAN: Menyelesaikan soala 1. Guru memberikan pener BBM:


n latih tubi melalui permainan w angan berkaitan dua aktivit Wordwall Lati
20 minit ordwall. i yang akan dijalankan iaitu han Pengukuh
kuiz dan latihan pengukuh an
STRATEGI: Penglibatan pelaja an2.
r secara individu 2. Murid mendengar pener Nilai Murni:
angan yang diberikan oleh Tekun
KAEDAH: Latih Tubi guru Fokus
3. Guru meminta murid mel Berani
ibatkan diri dalam aktiviti y Bersungguh-s
ang akan dijalankan secar ungguh
a bersama-sama.
4. Murid menjawab solan l Teknik:Latih T
atihan yang diberikan. ubi
https://wordwall.net/ms/resourc 5. Perbincangan dilakukan
e/7413959/mad-wajib-dan-ma bersama-sama guru denga Strategi:
d-jaiz n murid Berpusatkan a
6. Guru memberikan pujian ktiviti
kepada semua murid yang Berpusatkan
melibatkan diri dalam aktivi murid
ti ini.

1. Pelajar diminta membuat BBM:


LANGKAH 3: TUJUAN: Mencari hukum berd
empat kumpulan Al-quran
asarkan ayat al-Quran serta m
2. Muka surat 31 bagi kump
enghurai penerangan berkaitan
PENGEMBA ulan 1, muka surat 32 bagi Nilai Murni:
hukum di dalam al-Quran dan
NGAN kumpulan 2, muka surat 33 Bersungguh-s
mengaplikasi dengan membac
bagi kumpulan 3 dan muka ungguh
a al-Quran mengikut tajwid yan
20 Minit surat 34 bagi kumpulan yan Tekun
g betul.
g ke 4.
STRATEGI: Penglibatan indivi 3. Guru membagikan kertas Teknik:Latih T
du dan berkumpulan A4 bagi setiap kumpulan. ubi
4. Guru meminta pelajar me
KAEDAH: Bertulis dan Penera ngeluarkan hukum tajwid Strategi:
ngan/Lisan mushaf AL-Quran Berpusatkan b
ahan

1. Wakil kumpulan membeP Nilai Murni: Fo


PENUTUP: TUJUAN: Membuat rumusan a
elajar membuat refleksi terh kus
khir berkaitan topik pembelajar
adap hasil pembelajaran.
an
PENILAIAN 2. Guru bersoal jawab deng Teknik: Soal j
STRATEGI: Penglibatan secar an pelajar berkait tajuk yan awab.
a individu. g dipelajari seperti guru me
10 Minit mbaca ayat al-Quran dan p
KAEDAH: Lisan dan pemerhati elajar mengkategorikan huk
an um tajwid.
3. Guru menasihati pelajar
agar terus istiqomah dalam
mempelajari al-Quran dan h
ukum-hukum tajwid, serta
memperaktikkan perkara ya
ng telah dipelajari dalam
4. kehidupan seharian dan
bentangkan hasil dari setiap
kumpulan

LAMPIRAN
1. Lampiran Langkah 1

2. Lampiran Langkah 2

3. Lampiran Langkah 3
Nama Mengenal Memaha Boleh Boleh me Tahap Penc Nota
i hukum t mi dua h menyel mbaca al q apaian
ajwid ukum taj esaika uran deng
wid mad n latiha an tajwid y
wajib mu n latih t ang betul d
ttasil da ubi yan an mengh
n mad ja g diberi uraikan hu
iz mufas kan kum tajwid
sil di dalam al
quran

TAHAP PENCAPAIAN

Tahap 1 Pelajar boleh mengenali hukum tajwid

Tahap 2 Pelajar memahami dengan jelas hukum tajwi


d iaitu mad wajib muttasil dan mad jaiz mufas
sil

Tahap 3 Pelajar dapat menyelesaikan aktiviti latih tubi


tajwid

Tahap 4 Pelajar boleh membaca al quran dengan tajw


id yang betul

Tahap 5 Pelajar boleh menghuraikan satu per satu hu


kum tajwid mad wajib wajib muttasil dan mad
jaiz munfasil

Tahap 6 Pelajar boleh menerangkan semula kepada g


uru dan rakan tentang mad wajib muttasil dan
mad wajib munfasil
