Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tahun 5 Al-Biruni

Bilangan Murid 37 orang

Tarikh 7 Januari 2024

Hari Ahad

Masa 12.45 – 1.45 petang

Tema 7 : Kelestarian Alam

Tajuk Pembersih Udara Semula Jadi


Kemahiran Fokus Kemahiran Mendengar dan Beretutur

Standard Kandungan 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi


dalam situasi formal dan tidak formal
Standard Pembelajaran 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan dan menyebut semula
ujaran yang terdapat dalam situasi formal.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Menyebut semula sekurang-kurangnya lima perkataan
yang diujarkan oleh guru dengan sebutan yang jelas
dan memberikan maksud perkataan dengan tepat.
ii. Menjawab sekurang-kurangnya satu soalan yang
diajukan guru dengan maklumat yang tepat.
Kriteria Kejayaan i. Membaca dan memahami teks untuk membuat
pertimbangan dan keputusan berdasarkan rasional
yang jelas.

Sistem Bahasa Ejaan, sintaksis, sebutan

Pengisian Kurikulum Elemen Merentas Kurikulum (EMK)


Penggabungjalinan : Kemahiran menulis, Kelestarian Global
- Nilai murni : mencintai alam sekitar
- Bahasa : sebutan,ejaan, kosa kata
- Ilmu : Kelestarian Alam Sekitar, Sains
- PAK-21 : brainstrorming, Gallery walk

Kemahiran Insaniah Kemahiran komunikasi

Strategi Pengajaran dan KP : Verbal linguistik, interpersonal


Pembelajaran
BCB : Kemahiran mengumpul dan memproses maklumat dan
kemahiran membaca
KB : Menghubungkait, memahami, menjana idea
KBAT : Menganalisis, merumus

Bahan Bantu Mengajar Pokok bunga hiasan, kertas kosong, kertas mahjong, lembaran
kerja, buku teks

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah melihat pelbagai jenis tanaman hiasan dan
mengetahui fungsinya.

Langkah/ AktivitiPengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

Kawalan kelas 1. Memastikan kelas dalam- Peralatan yang


Pengurusan keadaan bersih dan sesuai
Bilik Darjah selesa.

(2 Minit) 2. Kesediaan murid untuk


belajar.

‘Tanaman Hiasan’ 1. Guru menunjukkan BBM


pelbagai jenis replika
- - Pokok hiasan
tanaman hiasan
Soalan: kepada murid-murid.

i. Kamu semua ada 2. Guru bersoal jawab Strategi


tak tanaman hiasan? dengan murid - - Berpusatkan bahan
ii. Apakah kebaikan berkenaan tanaman
tanaman ini? yang ditunjukkan. KB
Set Induksi
3. Guru meletakkan - - Menjana idea
Anggaran jawapan:
(5 Minit) tanaman hiasan di atas
i. Ada/ tiada meja murid-murid.
ii. Mencantikkan Nilai
4. Guru mengesyorkan
rumah/
murid-murid untuk - Mencintai alam
membersihkan
menanam tanaman sekitar
udara/
hiasan di rumah
mengeluarkan
masing-masing.
oksigen
Aktiviti ‘Sila Dengar Aktiviti: BBM
Betul-Betul’
1. Guru mengedarkan - Kertas Kosong
Perkataan: satu kertas kosong
kepada murid-murid.
KP
- Hakisan 2. Murid-murid
- Lapang dikehendaki - Verbal linguistik
- Rimbun mendengar perkataan
- Berjuntai yang disebut oleh guru.
- Akar tunjang
3. Murid menulis
- Lingkup Strategi
perkataan yang
- Redup
diujarkan ke dalam Berpusatkan murid
Langkah 1 - Rantaian
kertas kosong dengan
(18 Minit) - Malar hijau
ejaan yang betul.
- Pangkal
EMK
4. Murid menyebut

Penilaian semula perkataan yang Kelestarian Global

Objektif 1 diujar oleh guru dengan


sebutan yang tepat.
Sistem Bahasa
5. Murid menyemak ejaan
bersama-sama guru. Ejaan

6. Murid menulis maksud Kosa kata

bagi perkataan yang


ditulis berdasarkan
Teknik
pengetahuan mereka.
Latih tubi
7. Guru menerangkan
maksud perkataan
yang kurang lazim
KB
kepada murid-murid.
Menjana idea

Aktiviti Berpandukan Aktiviti: Mengetahui jenis BBM


Langkah 2
Buku Teks tanaman dan fungsinya Buku Teks Bahasa
(15 Minit) Melayu Tahun 5
1. Murid membuka buku
teks halaman 144.
Penilaian Buku Teks Bahasa Melayu 2. Guru dan murid KP
Objektif 2 Tahun 5 halaman 144 membaca teks dialog
- Interpersonal
dengan sebutan dan
- Verbal
intonasi yang betul.
linguistik
Soalan:
3. Guru menerangkan
- Apakah kebaikan kepada murid EMK
pokok-pokok ini? kelebihan-kelebihan
Kelestarian Global
tanaman hiasan.
Anggaran jawapan:
4. Murid mendengar,
- Pokok lidah jin, mengecam, dan Kemahiran
pokok labah-labah menyebut semula Insaniah (KI)
dan pokok pakis uajran yang dinyatakan Kemahiran
Boston – oleh guru. mengeluarkan
membersihkan
5. Guru bersoal jawab semula maklumat
udara secara
dengan murid tentang
semula jadi – daya
maklumat yang
serap yang sangat KBAT
disampaikan.
tinggi Mengaplikasi
6. Murid mengulang
semula maklumat yang
telah disampaikan oleh
guru untuk memberikan
respons.

Aktiviti ‘Kebaikan Aktiviti: Membuat justifikasi BBM


Tumbuhan Kepada berdasarkan maklumat yang Kertas kosong
Manusia’ diterima
1. Murid dibahagikan BCB
Maklumat : kepada beberapa Kemahiran
Langkah 3 - Tumbuhan – kumpulan kecil. mengumpul dan
(15 Minit) bekalkan oksigen – 2. Setiap kumpulan memproses
menyerap karbon diberikan satu kertas maklumat
dioksida kosong dan beberapa
- Pokok – tadahan maklumat. KP
hujan – 3. Murid berfikir dalam Interpersonal
kumpulan untuk
mengelakkan tanah mengembangkan KB
runtuh maklumat yang - Menghubung
- Hutan – sumber diperoleh. kait
ekonomi negara – 4. Murid - Menjana idea
kayu balak mempersembahkan
- Menyederhanakan pemahaman mereka KBAT
suhu bumi berdasarkan maklumat Mengaplikasi
yang diterima di atas
kertas kosong. EMK
5. Guru membantu dan - Kelestarian
memantau hasil kerja Global
murid. - Sains
Aktiviti: Gallery Walk PAK-21
1. Seorang wakil kumpulan - Brainstorming
dikehendaki kekal di - Gallery walk
stesen mereka untuk
menceritakan semula
tentang kefahaman
mereka kepada
kumpulan lain.
2. Ahli yang lain akan
bergerak ke stesen-
stesen yang lain untuk
mendengar
pembentangan wakil
kumpulan.
Aktiviti Pengayaan
1. Murid diberikan satu
lembaran kerja.
2. Murid menghantar hasil
kerja kepada guru.
3. Guru menyemak hasil
kerja murid.
Rumusan isi pelajaran Aktiviti: Merumuskan isi KP
pelajaran
Verbal linguistik
1. Guru bersoal jawab
Kognitif
dengan murid berkaitan
Penutup Rumusan isi pelajaran pelajaran. Nilai

(5 Minit) 2. Guru memberikan Kesungguhan

Sosial pujian atas usaha


murid semasa
Pujian atas usaha murid
melaksanakan
pelajaran.

Refleksi :

Ulasan Pensyarah / Guru Pembimbing:
