Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata pelajaran

: Pendidikan Kesihatan

Tunjang

: Kebersihan dan Keselamatan Persekitaran

Tajuk

: Kebersihan

Sub- topik

: Penyakit-berjangkit

Tarikh

: 30 April 2011

Masa

: 7.30 8.00 pagi (30 minit)

Kelas

: 5 Waja

Bilangan murid

: 35 orang (20 lelaki, 15 perempuan)

Pengetahuan sedia ada

: Murid-murid pernah mengidap atau melihat rakan-rakan mereka mengidap penyakit berjangkit di
sekolah atau di rumah

Hasil pembelajaran

: Melalui proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;

ARAS 1

: Mencirikan cara jenis-jenis penyakit berjangkit dan cara merebaknya penyakit tersebut.

ARAS 2

KBKK

: Mengenal pasti kepentingan menjaga kebersihan diri.

Strategi

: Teknologi maklumat dan komunikasi.

Kaedah

: Bercerita, perbincangan, latihan.

Penggabung jalinan

: Pendidikan kesihatan dalam tunjang kesihatan diri dan keluarga

Kesepaduan

: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan- tema sayangi diri.

BBM
ABM

Masa /Langkah
Set Induksi
( 10minit)

ISI KANDUNGAN
1. Pembahagian kumpulan
mengikut nama penyakit
berjangkit.

Aktiviti PENGAJARAN DAN


OPEMBELAJARAN

Murid-murid
dikehendaki untuk
memecahkan belon
yang telah digantung
oleh guru.

Setiap murid akan


dibekalkan sebatang
pen atau pensil untuk
memecahkan belon
tersebut.

Setiap murid diberi


pilihan untuk
memecahkan satu belon
sahaja yang mereka
suka.

Catatan
Alat bantu mengajar
35 biji Belon
10 batang Pen
10 batang pensil

Langkah 1
(10minit)

1. Guru menjelaskan ciriciri penyakit-berjangkit


kepada murid-murid.
2. Guru menjelaskan caracara penyakit berjangkit
merebak.

Belon yang diletupkan


mempunyai nama
kumpulan dan mereka
dikehendaki untuk
berkumpul dengan ahli
kumpulan yang lain.

Guru meminta muridmurid melihat kad


imbasan mengenai
penyakit berjangkit HIV
dan AIDS sambil
membuat penerangan.
Murid-murid diberikan
penerangan oleh guru
mengenai cara-cara
penyakit berjangkit
merebak dengan
menggunakan slaid
power point.

Langkah 2
(10minit)

1. Guru menerangkan
cara-cara mencegah
penyakit berjangkit.

Murid-murid melihat
video berkaitan cara
mencegah penyakit
berjangkit yang
ditayangkan oleh guru.

Kesepaduan
Pendidikan Sivik dan
Kewarganegaraan
(sayangi diri)
Alat bantu mengajar
Kad imbasan
Slaid powerpoint 2-5,
tajuk : ciri-ciri penyakit
berjangkit.
Slaid power point 6-10,
tajuk : cara-cara
penyakit berjangkit
merebak.

Strategi pengajaran
Teknologi maklumat dan
komunikasi.
Alat bantu mengajar
Komputer

Langkah 3
(10 minit)

1. Menulis karangan
berpandukan gambar
mengenai salah satu
daripada penyakit
berjangkit, cara
merebak, dan cara
mencegah penyakit
tersebut.

2. Bercerita.

Murid-murid
dibahagikan secara
berpasangan.
Didalam kumpulan
masing-masing, buat
satu karangan
mengenai penyakit
berjangkit.

Isi karangan mestilah


mengandungi cara-cara
penyakit itu merebak
dan juga cara-cara
mencegah penyakit
tersebut.

Murid-murid
dikehendaki membuat
karangan tidak kurang
daripada 120 patah
perkataan.

Murid-murid di minta
untuk membacakan
semula karangan yang
telah dikarang oleh
mereka di dalam kelas.

LCD

Penutup
(10 minit)

1. Bermain permainan
Memancing botol

Murid-murid
dibahagikan kepada 5
kumpulan.
Satu kumpulan terdiri
daripada 5 orang ahli.
Setiap kumpulan akan
diberikan 5 keping
sampul surat dan setiap
seorang akan mendapat
sekeping sampul surat.
Di dalamnya terdapat
soalan seperti penyakit
berjangkit ini merebak
melalui air, angin udara
atau melalui sentuhan.
Jawapan bagi soalan di
atas terdapat pada botol
di hadapan yang akan
dipancing oleh setiap
murid.
Murid-murid mestilah

Alat bantu mengajar


Botol
Pancing
Jam digital

memancing jawapan
yang tepat bagi soalan
yang telah mereka
terima.
Setiap murid akan
diberikan masa
sebanyak 50 saat untuk
memancing jawapan
yang tepat.
Sekiranya masa yang
diperuntukkan telah
tamat, murid akan
bertukar giliran kepada
rakan yang seterusnya
dan menunggu giliran
memancing sekali lagi
jika masa masih
mencukupi.
Setiap kumpulan akan
dibekalkan sebatang
pancing sahaja.
2. Padan gambar.

1. Murid-murid akan
mendapat sehelai
lembaran kerja daripada
guru.
2. Murid-murid

Kaedah pengajaran
Kaedah latihan
Alat bantu mengajar
Lembaran kerja.

dikehendaki untuk
memadankan gambar
penyakit berjangkit dan
cara merebaknya
penyakit tersebut.

Refleksi

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ulasan pensyarah

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
